Android ve iOs farkları

Bu konuyu okuyanlar

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Bence Android tarafı çok zayıf bir alt yapı ile başladı ve onu geliştirmeye mahkumdu (ve geliştirdi) ama İOS tarafının alt yapısı sağlamdı ve sadece üzerine koymaları yetti (tezimi Marshmallow dışında Lolipop'dan itibaren değişimleri göstererek kanıtlayabilirim, (İOS tarafında İOS 6,10,13 sürümleri dışında hiçbir radikal değişim olmadı, 11'deki alt menüyü saymadım İOS 13'ü yazdığım için ama 13 yerine 11'de gelebilir) Ve şimdi Android'de genel olarak üstüne koyarak gidecek gibime geliyor, Android 9 ve 10 arasında hemen hemen hiç fark yok denebilir günlük anlamda (tabi bana ters köşe yaptırabilirler)
Bunun tek sebebi Android in çok düşük bir bütçeyle ortaya çıkmasının yanı sıra ios in son derece ciddi bütçeler ile ortaya çıkmasıdır.

Android Google öncesi ve sonrası olarak çok rahatlıkla iki farklı döneme ayrılabilir.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bunun tek sebebi Android in çok düşük bir bütçeyle ortaya çıkmasının yanı sıra ios in son derece ciddi bütçeler ile ortaya çıkmasıdır.

Android Google öncesi ve sonrası olarak çok rahatlıkla iki farklı döneme ayrılabilir.
Bunun tek sebebi olmasa da başlıca sebebi düşük bütçe+açık kaynak kodlu bir sistem oluşuna güvenilmesi (ki tuttu geçekten de), mobile OS olarak hep Google destekli bir işletim sistemi idi Android ama ilk akıllı telefon olarak 2008 yılında T mobile'nin cihazı ile karşımıza çıktı (tek bir geliştirici ile ve düzeltilmesi gereken hatalar ile doluydu) ama günümüzdeki en düşük cihazlar (Android GO cihazları) bile sosyal medyada yaşıyanları idame ettirebilecek düzeydeler (tabi burada hep Android tarafını övdüm ama çıkış yılı itabari ile en küçük kardeşimden daha büyük olan 4s'e bile güncelleme vermiş bir firma karşılarındaki rakip, güncelleme politikası değişmeli başta Android tarafının, işte o zaman IOS diye bir şeye gerek kalmaz ve mobil pazarda genel olarak Apple iş yapamaz olur diye düşünüyorum)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hiçbirşey bilmiyorlarsa Nexus veya Pixel cihazlarının güncel kalma ömürlerine 1 yıl eklesinler, bu bile bir çok kullanıcıyı kendine çekecektir (mesela beni çok rahat çeker çünkü hem daha ucuz+hemen hemen aynı kullanım ömrü var olur o zaman)

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Bunun tek sebebi olmasa da başlıca sebebi düşük bütçe+açık kaynak kodlu bir sistem oluşuna güvenilmesi (ki tuttu geçekten de), mobile OS olarak hep Google destekli bir işletim sistemi idi Android ama ilk akıllı telefon olarak 2008 yılında T mobile'nin cihazı ile karşımıza çıktı (tek bir geliştirici ile ve düzeltilmesi gereken hatalar ile doluydu) ama günümüzdeki en düşük cihazlar (Android GO cihazları) bile sosyal medyada yaşıyanları idame ettirebilecek düzeydeler (tabi burada hep Android tarafını övdüm ama çıkış yılı itabari ile en küçük kardeşimden daha büyük olan 4s'e bile güncelleme vermiş bir firma karşılarındaki rakip, güncelleme politikası değişmeli başta Android tarafının, işte o zaman IOS diye bir şeye gerek kalmaz ve mobil pazarda genel olarak Apple iş yapamaz olur diye düşünüyorum)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hiçbirşey bilmiyorlarsa Nexus veya Pixel cihazlarının güncel kalma ömürlerine 1 yıl eklesinler, bu bile bir çok kullanıcıyı kendine çekecektir (mesela beni çok rahat çeker çünkü hem daha ucuz+hemen hemen aynı kullanım ömrü var olur o zaman)
Bana göre hala Android in kötü temellerinin tek sebebi sadece bütçe. Bütçe olsaydı bu şekilde olmayacağına adım gibi eminim.

