Ekran karti ile ilgili sorular

Bu konuyu okuyanlar

SelectX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selamlar, ekran karti almayi dusunuyorun fakat bilmedigim bi kac sey var bu konuda.

ekran karti anakartla uyumlu olmak zorunda midir, yoksa herhangi bir ekran karti alabilir miyim?

ekran karti alirken dikkat etmem gereken?

ve sapphire hd 4850 gunumuz oyunlarina nasil tepki verir? simdiden tesekkurler

Webkurum

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Ekran Kartlarının Anakarta uyumlu olması gereklidir.Ekran kartı için girişler bulunmaktadır. Aynı ram uyumluluğu gibi ekran kartı uyumluluğu da mevcuttur. Tabiki eski bir anakart değilse muhtemelen güncel kartlara desteği vardır. Tabi bu anakarta bağlıdır.Anakartı yazarsanız size uyumlu olup olmadığı konusunda yardımcı olabilirim.

Ekran kartı alırken ekran kartının değerlerine fiyatı ile doğru orantıda olmasına dikkat edilmelidir.Kendi sınıfındaki kartlar ile karşılaştırıp hangisinin iyi olduğuna karar vermeli ve ona göre kart seçimi yapmalısınız.Mesela 4850, 6850 ile rekabet edemediği gibi 6850 de 7970 ile rekabet edemez.Yani sadece kendi sınıfındaki kartlar ile karşılaştırılmalıdır.Örn: 7850 ile 7870 karşılaştırılabilir.

4850 Orta sınıf bir kart. Günümüzdeki çoğu oyunu açar.1,000.00 GFLOPS değerine sahip.25.0 GTexel/s ve Pixel Rate: 10.00 GPixel/s.
Bu değerler yüksek değil ama günümüzdeki oyunları açabilecek seviyede. Tabiki fiyat/performans kartı değil. Günümüzdeki oyunları düşük-orta arasında oynatır.

Başka sorunuz varsa cevaplamaktan mutluluk duyarım.
İyi Forumlar

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
selamlar, ekran karti almayi dusunuyorun fakat bilmedigim bi kac sey var bu konuda.

ekran karti anakartla uyumlu olmak zorunda midir, yoksa herhangi bir ekran karti alabilir miyim?

ekran karti alirken dikkat etmem gereken?

ve sapphire hd 4850 gunumuz oyunlarina nasil tepki verir? simdiden tesekkurler

Anakartın bağlantı portu önemlidir. Muhtemelen kullandığınız anakart 16x PCI-Express portuna sahiptir yani piyasada bir çok ekran kartını kullanabilirsiniz.

4850 döneminin en iyi kartlarından biridir. Günümüzde hemen hemen tüm oyunları açar, eh işte idare eder derecesinde performans sunar.
Performans fiyatla alakalıdır.
100TL den ucuza ekran kartı satılırken 1000TL den pahalı ekran kartlarıda vardır, unutmamak lazım. Bunların bir sebebi vardır tabiki.

Ekran kartı alan kişilerin genelde yaptıkları en büyük hata;
Bilgisayarlarındaki güç kaynakları yeni alacakları ekran kartını kaldırabilecek güçte mi?
Bu çok önemli bir hususdur.

3DMark paylaş da bari bir anlamı olsun. GFLOPS 'u, veri transfer hızını kim ne yapsın.

Webkurum

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Anakartın bağlantı portu önemlidir. Muhtemelen kullandığınız anakart 16x PCI-Express portuna sahiptir yani piyasada bir çok ekran kartını kullanabilirsiniz.

4850 döneminin en iyi kartlarından biridir. Günümüzde hemen hemen tüm oyunları açar, eh işte idare eder derecesinde performans sunar.
Performans fiyatla alakalıdır.
100TL den ucuza ekran kartı satılırken 1000TL den pahalı ekran kartlarıda vardır, unutmamak lazım. Bunların bir sebebi vardır tabiki.

Ekran kartı alan kişilerin genelde yaptıkları en büyük hata;
Bilgisayarlarındaki güç kaynakları yeni alacakları ekran kartını kaldırabilecek güçte mi?
Bu çok önemli bir hususdur.

