28 Yıl Önce Bugün Linus Benedict Torvalds Dünyayı Değiştirecek Mesajını Attı

Bu konuyu okuyanlar

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Hello everybody out there using minix -

I'm doing a (free) operating system (just a hobby, won't be big and
professional like gnu) for 386(486) AT clones. This has been brewing
since april, and is starting to get ready. I'd like any feedback on
things people like/dislike in minix, as my OS resembles it somewhat
(same physical layout of the file-system (due to practical reasons)
among other things).

I've currently ported bash(1.08) and gcc(1.40), and things seem to work.
This implies that I'll get something practical within a few months, and
I'd like to know what features most people would want. Any suggestions
are welcome, but I won't promise I'll implement them :)

Linus ([email protected])

PS. Yes - it's free of any minix code, and it has a multi-threaded fs.
It is NOT protable (uses 386 task switching etc), and it probably never
will support anything other than AT-harddisks, as that's all I have :-(.

Minix kullanan herkese merhabalar.

Bir işletim sistemi(ücretsiz) yapıyorum(sadece bir hobi, gnu kadar büyük ve profesyonel değil) 386 işlemci serisi için. Nisandan beri üzerinde çalışıyorum ve artık aşağı yukarı hazır. Sizlerden minix'te sevip sevmedikleriniz hakkında geri bildirim istiyorum çünkü benim işletim sistemim de benziyor (dosya sistemi olarak aynı fiziksel katman (kullanışlı olduğu için) diğer şeyler de benzer şekilde)

Şu an bash(1.08) ve gcc(1.40) port yaptım ve herşey çalışıyor gözükmekte. Yani bu birkaç ay içerisinde daha da kendimi geliştireceğim anlamına geliyor ve bu süreç içerisinde kullanıcıların en çok ne talep ettiğini bilmek istiyorum. Tüm yorumları dikkate alacağım lakin hepsini implemente edebileceğime söz veremem.

Not: Evet herhangi bir minix kodu içermiyor ve çok threadlı dosya sistemi yapısına sahip.

Portatif değil (386 görev değiştiriciyi kullanıyor) ve zannediyorum ki hiçbir zaman AT diskler haricinde bir donanımı desteklemeyecek çünkü elimdeki tek donanım bu :-(

Mesaj otomatik birleştirildi:

1566735402665.png

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Bir işletim sistemi(ücretsiz) yapıyorum(sadece bir hobi, gnu kadar büyük ve profesyonel değil) 386 işlemci serisi için. Nisandan beri üzerinde çalışıyorum ve artık aşağı yukarı hazır. Sizlerden minix'te sevip sevmedikleriniz hakkında geri bildirim istiyorum çünkü benim işletim sistemim de benziyor (dosya sistemi olarak aynı fiziksel katman (kullanışlı olduğu için) diğer şeyler de benzer şekilde)

Şu an bash(1.08) ve gcc(1.40) port yaptım ve herşey çalışıyor gözükmekte. Yani bu birkaç ay içerisinde daha da kendimi geliştireceğim anlamına geliyor ve bu süreç içerisinde kullanıcıların en çok ne talep ettiğini bilmek istiyorum. Tüm yorumları dikkate alacağım lakin hepsini implemente edebileceğime söz veremem.

Not: Evet herhangi bir minix kodu içermiyor ve çok threadlı dosya sistemi yapısına sahip.

Portatif değil (386 görev değiştiriciyi kullanıyor) ve zannediyorum ki hiçbir zaman AT diskler haricinde bir donanımı desteklemeyecek çünkü elimdeki tek donanım bu :-(

Ücretsiz mi yoksa özgür mü? Bence buradaki vurgu önemli. Bildiğim kadarıyla Linux, belirli bir zaman geçtikten sonra özgür yazılım oluyor.

Sanırım kısa bir süre sonra Andrew Stuart Tanenbaum tarafından eleştiriliyor.

