10 telefondan 9’unda Android var

Sizin hangi işletim sistemli bir akıllı telefon kullanıyorsunuz?

• iOS

Kullanılan: 2 28.6%
  • Android

Kullanılan: 5 71.4%
  • Windows Mobile

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    7

Bu konuyu okuyanlar

O.Tolga ÖZKAYA

Asistan
Reaksiyon puanı
139
10 telefondan 9’unda Android var

Dünya çapında tüm akıllı telefonların yüzde 87,7'sinde Android yüklü...

android-ios.jpg

Google’ın akıllı telefonlar için geliştirdiği Android işletim sistemi, pazar payında rekor kırdı. Android, 2016’nın üçüncü çeyreği itibarıyla dünya genelindeki cep telefonlarının yüzde 87,7’sinde yüklü. Strategy Analytics şirketinin araştırma sonuçlarına göre, Android yüklü cihazların sayısı bu yıl yüzde 10 artarak 328,6 milyona ulaştı.

Android’in en yakın rakibi iOS’u üreten Apple ise yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 5,2 azalma rapor ederek 45,5 milyon cihaz sattığını açıkladı. Apple’ın işletim sisteminin yüklü olduğu cihazların sayısı, pazar payına oranlandığında yüzde 12,1’e karşılık geliyor. Bu oran geçen yılın aynı çeyreğinde yüzde 13,6 olarak hesaplanmıştı.

Açıklanan bu oranlarda, Apple’ın yeni cihazı iPhone 7’yi Eylül’de piyasaya sürmesi de etkili oldu. Yani son çeyrekte Apple’ın oranının artması bekleniyor.

Yüzde 0,3 oranında pazar payını BlackBerry, Microsoft ve Samsung Tizen gibi diğer mobil işletim sistemleri paylaştı.

‘Pixel karşı hamle oldu’

Buna karşın, araştırma şirketinin yöneticisi Woody Oh, Android’in pazardaki liderliğini sürdüremeyeceğini düşünüyor:

“Google’ın önünde birçok yeni engel var. Android platformu yüzlerce telefon üreticisi nedeniyle kalabalıklaştı. Az sayıda cihaz üreticisi kâr edebiliyor. Üstelik Google’ın yeni telefonu Pixel, Android’i yaygınlaştırmada kendisine destek veren üreticilere karşı bir hamle oldu.”

Google, Eylül ayında yeni akıllı telefonu Pixel’i tanıttı. Apple’ın iPhone ve Samsung’un Galaxy 7 gibi amiral cihazlarıyla boy ölçüşen Pixel için, teknoloji devi şirket oldukça agresif bir tanıtım süreci izledi.

Kaynak :

http://www.aljazeera.com.tr/haber/10-telefondan-9unda-android-var

Son düzenleme:

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Güzelim Windows kendi topuğuna sıktı,güzelim Blackberry'de çok stabil bir işletim sistemi idi. :(