10.000-11.000 TL Sistem Önerisi

serdar11tr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar,

Bu ay içinde 10.000-11.000 TL arası monitör dahil bir sistem toplamak istiyorum. Sistem genellikle oyun için kullanılacaktır. Sistemle ilgili bazı düşüncelerim:

1. Gelecekte sistem güncellerken tekrar monitör değiştirmemek için şimdiden 27 inç 2K 144Hz monitör düşünüyorum.
2. Sisteme SSD+HDD almak yerine sadece 1 TB SSD almayı düşünüyorum.
3. Gelecekte bir parça değiştireceğim zaman mümkün olduğunca diğer başka bir parçayı değiştirmek zorunda kalmak istemiyorum. Örnek olarak birkaç sene sonra PSU,anakart veya işlemci değiştirmeye gerek kalmadan sadece ekran kartını güncelleyebilmek gibi. Hatta kasa, PSU ve monitör gibi parçaları hiç değiştirmeden uyumlu bir şekilde gittiği yere kadar kullanmayı düşünüyorum.
4. Anakart konusunda üreticiler soket değiştirebileceği için onu gerektiğinde birkaç sene sonra değiştirebilirim. Ancak önümüzdeki birkaç yıl parça değişimlerine izin verecek bir anakart düşünüyorum.
5. RGB ve görsel konusuna (monitördeki görüntü kalitesi hariç) hiç önem vermiyorum, tamamen performans odaklı bir sistem düşünüyorum.

Şöyle bir sistem toplamayı düşündüm:

İşlemci+Anakart+Ram+SSD+Kasa+PSU=4.954,31 TL
AAA.png

Ekran kartını soğutması iyi olduğu için aşağıdaki kartı düşünüyorum. Fiyat 3.500 TL civarındaydı, şu anda stok yok.

Monitör olarak ise aşağıdakini düşünüyorum. 2.460,84 TL

Alternatif monitör olarak aşağıdaki olabilir.

PSU ve kasayı ayrı ayrı almak yerine şöyle kasa+PSU birlikte alternatifler alınabilir mi?

Yukarıda yazdığım sistem mantıklı mıdır? Şu parçayı değiştir, bu parçaya o kadar para verme şu yeter vb. yorumlarda bulunabilir misiniz? Ya da belirttiğim bütçeye göre daha iyi bir sistem tavsiyesinde bulunabilir misiniz? Teşekkürler.

The Cyclist

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906

serdar11tr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Attığım hazır sistemi özelleştirip fotoğraftaki haliyle alırsanız neredeyse yukardakiyle aynı fiyata hem 32gb ram’li hem de sıvı soğutmalı bir kasa almış oluyorsunuz.

Monitör olarak MSI olanı öneririm.

Ekli dosyayı görüntüle 78373
Ekran kartı için rx 5700 xt seçeneklerinde sadece ilk çıkan tek fanlı kartlar var, o kartları almak istemiyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

-Intel 660P ve Crucial P1 için QLC tipte olduğu için yavaşlamalar oluyor diye yorumlar var, bu konuda fikriniz var mı?
-PSU olarak 850W gerekli midir?
-Anakart için X570 kartları çok pahalı olmasından dolayı düşünmüyorum, dediğim gibi soket değişikliği olduğunda değiştirilir.
-Söylediğiniz kasanın soğutması MB511'e göre nasıldır?
-Monitör olarak 27 inç düşünüyorum.

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Ekran kartı için rx 5700 xt seçeneklerinde sadece ilk çıkan tek fanlı kartlar var, o kartları almak istemiyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

