Bu konuyu okuyanlar

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
pardus-19-gnome-settings-825x340.png

Pardus 19.0 Sürümü Yayınlandı
TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilmeye devam edilen Pardus’un 19.0 sürümünü yayınladık. Pardus 19.0, Pardus 19 ailesinin ilk ara sürümüdür.
En yeni Pardus’ u hemen şimdi indirebilir, bu sürüm hakkında detaylı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

pardus-logosu-e1539002634343.png

İndirme bağlantıları
ve hash değerleri :

Pardus 19.0 XFCE
Pardus 19.0 GNOME
Pardus 19.0 SUNUCU
md5sums
sha256sums
sha512sums

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
XFCE masaüstü ortamını kullanmaya devam etmeleri güzel olmuş. :)

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
İyi bir projeydi.Yazık ettiler pardusa.Amaçları windows a lisans parası ödememek dışında bir şey değil.Uğraşmaya gerek yok kur ubuntu vb. gitsin.
Arkasında durulmalıydı. Aynen yazık ettiler :(

arkadaşlar haklısınız destek verilmedi veya pisi de dahil pardusa özel proğramlar gitmiş olabilir tamam bende desteklemiyorum önceki pardusun arkadasında ama şu an elimizde debian tabanlı bi pardus var istesek te istemesekte hayatımızda bırakın artık böyle konuşmayı olmuş la ölmüşe çare var mı yok

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Geliştirmek için bence ilk önce bizim yorumlarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Eğer bizler ne kadar fazla kötü yorum üzerinde durursak bir o kadarda geliştiricilerin morallerini köreltiyoruz.

Düşünsenize, bir kere kendinizi onların yerine koyun o zaman anlayacaksınız. İlk önce kendimizde bitiyor iş. Örnek vermek gerekirse Türkiye Milli Takımından öne çıkalım. Ne kadar kötü olsalar bile her zaman desteklememiz gerektiğini biliriz ancak hiç bir zaman tamamı ile desteklemeyenler olur. Kötü yorumlar yapan olur ki o zaman performans düşüşlerini görürsünüz.

Bu durumu da onun gibi düşünmek lazım. Ne kadar çok destek olursak bir o kadar destek görmüş ve geliştirme aşamasında bir takım değişiklikler ve yenilikler yapacaklardır.

Yanlışım var ise lütfen düzeltin. :)

Açıkçası manjaro kuracaktım vazgeçtim, direkt olarak bilgisayarıma Pardus kuracağım..

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Dünyada çapında kullanılan sunucu sistemlerde Debian/Ubuntu yoğun şekilde tercih edilmektedir, rağbet görmektedir. Güvenlik, kararlılık, kolay yönetim vs. gibi bir çok sebep sıralamak mümkün. Debian tabanına geçti diye Pardus' u yerden yere vurmak, doğru bir icraat olarak gelmiyor. Geliştirici ekip bu konuyu enine boyuna ölçüp biçmiş olmalı ki, sunucu avantajı da olan ve geniş kullanım alanına sahip Debian tabanına geçmişler. Bize düşen ya destek olmak, ya da gölge yapmamak...

Bu konuya cevap yazanlar üstüne alınmasın; yorumum genel bir yorumdur. Olumsuz veya eleştirel yorumlar her zaman olmalı, fakat yapıcı olmalı, yıkıcı değil...

Son düzenleme:

haiko

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Dünyada çapında kullanılan sunucu sistemlerde Debian/Ubuntu yoğun şekilde tercih edilmektedir, rağbet görnektedir. Güvenlik, kararlılık, kolay yönetim vs. gibi bir çok sebep sıralamak mümkün. Debian tabanına geçti diye Pardus' u yerden yere vurmak, doğru bir icraat olarak gelmiyor. Geliştirici ekip bu konuyu enine boyuna ölçüp biçmiş olmalı ki, sunucu avantajı da olan ve geniş kullanım alanına sahip Debian tabanına geçmişler. Bize düşen ya destek olmak, ya da gölge yapmamak...

Bu konuya cevap yazanlar üstüne alınmasın; yorumum genel bir yorumdur. Olumsuz veya eleştirel yorumlar her zaman olmalı, fakat yapıcı olmalı, yıkıcı değil...
Kesinlikle katılıyorum...

garb02

Doçent
Reaksiyon puanı
123
Devletin hatası var ! ülkemize reklamlar vs tanıtıp kullandıttırmadı. Bu adamlar işletim sistemin yeni sürü mü çıkardılar boşa çıkardılar, üzülüyorum kullanan var mı? Bu adamlara gerçekten üzülüyorum boşa emek sarf ettiler işlettim sistemi çıkartarak.

