Windows 10 performansı linç etti

Bu konuyu okuyanlar

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
bir ara windows 8 kurayım dedim baktım pc harika çok iyi çalışıyor performansı çok iyi windows 10 yapayım dedim baktım rezalet mb warblanda bile 50-60 fps aldığım yerde 1-2 fps ve cpu ve ram kullanımı hayla düşük niye böyle birşey bu arkaplanda çok mu güncelleme vs yapıyor daha yükleyeli 2 saat olmadan 500mb veri harcadı !!!

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Bazı ihtiyaç duyulamayan hizmetleri kapatmalısın, kullanmadığın uygulamaları kaldırmalısın, (hepsi güncel olmak kaydıyla) Windows ve yüklü uygulamaların güncelleştirme periyotlarını kendine göre ayarlamalısın, Windows ayarlar > Gizlilik ile ilgili ayarları gözden geçirmelisin, kullanmadığın Microsoft Store uygulamalarını kaldırmalısın, şimdilik ilk aklıma gelenler bunlar, sen Windows 10'u biraz kullan, ayarlarını incele, kendine göre bir şeyler daha düşünürsün.

yükleyeli 2 saat olmadan 500mb veri harcadı

ayarlar
ağ ve internet
veri kullanımı
uygulama başına kullanımı göster
(wi-fi ve ethernet için) ekranından ne, ne kadar veri kullanmış görebilirsin.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
Bazı ihtiyaç duyulamayan hizmetleri kapatmalısın, kullanmadığın uygulamaları kaldırmalısın, (hepsi güncel olmak kaydıyla) Windows ve yüklü uygulamaların güncelleştirme periyotlarını kendine göre ayarlamalısın, Windows ayarlar > Gizlilik ile ilgili ayarları gözden geçirmelisin, kullanmadığın Microsoft Store uygulamalarını kaldırmalısın, şimdilik ilk aklıma gelenler bunlar, sen Windows 10'u biraz kullan, ayarlarını incele, kendine göre bir şeyler daha düşünürsün.

ayarlar
ağ ve internet
veri kullanımı
uygulama başına kullanımı göster
(wi-fi ve ethernet için) ekranından ne, ne kadar veri kullanmış görebilirsin.
performance edition kullanıyorum ve kurduktan sonra herşeyini inceledim ve herşeyi performansa ayarladım ve verimlilik programı vb herşeyi kullandım ve ram kullanımı 400-500 iken dahi birşeyi açınca ram kullanımı 1 gb dahi olmadan cpu kullanımı win7 gibi normal iken 20-25 fps aldığımı hatırladığım oyun 0.5 fps dahi vermiyor xd

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
performance edition kullanıyorum ve kurduktan sonra herşeyini inceledim ve herşeyi performansa ayarladım ve verimlilik programı vb herşeyi kullandım ve ram kullanımı 400-500 iken dahi birşeyi açınca ram kullanımı 1 gb dahi olmadan cpu kullanımı win7 gibi normal iken 20-25 fps aldığımı hatırladığım oyun 0.5 fps dahi vermiyor xd
Performance Edition'dan kasıt modifiyeli bir sistem mi? (Eğer öyleyse) bu gibi sistemler sıkıntıdır. Onun yerine orijinal Windows Enterprise sürümlerinden olan LTSC 2019 veya 2016 LTSB sürümlerini önerebilirim.

Ayrıca, her hangi bir orijinal Windows 10 sürümü üzerinde yukarıda yazdıklarımı yaparsan, şu anki sisteminden çok daha iyi verim alırsın.

Donanımın ne kadar iyiyse, Windows 10'dan alacağın performans da o derece artar. Windows 10, eski sistemlerde Windows 7'nin her zaman gerisinde kalır. ;)

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
işte ben de eski sistem lolde min ayarda 10 fps !!!

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
O zaman donanımın oldukça eski nesil olmalı. Bence 2020'ye kadar Windows 7'de kal, nasıl olsa Microsoft, Ekim-Kasım gibi yeni bir Windows 10 sürümü daha çıkartır, belki daha kararlı ve hafif bir sistem olur. :)

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Win 10 işletim sistemi HDD düşmanıdır. Yani özel altyapı`mı geliştirdiler ne? SSD`ye kurulmasa Win 10 sistem kafayı yiyor HDD algılandığı anda. Belkide satış politikasıdır SSD ler elde kalmasın diye üreticilerle gizli anlaşılma yapılmış.

Gel gör ki Win 8.1 Pro Uefi kullanıyorum. HDD 500gb seagate 1 yıldan çok kullanımı var Ama fişşek gibi 30-40 saniye çekmiyor açılıyor PC.

Önerim Windows 8.1 Pro 64 bit kullanman. 9600 seri güncellemelisini

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Win 10 işletim sistemi HDD düşmanıdır. Yani özel altyapı`mı geliştirdiler ne? SSD`ye kurulmasa Win 10 sistem kafayı yiyor HDD algılandığı anda. Belkide satış politikasıdır SSD ler elde kalmasın diye üreticilerle gizli anlaşılma yapılmış.

Gel gör ki Win 8.1 Pro Uefi kullanıyorum. HDD 500gb seagate 1 yıldan çok kullanımı var Ama fişşek gibi 30-40 saniye çekmiyor açılıyor PC.