Güncelleme konusu ise hepimizin ortak şikayeti malesef. Tabi bunun sorumlusu Android yada Google değil. Benzeri güncelleme sorunları ios içinde mevcut. Sonuçta 3 yılını doldurmuş bir ios cihazda istisnasız sapıtıyor. Bu konuda gerçekten enayi yerine konuyoruz.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bana göre hala Android in kötü temellerinin tek sebebi sadece bütçe. Bütçe olsaydı bu şekilde olmayacağına adım gibi eminim.

Güncelleme konusu ise hepimizin ortak şikayeti malesef. Tabi bunun sorumlusu Android yada Google değil. Benzeri güncelleme sorunları ios içinde mevcut. Sonuçta 3 yılını doldurmuş bir ios cihazda istisnasız sapıtıyor. Bu konuda gerçekten enayi yerine konuyoruz.
Ama cihaz sapıtsa da en azından daha uzun süre uygulama desteği sunuyorlar, bir 3310'a bak 2000 yılında da aynıydı bugün de aynı, birde (en azından kendi kullandığım cihazdan örnek vereyim)6s'e bak, 2015'te başka 2019'da başka telefon kullanıyorum gibi, aynısını Android tarafında vermem gerekirse ilk Android telefonum olan (2013 yılında aldım) S3'ün ilk haline bak, birde 2015'te değiştirdiğim haline bak(telefon utanmasa çalışmayacak haldeydi ve halen aynı, utanmasa çalışmayacak, sonraki telefonum GM 4G oldu ve O'da utanmasa çalışmayacak haldeydi 2 yılın sonunda, şuan 6s Plus işimi görüyor, Bada'dan sonra ilk defa sanırsam bir akıllı telefonda 3. yılımı devirmeyi başaracağım)

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Ama cihaz sapıtsa da en azından daha uzun süre uygulama desteği sunuyorlar, bir 3310'a bak 2000 yılında da aynıydı bugün de aynı, birde (en azından kendi kullandığım cihazdan örnek vereyim)6s'e bak, 2015'te başka 2019'da başka telefon kullanıyorum gibi, aynısını Android tarafında vermem gerekirse ilk Android telefonum olan (2013 yılında aldım) S3'ün ilk haline bak, birde 2015'te değiştirdiğim haline bak(telefon utanmasa çalışmayacak haldeydi ve halen aynı, utanmasa çalışmayacak, sonraki telefonum GM 4G oldu ve O'da utanmasa çalışmayacak haldeydi 2 yılın sonunda, şuan 6s Plus işimi görüyor, Bada'dan sonra ilk defa sanırsam bir akıllı telefonda 3. yılımı devirmeyi başaracağım)

Kardeşim 2 tane İphone cihaz kullandı. Birisi sıfır kaskolu aldığı 6S 32 GB diğeri ise 6 Plus 16 GB. 6S tamam fena değil idare eder ama 6 Plus tam bir facia idi. Telefon orjinal tamir görmemiş sadece serviste orjinal batarya değişimi olmuş o kadar. Telefonu elime aldım kullandım hatta telefonları değiştirelim demişti kardeşim ama bedava versen almam demiştim. Çok dandik cihazlar. Ben Apple marka sadece bir cihaz kullandım oda İphone 4S 16 GB idi. 1 sene falan kullanmıştım. Şarjı deli gibi bitiyordu 1 günü bırak yarım günü zor çıkarıyordu. Sonra androi'de geçtim kafam rahatladı. Şuan Huawei Mate 10 Lite 64 GB kullanıyorum telefon kullandığını hissediyorsun şarjı da baya gidiyor.