GNU'ya değinmesi dikkatimi çekti. Sanırım şimdi adı GNU'dan daha fazla anılıyor.

safex

Asistan
Reaksiyon puanı
229
Dünyayı değiştirecek tabiri biraz tuhafıma gidiyor. Bilgi için teşekkürler..

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Bence de biraz abartılı. Kullanım oranı bildiğim kadarıyla masaüstü bilgisayarlar için %2'lerde. Eğer çoğu kullanıcı kullanıyor olsaydı belki doğru olabilirdi. Kullanıcıların konu hakkında merak etmesini sağlamak istemiş olabilir.

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
süper bilgisayarların %90 ından fazlası kullanıyor
akıllı telefonlardaki android, uydu alıcılarındaki yazılımların bazıları,iot projelerinin çoğu linux sayesinde var
hatta akıllı akılsız televizyonlarda da linux var
ve bu listenin tamamı değil :D

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
süper bilgisayarların %90 ından fazlası kullanıyor
akıllı telefonlardaki android, uydu alıcılarındaki yazılımların bazıları,iot projelerinin çoğu linux sayesinde var
hatta akıllı akılsız televizyonlarda da linux var
ve bu listenin tamamı değil :D

Masaüstü bilgisayarlarda da kullanımı artsa bence kötü olmaz. Bence bilgisiz kullanıcıya ulaşabilmek de önemli.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
İşin felsefi boyutu da var.
Daha sonra yolları Richard Stallman ile kesişiyor ve Stallman onu özgür yazılıma ikna ediyor, bu bağlamda Linux özgürleşiyor.
Linux'un özgürleşmesiyle ve popülerleşmesiyle (özellikle server, süperbilgisayarlar, gömülü sistemler) bu felsefi ideoloji internetin tarihini değiştiriyor.
Misal bugün siz bir bankacılık işlemi yaparken verileriniz https üzerine aktarıldığı anda fbi, cia, nsa dahil hiçbir kuruluş bu verileri kolay kolay elde edemez.
Bu güvenliğin nedeni ise internetin özellikle altyapı ve kütüphane kısmı ile katmanlarının açık kaynak standartları baz alınarak inşa edilmesidir.
Bu standartlar özgür yazılımın bir parçasıdır ve Linux buraları doğrudan büyük oranda etkilemiştir.
İşte bu yüzden Amerikalı şirketler artık interneti kolay kolay kontrol edemeyeceklerini kabul etmiş ve bilgileri siz daha internete vermeden ele geçirmek için düzenekler hazırlamıştır.
Intel işlemlerin içerisinde gizli bir işlemci ve bu işlemcinin içerisinde eksi bir katmanında gizli bir işletim sistemi olması, Windows'un sürekli sizin klavyenizdeki yazdıklarınızı kontrol edip ve ekran görüntüleri çekip ara ara Microsoft sunucularına raporlamasının sebebi işte budur.
Yani bilgiyi henüz internete girmeden elde edebilmek.
Çünkü o kısmı Linux ile birlikte çığ gibi büyüyen özgür yazılım felsefesi ve bu felsefeye bağlı teknik kısım olan açık kaynağın gizli, kapaklı, hileli, hurdalı, bizans oyunlu işler yapmayı imkansız hale getirmesinden ötürü bu yolu deniyorlar.
İleride Linux'un desktop sistemlerinde bir numara olabileceği ihtimaline karşı Windows'un içerisine bunları koymak ile yetinmediler, donanımlara da koymaya başladılar.
Hikaye aslında felsefi ve ideolojik boyutuyla gerçekten uzun ve evet dünyayı değiştirmiştir.

