1 GB RAM iPhone 6'ya Yetecek, Çünkü...

• Konbuyu başlatan shiftdelete.net
  • Başlangıç tarihi

Norrick

Asistan
Bu yazıdan sonra "Ram çok düşük", "1GB Ram mi kaldı artık" diyenlerin yorumlarını merak ediyorum açıkcası. :)

Kaya26

Profesör
iOS un verimliliğini bir kenara bırakalım. Koyabilecek iken niye koymadı? S modelinde ram artarsa yine sistem için gerekli olanı bu mu diyeceğiz?

pcwolf

Dekan
Hiçbir zaman android ve ios karşılaştırmasında rem hesabı yapılmaması gerekiyor. Android çok fazla reme ihtiyaç duyduğu için sayesinde 4 gbleri de görecez. Aynı şekilde wp de fazla reme ihtiyaç duymuyor heralde.

scorpion

Rektör
Yasaklı
Olasi bir sistem güncellemesinde 1GB yeterli olmayinca ne yapacaksiniz bir de onu düsünün.

Apple uyanik davranmis.

What The Hell

Profesör
Aylar sonra SDN böyle bi makale okudum,beğendim. :D
iOS 8 tanıtıldığında metal için konsol oyunları kalitesinde oyunlar çıkıcak demiştim nitekimde çıktı. yazılım/donanım uyumu üst seviyede Apple ürünlerinde.. :devil:

512 MB Ram 4s ios 8'i aldı halen olası bi sistem güncellemesinde 1 GB Ram yetmeyince ne olucak diyenler var.

sdelta

Profesör
Olasi bir sistem güncellemesinde 1GB yeterli olmayinca ne yapacaksiniz bir de onu düsünün.

Apple uyanik davranmis.

Apple yazılımı çıkarıyor daha sonra da e bu 2gb ram istiyormuş o zaman iPhone 5S e vermeyelim mantığıyla çalışmıyor. Güncel cihazların tamamını destekleyecek şekilde yazılım hazırlıyor, Ram bu yüzden kesinlikle problem olmaz. 512MB ramli iPhone 4 eğer iOS 7 aldıysa ortada problem yok.

Tabi 2GB ram olsaydı cihazlara çok daha fazla şey katacağını bende düşünüyorum. Ayrıca plus' ın fıyatı çok yüksek, 3000 tl ye telefon mu olurmuş...

promidal

Profesör
ram konusu androidin (özellikle samsungun) çözemediği bir problem. note3 de 3 gb ram var ve hiçbir şey çalışmıyorken yaklaşık 300mb boş ram var. iphone 4s de ise 512 mb ram var ve hiçbirşey çalışmıyorken yaklaşık 320mb boş yer var. gerisini siz düşünün

Sucrofe

Profesör
IOS falan dinlemem ben açıkçası. 2500+ TL'ye sattığın telefon 1 GB RAM ise yuhlamaktan başka bir şey gelmiyor içimden. 5s ile 6 arasında doğru dürüst fark yok ekran büyüklüğünden başka.

conquistador

Asistan
Yazının teknik acıdan hicbir veri içermemesini geçtim (benchmark sonuçları, aktüel karşılaştırmalar vs. ) yazım tarzı bile 3. Sınıf kankili, emege saygılı forum sitelerinde ki yazılardan fırlamış. Marka reklamını eskiden de yapıyordunuz ancak bu bayağı bayağı habercilik sınırlarını aşmış ''ama eypil yazilimi kendi yapıyor yhaaa :(( '' moduna bağlamış. Bunun anasayfada yer bulabilmesi bir utanç SDN adına.

7.43

Dekan
Donanımın yıllardır ikinci plana düştüğünü, artık tüm teknolojilerin yazılım ve servisler üzerinden döndüğünü bir şekilde ıskalamış olan, donanım fetişine sahip teknoloji meraklılarına Apple’ın 9 Eylül tanıtımından aylarca konuşulacak malzeme çıktı:

Çok sert bir giriş. Yazar çok tepkili. :D Yazılanlar doğru bile olsa bir sitede böyle üslup kullanılması ilginç geldi.

Elma'nın cihazları çok çok iyi olabilir, mükemmel yazılım desteği olabilir; fakat bu kadar uçuk fiyatları hak ettiğini sanmıyorum.
Android'e de diyecek bir şey yok. 16 GB ram koy, 15'ini rahat kullanır.
Şirketlerin fanatikliğini yapmaya lüzum görmüyorum. Bırakalım herkes hangi sistemde, hangi cihazda rahat ediyor, onu kullansın.