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Şua. S3 e stock haliyle kuramayacağın uygulama sayısı çok kısıtlı yanlış hatırlamıyorsam. S3 4s ile 5 arası bir dönemde çıkmıştı. Şuan ne 4s e nede 5s e adam akıllı sosyal medya uygulaması desteği bile sunulmuyor

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,634
Şua. S3 e stock haliyle kuramayacağın uygulama sayısı çok kısıtlı yanlış hatırlamıyorsam. S3 4s ile 5 arası bir dönemde çıkmıştı. Şuan ne 4s e nede 5s e adam akıllı sosyal medya uygulaması desteği bile sunulmuyor
5s e sunulmayan sosyal medya uygulaması yok. 64bit işlemci var 5s te. 5 desen anlarım ki 2012 de çıkmış bir cihaz. Bu gün temiz bir 5s i 700₺ den aşağı vermiyorlar. S3 ün ise kimse yüzüne bakmıyor. Telefoncuya götürsen kardeşim sen bunu çöpe at der. Uygulamaları kursan ne olacak kasarak takılarak kullanırsın pili 2 saate biter. Pubg cod vs zaten oynayamazsın. Cihaz hem android hemde 1gb rami var. Bu gün android uygulamalar en az 2gb rame göre geliştiriliyor. 5s te de 1gb ram var ama en azından ios düşük donanımda verimli çalışabiliyor. Bugün 5s maddi durumunuz iyi değilse her türlü gidecek bir telefon. S3 ise bildiğin çöp. Git N73 falan kullan daha iyi.

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
117
5s e sunulmayan sosyal medya uygulaması yok. 64bit işlemci var 5s te. 5 desen anlarım ki 2012 de çıkmış bir cihaz. Bu gün temiz bir 5s i 700₺ den aşağı vermiyorlar. S3 ün ise kimse yüzüne bakmıyor. Telefoncuya götürsen kardeşim sen bunu çöpe at der. Uygulamaları kursan ne olacak kasarak takılarak kullanırsın pili 2 saate biter. Pubg cod vs zaten oynayamazsın. Cihaz hem android hemde 1gb rami var. Bu gün android uygulamalar en az 2gb rame göre geliştiriliyor. 5s te de 1gb ram var ama en azından ios düşük donanımda verimli çalışabiliyor. Bugün 5s maddi durumunuz iyi değilse her türlü gidecek bir telefon. S3 ise bildiğin çöp. Git N73 falan kullan daha iyi.
5s oto atik düzeltme kurbanı olmuş. Yukarıda bahsedilen s3 ün rakipleri olabilecek telefonlar 4s ve 5 doğru düzgün sosyal medya desteği sunulmayan telefonlar ise yine 4s ve 5

Gamerüs

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Merhaba arkadaşlar

Geçenlerde bir arkadaşla laflarken kafamıza şu takıldı iphone x veya 11 2 3 gb ram ile bir çok işlemi sorunsuz yapıyor ama bazı android modeller o işlemi 6 8 gb ram ile yapıyor bu arada ki fark nedir? Bakıldığında işletim sistemi gibi gözüküyor çünki benim samsung s10+ da 2gb ram her zaman kullanılıyor yani hiçbirşey yapmasam da birde bilenine sorayım dedim yorumlarınızı bekliyorum
İos işletim sisteminde ramde çok fazla şey depolanmaz kendi kendine silinir veya 10 dk tutulur sonra silinir o yüzden ios da daha az ram vardır.android se hep içinde tutar.

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
İos işletim sisteminde ramde çok fazla şey depolanmaz kendi kendine silinir veya 10 dk tutulur sonra silinir o yüzden ios da daha az ram vardır.android se hep içinde tutar.
Aynen;
Note 10+ = 12 GB RAM
iPhone 11 Pro Max = 4 GB RAM

Kısaca Android, iOS'u RAM kullanımında 4'e katlamış.

