Sağlam bir bilgisayar istiyorum.

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
O.C. yapmayacaksanız sıvı soğutucu başta gerekli değil. Sonradan alacağınız zaman en azından Corsair gibi iyi markalardan alın sıvı soğutucu şakaya gelmez. Monitör içinde bu ürünü öneririm. Gayet iyi bir panele sahip. PSU olarak Hydro G iyi üründür fakat CPU girişi sadece 8 pin diye biliyorum o yüzden her ihtimale karşı 2x8 CPU Pin girişine sahip PSU alın derim. Birde X570 anakart alacaksanız sıvı soğutucundan da gelen parayla bu ürüne bakın derim. Depolama için ürün seçmemişsiniz bu arada.

Leaxible

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
O.C. yapmayacaksanız sıvı soğutucu başta gerekli değil. Sonradan alacağınız zaman en azından Corsair gibi iyi markalardan alın sıvı soğutucu şakaya gelmez. Monitör içinde bu ürünü öneririm. Gayet iyi bir panele sahip. PSU olarak Hydro G iyi üründür fakat CPU girişi sadece 8 pin diye biliyorum o yüzden her ihtimale karşı 2x8 CPU Pin girişine sahip PSU alın derim. Birde X570 anakart alacaksanız sıvı soğutucundan da gelen parayla bu ürüne bakın derim. Depolama için ürün seçmemişsiniz bu arada.

tamamdır overclocklayacağım için ve bilgisayar ısındığında yaşanılan performans sorunları oldukça canımı sıktığı için sıvı soğutucu işini sağlama almak istedim, ayrıca aklımda ikinci bir güzel psu daha var onu göndereyim ona bir bakın uygunsa, ve ana kart aklıma yattı görmemişim onu :),monitörde 2 k 144 hz 1 ms gayet uygun sayılabilecek bütçeme göre bir monitör buldum vazgeçmeyi düşünmüyorum :) başka tavsiyeleriniz var ise çekinmeden söyleyebilirsiniz bütçem ortalama olarak budur, farklı işlemci-ekran kartlarına geçebilirim ama bu bütçeye en uygun bunları düşündüm :),depolama olarak yazmayı unutmuşum 512 gb m2 ssd alacağım,yanına 1 tb hdd alacağım marka aklımda yok, tavsiyeniz var mıdır ?
psu:Sharkoon 850W SilentStorm Cool Zero 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Sharkoon modeli de gayet iyi ama bütçe varsa High Power öneririm ben. HDD olayına hiç girmeyin bence direkt 1TB SSD alın sonrasında 1TB daha Sata SSD eklersiniz sisteme. İşi biraz abartıp X570 nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız Gigabyte modeline bakın derim :D Sıvı soğutucu olarak o zaman Corsair ürününe bakın derim fazla gelirse Cooler Master alabilirsiniz.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Ryzen 3.nesil halen güncelleme ve bioslarla düzeltiliyor. Overclock zaten daha ,saat hızlarını eksi yönde etkiliyor. İyi bi soğutucu ile , çıkacağınız max.frekanslara,manuel overclock ile çıkamıyorsunuz.Bu nedenle illa RYzen serisi derseniz 3600 alın Fiat olarak çok daha ucuz ve işinizi görür.. 4000 serisinde ,çok daha büyük iyileştirmeler olur,tahminim. O zaman ,gerekirse işlemciyi değiştirin. Pek bi zararınız olmadan ,çok güçlü bi işlemciye sahip olursunuz.
1000 Serisinde, ram sorunları ,cold boot gibi sorunlar vardı. 2000 serisinde bunları çözdüler. Bunun gibi olacak, tahmin ediyorum.

