SSD Hız Sorunu ( Çözülmedi )

Bu konuyu okuyanlar

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Arkadaşlar gece bir test yapayım dedim 4-5 senedir kullandığım Kingston V300 60 GB SSD'mi test ettim okuma hızı neyse ama yazma hızı resmen yerlerde. Sata 2 sistem kullanan bir arkadaşım var oda sistemin de SSD kullanıyor rica ettim aynı program ile test edip bana sonuçları söylediğin de şaşırdım. Benim sistemim Sata 3 olduğu halde yazma hızım düşük çıkıyor arkadaşımın sistemi Sata 2 olmasına rağmen yazma hızı 2 kat daha yüksek çıkıyor. Anlam veremedim. İşletim sistemim Windows 10 1809 Home. Bütün güncellemeleri kurulu. Ayrıca sistemimin chipset sürücüsü de dahil bütün sürücüleri güncel. Chipset sürücüsünü AMD'nin kendi sitesinden indirdim. Anakartımın sitesin de chipset için Windows 10 sürücüsü yok. TRIM komutuna baktım açık gözüküyor zaten Windows 10'da açık olarak geldiğini biliyorum. Daha ne yapabilirim emin değilim. Belki de bu kadar zaman yazma hızı düşük kullanmış bile olabilirim :) Google'da araştırma yaptım ama çözüm bulamadım. Kingston'un programı ile baktım SSD için firmware çıkmamış. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Herkese iyi forumlar.

• Anakart - Gigabyte 990XA-UD3 revizyon 3.0
  • Test Programı - Crystal DiskMark 7

Yeni.jpg

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
SSD'ler uzun kullanımda yavaşlıyor diye biliyorum.
Sizin modelinizle aynı SSD'yi kullanan diğer kullanıcılarda da aynı sorun var mı acaba?
Sorun SSD'dedir diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

NOFLOR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
SSD'lere tahmini Okuma/Yazma ömrü biçilir, bu değerleri aştığı zaman SSD yavaş yavaş ölmeye başlar. Çok yoğun kullandıysanız, muhtemelen ömrünün sonuna yaklaşmıştır.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Sağlık durumu iyi yani böyle hemen ömrünün sonuna geldiğine pek ihtimal vermiyorum. Çünkü ben bu SSD'ye oyun bile kurmadım sadece Windows kuruyorum bir de kullanacağım programları hepsi bu kadar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Edit : Az önce bir bakayım dedim ve SSD'nin sağlık durumu %36'ya düşmüş durumda. Böyle kullansam bir sorun olur mu acaba? Bu arada 4-5 senelik bir disk.
2020-01-13_19-32-03.jpg

@Görkem Say @NOFLOR @The Judge

Son düzenleme:

NOFLOR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Bu şekilde memnunsan, kullanmaya devam edebilirsin. BX500 120 GB'lerin fiyatı 150 TL, bütçe ayırabildiğin zaman ilk işin bu SSD'yi değiştirmek olsun.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Bu şekilde memnunsan, kullanmaya devam edebilirsin. BX500 120 GB'lerin fiyatı 150 TL, bütçe ayırabildiğin zaman ilk işin bu SSD'yi değiştirmek olsun.

SSD alacağım zaman zaten konu açacağım şuan kullanmaya devam ediyorum. Söylediğiniz BX500 sanırım Crucial marka. Doğru ise bu söylediğiniz model hakkında pek olumlu yorumlar görmedim. Kronik ısınma sorunu varmış ve ömrü daha çabuk bitiyormuş. 2-3 ay önce alıp kullanan kişilerin bile gözlemlediği kadarı ile SSD'nin ömrü %98 ve %95 gibi değerlere düşüyormuş.

NOFLOR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Öncelikle şunu belirtiyim; Normal SSD'lere göre 10 derece daha fazla ısınıyor,10 dereceden ne ömür kısalır ne de uzar.
Çok nadir de olsa, 1000 tane üründen en az 10 tanesi sorunlu çıkıyor. Bu insanlar da konu açıp sorununu dile getirince, sanki ürün modeli kronik arızalıymış gibi önyargı oluşturuyor. Ben şu ana kadar BX500 120 GB modelinden genel olarak memnun olmuyan kimse görmedim, kendim de kullandım sağlıklı bir şekilde.

