1 GB RAM iPhone 6'ya Yetecek, Çünkü...

Bu konuyu okuyanlar

semih61

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
crop işlemlerinde dediğinize katılıyorum, biraz küçük bir alanı kestiğinizde grenlenme olabiliyor. ama bu grenlenme 16 mp kameraya sahip cihazlarda da oluyor bir tek lumia pure view kameralarda rastlamadım. ben telefon olarak lg g2 kullanıyorum onun kamerası da 13 mp ama ben 8 mp lik iphone kamerasından daha kaliteli çektiğini düşünmüyorum. evet bu kamerayla 4K video da çekebiliyorsunuz ama iş slow-mo videolara gelince iphone 6 açıkçası devrimsel nitelikte. üzerindeki stok video düzenleme işlevi hem çok sade hem çok başarılı. videonun istediğiniz yerini slow istediğiniz yerini normal hızda düzenleyebiliyorsunuz. bana kalsa slow-mo özelliği 4K dan çok daha kullanışlı çünkü bir telefonla 4K video çekebilmek hiç işlevsel değil, bir kere cihaz aşırı ısınıyor ve 4K video oynatacak panellerimiz yok, bunun yerine 1080P 60fps video çekebilmesi bence bir telefon için daha elzemdir.

yazılım ve arayüz kolaylığında apple zaten 1 numara 4k bencede çok gerekli değil ama 1080p ekranda da olsa bitrate i fazla olduğu için daha kaliteli görüntüler sunacaktır bize birde dijital zoom yapma olanağı tanıyor.ha benim için satınalmamı etkileyecek bir özellik değil slow-mo daha önemli seninde dediğin gibi:yes:

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Yazar haklı olabilir fakat "ios dha iyi bi kre tmm mı slk .s " şeklinde triplere girerek sıfır kalitede bir uslüpla böyle bir yazı yazması, üstüne üstlük yayınlanması komik.

conquistador

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Güya sağlamlığıyla(!) övülen telefon iki parmakla bükülebiliyor ama laf edince biz kötü oluyoruz. Güya konsol kalitesinde grafik var deniyor. Gösterilen örnek resimlerin çizgi filmden fırlama olmasını geçtim adama direkt olarak Android ile çalışan oyun konsolu var yeni nesil konsollarla yarışıyor diyoruz ama nato kafa almıyor tabi. Eypıl güya güncelleme yayınladıktan sonra çuvalladığını kendisi bile anlayıp aynı gün yayından çekiyor ama tabi bunu da anlatamıyorsun. Herşeyi geçtim adam daha düzgün Türkçe konuşamıyor ama gelmiş burada sözde makaleyi yazan kişiyi altını çizerek söylüyorum uslüp yönünden eleştirenleri gerçeği kaldıramamakla suçluyor. Geceleri ayfonunu öpüp, tanrısı Steve Jobs'a dua etmeden uyuyamıyor ama gelmiş tarafsızlıktan dem vuruyor. Ben anlamıyorum nasıl bir kafadır bu iSheep kafası ki insanı insanlıktan çıkarıyor.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Güya sağlamlığıyla(!) övülen telefon iki parmakla bükülebiliyor ama laf edince biz kötü oluyoruz. Güya konsol kalitesinde grafik var deniyor. Gösterilen örnek resimlerin çizgi filmden fırlama olmasını geçtim adama direkt olarak Android ile çalışan oyun konsolu var yeni nesil konsollarla yarışıyor diyoruz ama nato kafa almıyor tabi. Eypıl güya güncelleme yayınladıktan sonra çuvalladığını kendisi bile anlayıp aynı gün yayından çekiyor ama tabi bunu da anlatamıyorsun. Herşeyi geçtim adam daha düzgün Türkçe konuşamıyor ama gelmiş burada sözde makaleyi yazan kişiyi altını çizerek söylüyorum uslüp yönünden eleştirenleri gerçeği kaldıramamakla suçluyor. Geceleri ayfonunu öpüp, tanrısı Steve Jobs'a dua etmeden uyuyamıyor ama gelmiş tarafsızlıktan dem vuruyor. Ben anlamıyorum nasıl bir kafadır bu iSheep kafası ki insanı insanlıktan çıkarıyor.
İyi güldüm. :D