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
Masaüstü bilgisayarlarda da kullanımı artsa bence kötü olmaz. Bence bilgisiz kullanıcıya ulaşabilmek de önemli.
bence adım adım ilerliyor hocam (keşke adımlar daha büyük olsa :D)
masaüstü meselesi hepimizin bildiği gibi program meselesi
okulda edebiyat dersinde linux ve gnu hakkında sunum yaptım kimse takmadı
yani biraz da üşengeçlik takmamazlık
yani dual boot yapmaya da çalışılmıyor
insanlar bilgisayarlarla o kadar ilgilenmiyor zaten herkesin gözü telefonda
insanlar 3 tane işletim sistemi sayamıyor :D
windows mac devamı yok :D
ama keşke artsa
mesela ben aile bilgisayarından yazıyorum ve babamın teknolojik bilgim hakkında bilgisi yok
babam mimar ve bilgisayarla çok haaşır neşir olmamızı (oyun oynamak internette sörf gibi) istemiyor
adam bütün gün 3dsmax üzerinde maağza tasarlıyor işte ve bu yüzden onlarda biraz iğrenebiliyor :D
şimdi ben gidip buna linux kuralım desem :D

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
bence adım adım ilerliyor hocam (keşke adımlar daha büyük olsa :D)
masaüstü meselesi hepimizin bildiği gibi program meselesi
okulda edebiyat dersinde linux ve gnu hakkında sunum yaptım kimse takmadı
yani biraz da üşengeçlik takmamazlık
yani dual boot yapmaya da çalışılmıyor
insanlar bilgisayarlarla o kadar ilgilenmiyor zaten herkesin gözü telefonda
insanlar 3 tane işletim sistemi sayamıyor :D
windows mac devamı yok :D
ama keşke artsa
mesela ben aile bilgisayarından yazıyorum ve babamın teknolojik bilgim hakkında bilgisi yok
babam mimar ve bilgisayarla çok haaşır neşir olmamızı (oyun oynamak internette sörf gibi) istemiyor
adam bütün gün 3dsmax üzerinde maağza tasarlıyor işte ve bu yüzden onlarda biraz iğrenebiliyor :D
şimdi ben gidip buna linux kuralım desem :D
3ds max yerine aynı şirketin (autodesk) maya programını kullanmaya ikna edebilirseniz maya'nın linux versiyonu var ve zaten maya benim şahsi görüşüme göre 3ds max'ten daha kapsamlı ve iyi bir program.
bununla birlikte özgür yazılım olarak blender da var ki hollywood'ta dahi birtakım stüdyolar blender'dan çok memnun oldukları için onu kullanıyorlar.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
@Ben Kenobi

Bazı konularda bence de haklısınız ancak masaüstü bilgisayarlardaki kullanım oranı nedense bana göre pek iyi değil. Bildiğim kadarıyla da uzun zamandır bu durum devam ediyor. Umarım gelecekte masaüstü bilgisayarlarda kullanım oranı artar.

Bana masaüstü bilgisayarda GNU/Linux'un bir numara olması yakın bir zamanda hayal gibi geliyor. O zaman da bence kullanım oranları bu zamana göre yakındı.

@insanimsi

Kullanıcılar da bence haksız sayılmazlar. Bence yazılım çeşitliliği kısmı, GNU/Linux'ta biraz eksik kaldı.

Bir sürü GNU/Linux dağıtımı var. Geliştiriciler yeni bir dağıtım oluşturmak yerine o projenin tabanına destekte bulunsalar daha iyi olmaz mıydı? Onun yerine bu eksikleri gidermekle uğraşsalar daha iyi olmaz mıydı?

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
@Ben Kenobi

Bazı konularda bence de haklısınız ancak masaüstü bilgisayarlardaki kullanım oranı nedense bana göre pek iyi değil. Bildiğim kadarıyla da uzun zamandır bu durum devam ediyor. Umarım gelecekte masaüstü bilgisayarlarda kullanım oranı artar.

Bana masaüstü bilgisayarda GNU/Linux'un bir numara olması yakın bir zamanda hayal gibi geliyor. O zaman da bence kullanım oranları bu zamana göre yakındı.

@insanimsi

Kullanıcılar da bence haksız sayılmazlar. Bence yazılım çeşitliliği kısmı, GNU/Linux'ta biraz eksik kaldı.