Gayet uzun ömürlü ve hızlı bir SSD'dir. Satış sonrası yorumlara bakabilirsin: Crucial BX500 120GB SATA 3 2.5'' Yorumları

Zaten kendi muadillerine bakacak olursak, en iyisi diyebilirim.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Öncelikle şunu belirtiyim; Normal SSD'lere göre 10 derece daha fazla ısınıyor,10 dereceden ne ömür kısalır ne de uzar.
Çok nadir de olsa, 1000 tane üründen en az 10 tanesi sorunlu çıkıyor. Bu insanlar da konu açıp sorununu dile getirince, sanki ürün modeli kronik arızalıymış gibi önyargı oluşturuyor. Ben şu ana kadar BX500 120 GB modelinden genel olarak memnun olmuyan kimse görmedim, kendim de kullandım sağlıklı bir şekilde.

Gayet uzun ömürlü ve hızlı bir SSD'dir. Satış sonrası yorumlara bakabilirsin: Crucial BX500 120GB SATA 3 2.5'' Yorumları

Zaten kendi muadillerine bakacak olursak, en iyisi diyebilirim.

Hocam konusunu bulursam link vereceğim emin olun. Farklı bir forum bu arada. Dediğiniz SSD'yi kullanan şahıs konu açıyor ısınma sorununu ve diskin ömrünün çok hızlı bir şekilde düştüğünü ve memnun olmadığını söylüyor ve aynı sorunu yaşayan BX500 kullanıcıları da geliyor konuya ve sonradan gelen kişiler de doğruluyor. Bir tanesi vardı hatta adam daha 1 TB veri yazmış sadece diskin ömrü %95 seviyelerinde falandı. Genel olarak bu seri sorunlu bence. Kullanıcısı olanlar bile söylüyor. Ben hep bunu derim. SSD konusunda Samsung'un eline hiç biri su dökemez maalesef. Adamlar çok sağlam diskler üretiyorlar. Söylediğim konuya Samsung SSD kullanıcıları da geldi onlar da SS attılar senelerdir kullandıkları Samsung SSD'lerin hala sağlık durumları %100 olarak gözüküyordu.

Son düzenleyen moderatör:

NOFLOR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Samsung zaten bu konuda rakipsiz, BX500 ömür konusunda yanına yaklaşamaz. Fiyat/Performans olarak BX500 öneriyorum, uzun ömürlülük açısından Samsung Evo modellerine yönelmen lazım. BX500 kronik arızalı model değil, belirtilen konuda arıza yaşıyan kullanıcılar toplanmış sadece. Kimse memnun kaldığı ürünün konusu açmaz, nadirdir. Olumsuz konular açılınca da sanki bütün kullanıcılar memnun değilmiş gibi oluyor. BX500 öyle uzun ömürlü bir ürün değil, kendi çapındaki ürünlerin en iyilerinden birisi.

temmuzz

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Anormal olan bir durum yok. Diskin normal şartlarda yazma hızı 100-150 mb arası. Uzun süreli kullanımdan sonra biraz düşmesi de normal. Ayrıca Crystal Disk Mark gibi programların verdiği ölçülere bakıp aldanmayın. Hiç bir ssd hiç bir hdd o verilen hızlarda yazıp okumaz. Aldığınız o değerde yazmaya ya da okumaya başlar sonra bu hız düşer daha aşağılarda dengelenir. Aralıksız aynı hızda okuma ve yazma yapmaz.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Samsung zaten bu konuda rakipsiz, BX500 ömür konusunda yanına yaklaşamaz. Fiyat/Performans olarak BX500 öneriyorum, uzun ömürlülük açısından Samsung Evo modellerine yönelmen lazım. BX500 kronik arızalı model değil, belirtilen konuda arıza yaşıyan kullanıcılar toplanmış sadece. Kimse memnun kaldığı ürünün konusu açmaz, nadirdir. Olumsuz konular açılınca da sanki bütün kullanıcılar memnun değilmiş gibi oluyor. BX500 öyle uzun ömürlü bir ürün değil, kendi çapındaki ürünlerin en iyilerinden birisi.

Teşekkür ederim almayacağım ürünler arasında dediğiniz SSD. Ben zaten alacağım zaman konu açacağım ama yine büyük ihtimal Samsung alıp geçerim.

Anormal olan bir durum yok. Diskin normal şartlarda yazma hızı 100-150 mb arası. Uzun süreli kullanımdan sonra biraz düşmesi de normal. Ayrıca Crystal Disk Mark gibi programların verdiği ölçülere bakıp aldanmayın. Hiç bir ssd hiç bir hdd o verilen hızlarda yazıp okumaz. Aldığınız o değerde yazmaya ya da okumaya başlar sonra bu hız düşer daha aşağılarda dengelenir. Aralıksız aynı hızda okuma ve yazma yapmaz.