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
konuyu okuyyamıyorum kusura bakmayın.
ama kısaca şöyle anlaatayım.
1. si android dalvik-bi ara farklı makine de kullanıcaklardı son durumu bilmiyorum ben artık java me yüklü nokia 311 kullanıyorum :D - adındaki sanal makinede çalışan bi üründür. yani işletim sistemi içindeki işletim sistemi. nasıl ki pc deki emülator ya da sanal makineler, ya da doğal dx12 desteği olmayan gtx750 gibi kartlar dx12 effektleri için daha fazla cpu yükü getiriyorsa bu şekilde de -tabii tam aynı şey sayılmaz- daha çok sistem istiyo. bunun için çeşitli uygulamalar, yöntemler deneniyor ama bu sistem olduğu sürece android biraz sistem tüketicek arkadaş. bunun kaçarı yok.
2. si iphone dediğin markanın kaç modeli var? senede 10 model çıkıyorsa çıkıyor. o da ipadleri falan eklersek. android? milyonlarca.
aynı mevzuu windows vs mac karşılaştırmasında da konuşurduk. bakın microsoft windows işletim sistemli bi pc nin 100 dolar ise işletim sistemi fiyatı 30 dolara apple güncellemesi alıyordu mac kullanıcısı-rakamlar atmasyon.- neden? çünkü sadece windows vista sp1 güncellemesi tam 150.000 driver getirdi. bakın tek bi güncellemede gelen daygıt sayısını düşünün. işte bu kadar çok donanımın hepsinde düzgün çalışacak bi sistem yapıcaksan o zaman stabiliteden feragat ediceksin.
3. sü android deneme tahtasıdır. bi programcı hatta ne programı bi kullanıcı fon değiştirmek istese root ediyordu bi zamanlar hatırlayın. android cidden genişlik demektir. her şeyi yaparsın. apple? ya ulusal hain ilan edilmiş adamın bile telefon şifresini kırma yöntemini abd hükmetine vermemiş bi marka bu. hem kişisel veri-vatan haininin ne hakkı olursa- hem de kendi sistemim diyip kapamış biri. androiddde ise her şeyi yapabilir hatta androidi tekrar bina edersin. -tabii bunu yapıcak malzeme varsa. hiç unutmam andropid 2.3 ü gerçekten ileri düzey yeniden programlayacak bi pc nin en az 16 gb rami olması gerektiği söyleniyordu. ki 2.3 ün çıkış tarihini düşünürsek 16 gb ramli bi pc dream build denen türün bile üzerinde bi rakkamdı. ona takılacak işlemciyi falan siz hayal edin. daha üstüne son android işletim sistemlerinin kaynak kodlarını açıcak pc yi burdan hayal edin. ha elinde bu donanım ve yapcak kabiliyet varsa yaparsın. ama apple de şifreyi sistemi sıfırlamadan kırmanın imkanı var mı bi araştırın anlarsınız demek istediğimi.
4. sü android temelinde firmalardan ücret almayan bi sistem. yani bi geliştirici -son durumları bilmiyorum- gp de bi uygulama yayınlasa bundan kazancı doğrultusunda vereceği vergiler harici ödemesi yok. telefon yapınca da gayet cüzi ücretlerle işletim sistemi kaynak kodlarını alıyorsun. peki apple? öyle bi para istiyor ki. bunu ödeyen programcı şunu düşünüyo" ya ben bu kadar para ödemişim. daha aylık ödemeleri var. adam gibi yapayım kasmasın ki satabileyim de param çıksın." işte bu yüzden android de geliştirilen uygulamalar daha bakımsız kalıyo. söz gelimi facebook güncellemesine bakın. hiç unutmam tabletler moda iken ben bi açık yakalamıştım. 2 gb rom u olan telefonumda facebook tek başına rom belleğin yarısını yiyordu nerde ise. ve telefon çalışmaz hale gelene kadar şişiyordu. tablet pc lerde? 512 rom belleğe sahip olan tablette 250 mb da çalışıyordu. şoka girdim ilkin. sonra başka tablet denedim. 2 gb rom vardı. onda da öyle. paylaştık ettik. face naptı dersiniz? tabletlerde de belleğin yarısını kaplayacak güncelleme getirdiler :D ki bakın face diyorum. o dönemin en popüler sosyal medya zımbırtısı. böyle saçma şekilde işler yapıyordu programcıları. ha bi de firma bazında, yani telefonu üreten firmalar da çeşlitli numaralar yapıyor. bazı android telefonlarda sizin verilerinizi millete satan uygulamalar vardı.-apple de de çıktı bu. sadece nokia ve sony ericsson eski symbianlarda hiç çıkmadı- bunlar da androidde daha fazla olduğu için sistem çok fazla donanım istiyo.
kısacası ucuz etin yahnisi diyelim geçelim.