Leaxible

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Sharkoon modeli de gayet iyi ama bütçe varsa High Power öneririm ben. HDD olayına hiç girmeyin bence direkt 1TB SSD alın sonrasında 1TB daha Sata SSD eklersiniz sisteme. İşi biraz abartıp X570 nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız Gigabyte modeline bakın derim :D Sıvı soğutucu olarak o zaman Corsair ürününe bakın derim fazla gelirse Cooler Master alabilirsiniz.
sata ssdlerin ne ayrıcalığı var kusura bakmayın uzak kaldım konuya , üzerinde intel falan yazıyor farklı geldi :) 1 tb ssd oyunlarda ne kadar fark yaratabilir?çünkü oyun bilgisayarı olacak bence oyunlar için 512 gb m2 ssdler yeterli oluyor 2 bin baymaya gerek yok diye düşünüyorum :) sıvı soğutucu corsaire o kadar vermeye gerek yok cooler master kafi gelecektir bence , çünkü işlemci öyle i9-9900 k falan değil ryzen 7 3700 x için 1 k sıvı soğutma gereksiz bence :) 512 gb ssd 1 tb normal hdd depolama alanı yeterli diye düşünüyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ryzen 3.nesil halen güncelleme ve bioslarla düzeltiliyor. Overclock zaten daha ,saat hızlarını eksi yönde etkiliyor. İyi bi soğutucu ile , çıkacağınız max.frekanslara,manuel overclock ile çıkamıyorsunuz.Bu nedenle illa RYzen serisi derseniz 3600 alın Fiat olarak çok daha ucuz ve işinizi görür.. 4000 serisinde ,çok daha büyük iyileştirmeler olur,tahminim. O zaman ,gerekirse işlemciyi değiştirin. Pek bi zararınız olmadan ,çok güçlü bi işlemciye sahip olursunuz.
1000 Serisinde, ram sorunları ,cold boot gibi sorunlar vardı. 2000 serisinde bunları çözdüler. Bunun gibi olacak, tahmin ediyorum.
ileriye yönelik bakarsak ryzen 7'nin ryzen 5'ten çekirdek-oyun performansı bakımından oldukça güçlü olduğunu düşünüyorum.Ayrıca 4000 serisi çıkana kadar ve çıktıktan sonra ryzen 7 3700x'in hem çekirdek hem oyunlarda bana en yüksek performansı verebileceğini düşünüyorum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Siz bilirsiniz. 6 çekirdek ,12 izlek bi işlemci ile 8 çekirdek 16 izlek bi işlemcinin oyunlarda biribirine üstünlük kurması için ,şu anki oyun yazılm gidişine göre, çok uzun bi süre var gibi. Ayrıca oyunlarda HT olayının pek katkısı da yok.

Ama tabi dediğim gibi siz bilirsiniz. Overclock yapmayın ama düzgün bi soğutucu alın o zaman.Çok daha faydasını görürsünüz,bence.

Leaxible

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Siz bilirsiniz. 6 çekirdek ,12 izlek bi işlemci ile 8 çekirdek 16 izlek bi işlemcinin oyunlarda biribirine üstünlük kurması için ,şu anki oyun yazılm gidişine göre, çok uzun bi süre var gibi. Ayrıca oyunlarda HT olayının pek katkısı da yok.

Ama tabi dediğim gibi siz bilirsiniz. Overclock yapmayın ama düzgün bi soğutucu alın o zaman.Çok daha faydasını görürsünüz,bence.
tamamdır iyi bir sıvı soğutma alacağım fakat başlarda O.C yapmayacağım performansını beğenmezsem yaparım ama :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
MasterLiquid alabilirsiniz o zaman F/P ürünüdür. SATA SSD disklerin bir ayrıcalığı yok NVME olmadıkları için görece ucuz olabiliyorlar o yüzden. Elinizde bir tane NVME SSD varken sonrasında alacağınız SSD'de hızdan ziyade fiyat daha önemli olacaktır. Bilgisayara aynı anda 10-15 tane oyun kuracaksanız orası ayrı tabi ama dediğim gibi mekanik disklerin devri geçiyor SSD diskler bu kadar ucuzlamışken.