3DMark paylaş da bari bir anlamı olsun. GFLOPS 'u, veri transfer hızını kim ne yapsın.

Ben değerleri verdim. Değerleri niye anlamasın. Doğru orantılı değerler, herkes bilgisayardan anlamayabilir ama aradaki sayı farkı ile doğru orantılı sonuçta.Anlamıyorsanız aradaki farklara bakmanız yeterli olur.Veri transfer hızını oyuncuları ilgilendirir.Siz birşey yapmak zorunda değilsiniz.

SelectX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eyvallah, benim anakartım Gigabyte G41M-ES2L imiş. oyun için ne ekran kartı önerirsin? ve işlemcim core 2 duo e7400, işlemci tavsiyeniz var mıdır?

Webkurum

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
eyvallah, benim anakartım Gigabyte G41M-ES2L imiş. oyun için ne ekran kartı önerirsin? ve işlemcim core 2 duo e7400, işlemci tavsiyeniz var mıdır?
İşlemci bütçene göre değişir.İntel istiyorsanız tuzlu tutar, fiyat-performans olarak amd 4100 - 6100 olabilir.
Ekran kartı önerisi için 1-2 saate mesajı günceller belirtirim.

Webkurum

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
16x PCI girişi mevcut anakartın güncel kartlar takılabilir yani.
Şuan iyi bir performans isterseniz 6850 ve üstü önerimdir. Bütçenize göre kart seçeneği değişir.
Ayrıca işlemciniz darboğaz yapabilir.Ek olarak powerınız yetersiz kalabilir. Power'ınızın kaç watt olduğunu yazarsanız onun hakkında da bilgilendiririm.

Ayrıca bütçenizi belirtirseniz seçeneklerinizi arttırabilirim.

SelectX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Islemci cok sıkıntı olur mu? Powerin kac watt oldugunu nasil ogrenebiliriz bu arada? Butce 150 diyelim.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Güç kaynağını görmek için kasanın yan kapasını sökmen lazım üzerindeki etikette yazar 300W 400W gibi.
Birde markasına bak mutlaka.

İşlemcin günümüz oyunlarında sıkıntı çıkartmazda yarın öbürgün çıkan şeylerde sıkıntı yaratacaktır.
150TL lik ekran kartı arıyorsan bence bu işe hiç bulaşma derim.
150TL ye alacağın ekran kartı HD4850 nin üzerine hiç birşey katmaz.
4850 iyi karttır, güncel değildir ama iyidir.

Yani en güncel oyunları oynayacağım diye boşuna para harcama 150TL den de olma.

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
MSI R6870 Hawk ve SAPPHİRE HD7850

Karşılaştırıldığına , 1GB 256Bit AMD Radeon DX11 özelliği var peki bunlar dışında neye dikkat edilmelidir ?

her ikiside çift fanlı .

californ1a

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Grafik işlemci mimarisi tabiki, 2 grafik işlemcide farklı mimari kullanıyor.
Kendi bilgilerim dahilinde önemliden düşüğe doğru yazacak olurcam
Grafik işlemci mimarisi>bellek arayüzü(bit)>çekirdek saat hızı>rop sayısı >bellek miktarı>soğutma performansı>pcb sağlamlığı>marka :)
Bellek mikratı önemli diyenler olacaktır ama oyun oynamak için alınan kartlar zaten 1gb seviyesindedir genelde.

Conmaks

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekran kartim eski ve modeli gt9800 8 sene bu ekran kartini kullandim suana kadar hic bi sikinti yoktu sistem sicakligi nasil olmali anakartmi sıkıntılı ekran kartimi?

Ekli dosyalar

• received_523157605187423.jpeg
    received_523157605187423.jpeg
    67.8 KB · Görüntüleme: 161

californ1a

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Ekran kartim eski ve modeli gt9800 8 sene bu ekran kartini kullandim suana kadar hic bi sikinti yoktu sistem sicakligi nasil olmali anakartmi sıkıntılı ekran kartimi?
işlemci boşta 70 küsür derece mi ben mi yanlış okuyorum :)