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
Apple ı değerli yapan fiyatı arkadaşlar bu böyle biline. Yoksa donanım olarak 1500 taş çatlasın 2000tl lik bi tel.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
onu bunu bırakın hepsi hatalı tasarımlı 128gb ve daha yüksek µsd kart var ramleri değişebilir yapabilirler ama yapmıyorlar yapsalar çok daha mantıklı olurdu.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
[video=youtube;znK652H6yQM]http://www.youtube.com/watch?v=znK652H6yQM#t=64[/video]

bi bakın hele, 3000 tl'lik telefonu adamlar lastik gibi eğip büküyorlar. üstelik eğilince de öyle kolay düzelmiyor sanki. 5.5" ekran bir telefon ancak pantolonun arka cebinde taşınabildiğine göre her oturuşta çekeceği var bizim eypıl fanatiklerinin! :)

bizim plastik diye gırgır geçtikleri S3'te bile böyle bir sorun yaşamadık bugüne kadar.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
o kadar ince olunca normal 10mm fiziksel sınırı aştılar sonuç bu.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
la confi, sen paralel eypılcı mısın yoksam! :D
iphone6 içini açıp bakarsan inceltme uğruna kasayı folya ayarında yaptıklarını görürsün macbook air içinde kenarlarının bıçak gibi keskin olduğu orasını burasını kesen insanların videoları var youtube'ta artık incelik çok abartılı bende henüz iphone yok olamıcak gibi.

Alengirli

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Vay anam vay Serhat neler dönmüş ya :D

Bana ne biçim cevap hakkı doğmuş öyle :) Öncelikle yazıyı okuduğunuz ve kendi görüşleriniz doğrultusunda yorumladığınız için teşekkür ediyorum arkadaşlar. Lakin yazıyı okuyan birçok arkadaşın büyük bir kısmını anlamadığını, hele kullandığım üslubu yakışıksız bulduğunu üzülerek gördüm.

Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım: Ben okurlarımızın hiçbirine ya da hiçbir kitleye (Android kullanıcıları gibi) "donanım fetişisti" demedim. Giriş cümlesini dikkatlice okursanız, "donanım fetişistlerine iPhone 6 ile sağlam malzeme çıktı" diyorum. Şu kitle donanım manyağı, bu kitle bilmemne demiyorum.

İkinci bölümde iPhone 6'ya 1 GB RAM koyulmasıyla ilgili senaryo ise okurlarımızla ilgili değil, tamamen benim kendi arkadaşlarımla yaptığım kulislerde ya da denk geldiğim konuşmalarda edindiğim izlenim. Elbette gerçeği yansıtmıyor ancak bunun da yeterince açık olduğunu düşünüyorum.

Yazının genelini okuyup, "iOS süper tmm mı .s" gibi bir izlenim alan arkadaşlara, yazıyı bir iki kez daha okumalarını öneriyorum. Zira belli ki yazının ana temasını kaçırmışlar. Ben yazıda Apple'ın hem yazılımı hem de donanımı üreten taraf olarak bu ikisini de tam kontrol altına almanın avantajını iOS 8'de gösterdiğini, bunun da metal olduğunu anlattım. Metal ile oynanan oyunları bizzat denediğimi, Android'de daha güçlü bir donanım ile elde ettiğimden daha iyi bir deneyim yaşadığımı paylaştım. Ancak bu bir şekilde benim taraf tutmam olarak algılanmış.

Bu konuyla ilgili şunu söylemek isterim; iPhone 4 ile vedalaştığımdan beri 3 yıldır Android kullanıyorum ve bundan hiç pişman değilim. Android harika bir platform ve iOS karşısında artıları saymakla bitmez. Şu an halen Nexus 5 kullanıyorum. Ancak çoğu arkadaşımızın yazıda olduğu gibi burada da kaçıracağı nokta şu: Android'in çok fazla artısının olması, iOS'un ya da iPhone'un da birçok artısı olmasını engellemiyor. Yazıyla ilgili 200'ün üzerinde yorum geldi, yarısı (tahmin ediyorum iphone kullanıcıları) olumlu yorumlar yaparken, öbür yarısı (Androidçiler, evet) hakarete varan eleştirilerde bulunmuş. Bu duruma alışığız elbette kişisel görüşlerini her kesimden insanın oluşturduğu topluluklarla paylaşan insanlar olarak ancak bu sefer benden sürekli bir cevap beklenince, toplu olarak belirtmek istedim.

