Gddr3 anakarta Gddr5 ekran kartı takılırmı?

Bu konuyu okuyanlar

Kutay serial

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
GTX 960 ekran kartı alacağım. Fakat GDDR3 1333 Mhz anakartım var.
Anakart markası: Asboard HM65mcl2
Alacağım ekran kartı: Gigabyte GTX 960 2 GB
Büyük bir ihtimalle uyuyor. Cevap bekliyorum ona göre hemen siparis vereceğim
şimdiden teşekkür ederim cevap verenler İçin. Yardımınızı bekliyorum.
Not; Bu arada işlemcim ise: İ7 3520M

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
GTX 960 ekran kartı alacağım. Fakat GDDR3 1333 Mhz anakartım var.
Anakart markası: Asboard HM65mcl2
Alacağım ekran kartı: Gigabyte GTX 960 2 GB
Büyük bir ihtimalle uyuyor. Cevap bekliyorum ona göre hemen siparis vereceğim
şimdiden teşekkür ederim cevap verenler İçin. Yardımınızı bekliyorum.
Not; Bu arada işlemcim ise: İ7 3520M
Sistemin laptop mu yoksa masaüstü mü ? İşlemci laptop işlemcisi ama yine de sormak istiyorum.

Mxns

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Ekran kartı ile sistem anakartı ayrı Cumhuriyetlerdir. Ramlerin çeşitleri sorun değil. İstersen DDR2 sisteme tak.
Al gitsin. ;)

Kutay serial

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Masaüstü cevab nedir? Bu konuda bir bilgin varsa?
Uyacaktır.Sistemin GDDR3 değil DDR3 yani ekran kartıyla bir ilgisi yok.
Yalnız biraz kafam karıştı elinizdeki laptop işlemcisini nasıl masaüstünde kullanıyorsunuz kasayı açıp fotoğraf atma imkanınız var mı ?

Mxns

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Anakart mobil işlemcileri deskop yapan 3. parti ucuz çin üretimi bir şey o yüzden mobil işlemci var. Paket halinde satılanlardan olabilir.

Kutay serial

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Uyacaktır.Sistemin GDDR3 değil DDR3 yani ekran kartıyla bir ilgisi yok.
Yalnız biraz kafam karıştı elinizdeki laptop işlemcisini nasıl masaüstünde kullanıyorsunuz kasayı açıp fotoğraf atma imkanınız var mı ?
Ne yazıkki şu an atamam. O zaman gönül rahatlığı ile sibaris veriyorum?.

Kutay serial

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Darboğaz yapacaktır.Bir alt model olan GTX 950 modelini öneririm,ancak kurtarır.
Ben bu kartı kafama koydum o derece. ?
O yüzden biraz darboğaz yapsa sorun olmaz diye düşünüyorum senin fikrin ne bu konuda darboğazın dezavantajları nedir?

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Ben bu kartı kafama koydum o derece. ?
O yüzden biraz darboğaz yapsa sorun olmaz diye düşünüyorum senin fikrin ne bu konuda darboğazın dezavantajları nedir?
Evet güçlü bir kart ancak işlemci ekran kartına oranla düşük kaldığı için ekran kartı tam verimini kullanamayacak,tahminimce ekran kartın oyunlarda kendisinin %75 ini kullanabilecek yani kısacası şunu söylemek istiyorum GTX 950 alsanda GTX 960 alsanda aynı performansı alıcaksın çünkü işlemcin ancak buna izin verebiliyor.
İlla GTX 960 alacağım diyorsan darboğaz yüzünden ara sıra olabilecek kasmalara katlanman gerekecek,60 fps alırken ara sıra anlık olarak 10 fps e düşüp yeniden 60 a geri çıkabilir ki bu sinirini çok bozar.

Kutay serial

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sen bu konularda tabikide senin kadar bir bilgim yok.
Fakat 1 saate yakın araştırma yaptım ve;
Darboğaz işlemci ile ekran kartı arasında geçen bir şey değil sadece monitör hz,ram
gibi unsurlar darboğazı etkiliyor...
Yanı söylemek istediğim asıl şey işlemcim çokta kötü bir işlemci değil,
Yanı test edilmiş bir konuyu anlatmak istiyorum
İ7 4160 işlemciye güç 960 ekran kartı takan bir arkadaşımız 60 fps alacağına darboğaz yüzünden 55 fps aliyor yani sistemimin 60 dan biranda 10 fps ye düşüneceğini düşünmüyorum.
Bu Arada Kasam;
İ7 3520M
16gb 1600mhz ddr3 ram
Asboard HM65MCL2 anakart
Gtx 960 ekran kartı
1 terabayt harddisk
Ben bu kadirini biliyorum daha tabikide her kasada olduğu gibi daha parçalar vardır.
Eski yani şu anki ekran kartım asus r7 240 4gb 128 bit ekran kartı şuana kadar darboğaz hiç görmedim.
Cevabını bekliyorum. İyi günler