Yazının teknik acıdan hicbir veri içermemesini geçtim (benchmark sonuçları, aktüel karşılaştırmalar vs. ) yazım tarzı bile 3. Sınıf kankili, emege saygılı forum sitelerinde ki yazılardan fırlamış. Marka reklamını eskiden de yapıyordunuz ancak bu bayağı bayağı habercilik sınırlarını aşmış ''ama eypil yazilimi kendi yapıyor yhaaa :(( '' moduna bağlamış. Bunun anasayfada yer bulabilmesi bir utanç SDN adına.

Çok sert bir giriş. Yazar çok tepkili. :D Yazılanlar doğru bile olsa bir sitede böyle üslup kullanılması ilginç geldi.

Elma'nın cihazları çok çok iyi olabilir, mükemmel yazılım desteği olabilir; fakat bu kadar uçuk fiyatları hak ettiğini sanmıyorum.
Android'e de diyecek bir şey yok. 16 GB ram koy, 15'ini rahat kullanır.
Şirketlerin fanatikliğini yapmaya lüzum görmüyorum. Bırakalım herkes hangi sistemde, hangi cihazda rahat ediyor, onu kullansın.

aynen!
Erhan Kahraman'ın yazdığı makale'nin tamamı, noktası virgülüne kadar doğru olabilir. hatta, doğru olduğunu da kabul ediyorum. fakat, kullandığı dil adeta bir reklamcının kaleminden çıkmış gibi geldi bana. ve bu SDN için pek yakışık almadı. çok açık bir şekilde marka veya sistem tarafgirliği belli olan bir dil kullanmak fert olarak uygun olabilir ama bir teknoloji sitesinin anasayfasına "konu" bir haber olarak işlenmesi çok yanlıştır.

ben burada şahsım adına apple ya da samsungu, ios ya da androidi savunabilirim, tarafgir olabilirim ama bunu SDN yapmamalı diye düşünüyorum.

What The Hell

Profesör
"Çoğu teknoloji meraklısı ne yazık ki bu nüansı kaçırıyor, bu illüzyona aldanıyor ve yapılan pazarlama çalışmalarının başarıya ulaşmasını sağlıyor. Hesap makinesinden bozma kalitesiz malzemelerden oluşan bir tasarımı ya da çabuk ısınan bir donanımı kimse önemsemiyor. Herkes “Snapdragon kaç işlemci var?” diye bakıyor. RAM miktarı kaç diye…

Bunun bir üst modeli, ekran kartlarını tamamen sahip oldukları bellek bazında değerlendirenler olsa gerek. Bir ekran kartı 1 GB, öteki 2 GB ise ikincisi her durum ve şartta üstündür. Veriyolu ya da mimari vb. çok önemli değildir bu kitle için. Bu benzetmeye bazı bilirkişi dostlarım kızacaktır ama, durum bundan çok farklı değil ne yazık ki."

Makalede ki en can alıcı kısım burası, burasıda yorumlara bakılırsa baya kızdırmış. :D

Şunuda söyleyelim a8 ile snapdragon 801,805'i karşılaştırıp bu daha hızlı diyenler için testler çıktı. A8 kağıt üstünde yarısı gözükmesine rağmen performansda 2 katı ezmiş. Şaşırdık mı hayır. :dirol:

semih61

Profesör
ileriki sürümlerde de 1gb ın yeterli olacağını tahmin etmek çok zor değil 3 nesil boyunca 1gb ram yeterli olacaktır apple nin optimizasyonunu bilmeyen kalmadı zaten

yeni modelde sadece kamera çözünürlüğüne takıldım maliyeti çok fazla olmamasına rağmen apple dayatmacılığını yineliyor

yinede şahane bir telefon asker sonrası alırım sanırım birde ios denemek lazım

uma350

Profesör
aynen!
Erhan Kahraman'ın yazdığı makale'nin tamamı, noktası virgülüne kadar doğru olabilir. hatta, doğru olduğunu da kabul ediyorum. fakat, kullandığı dil adeta bir reklamcının kaleminden çıkmış gibi geldi bana. ve bu SDN için pek yakışık almadı. çok açık bir şekilde marka veya sistem tarafgirliği belli olan bir dil kullanmak fert olarak uygun olabilir ama bir teknoloji sitesinin anasayfasına "konu" bir haber olarak işlenmesi çok yanlıştır.

ben burada şahsım adına apple ya da samsungu, ios ya da androidi savunabilirim, tarafgir olabilirim ama bunu SDN yapmamalı diye düşünüyorum.

[SDN = SDN Forum]. Gerisi hikaye..