Leaxible

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
MasterLiquid alabilirsiniz o zaman F/P ürünüdür. SATA SSD disklerin bir ayrıcalığı yok NVME olmadıkları için görece ucuz olabiliyorlar o yüzden. Elinizde bir tane NVME SSD varken sonrasında alacağınız SSD'de hızdan ziyade fiyat daha önemli olacaktır. Bilgisayara aynı anda 10-15 tane oyun kuracaksanız orası ayrı tabi ama dediğim gibi mekanik disklerin devri geçiyor SSD diskler bu kadar ucuzlamışken.
Anladım 1 TB SSD olayına bakacağım yardımınız için teşekkür ederim diğer parçalar güzel değil mi ekran kartı işlemci monitörü iyi ayarladım çoğu oyunu 2 k rahatlıkla oynatabilecek bir sistem bence. tabii ki sizin görüşünüz de önemli cevaplarsanız sevinirim oyun konusunda sistemin F/P olarak eksiği var mı ? bu bütçelerde daha iyi performans alabiliyorsak söylerseniz sevinirim :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Anladım 1 TB SSD olayına bakacağım yardımınız için teşekkür ederim diğer parçalar güzel değil mi ekran kartı işlemci monitörü iyi ayarladım çoğu oyunu 2 k rahatlıkla oynatabilecek bir sistem bence. tabii ki sizin görüşünüz de önemli cevaplarsanız sevinirim oyun konusunda sistemin F/P olarak eksiği var mı ? bu bütçelerde daha iyi performans alabiliyorsak söylerseniz sevinirim :)
Sistem gayet iyi şuan her anlamda. 2K çözünürlükte gayet iyi değerler alırsınız.

Leaxible

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Sistem gayet iyi şuan her anlamda. 2K çözünürlükte gayet iyi değerler alırsınız.
tamamdır en kısa zamanda toplayacağım topladığım zaman yazarım sistem hakkında bilgileri şu anda toplayacağım sistem 14.500 TL biraz tuzlu oldu bir tık düşüreceğim galiba :D

EKRAN KARTI:Sapphire RX 5700 XT Nitro+ 11293-03-40G 8GB GDDR6 256Bit DX12 Amd Radeon Ekran Kartı

İŞLEMCİ:AMD Ryzen 7 3700X 3.6 Ghz 8 Çekirdek 36MB AM4 7nm İşlemci

ANA KART:MSI MPG X570 Gaming Edge WiFi AMD X570 1866MHz DDR4 Soket Fiyatı

RAM:Corsair 16GB(2x8) Vengeance Rgb Pro Beyaz 3200mhz CL16 DDR4 Ram (CMW16GX4M2C3200C16W)

MONİTÖR:Acer XV272UPbmiiprzx 27" 144Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync Fiyatı

SIVI SOĞUTMA:Gamepower Iceberg 360 Rgb Cpu Sogutma 360mm - n11.com

PSU:High Power 850W Super GD Serisi 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı

KASA:Aerocool Quartz REVO RGB USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa

SSD:Samsung 970 Evo Mz-v7e1t0bw 1 Tb M.2 Ssd - n11.com

Rica ederim :) Almadan önce yine sistemin son halini atın burada değerlendirelim bir kez daha.
tamam şimdi nelerden kısabilirim duruma göre ssd düşüreceğim galiba onun harici 13.000 verebilirim en fazla :D

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
tamamdır en kısa zamanda toplayacağım topladığım zaman yazarım sistem hakkında bilgileri şu anda toplayacağım sistem 14.500 TL biraz tuzlu oldu bir tık düşüreceğim galiba :D

EKRAN KARTI:Sapphire RX 5700 XT Nitro+ 11293-03-40G 8GB GDDR6 256Bit DX12 Amd Radeon Ekran Kartı

İŞLEMCİ:AMD Ryzen 7 3700X 3.6 Ghz 8 Çekirdek 36MB AM4 7nm İşlemci

ANA KART:MSI MPG X570 Gaming Edge WiFi AMD X570 1866MHz DDR4 Soket Fiyatı

RAM:Corsair 16GB(2x8) Vengeance Rgb Pro Beyaz 3200mhz CL16 DDR4 Ram (CMW16GX4M2C3200C16W)

MONİTÖR:Acer XV272UPbmiiprzx 27" 144Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync Fiyatı

SIVI SOĞUTMA:Gamepower Iceberg 360 Rgb Cpu Sogutma 360mm - n11.com

PSU:High Power 850W Super GD Serisi 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı

KASA:Aerocool Quartz REVO RGB USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa

SSD:Samsung 970 Evo Mz-v7e1t0bw 1 Tb M.2 Ssd - n11.com

tamam şimdi nelerden kısabilirim duruma göre ssd düşüreceğim galiba onun harici 13.000 verebilirim en fazla :D
Ben bu SSD'yi kullanıyorum gayet iyi üründür öneririm onun haricinde yukarıda Intel 660P attım o da fiyatına göre çok iyi üründür.

