1-Cihazı Rootladım Diyelimki Rom Yüklemedim,Garanti Dışına Çıkarmı

Bu konuyu okuyanlar

metin06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1-Rootladım cihazı ama room yüklemedim diyelimki,dolayısıyla sayaç artmıyacak yinede garanti dışına çıkarmı cihaz ?

2-Sadece root yaptım dolayısyla triangle away kullanmama gerek olmadan sadece unroot yapsam(basitmidir?) ve de garantiye girermi tekrar ?

3-Root yaptığımda yeni room yüklemesem gelen yazılım güncellemeleri kendiliğinden şimdi olduğu gibi gelirmi ?

4-Telefonumun tam yedeğini aldım,roottan sonra tekrar tam yedeği yüklemek rootu kaldırırmı ?

5-Bu da uzmanlık sorusu olsun: Root yaptın cihaza hafıza kartını ana bellek gibi gösterdin hatta bir iki büyük uygulamayı bu şekilde hafıza kartına kurdun Real Racing 3 gibi,ondan sonra yeniden unroot yapman gerekti.Bu özellk değişirmi ? yani yeni yükleyeceğin uygulamayı unroottan sonra da hafıza kartına kurarmı ? Tahmini şıklarım : )
a-Rootla zaten sistem dosyasını değiştirdiğin için unroottan sonrada yeni uygulamayı hafıza kartına yüklersin
b-Yok kardeşim unroot yapınca sistem dosyası da eski haline gelir özellik kaybolur,hatta telefonu da dağıtırsın : )
varsa c ?

Bu soruları niye soruyorum; cihazım s4 mini(siyah : ) ..alırken ben de symbiandaki yaptığım gibi taklalar attırırım hacklerim ,her türlü programı yüklerim diyordum ama cihazı elime aldığımda rootlamak bile gelmiyor içimden ,hoş bir alet. Ve android 4.2.2 oldukça sağlam gelmiş.En azından şimdilik uygulamayı ‘’DATA’’sıyla hafıza kartına taşımak bana yetecek aslında..vesselam..

Cevap verirseniz sevinirim.

Hepsi şart değil ilk 3 soru özellikle önemli..

Reaksiyon puanı
2,146
1- rootlayınca sayaç artar

data'yı taşımak istiyorsan Folder Mount kullanacaksın diğerleri data taşımaz, bir de gl to sd işe yaramış sanırım ben denemedim

metin06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1- rootlayınca sayaç artar

data'yı taşımak istiyorsan Folder Mount kullanacaksın diğerleri data taşımaz, bir de gl to sd işe yaramış sanırım ben denemedim

Ustad sen bu konularda oldukça bilgilisin çeşitli konularda gördüm..

Sayac kısmında ki kısım rom yükleyince artmıyormu ? root edince yeni rom yüklemiycem mesela Yani o zaman sayac kısmında : No yazmazmı (yeni rom yüklemiyorum çünkü).

Bir de bu gl to sd ve foulder mount ikiside root istiyor.Root yapmadan yolunu bulamadık uygulama datasının sanırım ?

Diğer sorulara ne dersin hocam, özellikle 1 2 3 saol cevabın için bu arada..

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
sayacı artırmayan rootlarda var. bu arada telefonun samsung marka değil mi? bu sayaç muhabbeti samsungta var.
rom yüklersen ve sayaç artarsa güncellemeler yüklenmez. sayacı sıfırlayıp rootu kaldırırsan garantide sorun çıkmaz

Reaksiyon puanı
2,146
sayacı artırmayan rootlarda var. bu arada telefonun samsung marka değil mi? bu sayaç muhabbeti samsungta var.
rom yüklersen ve sayaç artarsa güncellemeler yüklenmez. sayacı sıfırlayıp rootu kaldırırsan garantide sorun çıkmaz

sayacı arttırmayan root var da 9190'da var mı, ben bilmiyorum
bir de sayaç sıfırlama 9190'da yok, triangle away desteği 9190 için belirtilmemiş

2. sorunun cevabını zaten almış oldun, 3. olarak güncelleme alırsın bi ihtimal ama güncelledikten sonra root gider tekrar root yapman gerekir.

metin06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=130683]android3[/MENTION] aynen hocam; telefon samsung s4 mini(I9190)

kadiköyrap in dediği gibi I9190 modeline triangle away destek yazmamış.Diğer root unroot programları da her samsung diyor ama bu zıkkım yeni bir telefon ya ..o yüzden programlarda daha 9190 a root için bir konu var sadece.Orda da unrootu nu yazmamışlar :))

Ben en azından root yaparım rom yüklemem sayac artmaz diye kendimi avutuyorum ama bilmiyorum..

Sizin sözlerinizden root yaptığında rom yüklemesen bile sayac artar gibi birşey mi çıkarmalıyım yoksa ?

metin06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben artıracağını düşünüyorum

Hımm peki ustad. telefon hafızası 8gb 3gb ı orjınal sistem kullanıyor kalan 5gb tan 2gb kaldı cihazda :) 32 lik hafıza kartı taktım..resim filim küçük uygulamalar var anca..

