Formattan sonra yerel disk D yok..

Bu konuyu okuyanlar

tsmgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayarıma xp pro sp2 format atarken D ve C disklerini birleştirdim bütün pc ye komple format atmak için..düzgün bi biçimde formatlandı ancak bilgisayarıma geldiğimde D diskimin olmadığını gördüm sadece C diski var ve dvd sürücümün harfi D olmuş..ne kadar uğraştıysam geri getiremedim.. sorunu nasıl çözebilirimm...!!??? :unsure::unsure:

daha önce biçok konu açılmış ancak bu biraz farklı herkesin diskleri ayırırken gitmiş benimki birleştirirken..

Laputos

Asistan
Reaksiyon puanı
5
format atarken diskleri ayırmamışsın yani ilk gelen mavi ekranda yapman gereken işlemdi örneğim 80 gb lik hd yi c 30 d 80 diye ayırabilirdin orda c ile d yi birleştirdiğin için sadece c ye ve bütün diske format atmış oldun orda yeni disk açman gerekirdi

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
sen kendin yazmışsın zaten ikisini birleştirdim diye :) birleştiği için sadece c var laputosun dediği gibi ayırman lazım dyide görmek için..

tsmgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
anladım şimdi farkettim bende D sürücüsünü birleştirdikten sonra yeniden getirmek mümkün değilmi bi çözüm yolu varmı yani??

yeniden format atcaktım bu sefer ayırarak ancak c yi bölmeme izin verilmiyor bu seferde

flood olmasın die sildim bikac gereksiz mesajı:)

outcast

Asistan
Reaksiyon puanı
1
windows xp de format atarken diski bölersen ikinci kısım formattan sonra görunmez windows biçimlendirmediği için. bunu manuel yapman gerekli. öncelikle bilgisayarım ikonuna sağ tıkla yönet de. oradan sol taraftan disk yönetimine gel. önce cd romunun uzerine gel sağ tıkla surucu harfini ve yolunu değiştir de. surucu harfini E yap(tek cd romunun olduğunu ve E harfinin kullanılmadığını duşunuyorum.) . daha sonra orada bölümlendirilmemiş alan olarak diskinin ikinci kısmını göreceksin uzerine sağ tıkla yeni bölüm oluştur de. sihirbazdan yeni mantıksal sürücü ve sonra genişletilmiş bölümü seç. shirbaz kapanınca tekrar sağ tıkla biçimlendir de yeni bölümün görunecektir

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
öncelikle flood yapma! illaki biri yardım eder ama sıranı bekle!...

c'yi yeniden kurulumda bölmek istersen önce c'yi sil sonra istediğin boyutlarda bölümler oluştur...

bi daha flood yaparsan cevap yazmam, kolay gelsin..

tsmgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tamam deniyom şimdi

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Eğer format atmak istemiyorsan gparted adlı programla C'den istediğin kadar alan kesebilirsin.

Gparted cdden çalışıyor ve internette nasıl kullanıldığı hakkında resimli anlatımlar var.

tsmgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
windows xp de format atarken diski bölersen ikinci kısım formattan sonra görunmez windows biçimlendirmediği için. bunu manuel yapman gerekli. öncelikle bilgisayarım ikonuna sağ tıkla yönet de. oradan sol taraftan disk yönetimine gel. önce cd romunun uzerine gel sağ tıkla surucu harfini ve yolunu değiştir de. surucu harfini E yap(tek cd romunun olduğunu ve E harfinin kullanılmadığını duşunuyorum.) . daha sonra orada bölümlendirilmemiş alan olarak diskinin ikinci kısmını göreceksin uzerine sağ tıkla yeni bölüm oluştur de. sihirbazdan yeni mantıksal sürücü ve sonra genişletilmiş bölümü seç. shirbaz kapanınca tekrar sağ tıkla biçimlendir de yeni bölümün görunecektir

değiştir dediğimde 'windows sistemi biriminizin veya önyükleme biriminizin sürücü harfi değiştiremiyor' uyarısı cıkıyor:huh:

tsmgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
portation magici denedimde olmadı oda, gparted onuda deniyim teşekkürler arkadaşlar

outcast

Asistan
Reaksiyon puanı
1
değiştir dediğimde 'windows sistemi biriminizin veya önyükleme biriminizin sürücü harfi değiştiremiyor' uyarısı cıkıyor:huh:
C yi seçmeyeceksin cd romunun yani D surucusunun harfini değiştireceksin. eğer ikinci diskinin isminin D olmaması senin için sorun değilse bırak öyle kalsın sadece diskin ikinci bölümü için yazdıklarımı yap.

tsmgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tmm anladım saol deniyom.. bu arada floodun ne demek olduunu bilmiodum öğrendim özürr üst üste msj yazmak dmi

outcast

Asistan
Reaksiyon puanı
1
tmm anladım saol deniyom.. bu arada floodun ne demek olduunu bilmiodum öğrendim özürr üst üste msj yazmak dmi
evet ust uste mesaj yazmak. eğer ek birşeyler yazmak istiyorsan mesajına cvp yazılmasını bekle yada mesajını duzenle. kolay gelsin. bu mesajı takibe aldım çözum yapamazsan cvp yaz