Bir sürü GNU/Linux dağıtımı var. Geliştiriciler yeni bir dağıtım oluşturmak yerine o projenin tabanına destekte bulunsalar daha iyi olmaz mıydı? Onun yerine bu eksikleri gidermekle uğraşsalar daha iyi olmaz mıydı?
3ds max yerine aynı şirketin (autodesk) maya programını kullanmaya ikna edebilirseniz maya'nın linux versiyonu var ve zaten maya benim şahsi görüşüme göre 3ds max'ten daha kapsamlı ve iyi bir program.
bununla birlikte özgür yazılım olarak blender da var ki hollywood'ta dahi birtakım stüdyolar blender'dan çok memnun oldukları için onu kullanıyorlar.
hepiniz haklısınız üstadlar ama sıkıntı şurda
babam bir şirkette çalışıyor ve haliyle adam photoshop yerine gimp kullanamaz onu anca ben kullanırım :D
endüstri standardı firmalar da zaten pek destek vermediği için ve özellikle oyun yapımcıları ortada bırakıyor insanı

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ücretsiz mi yoksa özgür mü? Bence buradaki vurgu önemli. Bildiğim kadarıyla Linux, belirli bir zaman geçtikten sonra özgür yazılım oluyor.

Sanırım kısa bir süre sonra Andrew Stuart Tanenbaum tarafından eleştiriliyor.

GNU'ya değinmesi dikkatimi çekti. Sanırım şimdi adı GNU'dan daha fazla anılıyor.
Beleş anlamında diyor. Yani yaptığı iş basit ve gelişigüzel bir işti, muhtemelen beleştir.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Reaksiyon puanı
5,172
Bence de o anlamda diyor. Sadece sözcük hakkında biraz değinmek istemiştim.

Açıkçası UNIX'ın gelişmesini istemeni anlayamadım. Bence o iletiyi göndererek çok kötü bir şey yapmadı.
Elbetteki Linux'u UNIX'e tercih ederim ancak Linux olmasaydı yapılan tüm bu işlemler(android vb) belli bir ücret karşılığı UNIX ile yapılırdı. Sanırım bu durumda özgür yazılımdan daha çok açık kaynak kodlu yazılım algısı gelişirdi ancak işin son kullanıcı ayağında çok büyük bir değişim olmazdı düşüncesindeyim.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Elbetteki Linux'u UNIX'e tercih ederim ancak Linux olmasaydı yapılan tüm bu işlemler(android vb) belli bir ücret karşılığı UNIX ile yapılırdı. Sanırım bu durumda özgür yazılımdan daha çok açık kaynak kodlu yazılım algısı gelişirdi ancak işin son kullanıcı ayağında çok büyük bir değişim olmazdı düşüncesindeyim.

Bence konunun bazı kısımlarının bu konu ile pek ilgisi yok. UNIX o zamanlar sanırım genellikle pahalıydı ve sahipli yazılımlardı. Genellikle ne özgür yazılımdı ne de bazılarının terimiyle açık kaynaktı.

Zaten gördüğüm kadarıyla açık kaynak, özgür yazılıma göre daha fazla anılıyor. Aslında çoğu zaman aynı lisans gruplarını ifade ediyorlar. Bunlar da çoğu zaman aynı yazılım gruplarını ifade etmesine yol açıyor. Aralarındaki fark ise özgür yazılımın açık kaynağa göre kullanıcının özgürlüğüne daha fazla önem vermesi.

Gördüğüm kadarıyla bazıları burada Android'i övüyorlar. Bence Android bazı yönlerden muhteşem bir işletim sistemi değil. Düzgün bir alternatifi olmadığı için iyi.

Zaten Linux'un çıkması bazı yönlerden bence iyi oldu. 1990 gibi GNU Hurd ortaya çıktı, istenilen seviyeye gelemedi. BSD dağıtımları da sanırım o zamanlar davalar ile uğraşıyorlardı. Aslında bence zamanlama çok iyiydi. O yüzden Linus Torvalds'ın işinin bu kadar iyi gittiğini düşünüyorum. Bir de özgür yazılım yaptı.