-Intel 660P ve Crucial P1 için QLC tipte olduğu için yavaşlamalar oluyor diye yorumlar var, bu konuda fikriniz var mı?
-PSU olarak 850W gerekli midir?
-Anakart için X570 kartları çok pahalı olmasından dolayı düşünmüyorum, dediğim gibi soket değişikliği olduğunda değiştirilir.
-Söylediğiniz kasanın soğutması MB511'e göre nasıldır?
-Monitör olarak 27 inç düşünüyorum.
27" ürüne fazladan 400-500 TL vermemeniz için önermiştim ama çok büyük gelecek derseniz tabi ki 27" alın fakat 2K çözünürlükte kesinlikle 32" sırıtmaz. Bunun yanı sıra QLC bellek biraz daha eski bir teknoloji fakat normal bir kullanıcının aradaki farkı hissetmesi çok zor ayrıca ürünün 5 yıl garantisi mevcut zaten. Ryzen işlemciler seneye de AM4 soket kullanacak. Şuan bile Ryzen 3700X veya 3800X yıllar boyu götürecek cinsten işlemciler olmadı seneye 4. nesil Ryzen işlemci alabilirsiniz ama ben sonradan yükseltirim derseniz şimdi işlemci ve anakartı daha makul tutup sonradan AM4 platformu değişince yükseltmeye gitmekte mantıklı. Bu PSU'yu önermemin asıl sebebi 850w olmasında ziyade hem Gold sertifika, hem modüler yapı hemde 16pin CPU girişine sahip olmasıdır. TG5 gayet güzel bir kasadır fiyatına göre. Biraz daha büyük ve soğutması iyi bir kasa isterseniz MSI Gungnir modeline bakın derim.

serdar11tr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
27" ürüne fazladan 400-500 TL vermemeniz için önermiştim ama çok büyük gelecek derseniz tabi ki 27" alın fakat 2K çözünürlükte kesinlikle 32" sırıtmaz. Bunun yanı sıra QLC bellek biraz daha eski bir teknoloji fakat normal bir kullanıcının aradaki farkı hissetmesi çok zor ayrıca ürünün 5 yıl garantisi mevcut zaten. Ryzen işlemciler seneye de AM4 soket kullanacak. Şuan bile Ryzen 3700X veya 3800X yıllar boyu götürecek cinsten işlemciler olmadı seneye 4. nesil Ryzen işlemci alabilirsiniz ama ben sonradan yükseltirim derseniz şimdi işlemci ve anakartı daha makul tutup sonradan AM4 platformu değişince yükseltmeye gitmekte mantıklı. Bu PSU'yu önermemin asıl sebebi 850w olmasında ziyade hem Gold sertifika, hem modüler yapı hemde 16pin CPU girişine sahip olmasıdır. TG5 gayet güzel bir kasadır fiyatına göre. Biraz daha büyük ve soğutması iyi bir kasa isterseniz MSI Gungnir modeline bakın derim.
Detaylı cevap için teşekkürler.
-Monitör olarak dediğim gibi 27 inç düşünüyorum. Bu boyut için tavsiyeniz var mı?
-Ryzen 3700x ile B450 A Pro gibi bir anakart ile uyumlu çalışır mı? Bu anakartın BIOS güncellemesi yapılmadan işlemciyi desteklemediğini biliyorum, USB ile kendim atabilirim herhalde veya alacağım yer atıyorsa onlardan isterim?
-PSU olarak 650-750 W arası biraz fiyat düşürecek şekilde bir tavsiyeniz var mı?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
intelde olabilir oyun içinse. 9700F gibi bi işlemciyi ,3-4 sene oyunda eskitemezsiniz. Epey uzun bi süre. 4-5sene sonra da 2.el bi i9 9900K alırsanız o makina bi 3 sene daha kullanılır, daha fazla hiçbi masraf yapmadan.Ram ,anakart falan değişmeden)Bu öneriyi yapmam oyun odaklı olmanız ve ilerde en az masrafla upgrade yapmanız için.Tabi karar sizin.E.kartıı tek fanlı olanı koydum mecburen. diğer model olmadığı için.Fiatta size uygun oldu,toplamda.

Ekran Alıntısı.PNG

1.PNG

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
3700X ile B450A pro almaktansa 3600 alın paranız cebinizde kalsın. Kalan parayla yukarıda sizin atmış olduğunuz MSI monitörü alabilirsiniz. PSU sistemde kolay kolay değişmediği için mümkünse önerdiğim ürünü alın. Hem ileride iyi bir anakart alırsanız işlemci güç girişi 12 pin isteyecektir en azından.

DKN NZY

Rektör
Reaksiyon puanı
10,146
3700X ile B450A pro almaktansa 3600 alın paranız cebinizde kalsın. Kalan parayla yukarıda sizin atmış olduğunuz MSI monitörü alabilirsiniz. PSU sistemde kolay kolay değişmediği için mümkünse önerdiğim ürünü alın. Hem ileride iyi bir anakart alırsanız işlemci güç girişi 12 pin isteyecektir en azından.
Görkem say ı dinleyin pişman olmayın bence işlemciyi sonradan yükseltirsiniz