%100 disk sorunu

Bu konuyu okuyanlar

metincelik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Pc 3.5- 4 yllıktı durduk yerde dedim bi format atılırsa iyi olur. Bir arkadaşa verdim atarken bir kere sorun yaşamış uefi formatı kabul etmiyor gibi bir şey. Sonra bi şekilde format atıldı.Pc ye oyun yüklerken ve yüklendikten sonra aşırı kasmalar olmaya başladı ve localbridge.exe bozuk görüntü hatası çıkmaya başladı bir format daha atıldı ve bu problem çözüldü pc iyi gibyidi sonra tekrar aşırı kasmalar başladı ve alt kısımdaki hiçbir şeye tıklanmamaya başlandı internet bağlantıları gözükmüyordu başlat olsun arama ses tıklanmıyordu. İyi bilen birine format attırdım şu an pc de tek sıkıntı çok kasıyor aniden oyuna girdiğim gibi vs. ve görev yöneticisine girdiğimde %100 disk gözüküyor bazen oyun açıkken %cpu gözüküyor

pc özellikleri :
İşlemci: İntel R Core TM i5- 6200U CPU @ 2.30GHz 2.40 GHz
Yüklü bellek RAM 8 gb
sistem 64 bit
Yardımcı olabilen veya uğraşan herkese şimdiden teşekkür ederim...

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Windows'da tam disk kullanımını SSD desteği ile çözüyoruz.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Olabilir, diski neler kullanıyor mesela? görebilirsek fikir yürütebiliriz.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
Başka bir sıkıntıdan olabilir mi mesela harddiskde falan pc ile ilgili pek bilgili değilimde forumlarda birsürü şey gördüm
İmkansız HDD ile ilgili başka sebebi yok. SSD almak kesin çözüm. Aldıktan sonra SSD'ye UEFI Windows 10 kur halloldu bitti.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Disk sağlığında bir problem var ise olabilir ama Windows 10'un HDD performansı zaten kötü. Görev yöneticisinde diski hangi işlemin kullandığını izleyin 30 dakika ve düşecek mi bakın. Windows 10 format sonrası arkaplanda birçok işleme başlıyor ve HDD oluncada baya uzun sürüyor.

metincelik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Olabilir, diski neler kullanıyor mesela? görebilirsek fikir yürütebiliriz.
Görev yöneticisine giriyorum mesela geneli 0 MB/sn gözüküyor ama disk şu an %3 mesela oyunları sildim silmesem pc oyun açmadan bile kasıyor şu an disk 100 alamasamda bazen kasma giriyor yani dediğinize bakamıyorum oyun yükleyip bakayım mı ?
Birde formattan öncede hdd idi o zaman sıkıntı yoktu her şey formattan sonra başladı
Mesaj otomatik birleştirildi:

İmkansız HDD ile ilgili başka sebebi yok. SSD almak kesin çözüm. Aldıktan sonra SSD'ye UEFI Windows 10 kur halloldu bitti.
teşekkür ederim yardım için
Mesaj otomatik birleştirildi:

Disk sağlığında bir problem var ise olabilir ama Windows 10'un HDD performansı zaten kötü. Görev yöneticisinde diski hangi işlemin kullandığını izleyin 30 dakika ve düşecek mi bakın. Windows 10 format sonrası arkaplanda birçok işleme başlıyor ve HDD oluncada baya uzun sürüyor.
oyun olmadıgı ve oynanmadıgı süreçte zaten disk 3 4 falan bazen artabiliyor ama oyun varken düşmüyor genelde 100 90 civarlarında belki alt tab atıp beklersem 50 60 lara düşebilir

Son düzenleme:

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
@metincelik Windows 10'a yeni dosyalar geldiğinde veya oyun yüklediğinde anti malware taramasına geçiyor direk ve disk kullanımı %100 oluyor. Sadece anti malware değil birçok işlemi beklenmedik zamanlarda çalıştırabiliyor HDD hızınızda düşükse tabi kullanılmaz hale geliyor. En iyisi Windows 8.1 kullanın.

metincelik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
@metincelik Windows 10'a yeni dosyalar geldiğinde veya oyun yüklediğinde anti malware taramasına geçiyor direk ve disk kullanımı %100 oluyor. Sadece anti malware değil birçok işlemi beklenmedik zamanlarda çalıştırabiliyor HDD hızınızda düşükse tabi kullanılmaz hale geliyor. En iyisi Windows 8.1 kullanın.
peki düzeleceğinin garantisi var mı bu işleri çok bilmediğimden daha da çok bozmak istemem

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
peki düzeleceğinin garantisi var mı bu işleri çok bilmediğimden daha da çok bozmak istemem

Eğer HDD'de sorun varsa yine sorun yaşarsınız ama HDD üzerinde sorun yoksa daha rahat çalışır sisteminiz. HD Tune Pro ile HDD sağlığını kontrol edin.