En popüler işletim sistemi virüs girmeyen Mac os işletim sistemi
En çok kullanılan işletim sistemi windows

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
En popüler işletim sistemi virüs girmeyen Mac os işletim sistemi
MacOS kullanıcıları Windows kadar tehdit altında olmadıklarından daha az risk altında oldukları söylenebilir lakin MacOS için virüs girmez ifadesi doğru değildir.

haiko

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Bazı kurumlar geçiş yaptılar. Darısı diğer tüm kurumların başına diyeceğim ama, lakin bizim milletimiz yine bu su geçirmezliği yine kendi siyasî emellerine alet etmesini iyi bilirler. Pardus Kurumsal sürümünü kullanıyorlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

MacOS kullanıcıları Windows kadar tehdit altında olmadıklarından daha az risk altında oldukları söylenebilir lakin MacOS için virüs girmez ifadesi doğru değildir.

Katılıyorum

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Pardus'u çok gözünüzde büyütmeyin. Tamam yerli malıdır şudur budur ancak Debian tabanına geçmeden önceki halleri de kusurluydu ve kendi geliştirdiği araçlar tek tek terk ediliyordu. Mesela Tasma'yı 2009 sürümünde kaldırdılar, zira gerek kalmamıştı. Zamanla Müdür gibi araçlar da kaldırılacaktı, zira bunu gerektiren etmenler ortadan kalkıyor yavaş yavaş. Mesela Müdür, SysV'nin hantallıklarıyla cebelleşmek ve iyi yapılandırabilmek için yazılmış bir araçtı. Bir dünya SysV alternatifi ortaya çıktı, dağıtımlar takır takır Systemd'ye geçiş yaptı; dağıtımların genel akımına dahil olmak yerine neden kısıtlı bütçeyi Müdür'e ayırmayı tercih etsinler? Ya da Pisi'yi neden hakiki sağlam paket yöneticileri varken geliştirmeye devam etsinler? openSUSE, Ubuntu... Bir düşünün, koca koca şirketler tarafından finanse edilen bu dağıtımlar gibileri hiç Pardus'un eski yolundan ilerlemeyi göze almadı, alamaz da. Her şeye sırtını çevirip her şeyini temelden yapma işini bütçesi bir ülkenin bütçesine denk Apple bile yapmıyor. Üstüne ekleyerek, katma değer vererek yapıyor. Türkiye gibi ekonomik sınırları belli ülkenin bir birimine bağlı olarak çalışan Pardus nasıl yapsın?

Pardus'a ihtiyaç Systemd yayınlandığı andan itibaren bitmişti. Pardus ya yok olacaktı ya da radikal bir dönüşümden geçecekti. İkinci seçeneği tercih etti ve bu yolda kendisine rota çizdi. Ben kullanmam, zira kuracağım zaman üç aşağı beş yukarı bir Debian kurmuş olacağım. Ama Pardus'un daha iyi bir dağıtım olması için elimden ne gelirse yapmak isterim. Siz de bu işi bir şeref meselesine dönüştürmeden inceleyin, bana hak vereceksiniz.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Normalde gnome u sevmesem de pardus ile sevdim şahsen

haiko

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Pardus'u çok gözünüzde büyütmeyin. Tamam yerli malıdır şudur budur ancak Debian tabanına geçmeden önceki halleri de kusurluydu ve kendi geliştirdiği araçlar tek tek terk ediliyordu. Mesela Tasma'yı 2009 sürümünde kaldırdılar, zira gerek kalmamıştı. Zamanla Müdür gibi araçlar da kaldırılacaktı, zira bunu gerektiren etmenler ortadan kalkıyor yavaş yavaş. Mesela Müdür, SysV'nin hantallıklarıyla cebelleşmek ve iyi yapılandırabilmek için yazılmış bir araçtı. Bir dünya SysV alternatifi ortaya çıktı, dağıtımlar takır takır Systemd'ye geçiş yaptı; dağıtımların genel akımına dahil olmak yerine neden kısıtlı bütçeyi Müdür'e ayırmayı tercih etsinler? Ya da Pisi'yi neden hakiki sağlam paket yöneticileri varken geliştirmeye devam etsinler? openSUSE, Ubuntu... Bir düşünün, koca koca şirketler tarafından finanse edilen bu dağıtımlar gibileri hiç Pardus'un eski yolundan ilerlemeyi göze almadı, alamaz da. Her şeye sırtını çevirip her şeyini temelden yapma işini bütçesi bir ülkenin bütçesine denk Apple bile yapmıyor. Üstüne ekleyerek, katma değer vererek yapıyor. Türkiye gibi ekonomik sınırları belli ülkenin bir birimine bağlı olarak çalışan Pardus nasıl yapsın?