Birde dediğim gibi sıvı soğutucuyu MasterLiquid ile değiştirirseniz tam olur gibi. Ben monitörü daha uygun ve daha iyi bir şey önermiştim yukarıda ama Acer modelinde kararlı gibisiniz.

Leaxible

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ben bu SSD'yi kullanıyorum gayet iyi üründür öneririm onun haricinde yukarıda Intel 660P attım o da fiyatına göre çok iyi üründür.

Birde dediğim gibi sıvı soğutucuyu MasterLiquid ile değiştirirseniz tam olur gibi. Ben monitörü daha uygun ve daha iyi bir şey önermiştim yukarıda ama Acer modelinde kararlı gibisiniz.
evet kararlıyım nedeni ürünler arasında çok kalite farkı yok ikisi de gayet güzel ürünler fakat hem ben acerin tasarımını beğendim hem de FPS türü oyunlar oynayacağımdan dolayı IPS monitörler işimi çok daha kolaylaştırır 400 TL bunun için değer içimde kalmasın da :) ancak aklıma masterliquid takıldı ben kendi aldığımı daha güçlü zannediyordum inceleyince anladım tamamdır zaten fark yok gibi bir şey masterliquid ve ssd'yi dediklerinizle değiştireceğim ayrıca sistem şu anda 13.400 tutuyor dediğiniz parçaları değiştirdikten sonra, çok teşekkür ederim yıllarca berbat bir notebookta süründüm 750m bir ekran kartına sahibim i7 2.nesil bir işlemcim var ve ikisinden de hiç memnun değilim sonunda kurtuluyorum :) Allah herkese nasip etsin...

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
evet kararlıyım nedeni ürünler arasında çok kalite farkı yok ikisi de gayet güzel ürünler fakat hem ben acerin tasarımını beğendim hem de FPS türü oyunlar oynayacağımdan dolayı IPS monitörler işimi çok daha kolaylaştırır 400 TL bunun için değer içimde kalmasın da :) ancak aklıma masterliquid takıldı ben kendi aldığımı daha güçlü zannediyordum inceleyince anladım tamamdır zaten fark yok gibi bir şey masterliquid ve ssd'yi dediklerinizle değiştireceğim
Yalnız Acer modeli IPS gözükebilir ama ekranı LED tabanlı değil LCD tabanlı diye biliyorum.

Leaxible

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Yalnız Acer modeli IPS gözükebilir ama ekranı LED tabanlı değil LCD tabanlı diye biliyorum.
bazı yerlerde lcd tabanlısı olabilir fakat benim aldığım yerde led tabanlı olarak geçiyor. farklı çeşitleri olabiliyor ürünlerin malum teknoloji gelişmiş durumda :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Oyun için IPS panel değil VA panellere bakın. Monitöre çok fazla para veriyorsunuz. Anakart ve SSD de aynı şekilde. Bunların size oyunda hiç bi getirisi olmaz. Powerde ,aynı şekil.32 GB ram de şu an için çok lux. Bütçenizi aşağılara çekebilirsiniz,hiç bi performans kaybınız olamadan.

Son düzenleme:

Leaxible

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Oyun için IPS panel değil VA panellere bakın. Monitöre çok fazla para veriyorsunuz. Anakart ve SSD de aynı şekilde. Bunların size oyunda hiç bi getirisi olmaz. Powerde ,aynı şekil.32 GB ram de şu an için çok lux.
32 gb ram olmayacak zaten ana karttan kısacağım ssd belki 512 alırım ancak monitör benim için oldukça önemli.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Son olarak, işlemci konusuna tekrar değineyim. 2080 Ti gibi bi e.kartı almayacağınıza/almadığınıza göre 3700X de ısrarcı olmayın derim. E.kartınız ile işlemciniz dengeli olmaz.Fazladan 1000 tl verirsiniz.

Anakartı B450 serisi yapın ,MSI GAMİNG PLUS veya Tomahawk. Sadece bios güncellettirin, veya GAMİNG PLUSUN MAX serisini alın.VRM olarak çok güçlü anakartlar bunlar.X570 serisi almanız şart değil. Bu seri, fazla da,watt harcıyor.

Monitör işi artık size kalmış.