Benim için bir işletim sisteminin UNIX veya UNIX benzeri olması arasında pek fazla bir fark yok.

Reaksiyon puanı
5,172
Bence konunun bazı kısımlarının bu konu ile pek ilgisi yok. UNIX o zamanlar sanırım genellikle pahalıydı ve sahipli yazılımlardı. Genellikle ne özgür yazılımdı ne de bazılarının terimiyle açık kaynaktı.

Zaten gördüğüm kadarıyla açık kaynak, özgür yazılıma göre daha fazla anılıyor. Aslında çoğu zaman aynı lisans gruplarını ifade ediyorlar. Bunlar da çoğu zaman aynı yazılım gruplarını ifade etmesine yol açıyor. Aralarındaki fark ise özgür yazılımın açık kaynağa göre kullanıcının özgürlüğüne daha fazla önem vermesi.

Gördüğüm kadarıyla bazıları burada Android'i övüyorlar. Bence Android bazı yönlerden muhteşem bir işletim sistemi değil. Düzgün bir alternatifi olmadığı için iyi.

Zaten Linux'un çıkması bazı yönlerden bence iyi oldu. 1990 gibi GNU Hurd ortaya çıktı, istenilen seviyeye gelemedi. BSD dağıtımları da sanırım o zamanlar davalar ile uğraşıyorlardı. Aslında bence zamanlama çok iyiydi. O yüzden Linus Torvalds'ın işinin bu kadar iyi gittiğini düşünüyorum. Bir de özgür yazılım yaptı.

Benim için bir işletim sisteminin UNIX veya UNIX benzeri olması arasında pek fazla bir fark yok.
Ben hala Linux çıkmasaydı UNIX zaman içerisinde linux'un yerini doldururdu düşüncesindeyim. Tabi bu düşüncem Linux un başımıza gelen kötü bir şey olduğu anlamına gelmiyor. Benim yazdıklarım linux olmasa ne olur konusu hakkımda yürütülen bir tahmindi.

Android konusunda ise bu şekilde düşünmeniz beni şaşırttı açıkcası. Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sisteminin açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz olması sizce iyi bir şey değil mi? Android de bana göre özgürlüğe aykırı olan tek şey google uygulamaları ki bunlar saf androidin içinde bulunmuyor. Ayrıyeten satılıyor. Lineage ve RR gibi romların içinde de hiçbir şekilde bulunmuyor. Hatta No Gapps kampanyası gibi pek çok kampanya ile bu uygulamaların alternatiflerini özgür yazılıma uygun şekilde geliştiriyorlar.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ben hala Linux çıkmasaydı UNIX zaman içerisinde linux'un yerini doldururdu düşüncesindeyim. Tabi bu düşüncem Linux un başımıza gelen kötü bir şey olduğu anlamına gelmiyor. Benim yazdıklarım linux olmasa ne olur konusu hakkımda yürütülen bir tahmindi.

Android konusunda ise bu şekilde düşünmeniz beni şaşırttı açıkcası. Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sisteminin açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz olması sizce iyi bir şey değil mi? Android de bana göre özgürlüğe aykırı olan tek şey google uygulamaları ki bunlar saf androidin içinde bulunmuyor. Ayrıyeten satılıyor. Lineage ve RR gibi romların içinde de hiçbir şekilde bulunmuyor. Hatta No Gapps kampanyası gibi pek çok kampanya ile bu uygulamaların alternatiflerini özgür yazılıma uygun şekilde geliştiriyorlar.

Bence tek şey o değil.

Android and Users' Freedom - GNU Project - Free Software Foundation

Yazının bazı kısımları biraz abartılı gibi duruyor. Bazı kısımlarda da bence iyi noktalara değiniyor.

