10. Sınıf Nakil

Bu konuyu okuyanlar

FOM

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,264
Özel okula ise büyük ihtiaml puana değil paraya bakıyorlar ama bir devlet okulu ise puana bakıyorlar gidip geçiş yapmak istediğin olulla birebir konuşmalısın

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
a) Ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişler, öğrencinin okula yerleştirmeye esas puanı dikkate alınarak açık kontenjan bulunması halinde puan üstünlüğüne göre yapılır

a) Nakil ve geçiş başvurusu, her ayın ilk iş gününden son işgününe kadar veli tarafından çalışma saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile yapılır. Başvuru, öğrencinin nakil şartlarını taşıması hâlinde naklen gidilmek istenilen okul müdürlüğüne e-Okul sistemi üzerinden iletilir. Onay veya ret işlemi nakil istenilen okul müdürlüğünce e-Okul sistemi üzerinden ayın son iş günü çalışma saatleri içerisinde gerçekleştirilir.

b) Ortaöğretime geçiş sistemine bağlı olarak yapılan yerleştirmeye esas nakil işlemleri, puan üstünlüğü ve okulların açık kontenjanlarına göre kılavuz hükümleri doğrultusunda Bakanlıkça yürütülür.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/ortaogrkurumyon_0/yonetmelik.pdf

Kontenjanlar şu sayfada:

MEB - e-Okul Uygulamaları

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
a) Ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişler, öğrencinin okula yerleştirmeye esas puanı dikkate alınarak açık kontenjan bulunması halinde puan üstünlüğüne göre yapılır

a) Nakil ve geçiş başvurusu, her ayın ilk iş gününden son işgününe kadar veli tarafından çalışma saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile yapılır. Başvuru, öğrencinin nakil şartlarını taşıması hâlinde naklen gidilmek istenilen okul müdürlüğüne e-Okul sistemi üzerinden iletilir. Onay veya ret işlemi nakil istenilen okul müdürlüğünce e-Okul sistemi üzerinden ayın son iş günü çalışma saatleri içerisinde gerçekleştirilir.

b) Ortaöğretime geçiş sistemine bağlı olarak yapılan yerleştirmeye esas nakil işlemleri, puan üstünlüğü ve okulların açık kontenjanlarına göre kılavuz hükümleri doğrultusunda Bakanlıkça yürütülür.

Kontenjanlar şu sayfada:

e-Okul OGES Tercih Başvuru İşlemleri Burdan yapılmaz mı?

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
O sayfa 8. sınıftan 9. sınıfa geçenler için.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Güvenlik kayıt no, 8. sınıf TEOG sonuç belgesinde yazar.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Yukarıda yönetmeliği yazdım. 10. sınıf için İnternetten nakil başvurusu diye bir şey yok. Senin yazdığın sayfaya 2015-2016 mezunu 8. sınıf öğrencileri giriş yapabilir; ki sayfada OGES yazıyor. (Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nin kısaltması)

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Yukarıda yönetmeliği yazdım. 10. sınıf için İnternetten nakil başvurusu diye bir şey yok. Senin yazdığın sayfaya 2015-2016 mezunu 8. sınıf öğrencileri giriş yapabilir; ki sayfada OGES yazıyor. (Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nin kısaltması)
Mesela benim puanim 385 gidecegim okulun puani benim puanimdan 20-25 puan fazla nakil olamaz miyim oraya?

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Mesela benim puanim 385 gidecegim okulun puani benim puanimdan 20-25 puan fazla nakil olamaz miyim oraya?

Başvurabilirsin. 10 kişilik kontenjan var diyelim. 15 kişi başvurdu. Puan üstünlüğüne göre sıralama yapılır, ilk 10 nakil olur.

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
11 kişilik kontenjan var. Birisi puanin tutmazsa olmaz demişti.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
İşte puanına göre o ilk 11'de olmalısın.

Black15

Asistan
Reaksiyon puanı
151
Gitmek istediğin okulun 9. sınıf taban puanı mı yaklaşık 400 yoksa 10. sınıf taban puanı mı?

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Gitmek istediğin okulun 9. sınıf taban puanı mı yaklaşık 400 yoksa 10. sınıf taban puanı mı?
10. Sıníf taban puani geçen sene 419 du şimdi 448 gözüküyor ama 448 olan geçen sene 9. sinif taban puani. Puanlar kaymış.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Okulun puanına göre mi? Yani puanim tutmasa bile kontenjan varsa alıyorlar mı?

Dediğim gibi başvuranların puanları önemli. Başvurduğun okula gidip kaç kişi başvurdu, şansın var mı öğrenebilirsin.

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Dediğim gibi başvuranların puanları önemli. Başvurduğun okula gidip kaç kişi başvurdu, şansın var mı öğrenebilirsin.
Oranın müdürü bizim memleketten yeni tayin oldu oraya. Tanıdık yani. Daha başvurmadım. Başvursam olur mu bilmiyorum hiç.

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Bu arada nakil şartlarını taşıması halinde derken puanım tutmasa da olur değil mi?

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
10. sınıfta iken yapabilirsin. 11. sınıfta Anadolu'dan Fen'e nakil yok. Fen lisesinde olsaydın istediğin sınıfta nakil olabilirdin. 10. sınıfın sonuna kadar başvurman lazım.

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
10. sınıfta iken yapabilirsin. 11. sınıfta Anadolu'dan Fen'e nakil yok. Fen lisesinde olsaydın istediğin sınıfta nakil olabilirdin. 10. sınıfın sonuna kadar başvurman lazım.
Bir yönetmelikte puanın tam yetmesi ya da fazla olması lazım diyor bu kaldırıldı mı? Bir de -20 puan şartı falan diyor.

Burak71.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Kontenjanlar şu sayfada:

Merhaba ben 10.sınıfa geçtim babamın tayini başka bu şehire çıktı nakilimi nasıl aldırırım her ayin ilk gününden son gününe kadar başvuru yapabilirmişiz okullar açılınca da devam ediyor mu? Teşekkür ederim.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Merhaba ben 10.sınıfa geçtim babamın tayini başka bu şehire çıktı nakilimi nasıl aldırırım her ayin ilk gününden son gününe kadar başvuru yapabilirmişiz okullar açılınca da devam ediyor mu? Teşekkür ederim.

Tabii ki. Gitmek istediğiniz okulun kontenjan, puan bilgilerini kontrol edin ve şu anki okulunuza başvurun.

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Lise nakil başvurularında taban puan şartı var mı ? Nasıl ?
Bu sene Danıştay’ın almış olduğu kararla lise nakil başvurularında taban puan şartı uygulanmakta. Yani lise nakil başvurusunda bulunacak öğrencinin puanı, başvuru yapacağı okulun puanına eşit ya da okulun puanından yüksek olmalı. Yoksa başvurusu başarısız olacaktır.
Bu kaldırılmadı mı?

Cansuuum12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sorum olacak lütfen acil cevaplar mısınız, mesela boş kontenjan 24 diyelim başvuru sayısı 4 kişi okul illa bu başvuranları yer var diye almak zorundamı nasıl?
Bir sorumda şu: 10. Sınıfta kaldın diyelim başka okula nakil yapabiliyormusun kaldın diye bi engeller olurmu bu konuda?