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Hayır darboğazın ramle ya da hz ilgisi yok,bu bilgileri nereden öğrendin.(Ramın oyuna yetmezse bu da bir darboğaz sayılabilir fakat,genel olarak buna darboğaz denmiyor,zaten senin 16GB ramın var oyunlar daha anca anca 10GB istemeye başladı 16GB ram rahat raha tgötürür seni.)
Ancak monitörün çözünürlüğü çok düşükse darboğazı tetikler,yani çözünürlüğün yüksek olması gerek.Monitörünün çözünürlüğü nedir ?

Sana şu şekilde kanıtlarla anlatacağım ki daha açıklayıcı olsun :)
Şimdi senin işlemcini i3 4150 adında bir işlemciyle karşılaştırdığımızda senin işlemcinin bu işlemci ile neredeyse eşit güçte olduğunu görebiliyoruz.

Yukarıdaki karşılaştırmayı yaptım çünkü elindeki işlemci laptop işlemcisi olduğu için youtube da bununla ilgili bir video bulunmuyor bende hangi masaüstü işlemcisine daha yakın diye baktım ve İ3 4150 ü buldum,buraya kadar tamam.Buradan sonra ortalama olarak İ3 4150 = İ7 3520M diyebiliriz
Aşağıdaki videoya bakarsan CPU (İşlemci) kısmının sürekli %100 e yakın ya da %100 olduğunu ve ekran kartının da hiç %100 e yaklaşamadığını görürsün bu da darboğaza sebep olur.(Bu değerler ortlama değerler,senin işlemcide belki bir tık daha iyi olabilir (büyük ihtimalle daha iyi olmaz) fakat bu da kurtarmaz seni)

Bunlara ek olarak eğer monitörün 1920x1080 den daha düşükse zaten darboğaz varken daha daha fazla darboğaz olur.

Son düzenleme:

Kutay serial

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Demek istediğini şimdi anladım sana o zaman
Ekran 60 hz (1400-900)
Azda olsa darboğaz Olurmuki? Bu Arada pc nasıl onuda söylermisin bir küçük ricam daha var az daha araştırma yapıp bu konuyla çok net bir bilgi yazarmisin şu an dışardayım istersen cpu.z bilgilerini atabilirim çektiysem? Tam 2 gibi sipariş vereceğim o yüzden

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Ekranında 1080P nin biraz altında,bu ohooo çok büyük sorun denecek gibi değil fakat yine de çözünürlük düşeceği için darboğaz artıcak.
GTX 950 de bile darboğaz olucak,GTX 960 kesinlikle olmaz diyebilirim.

GTX 750 Ti öneririm,şu videoyu izledğinde İşlemcinin %95-100 arasında geziğini görüyorsun ki bu sınır,ekran kartı da %100 işlemci ve ekran kartı birbirini tam tamamlıyor,bu video 1920x1080 ama senin çözünürlük ise 1400x900 yani darboğazı daha fazla tetikleyecek.O işlemci için bu çözünürlükte maksimum ekran kartı GTX 750 Ti diyebilirim.Tamam güçlü bir kart alamıyorsun bu üzücü ama emin ol ara sıra fps düşüşleri seni oynadığın oyundan soğutur.

Kutay serial

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Herşey için Çok Çok Teşekkür ederim arkadaşımın ekran kartı şu an geldi şu an kasaya takıyoruz kasalarımız neredeyse aynı diyebilir sonuçları seninle paylaşırım bana ayırdığın vakit için sana Minnattarim çok teşekkür ederim bu yüzden yolun açık olsun iyi çalışmalar dostum bakıcaz artık ne kısmetse :) hoscakal.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Herşey için Çok Çok Teşekkür ederim arkadaşımın ekran kartı şu an geldi şu an kasaya takıyoruz kasalarımız neredeyse aynı diyebilir sonuçları seninle paylaşırım bana ayırdığın vakit için sana Minnattarim çok teşekkür ederim bu yüzden yolun açık olsun iyi çalışmalar dostum bakıcaz artık ne kısmetse :) hoscakal.
Rica Ederim :)Umarım hakkında en hayırlısı olur.