10 Adımda Facebook Hesabınızı Güvende Tutun

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
1. Adım: Güçlü Şifre Seçin
Güvenlik için temel adım budur. Kolay tavsiye, ancak nasıl güçlü bir şifre oluşturuyorsunuz? Ve daha da önemlisi, bunu nasıl hatırlıyorsun? İşte bazı ipuçları:
  • En az 12 karakter içerecek şekilde yapın. Bu, şifrenizin kırılmasını daha zor hale getirecektir.
  • Hatırlamak için LastPass gibi bir şifre yöneticisi kullanın .
  • Sayılar, semboller ve hem büyük hem de küçük harf kullanın. Bu tür şifrelerin kırılması daha zordur.
  • Bir şifre üreticisi kullanın, ancak unutulmaz bir şey olduğundan emin olun. Örneğin, 3o (t & gSp & 4hz8 ^ # 9 kolaylıkla ezberlenemez, bu nedenle karmaşık bir şey seçerseniz parolanızın yedek bir kaydının olduğundan emin olun.
  • Her iki üç ayda bir şifrenizi değiştirin.
  • Farklı siteler için aynı şifreyi kullanmayın. Birisi bir hesabı kırmakta başarılı olursa Twitter, Gmail veya diğer sosyal medya hesaplarınıza da erişmeleri de mümkün olabilir.
2. Adım: Güvenlik için Cep Telefonu Onaylamasını Yapın
Güvenliği güçlendirdiği için bu Facebook özelliği büyük bir kolaylıktır. Şifrenizi unutursanız, Facebook cep telefonunuza bir yetkilendirme kodu gönderebilir. Bu nedenle şifrenizi sıfırlamak kolaydır. Ayrıca, Facebook saldırıya uğradıysa, Allah korusun, site parolanızı silecek ve size SMS ile yeni bir tane gönderebilir.

3. Adım: Güvenli Tarayıcı kullanın
Facebook hesabınızla entegre olan harici uygulamaları kontrol edin. Bu şekilde, uygulamanızın her tür etkinlik için uygulamanın onaylanması gerekecek.
  • Ayarlara git.
  • Güvenlik'i tıklayın.
  • Tanınan Aygıtlar'ı tıklayın.
  • Aygıtları kontrol edin.
  • Kimliği doğrulayın ve oturum açan istenmeyen cihazları kaldırın.
  • Değişiklikleri kaydettiğinizden emin olun.
4. Adım: Giriş Onayı kullanın
Mobile-Security-300x200.jpg

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama, hesaplarınızı herhangi bir sosyal medya platformunda güvende tutmak için çok önemlidir.
İki Faktörlü Kimlik Doğrulama, hesabınızı herhangi bir sosyal medya platformunda güvende tutmak için çok önemlidir. Facebook, şifrenizin yanı sıra ikinci bir kimlik doğrulama düzeyi geliştirdi. Kurulum yapabilirsiniz, ancak platforma her eriştiğinizde giriş oturumunu onaylamanız gerekir. Birisi hesabınıza tanınmayan bir cihazdan giriş yaparsa uyarılar da alırsınız.
  • Güvenlik bölümüne gidin.
  • Erişim Giriş Ayarları.
  • İki Faktör Doğrulaması Kullanmaya Taşı.
  • Düzenle üzerine tıklayın.
  • İstediğiniz kimlik doğrulama seçeneğini tıklayın (SMS kodları, güvenlik kodları; basılı bir kurtarma kodu kullanarak).
  • Etkinleştir'i tıklayın.
5. Adım: Önceki Etkin Oturumları Silin
Facebook daima önceki oturumları gösterir. İşte bunu nasıl değiştirebilirsiniz.
  • Hesap Ayarları'na gidin.
  • Erişim Güvenliği.
  • Nereye Kayıt Olduğunuzu, sonra da Etkin Oturumları tıklayın.
  • Daha önceki tüm etkinliklerinizi düzenleyin ve istemediğiniz etkinliği sona erdirin.
6. Adım: Oturumu Açık Tutmayı Devre Dışı Bırakın
"Oturumumu açık tut" bunu belirten bir onay kutusu bulacaksınız. Onay işaretini kaldırın ve ardından giriş yapın. Ancak, tekrar giriş yaptığınızda e-posta kimliğinizi ve Facebook şifrenizi girmeniz gerekecektir.