Pardus'a ihtiyaç Systemd yayınlandığı andan itibaren bitmişti. Pardus ya yok olacaktı ya da radikal bir dönüşümden geçecekti. İkinci seçeneği tercih etti ve bu yolda kendisine rota çizdi. Ben kullanmam, zira kuracağım zaman üç aşağı beş yukarı bir Debian kurmuş olacağım. Ama Pardus'un daha iyi bir dağıtım olması için elimden ne gelirse yapmak isterim. Siz de bu işi bir şeref meselesine dönüştürmeden inceleyin, bana hak vereceksiniz.
Emperyalizm ocağına düşmüş bir ülkede özgür yazılım ve özgür işletim sistemleri hep bir hayal ürünleri olarak kalacak.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Emperyalizm ocağına düşmüş bir ülkede özgür yazılım ve özgür işletim sistemleri hep bir hayal ürünleri olarak kalacak.
Slogan atmaya gerek yok, kimsenin ağzından da ülkede özgür yazılım kullanılmasın diye bir laf çıkmadı. Ayriyeten, dünya ortalamasına kıyasla Linux'un pazar payı Türkiye'de daha yüksektir. Anlattığım şey Pardus'un linux camiası içerisinde bir işlevi olduğu ve bir noktayı doldurduğu idi. Pardus'un Debian tabanına geçişi de bu işlevi kaybetmesiyle alakalı. Oturup emperyalizm falan karıştırmayın dediğim lafa.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
@Türkçesever, şöyle denilmiş.

Gördüğüm kadarıyla bir kullanıcı KDE hakkında isteğini dile getirmiş. Şu anda KDE kullanmasam da bence haklı bir serzeniş. GNOME'yi biraz ağır buluyorum.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Sayfasından PARDUS 17.04 DDE sürümü indirilebilir.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Sayfasından PARDUS 17.04 DDE sürümü indirilebilir.

Açıkçası kendim bakmadım, bu yüzden emin değilim ancak çekirdek sürümü sanırım daha güncel. Bence bu, o süre içerisinde yeni donanım alan kullanıcılar için yararlı olabilir.

Eğer eski sürüme destek devam ediyorsa bence iyi bir öneri.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Açıkçası kendim bakmadım, bu yüzden emin değilim ancak çekirdek sürümü sanırım daha güncel. Bence bu, o süre içerisinde yeni donanım alan kullanıcılar için yararlı olabilir.

Eğer eski sürüme destek devam ediyorsa bence iyi bir öneri.
Destek devam ediyor, istenirse son sürüme kolayca sürüm yükseltme yapılabiliyor.

Fakat DDE > XFCE girdabına girmemek gerek.
Bilgisayarı yeniden başlatmadan xfce4 paketlerini yeniden yüklemek gerekiyor. Aksi halde Pardus başlamayabilir.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Geliştirmek için bence ilk önce bizim yorumlarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Eğer bizler ne kadar fazla kötü yorum üzerinde durursak bir o kadarda geliştiricilerin morallerini köreltiyoruz.

Düşünsenize, bir kere kendinizi onların yerine koyun o zaman anlayacaksınız. İlk önce kendimizde bitiyor iş. Örnek vermek gerekirse Türkiye Milli Takımından öne çıkalım. Ne kadar kötü olsalar bile her zaman desteklememiz gerektiğini biliriz ancak hiç bir zaman tamamı ile desteklemeyenler olur. Kötü yorumlar yapan olur ki o zaman performans düşüşlerini görürsünüz.

Bu durumu da onun gibi düşünmek lazım. Ne kadar çok destek olursak bir o kadar destek görmüş ve geliştirme aşamasında bir takım değişiklikler ve yenilikler yapacaklardır.

Açıkçası manjaro kuracaktım vazgeçtim, direkt olarak bilgisayarıma Pardus kuracağım..

Yorumlarla alakası yok üstad.
İşin içerisinde siyasi bir boyut var.
Pardusa destek tam da en güçlü zamanında kesildi.
Geliştiriciler birer ikişer farklı projelere kaydırıldı.
Bu süreç birkaç aya yayıldı.
Sonra kalan birkaç kişi tüm iş yoğunluğunun üstesinden gelemeyecek hale geçince üstünü sildiler.
Tüm bunlar Amerika'daki silikon vadisi toplantısı sonrası oldu.
Benim şahsi tahminime göre Windows'tan komisyon ve distributorluk benzeri bir kar marjı alan üst düzey birtakım siyasi yöneticilerin parmağı var.

2011 yılında 37. sırada.
Bir ara son 6 aylık verilere göre 29'a yükseldiğini hatırlıyorum.

Pardusun dağıtıldığı yıl başlatılan ve Pardusun Pisi paket altyapısını alan Solus dağıtımı şu an 7. sırada.
Destek verilseydi o tempoda gitseydi şu an Pardus ilk 5'te yerini alabilirdi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Vay vay vay bakın duygulandım.
Gelene geçene hakarete varan sertlikte yorum yapan ve düşük not veren dedoimedo sitesi bile 2011'de en iyi KDE4 distrosu seçmiş ve 9 puan vermiş.

Son düzenleme:

BilgisayarUzmani

Müdavim
Reaksiyon puanı
640

Kesinlikle size katılıyorum...