Ben SSD hakkında açmıştım konuyu. Ben aldığım da 450MB okuma 450MB yazma hızı yazıyordu kutusunun üstünde siz ise yazma hızı 100MB diyorsunuz. Seagate HDD'm bile daha hızlı yazma hızı alıyor şuan.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821

MBilgin27

Asistan
Reaksiyon puanı
40
eğer m2 ssd kullanıyorsan anakartında 2 tane m2 slotu varsa 1 tanesi daha yavaş oluyor başka bir m2 slotun varsa değiştir düzeliyor başıma gelmişti

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
eğer m2 ssd kullanıyorsan anakartında 2 tane m2 slotu varsa 1 tanesi daha yavaş oluyor başka bir m2 slotun varsa değiştir düzeliyor başıma gelmişti

M.2 değil normal Sata SSD kullanıyorum anakartım M.2 destekli değil.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
m2 nin en yavaş versiyonunda dahi bu kadar düşmesi mümkün değil, alakasız...

şu an birkaç program açııkken test ettim benim 2 yıllık james donkeyi sonuç:

1579057296965.png

format attığımda daha windowsun ilk halinde ise hızı :

21102019james donkey .png

temmuzz

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Oldukça eski 60 gb bir ssd'den bahsediyoruz teknolojisi bile eski.
Size yalan söylüyorsunuz demiyorum, söyledikleriniz gerçeği yansıtmıyor. Siz diyorsunuz ki kutusunda yazıyor. O kutuda yazan gerçeği yansıtmıyor diyorum. Test sonuçlarını attım. Mal ortada bir sorununuz yok sizin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yani ya çalışmaz hale gelene kadar kullanacaksınız. Ya da güncel bir ssd'ye geçeceksiniz.

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Kingston ve Samsung ssd test sonuçları. Kingston'un takılı olduğu bilgisayarı 2015 yılında toplamıştım.

Ekli dosyalar

• Samsung1.PNG
    Samsung1.PNG
    91.1 KB · Görüntüleme: 215
  • Kingston1.PNG
    Kingston1.PNG
    67.4 KB · Görüntüleme: 243
  • Kingston2.PNG
    Kingston2.PNG
    41.5 KB · Görüntüleme: 203
  • Samsung2.PNG
    Samsung2.PNG
    69.3 KB · Görüntüleme: 233

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Kingston ve Samsung ssd test sonuçları. Kingston'un takılı olduğu bilgisayarı 2015 yılında toplamıştım.

Demek ki bu saatten sonra Kingston markasına da güvenmiyeceğiz. Benim SSD hakkında bir kaç bilgi buldum gizli gizli kontrolcü değiştirip piyasaya vermişler benim SSD'nin eski firmware olanları yüksek okuma yazma hızı veriyormuş ama benim de kullandığım yeni sürüm firmware olanlar ise düşük okuma yazma hızı veriyormuş. Bu bir nevi dolandırıcılıktır. Bundan sonra bakmam daha Kingston'un yüzüne. SSD dedin mi Samsung'dan şaşmıyacaksın. Benim aldığım zaman pahalıydı SSD'ler o yüzden bunu almıştım. Neyse bakalım SS attığın iyi oldu elime para geçtiği zaman değiştiririm SSD'yi bunu da emekliye ayırırım koyarım köşeye dursun :)

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Demek ki bu saatten sonra Kingston markasına da güvenmiyeceğiz. Benim SSD hakkında bir kaç bilgi buldum gizli gizli kontrolcü değiştirip piyasaya vermişler benim SSD'nin eski firmware olanları yüksek okuma yazma hızı veriyormuş ama benim de kullandığım yeni sürüm firmware olanlar ise düşük okuma yazma hızı veriyormuş. Bu bir nevi dolandırıcılıktır. Bundan sonra bakmam daha Kingston'un yüzüne. SSD dedin mi Samsung'dan şaşmıyacaksın. Benim aldığım zaman pahalıydı SSD'ler o yüzden bunu almıştım. Neyse bakalım SS attığın iyi oldu elime para geçtiği zaman değiştiririm SSD'yi bunu da emekliye ayırırım koyarım köşeye dursun :)
Samsung'a sadece cep telefonu konusunda güvenmem, onun dışında sorun yaşatacağını düşünmüyorum. Bence Kingston'un adı var.