7. Adım: Tüm Güvenlik Seçeneklerini kontrol edin
Ayarlar'a gidin ve ardından Güvenlik'i tıklayın.
  • Giriş Bildirimleri seçeneğini seçin ve kutuları işaretleyin. Başka bir bilgisayardan giriş yaparsanız bir mesaj alırsınız. Sorun değilse sensin; Aksi takdirde, başkasının hesabınıza eriştiğini biliyorsunuzdur. Aynı zamanda giriş tarihini de gösterir.
  • Giriş Onayları'na gidin ve bölümü düzenleyin.
    • Diğer tarayıcılardan hesaplara erişmek için güvenlik kodları gerektirecek şekilde kontrol edin. Birisi başka bir tarayıcıdan oturum açtığında Facebook sizi uyarır.
  • Güvenlik ayarlarında Güvenilir Kişiler'i tıklayın.
    • Bu kişiler, hesabınızın saldırıya uğraması ihtimaline karşı veya şifrenizi unutmanız durumunda siteye erişmenize yardımcı olabilir. En az üç güvenilir kişi ekleyin.
  • "Sayfalarımızı kimler görebilirim" e gidin ve daha az güvenli Arkadaşlar'ın Arkadaşlarına karşı yalnızca kontrol edin.
  • Zaman Çizelgesi ve Etiketleme'ye gidin ve yalnızca Arkadaşlar'a (Arkadaşlar'ın Dostları yerine) izin verin.
8. Adım. Spam Bağlantılarına Dikkat Edin
Security-Concept-300x200.jpg

Facebook etrafında dönen dolandırıcılık kampanyalarının kurbanı olmayın. Bunlar spam bağlantıları şeklinde gönderilir ve size Facebook Sohbet aracılığıyla gönderilen mesajlar, sizi sahte bir siteye gönderip kimlik avı bağlantıları, kişisel bilgilerinize erişebilen kötü amaçlı bir bağlantı vb. içerebilir.
  • Arkadaşınız gönderse bile Facebook Sohbetinde, Mesajlar'da veya bir yayında görünen şüpheli bir bağlantıya tıklamayın.
  • Facebook kullanıcı adınızı, şifrenizi veya başka herhangi bir kişisel bilginizi açıklamayın.
  • Yalnızca resmi www.facebook.com web sitesinde oturum açın veya Facebook uygulamasını kullanın.
  • Kimlik avı sitelerine karşı güvende kalabilmek için tarayıcınızı güncel tutun.
9. Adım: Herkese Açık Ağları Kullanmayın, Kullanıyorsanız Da İşiniz Bitince Oturumu Kapattığınızdan Emin Olun
Bu adım gerçekten basit. Otelde, havaalanında veya bir kafede genel bir ağ üzerinde herkese açık bir yerdeki interneti kullandığınızda işiniz bittikten sonra hesabınızdan çıkış yapmayı asla unutmayın.

10. Adım: Üçüncü tarafların kişisel bilgilerinize erişmesine izin vermeyin.
Sizin adınıza herhangi bir şey gönderebilecekleri üçüncü taraf uygulamalara izinler vermeyin. Daha iyi koruma için yalnızca tanınmış üçüncü taraf uygulamaları kullanın.

Kaynak: How to Keep Your Facebook Account Secure

Son düzenleme:

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,344
Emekleriniz için teşekkürler güzel bir aydınlatma oldu bizler için :)

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
2 adımda da silebilirsiniz, tavsiyem odur :) Facebook kullanmayı gereksiz olarak görüyorum :)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Facebook kullanmasını bilene güzel ama etrafında kullanmayı bilmeyen arkadaşların varsa o zaman sıkıntı

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,344
Açıkçası bir çoğumuz Shiftdeletenet gibi haber sitelerini takip etmek için kullanıyor diye düşünüyorum bende meraklı değilim sonuçta izleniyoruz

trzn45

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
5
Faydalı bir çalışma olmuş.Elinize sağlık.