Şimdilik root sakatmı acaba bu telefon için bilemedim ama bir yandan da uygulama datasını taşımak için lazım...

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
ben modeli görmemişim kusura bakma :) S4 mini için biraz daha beklesen daha iyi olur gibi :)

Reaksiyon puanı
2,146
Garanti mi? Root mu?
Ben root derdim, telefonda bi problem varsa eğer ilk bi iki haftada ortaya çıkardı, ekranı düşürsen kırsan falan zaten onlar garantiye girmiyor. Sen de kendine göre seçimini yap.
Kimisi de diyor ki servis sayaca bakmıyor, bakmıyorlarsa yine garantiye verebilirsin.
Bu noktadan sonra bizim verebileceğimiz bi akıl yok sana kalmış ne yapacağın.

metin06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben modeli görmemişim kusura bakma :) S4 mini için biraz daha beklesen daha iyi olur gibi :)

Eyvallah hocam.. gerçi bir iki uygulamalık yer kaldı 2gb ama haklısın .. bari 4.3.3 gelse birde şu data taşımayı getirseler :p

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Garanti mi? Root mu?
Ben root derdim, telefonda bi problem varsa eğer ilk bi iki haftada ortaya çıkardı, ekranı düşürsen kırsan falan zaten onlar garantiye girmiyor. Sen de kendine göre seçimini yap.
Kimisi de diyor ki servis sayaca bakmıyor, bakmıyorlarsa yine garantiye verebilirsin.
Bu noktadan sonra bizim verebileceğimiz bi akıl yok sana kalmış ne yapacağın.

Şimdi garanti konusunda ben de bunu düşünüyorum zaten ilk bir iki haftadan sonra bizim için garantilik bi durum kalmıyor..Telefonu düşürdün camını bedava tamir etmiyorlar,e yazılımsal durumu zaten her türlü kendimiz yükleyebiliyoruz(aşırı overlock gibi birşey yapmadıktan sonra)

Ama mesela benim home tusu nedense çok sertleşti şu ara. Yarın root yaparım bu tel içinde unroot daha çıkmamış olur.Servise verme durumunda kalırsam 1 ay sonra (ki samsung servisi iğrençtir-1 ay cebelleştim).Vay senin tel rootlu yapamayız derlerse ,bilyorsun işguzar bunlar...

Oda bir yana rootlama, android3 ün dediği gibi bu tel hakkında bilgi biraz az daha sorunla karsılaırsam bu tel için yardım bulamayabilirim...Bak bulamazsam sana sorarım ama :) yani illede unrootda değil mesele..

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Root, rom vs işlemler sırasında telefon bozulursa peki? :) benim telefon bootloader açık ve rom yüklüydü. o şekilde vermek zorunda kaldım servise ama yapmadılar :)

metin06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=130683]android3[/MENTION] hah işte agzına sağlık ..birde bu var diğer modeller daha eski oyüzden hakkında 50 tane konu var ama bu telefon hakkında az biraz.. ama ben de bu şekilde çok dayanamıycam gibi :) abi markette bile programlara bakıyorsun aa ne guzelmiş diyorsun cart:root gerektirir :) hadi onuda gectim cihaz hafızası bi yere kadar

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
@android3 hah işte agzına sağlık ..birde bu var diğer modeller daha eski oyüzden hakkında 50 tane konu var ama bu telefon hakkında az biraz.. ama ben de bu şekilde çok dayanamıycam gibi :) abi markette bile programlara bakıyorsun aa ne guzelmiş diyorsun cart:root gerektirir :) hadi onuda gectim cihaz hafızası bi yere kadar

Hocam ben telefonu aldığım ilk gün Root yapıp Rom yüklemiştim :) Rootsuz pek bir işime yaramıyor :)
Risk her daim vardır ama Root için değer bence :)

metin06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
S

SDN Okuru

SDN Okuru
Benim Telefonum galaxy ace ben root atayımmı atmayayımmı diye düşünüyorum kararsız kaldım eger atarsam telefona birşey olcagından korkuyorum bilgilendirirseniz memun olurum şimdiden teşekürler!

corimli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Root yapmak genel anlamda cihazlarımızı garanti dışı bırakır istisnai durumlar haricinde. Çünkü serviste rom atarken felan telefonun ekranında "ROOTED" diye kırmızı yazısını görüyorlar.
Ama root ile kalmayıp diğer riskli işlemleri de yaparak telefonu ağır bir biçimde Brick dediğimiz hastalığa tutulan var ki onların telefonlarında servis dahi birşey yapamıyor.En basitinden direk anakartı değiştiriyorlar çünkü hiçbir şekilde ekran gelmediği için yazılım ile müdahele ermeye izin vermiyorlar ve dolayısıyla servis ROOTED yazısını görmediği için anlayamıyor. Tabi biz de elimizdeki bu 1500TL civarındaki telefonun anakartını değiştirerek bize geri verilmesini kabul edemeyiz. Yeni bir cihazla değişimini talep ederiz. Baktık vermiyorlar aynı hatadan birkaç kez servise telefonumuzu götürüp yenisini alabiliriz :D:D:D

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Benim Telefonum galaxy ace ben root atayımmı atmayayımmı diye düşünüyorum kararsız kaldım eger atarsam telefona birşey olcagından korkuyorum bilgilendirirseniz memun olurum şimdiden teşekürler!