En çok eleştirilen konulardan biri de üslubum olmuş. Forum tarzında yazmakla itham edilmişim. Arkadaşlar, üyelerinin benim üslubumda yazdığı, tartışmaların o frekansta döndüğü bir forum gösterin, editörlüğü bırakıp oraya forum üyesi olarak başlayayım :) Bundan böyle ilkokul öğrencilerinin bile rahatlıkla anlayacağı bir üslupta, suya sabuna dokunmayan, kişisel fikirlerin değil sadece "1 GB RAM var, Snapdragon 800 var, kamerası 8 MP, ön kapağı sızdırıldı, arka kapağına takla attırıldı" tarzı kullanıcı kılavuzuna 15 saniye bakıp görebileceğiniz içeriklerle karşınızda olacağım madem bu kadar rahatsız oldunuz köşe yazılarındaki tarzımdan.

Hepinizi sevgiyle selamlıyorum :)

What The Hell

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
[MENTION=18671]Alengirli[/MENTION] hep bu çizgide devam edin, üslubunuzda bi hata yok diyenlere aldırış etmeyin. Sizin gibi editörler az bulunur, gerçekleri söylemekten çekinmeyin. Çoğunun bilgisi yok fikri var o yüzden önemli değiller.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
gerçekler acıdır acıtabilir yalanlar tatlıdır sonra daha kötü yakar telafisi olmayabilir.

FX_PRO

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
1 gb ram iphone 6 yeticek çünkü aplee sadece donanımdan degil yazılımdandamarketi sayesinde milyar dolarlar kazanıyor bu nedenle eski nesil konsollardaolduğu gibi sağdan soldan bişeyleri kısip ucu ucuna 1 gb ram kullanan uygulamalar çıkartıcak bu sayede 5 kardeşleri yani 5 5s ve 5c yi 1 gb ramleri nedeniyle yüz üstü bırakmamakiçin 6 serisindede 1 gb ram kullandı.sonuç olarakseneye 2 gb ramlicihazla karşııza aplee çıkacak 1gb iyi ama 2gb muhteşem deyip amerikayı yeniden keşfedicek 4se veda edicez 5 de yavaştan işlemci nedeniyle son senesine girecek.sonuç olarak it ürür kervan yürür mantığıyla düşünen batılı bir firma olan applen şark kurnazlığını izliyoruz anlayana ne güzel anlamayanda o bikerem aplle ona 1 gb yeter tammı cahallar demeye devam etsin.kapitalizm gerçekten zekice bişey hayran olmamak elde değil...

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
yeter neden yetmesin.

4k video yok,
4k ekran yok,
real time hdr yok,
çoklu pencere yok,
pencereli kılıf desteği yok,
temassız uyandırma yok,
knock code yok

ne tutacak ki ramde zaten bir zahmen temple run ile arayüzü kaldırıversin

S

SDN Okuru

SDN Okuru
aynı anda iki uygulamayı bile çalıştıramayan bir işletim sistemi neden 1 GB dan fazlasına ihtiyaç duysun ki?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Apple iPhone 6 ların düşük fiyata mal edilmesine karşın yüksek fiyata satıldığını söyleyenler bunun sebebi
1- Apple iPhone ların çalınma tehlikesine karşı en güvenilir aynı zamanda en pahalı kargo firmalarına başvurması
2- Ülkemizdeki vergi sistemidir
Bu saydıklarım bile başlı başına 1000 tl fark yaratırken daha Apple gibi bir markanın telefonlarına sağlayacağı servis/tamir ücretleri ortada en kötü ihtimal telefonun camı kırılsa bunu orjinal Apple store lara götürüp 378 tl sıfır iphone vermesiyle birlikte telefon fiyatına katacağı 378 tl yi saymadım.bu farkı Apple telefonu satarken zaten aslında sizden alıyor ama buda Apple'ın ibneliği ki siz camı kırdıktan sonra bir 378 tl daha giydiriyor bunları göz önünde bulundurarak 1gb ram yetmiyor diyenlere cevabım ios un yeterliliği 1gb yi 4 gb yapıyor ama siz diyorsanız ki hala 2 gb 2gb ozaman inşallah Apple bir dahaki iphone a 2gb ram koyarda sizde artık macbook fiyatına iphone alırsınız