Mobil aygıtlar konusunda pek fazla bilgim yok. Bildiğim kadarıyla "Replicant" adında Android tabanlı bir işletim sistemi var ancak sanırım az sayıda aygıt destekliyor. Bildiğim kadarıyla Android için pek fazla özgür yazılım yok. Genellikle özgür olmayan yazılımlar var. Android'i bence özgür olmayan yazılımlar olmadan kullanmak biraz zor. Belki bana öyle geliyordur.

Bu konuyu bence siz daha iyi bilirsiniz.

Kod:
https://www.reddit.com/r/Android/comments/89zzo1/why_are_people_accepting_phones_with_locked/

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Android tartışma sirasi degil musteri geldi dukkanin kapısında bekletiyorsunuz ?

Bence Android, konuyla o kadar uzak değil. GNU/Linux hakkında konuşsaydık haklı olabilirdiniz ancak sanırım Linux hakkında konuşuyoruz.

Kullanmak isterim aslında..

Çoğu üye gördüğüm kadarıyla GNU/Linux dağıtımı seçmek için yeni bir konu açıyor. Eğer yeni konu açılacaksa açılmasın. Bu konudan devam edilsin.

GNU/Linux Dağıtımı Tavsiyeleri

GNU/Linux'a geçmek isteyen ve bu yüzden dağıtım seçmek için konu açmayı düşünenler hakkında bilgilendirmek istedim.

Reaksiyon puanı
5,172
Uzunca bir paragraf sildim. Sanırım @Ben Kenobi haklı. Bunları başka yerde konuşmak daha doğru gibi. Sonuçta bu konuya giren üyenin okumak istediği yorumlar android ile ilgili olmayacaktır.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Uzunca bir paragraf sildim. Sanırım @Ben Kenobi haklı. Bunları başka yerde konuşmak daha doğru gibi. Sonuçta bu konuya giren üyenin okumak istediği yorumlar android ile ilgili olmayacaktır.

Bence Android de Linux çekirdeği ile ilgili ama bu konu hakkında daha fazla tartışmak istemiyorum.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363

Bir işletim sistemi(ücretsiz) yapıyorum(sadece bir hobi, gnu kadar büyük ve profesyonel değil) 386 işlemci serisi için.11
"sadece bir hobi, GNU kadar büyük ve profesyonel değil" ifadelerinden hareketle ve de Linux'un ilk şekillenmeye başladığı döneme ait Linus tarafından 31 Temmuz 1992'de yazılmış olan metinin (LINUX's History) tamamı okuduğunda "free"den kastın aslında "ücretsiz/bedava"dan daha ziyade özgürlük olduğu söylenebilir. Nitekim pek çok kaynakta ücretsiz/bedava olarak çevrilmiştir. (Gerçi devam ettirdiği bu çalışma bir hobi'nin de ötesine geçiyor ya neyse. :) )

Kısa bir anekdot:
Andrew Stuart Tanenbaum'a Linux hakkında ne düşündüğünü sorarlar; Tanenbaum da Linux'u hiç kullanmadığını söyler. Linux olmadan önce MINIX, 40.000 kişilik bir haber grubuna sahipmiş. Bunların çoğu, Andrew Tanenbaum'a her gün e-posta gönderirmiş. Sistemin düzgün işleyişinden ziyade gerekli olmayan çok fazla ek özellik isteklerinde bulunuyorlarmış. Andrew Tanenbaum da bu isteklerin hepsini reddediyormuş çünkü MINIX'i bir ders yarıyılında öğrencilerin anlayabileceği kadar küçük tutmak istiyormuş. Bütün bu yeni özellikleri eklemeyi tutarlıca reddedişi, bir şekilde, Linus'u Linux yazmak için ilham kaynağı olduğunu söylüyor. Ki bundan hem Linus'un hem de kendisinin (Tanenbaum) memnun olduğunu belirtiyor. "Belki de mutlu olmayan tek kişi Bill Gates'dir" demesi de dikkat çekici bir göndermedir. :D

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
"LINUX is obsolete"
-Andrew Stuart Tanenbaum​
Not: Orijinalliğini korumak için İngilizce yazılmıştır. Rahatsız olan varsa bildirebilir.