Telefona root yapmak ve yapamamak vardır. Yani zarar vermez korkmayın. Başarılı olursanız rooted olarak kullanmaya devam edersiniz. Eğer başaramazsanız eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz...

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
1-Rootladım cihazı ama room yüklemedim diyelimki,dolayısıyla sayaç artmıyacak yinede garanti dışına çıkarmı cihaz ?

2-Sadece root yaptım dolayısyla triangle away kullanmama gerek olmadan sadece unroot yapsam(basitmidir?) ve de garantiye girermi tekrar ?

3-Root yaptığımda yeni room yüklemesem gelen yazılım güncellemeleri kendiliğinden şimdi olduğu gibi gelirmi ?

4-Telefonumun tam yedeğini aldım,roottan sonra tekrar tam yedeği yüklemek rootu kaldırırmı ?

5-Bu da uzmanlık sorusu olsun: Root yaptın cihaza hafıza kartını ana bellek gibi gösterdin hatta bir iki büyük uygulamayı bu şekilde hafıza kartına kurdun Real Racing 3 gibi,ondan sonra yeniden unroot yapman gerekti.Bu özellk değişirmi ? yani yeni yükleyeceğin uygulamayı unroottan sonra da hafıza kartına kurarmı ? Tahmini şıklarım : )
a-Rootla zaten sistem dosyasını değiştirdiğin için unroottan sonrada yeni uygulamayı hafıza kartına yüklersin
b-Yok kardeşim unroot yapınca sistem dosyası da eski haline gelir özellik kaybolur,hatta telefonu da dağıtırsın : )
varsa c ?

Bu soruları niye soruyorum; cihazım s4 mini(siyah : ) ..alırken ben de symbiandaki yaptığım gibi taklalar attırırım hacklerim ,her türlü programı yüklerim diyordum ama cihazı elime aldığımda rootlamak bile gelmiyor içimden ,hoş bir alet. Ve android 4.2.2 oldukça sağlam gelmiş.En azından şimdilik uygulamayı ‘’DATA’’sıyla hafıza kartına taşımak bana yetecek aslında..vesselam..

Cevap verirseniz sevinirim.

Hepsi şart değil ilk 3 soru özellikle önemli..

Root islemi sadece flash counterdan ibaret degil. Knox denilen donanimsal ve yazilimsal guvenlik katmani counteri da oldugu icin telefonu rootlamadan once knoxlu bir telefon kullanip kullanmadigindan emin ol. Samsung urunlerinde knox mevcut. Knoxu asip root islemini gerceklestirmenin yolu var ama gelisi guzel root islemi yaparsan knox sayaci artar ve bir daha sifirlanamaz. Garanti disi kalip kalmayacagi samsung servislerine baglidir. Isterlerse knoxu gormezden gelebilirler. Forumlardan birinde denk geldim, italyada bir kisi knox sayacini es gecip root islemi yapmis daha sonra servise goturmu ama knoxa ragmen telefonu garanti kapsaminda saymislar.

Triangle away kullanman gerekir. Unroot islemi sadece roma gomulu olan root dosyalarini kaldirir. Sayac ayni kalir sifirlanmaz.

Romun yedegini almak icin root islemi yapman gerekir. Yani root isleminden sonra alinan full rom yedegi rootlu bir sekilde alinmistir. Unroot ve triangle away islemini yapman gerekir.

Datayi tasimak icin root gerektiren tum uygulamalar unroot isleminden sonra calisir ama islemler icin root gereksinimine ihtiyac duydugundan tasima isleminini yapmaz.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Sasmuglarda binary counter denen sayaç var her orjinal dışı yazılım yüklemenizde sayaç artar.

Kenpachi

Profesör
Reaksiyon puanı
25
Ben Samsung Galaxy Pocket'ımı (S5300) root + custom rom lu bir şekilde 3 kere garantiye verdim.3'ünde de yapıldı.Hatta ilk garantiye verdiğim zaman komple tüm telefonun anakartı felan yenisiyle değiştirdiler.

Reaksiyon puanı
16,118
illegal yazılım yüklersin ha benim ürünüme ha! demek olabilir...

Edirneli

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Kesinlikle garanti dışı kalmaz ben rotladım teli ımeı sorunu çıktı orinal rom'unu yükledim garantiye yolladım hiç bir sorun çıkmadı garanti devam ediyor:)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar şimdi kitkat sürüm bir rom yüklesem unroot etsem rom gider mi

adere77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
rootlu cihaz garanti dısı kalır mı bilmiyoum ama rootlu cihazı hard brick yapabilirsen:)) ( nasıl yaptıgımı bilmiyorum ama ben becerdim bunu) garanti kapsamında değiştiriyor. telefonum lg g3

Y

Yardım Nolurrr

SDN Okuru
Abi bnm tablet tab4t230 root attım kinguser ile hiç rom felan yuklemedim remove root permissiona bastım root kalktı ama önceden xmodgames falan kullandım garanti dısı olurmu