temmuzz

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Kingston çok iyi bir markadır. Çok iyi ürünleri vardır. Samsung da çok iyidir. Ancak reddit gibi yurt dışı sitelerini açın bakın. Yüzlerce şikayet samsung için de var. Kendi başına bir iş gelince elindekine lanet okumak bize özgü bir garabet. Ne bilgi var, ne link, ne reel kaynak hak getire. Falancanın nikahında filancanın hanımı kulağıma fısıldadıydı der gibiyiz. :):):)

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Kingston çok iyi bir markadır. Çok iyi ürünleri vardır. Samsung da çok iyidir. Ancak reddit gibi yurt dışı sitelerini açın bakın. Yüzlerce şikayet samsung için de var. Kendi başına bir iş gelince elindekine lanet okumak bize özgü bir garabet. Ne bilgi var, ne link, ne reel kaynak hak getire. Falancanın nikahında filancanın hanımı kulağıma fısıldadıydı der gibiyiz. :):):)
Size katılmıyorum. Yabancıların kötüledikleri çeşitli ürünleri kullanıyorum ve hiçbir şikayetim yok. Saç kesme makinesi ve modem dahil. Bunun ne ırkla, ne de başka bir şey ile alakası yok. Testler ve sonuçlar ortada. İyiye iyi, kötüye kötü derim. Kötülediğim markayı da, övdüğüm markayı da kullanıyorum. Birileri gibi marka takıntım yoktur. Benim işimi görüyorsa, bozulmuyorsa iyidir.
Kingston sizin için dünyanın en iyi markası olabilir, fakat benim için değil. Reddit gibi sitelerde de bizim gibi insanlar yorum yapıyor. Üstün zekalı insanlar değiller.

temmuzz

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Siz okuduğunuzu anlamıyor ve söylenmemiş şeyleri söylenmiş gibi yorumlar yazıyorsunuz, bir de üstüne üstlük, size cevap olarak bile yazılmamış bir cümle üzerinden saçmalamanız garip. Zekadan bahsetmedim bile. Üstün zekalı demedim. Kullanım oranı yurt dışında daha fazla onlar da en iyi görünen Samsung'ta sorun yaşıyorlar dedim. Kingston'da sorun yaşamıyor hiç kimse demedim. Bana göre dünyanın en iyi markası Kingston da demedim. Okuduğunuzu anlayın biraz. Anlamıyorsanız yazmayın.

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Siz okuduğunuzu anlamıyor ve söylenmemiş şeyleri söylenmiş gibi yorumlar yazıyorsunuz, bir de üstüne üstlük, size cevap olarak bile yazılmamış bir cümle üzerinden saçmalamanız garip. Zekadan bahsetmedim bile. Üstün zekalı demedim. Kullanım oranı yurt dışında daha fazla onlar da en iyi görünen Samsung'ta sorun yaşıyorlar dedim. Kingston'da sorun yaşamıyor hiç kimse demedim. Bana göre dünyanın en iyi markası Kingston da demedim. Okuduğunuzu anlayın biraz. Anlamıyorsanız yazmayın.
Bana yazmadıysanız da başkasına yazmışsınız; ama eleştirel bir tutumunuz var. Anlama sorunum olabilir, fakat bu sizin haklı olduğunuzu göstermez. Amacınız soruyu soran kişiye yardımcı olmak değil, insanları eleştirmek. Ben sizin üstün zekalı dediğinizi söylemedim. Bahsettiğiniz sayfalardaki kişiler hakkında yorum yaptım. Siz de benim gibi ne yazdığınızın farkında değilsiniz. Yardımcı olmayacaksanız, kusur aramayın.

temmuzz

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Bana yazmadıysanız da başkasına yazmışsınız; ama eleştirel bir tutumunuz var. Anlama sorunum olabilir, fakat bu sizin haklı olduğunuzu göstermez. Amacınız soruyu soran kişiye yardımcı olmak değil, insanları eleştirmek. Ben sizin üstün zekalı dediğinizi söylemedim. Bahsettiğiniz sayfalardaki kişiler hakkında yorum yaptım. Siz de benim gibi ne yazdığınızın farkında değilsiniz. Yardımcı olmayacaksanız, kusur aramayın.
Eleştirel tutum kişiyi bağlar sizi ilgilendirmez. Yardım alacak bir cümle bulamadıysanız, es geçip başkasının yazdığı bir diğer yazılmış yoruma metne bakacaksınız. Durduk yere söylenmemiş sözler üzerinden, anlamadığınız bir yerden yorum uydurarak laf dalaşına girmeyeceksiniz. Irk'tan da bahsetmedim. Söylenmemiş şeylerden yeni anlamlar üretip durmanıza gerek yok. Ne yazdığımın çok da farkındayım. Birilerinin sözlerinin altına, uydurma cümle ekleyip bunu dedin demem. Size iyi geceler.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Eleştirel tutum kişiyi bağlar sizi ilgilendirmez. Yardım alacak bir cümle bulamadıysanız, es geçip başkasının yazdığı bir diğer yazılmış yoruma metne bakacaksınız. Durduk yere söylenmemiş sözler üzerinden, anlamadığınız bir yerden yorum uydurarak laf dalaşına girmeyeceksiniz. Irk'tan da bahsetmedim. Söylenmemiş şeylerden yeni anlamlar üretip durmanıza gerek yok. Ne yazdığımın çok da farkındayım. Birilerinin sözlerinin altına, uydurma cümle ekleyip bunu dedin demem. Size iyi geceler.