Önerim Windows 8.1 Pro 64 bit kullanman. 9600 seri güncellemelisini
Ben de Windows 8.1 Pro 64 bit kullanıyorum ama uefısız sürümü. Win7'den geçme HDD'mde GPT hatası vermesin diye legacy kurdum.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
sen anlamıyon kasma yok sallıyor ışık hızında işlemler olucak sanıyosa quantum bilgisayarı gerek ona...
sistem sadece win 8.1 8 7 ve öncesinde stabil fakat 10 da ise ... ( aslında normal kullanımda normal de ağır fps sorunu var xd

Link

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
16
Arkadaşlar hizmetler bölümünden windows search hizmetini kapatın, düzeliyor.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Ben de Windows 8.1 Pro 64 bit kullanıyorum ama uefısız sürümü. Win7'den geçme HDD'mde GPT hatası vermesin diye legacy kurdum.
Anakartın Uefi destekliyse Diskin tümünü silip format atmadan GPT`ye çevirmek mümkün güzel kardeşim. :)

8.1 torrenten indirmişim.. Smokie Blah Blah sıkıştırmalı İso kalıbını. Format esnasında Disk uygulamaları bölümü var. Disk uygulamalarında Disk`e mudahele etmeden Legacy Tipli diski GPT yapan ve aksi GPT`yi Legasy tipli yapan uygulamalar var. Hemde Hiç 1 saniye beklemeden Şıp diye değişiyor disk tipi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

10 pro en iyi windows unutun 7'yi8'i 9'u...
Büyük abimsin sen benim ama inan bana Windows 10`u HDD ile kullanmak zülüm ötesi. Kendim bir yana Hele hele Bir akrabamız var Notebook kullanıyor. 32 bit işlemcili notebook`a 64 Bit Win 10 kurmuştular. Varya Masaüstünde bile uygulama zar zor açılıyordu. Dİsk 100% kullanımdan aşşağı inmiyordu.
8.1 32 Bit Pro Yazdımmı Yeni gibi Laptop oldu varya Nekadar Teşekkür etti bilemezsin.

Arkadaşlar hizmetler bölümünden windows search hizmetini kapatın, düzeliyor.
+ eklemek isterim.

Windows Update hizmetini de kapatın. Belki HDD Sömürüsünü sonlandırır. Birde bunu deneyin dedim.

Son düzenleme:

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
Anakartın Uefi destekliyse Diskin tümünü silip format atmadan GPT`ye çevirmek mümkün güzel kardeşim. :)

8.1 torrenten indirmişim.. Smokie Blah Blah sıkıştırmalı İso kalıbını. Format esnasında Disk uygulamaları bölümü var. Disk uygulamalarında Disk`e mudahele etmeden Legacy Tipli diski GPT yapan ve aksi GPT`yi Legasy tipli yapan uygulamalar var. Hemde Hiç 1 saniye beklemeden Şıp diye değişiyor disk tipi.

Büyük abimsin sen benim ama inan bana Windows 10`u HDD ile kullanmak zülüm ötesi. Kendim bir yana Hele hele Bir akrabamız var Notebook kullanıyor. 32 bit işlemcili notebook`a 64 Bit Win 10 kurmuştular. Varya Masaüstünde bile uygulama zar zor açılıyordu. Dİsk 100% kullanımdan aşşağı inmiyordu.
8.1 32 Bit Pro Yazdımmı Yeni gibi Laptop oldu varya Nekadar Teşekkür etti bilemezsin.

+ eklemek isterim.

Windows Update hizmetini de kapatın. Belki HDD Sömürüsünü sonlandırır. Birde bunu deneyin dedim.
UEFİ destekli değil ama zaten format atmadan yapıyorum flasdisk ya da dvd de kullanmıyorum bildiğin setupla kuruyorum ama sonuç yine aynı updateyi zaten win 7 de de kapatıyorum ve işletim sistemi torrenten indirilirmi :D çok riskli crc olur filan xd

bu arada flasdike de atmayı denedim orda zaten gpt den başka seçenek yok ayrıca hata ayıklama da var rufus kullanıyorum xd

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
UEFİ destekli değil ama zaten format atmadan yapıyorum flasdisk ya da dvd de kullanmıyorum bildiğin setupla kuruyorum ama sonuç yine aynı updateyi zaten win 7 de de kapatıyorum ve işletim sistemi torrenten indirilirmi :D çok riskli crc olur filan xd

bu arada flasdike de atmayı denedim orda zaten gpt den başka seçenek yok ayrıca hata ayıklama da var rufus kullanıyorum xd
Bende Rufus kullanıyorum İso kalıbını Flash belleğe yazdırmak için. Çok kullanışlı küçük program. Smokie Blah Blah iso kalıblarını Gönül rahatlığıyla indirip kura bilirsin flash belleğe. Win 8.1 - 8 - 7 kallıbları var. Win 10 varda ilk defa denediğimde sorunların bitmez tükenmez olduğunu gördükten sonra elim varmıyor yeni versiyonun indirip deniyim.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
Bende Rufus kullanıyorum İso kalıbını Flash belleğe yazdırmak için. Çok kullanışlı küçük program. Smokie Blah Blah iso kalıblarını Gönül rahatlığıyla indirip kura bilirsin flash belleğe. Win 8.1 - 8 - 7 kallıbları var. Win 10 varda ilk defa denediğimde sorunların bitmez tükenmez olduğunu gördükten sonra elim varmıyor yeni versiyonun indirip deniyim.
flash disk ile pc yi biçimlendirmek eskide kaldı :D artık setup ile kuruluyor mecbur kalınmadıkça flash disk yok hatta win 7 bile setupla kuruyorum xd daemon tools ile xd

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
usb olmadan çalışan windows gerek genede rufusla daha rahat.
daemon tools ile usb lazım değil direk setup ile kuruyor hatta yeni winrar bile daemon toolsun görevini yapıyor imaja sağ tık buraya çıkar de sonra setupa tıkla sonra kurulum xd

Son mesajlar