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Eğer 2 HDD yi Birleştirip Formatladıysa "Acronis Disk Director Suite 10" Programı ile Kolayca D sürücü Ayırabilirsin

Yok Eğer Bilgisayarında C: Sürücü HDD Boyutuna Göre Düşük D: Sürücüsü Görüntülenmiyor ise Bilgisayar/Yönet/Disk Yönetimi Kısmından D: Sürücünü Bilgisayarıma Gösterebilirsin

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Eğer hiçbir programla beceremedim diyorsan vista yüklü pc ye 2. hdd olarak tak ve Bilgisayarım sağ tık yönete bas orada disk yönetiminden kendi hhd nin harfinine sağ tıkla ve bu bölümü küçült de boyutu ayarla olsun bitsin ve işletim sisteminin kurulu olduğu harfi değiştiremezsin

tsmgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bölümlendirilmemiş alan göremedim yeni bölüm olusturamıyorum cünkü sadece c sürücüsü war oda değişmiyor

bu arda harddiskim 40 gb c sürücümünde o kadar d nin kapasitesi c yemi gecmiş onu anlayamadım yoksa ayrı bi kapasitesimi oluyo d sürücüsünün??

bu arad program ismleri için teşekkürler arkadaslar düzeltemezsem bilgisarımdan denicem hepsini

outcast

Asistan
Reaksiyon puanı
1
sen diski böldüğne eminmisin. ayrıca teamviewer diye bir program var onu bilgisayarına yukle çalıştır programda yazan ID numaranı ve parolanı bana ozelden mesaj olarak gönder ben bakayım istersen.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
en güzeli ve rahatı yeniden format atarsın formta tarken c yi silersin sonra bölüm oluştur der C için bir değer oluşturusun sonra Yine bölüm oluştur dersin ister geri kalan kısmın hepsini D yaparsın istersen belli bir bölüm ayırıp E yaparsın yani basit işler :)

tsmgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
format atarken c yide silersem hiçbi sürücü kalmaz die korkuom olabilirmi oyle bölüm olusturma secenegi gelirmi yani??? team wieweri biliom ama yok pc mde olmazsa indirebilirim

tsmgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
indiriyom

özelden nası gondercem bulamadım?

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
C yi de sildiğin zaman Kuracağın işletim sistemi için mecburen bir alan oluşturman gerekecek işte o alanı oluştururken atıyorum 100 gb hard diskin var... C 40 gb olsun istiyorsun
40 000 gibi bir değer gireceksin...

C oluşmuş olacak sonra
Sonra C sürücüsü görüncek onun altında da bölümlenmemiş alan 58 000 gibi bir değer görünecek...

O bölümlenmemiş alanaın üzerine gelip seçili alanda bir bölüm oluştur seçeneğini uygulayacaksın orda da değer olarak geri kalan 58 000 küsürlü rakamı gireceksin...

Oluştur dediğin de olay tamam sonra
tekrar c ye gelip seçili alanda Xp yi vesaireyi kurduktan sonra bilgisayar açılınca D ye sağ tıklayıp biçimlendir diyeceksin olay biter...

C yi silince sürücüsüz kalırsın ama orda bölümlenmemiş alan diye bir ibare çıkar ve Bölümlenmemiş alanda bir bölüm oluşturmak için der.. Yani yeniden bölüm oluşturmak sandığın kadar zor değil format atmayı becerebiliyorsan onu hayli hayli yaparsın sadece o yukardıa seni yönlendiren harfleri düzgün oku yeter :)

tsmgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ilginiz için cok teşekkür ederim arkadaşlar sorun halloldu saolun:):)

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Bari nasıl halloldu söylesen de böyle sorunu olan başka bir arkadaş beklemeden çözer.

Bir de merak ettim nasıl oldu.

tsmgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
format atarken c sürücüsünüde sildigimizde bölümlere ayrılma secenegi gelir otomatik olarak ordan kolayca yapabiliriz bu en son yöntem..bilgisayarım > yönettende yapılabilir yazıldı o yöntemler daha once...portation magic programıyla formatsızda cözülebilir yani biçok yolu warmıs aslında hepsinden bahsettiniz zaten :) tesekkürlerarkadaslar..

aslında en basiti partition magicmiş ya programa baktımda brz,sürücü bölme işi baya kolay gorünüo format atmayı düşünüodum temiz olsun die vazgectim bunla yaparım büyük ihtimal.,.

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
Aynı sorun bende de oldu, ancak format işi çözmüyo çünkü, disk boyutunu ayarladığımız bölüm çıkmadan doğrudan yükleme işine geçiyor. Şu bilgisayardan küçült olayını deniyorum, bakalım olacak mı?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bende arkadaşlar xpden 7 ye format attım c ye attım formatı ama d sürücüsü yok c sürücüsünde 278gb toplam diyo nasl düzelte bilirim

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
bende arkadaşlar xpden 7 ye format attım c ye attım formatı ama d sürücüsü yok c sürücüsünde 278gb toplam diyo nasl düzelte bilirim

Muhtemelen eskiden ikiye bölüktü diskiniz. c ve d olarak şimdi, format esnasında tek parça olarak kurulum yapılmıştır.