Hocam öncelikle cevaplarınız çok iğneleyici ve tartışma çıkarmaya meyilli cevaplar. Yani siz konunun dışına çıkıyorsunuz. Rica ediyorum lütfen benim açtığım konulara ( bu konu ) da dahil cevap yazmazsanız sevinirim. İyi forumlar

temmuzz

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Sizi ilgilendirmez. İstediğim yere yazarım. İyi forumlar. İşine gelmeyen es geçer başka bir mesaja bakar. Hakaret küfür etmiyoruz burada kimseye. Dengesizliğiyle yüzleşemeyen es geçip bir alt mesajı okumaya devam etsin. Sizin hocanız falan da değilim ayrıca.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sakin olalım.Aranızda incir çekirdeğini doldurmayacak küçük nüans farkları var,değmez bile..:)

Naçizane, bende bi fikrimi beyan edeyim dedim.
SSD konusunda,samsung şu an lider konumda görünüyor. Tabi ona göre de fiat biçiyorlar.

Zamanında bi tane 120 lik kingston kullanmıştım. Açıkçası, benimde performans olarak pek hoşuma gitmedi.Sattım sonra.Şimdi samsung, siliconpower, ve sandisk ultra da,(240 gb lık ) kullandım daha sonraları. Bu arada pek adı sanı yok gibi ama, silicon powerde çok iyiydi diyebilirim. Kaç defa format attığımı unuttum..Yalnız sanki ,ssd kapasitesi düştükçe,diğer yüksek kapasiteli ssd lere göre de bi perf. düşüklüğü oluyor gibi.Hele 60 gb gibi bi SSD den fazla bi şey beklememek lazım ,gibi.

Hepsi tabi ki ,benim şahsi fikirlerim.

Son düzenleyen moderatör:

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
Sizi ilgilendirmez. İstediğim yere yazarım. İyi forumlar. İşine gelmeyen es geçer başka bir mesaja bakar. Hakaret küfür etmiyoruz burada kimseye. Dengesizliğiyle yüzleşemeyen es geçip bir alt mesajı okumaya devam etsin. Sizin hocanız falan da değilim ayrıca.
Sakin olalım, konuya odaklanalım.

temmuzz

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Sakin olalım.Aranızda incir çekirdeğini doldurmayacak küçük nüans farkları var,değmez bile..:)

Naçizane, bende bi fikrimi beyan edeyim dedim.
SSD konusunda,samsung şu an lider konumda görünüyor. Tabi ona göre de fiat biçiyorlar.

Zamanında bi tane 120 lik kingston kullanmıştım. Açıkçası, benimde performans olarak pek hoşuma gitmedi.Sattım sonra.Şimdi samsung, siliconpower, ve sandisk ultra da,(240 gb lık ) kullandım daha sonraları. Bu arada pek adı sanı yok gibi ama, silicon powerde çok iyiydi diyebilirim. Kaç defa format attığımı unuttum..Yalnız sanki ,ssd kapasitesi düştükçe,diğer yüksek kapasiteli ssd lere göre de bi perf. düşüklüğü oluyor gibi.Hele 60 gb gibi bi SSD den fazla bi şey beklememek lazım ,gibi.

Hepsi tabi ki ,benim şahsi fikirlerim.
Haklısınız, depolama arttıkça performans artar, performansı arttıran üzerindeki nand bellekler olduğu için depolama arttıkça bellek sayısı da artıyor. SSD'lerin ilk çıktığı ve pahalı olduğu teknolojilerinin bugüne göre farklı işlediği dönemlerde 40- 60 gb'ın bir geçerliliği oluyordu. Artık bir anlamı yok. Gittiği yere kadar kullanıp, yenisine geçmek gerek.