Uçaklar da geri vites var mı

Bu konuyu okuyanlar

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Hemde havalı kornaları var

quantum0607

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sırf konuyla alakalı bilgilendirme için üye olup geldim :) , uçak motorlarında bulunan ''thrust reverser''lar sayesinde arkadan atılacak olan havanın yönü değiştirilir ve geri geri gitmesi sağlanır , fakat bu işlemler sırasında motor ömrü denilen şey ki her parçanın bir ömrü var bu çok pahalı motorların ömrünü kısaltmasından dolayı kullanılmaz zorda kalmadıkça , inişlerde açılarak yavaşlamayı sağlamak için kullanılır genelde

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Hala dönüyor konu ilginç. :D

HARBİKIZ

Müdavim
Reaksiyon puanı
132
cahillik zor ZANAAT.........

drag-superman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
illaki vardır , geri kabiliyeti her tarafa ileri dogru giderek ulasamaz neticede

zagoba

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence de olması gerekli diye düşünüyorum.o kadar pahalı bir şeye geri vites koyulmuyorsa yazıklar olsun.Ayrıca sadece bisiklette geri vites olmaz.onu da bisikletçi bisikletten iner,koltuğunun altına alır ,bisikleti ters yöne çevirir.pilotun uçaktan inipte aynı bisiklette olduğu gibi geri çevirecek hali yok ya.

Bence vardır,vardır:dirol:

DuhanKl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Uçaklar Push-back araçlarıyla geri gidebilirler ancak uçaklar piste indiklerinde reverse(ters itiş)açarlar.bu da uçağın daha hızlı yavaşlamısını sağlar .

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bence de olması gerekli diye düşünüyorum.o kadar pahalı bir şeye geri vites koyulmuyorsa yazıklar olsun.Ayrıca sadece bisiklette geri vites olmaz.onu da bisikletçi bisikletten iner,koltuğunun altına alır ,bisikleti ters yöne çevirir.pilotun uçaktan inipte aynı bisiklette olduğu gibi geri çevirecek hali yok ya.

Bence vardır,vardır:dirol:
malesef yok hocam

Son düzenleme:

painkiller

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Hiçbir uçağın geri vitesi diye bir şey yoktur. Uçak motorlarında "reverse" denen bir özellik vardır. Bu havayı geriye değil öne doğru üflemeyi sağlar. Bu sayede uçak kendini geri geri iter. Ama bu dediğim büyük uçaklarda vardır ve havalimanında aprondan cıkmak icin vs. kullanılmaz. Çünkü yer techizatlarının hepsini ucurur:) daha çok inişlerde yavaslatmak amacıyla veya push-back aracının olmadığı yerlerde veya mecbur durumlarda kullanılır. merak eden olursa reverse'ün çalışma prensibini anlatırım daha sonra şimdi kafa karıştırmayayım dedim:)

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Hiçbir uçağın geri vitesi diye bir şey yoktur. Uçak motorlarında "reverse" denen bir özellik vardır. Bu havayı geriye değil öne doğru üflemeyi sağlar. Bu sayede uçak kendini geri geri iter. Ama bu dediğim büyük uçaklarda vardır ve havalimanında aprondan cıkmak icin vs. kullanılmaz. Çünkü yer techizatlarının hepsini ucurur:) daha çok inişlerde yavaslatmak amacıyla veya push-back aracının olmadığı yerlerde veya mecbur durumlarda kullanılır. merak eden olursa reverse'ün çalışma prensibini anlatırım daha sonra şimdi kafa karıştırmayayım dedim:)

Evet ek olarak reverse nedir diye düşünürseniz ek olarak ekiyim. Bu uçağın hızlı inişlerinde yada uçağın yavaşlama esnasında yetersiz hava şartlarında ters baskı yapılarak yavaşlamasını sağlar.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
jet motorların çalışma prensibinde böyle bir durum söz konusu olamaz ,şu olabilir motorun tamamı kendi ekseninde dönebilirse mümkündür ama buna ihtiyaç olan bir uçağa denk düşmedim(dik kalkış yapan savaş uçakları hariç bunlarda motor çıkışı eksen olarak değiştirilebiliyor)

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Uçaklar aprondan çıkmak için geri kullanır. Sizin için çektiğim videoyu gif e çevirmek için uğraştım, buyurun görüntüye.
ezgif-2-291a0d92e174.gif