RAM yükseltme?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
76
Selam gençler, benim bilgisayarımın RAM'i Corsair Vengeance LPX DDR4 2400 C14 1x8GB Siyah. 16GB RAM'e geçmek istiyorum çünkü oyunlarda problem yaratıyor.
Ne önerirsiniz RAM yükseltmem için? Aynı RAM'den bulamadım, size danışmak istedim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
3000 MHz olan versiyonunu al o da 2400 bandında çalışır sonra 2400 olanı satar 3000 olan alırsın bir tane daha.

Reaksiyon puanı
76
3000 MHz olan versiyonunu al o da 2400 bandında çalışır sonra 2400 olanı satar 3000 olan alırsın bir tane daha.
3000Mhz olan CL16 galiba bulduğunuz varsa atar mısınız?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bunun aynısının kırmızısını alsam fark ne olur?

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
2400mhz çok daha pahalı olduğu için 3000mhz olanı tercih edin,3000mhz olan 2400mhz de çalışır zaten,hiç bir zararı yok yani gidip 2400mhz yi almayın.

Reaksiyon puanı
76
2400mhz çok daha pahalı olduğu için 3000mhz olanı tercih edin,3000mhz olan 2400mhz de çalışır zaten,hiç bir zararı yok yani gidip 2400mhz yi almayın.
Evet ama 3000Mhz olanlara baktığımda CL16 olduklarını gördüm CL14 bulamadım. Bulduysan atarsan iyi olur bro

Ama bunlar
CL16? Sorun yaratmaz mı

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,904
güç kaynağı yetiyor mu ki ?
(bu arada pp hayla çok cici xd )

Reaksiyon puanı
76
Mhz düştükçe CL değeri de düşer.
Artık bir cevap mı versen bro? C14 ile CL 16 birbiriyle çalışır mı

Bunlar CL16 değil mi acaba? Benim RAM'lerim ile uyuşur mu?

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Artık bir cevap mı versen bro? C14 ile CL 16 birbiriyle çalışır mı
Dediğim gibi sendeki ramler 2400mhz olduğu için CL14 oluyor,senin alacağın ramler 3000mhz olduğu için CL 16 oluyor,sen bu 3000mhz yi bilgisayara taktığında otomatikmen kendini 2400mhz ye çekeceği için cl değeri de CL 14 olarak değişecek,bir sıkıntı olmaz yani :)

Reaksiyon puanı
76
Eveet gene merhabalar :) Sipariş etmeden önce gideyim bir bilgisayar öğretmeninden de tavsiye alayım hem beraber hallederiz işleri dedim ve gittim.
Bana dedi ki 2400Mhz al 3000 alma çünkü anakart onu 2400 yapmak için elektrik harcar ve zorlanır. O yüzden overclock da yapamazsın dedi. Hemen 2400 almadım. Sizin de fikrinizi almak isterim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Alakası olmayan bi söylem. .Ramin çalıştığı bi voltaj vardır ve o değişmez. Ramlerin, RAM Overclock yaparken ,voltajları ,çok cüzi oranlarda,arttırılabilir. Bu artışı da ,kullanıcı yapar. Sadece rami X.M.P moduna alırsanız,anakartda müsaade ederse,ram çalışabileceği en üst hıza çıkar. Bu çıkış anında da ,eğer o hız için voltaj gerekiyorsa,anakart otomatik olarak voltajı arttırır. Fakat bu artışda ,hiçbi zaman fazla olmaz. DDR 3 veya DDR 4 ram ise, bu ramlerin standart çalışma voltajını geçmez.

Son olarak ,ramler, güç kaynağının 5 volt ve 3,3 volt çıkışları üzerinden beslenir.

Ve her bir ramin watt ihtiyacı ,10 watt civarlarında dolaşır. Bu kadar düşük watt çeken bi bileşenin ,tabiri caizse her tarafı watt olsa ,ne olur,yani. Ramler, her türlü ve güçte olan powerde, çalışır. Ne overclocku, ne de pc nin diğer bileşenlerinin watt ihtiyacını,etkilemez,etkiliyemez.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,904
bu arada dvd okuyucu filan o tür şeyler takılı ise çıkar çünkü siyah 500w lik nagasta bile dvd okuyucu yüzde 30 luk e2180 o.c unu bozuyor üstelik gpu olmadan xd

Alakası olmayan bi söylem. .Ramin çalıştığı bi voltaj vardır ve o değişmez. Ramlerin, RAM Overclock yaparken ,voltajları ,çok cüzi oranlarda,arttırılabilir. Bu artışı da ,kullanıcı yapar. Sadece rami X.M.P moduna alırsanız,anakartda müsaade ederse,ram çalışabileceği en üst hıza çıkar. Bu çıkış anında da ,eğer o hız için voltaj gerekiyorsa,anakart otomatik olarak voltajı arttırır. Fakat bu artışda ,hiçbi zaman fazla olmaz. DDR 3 veya DDR 4 ram ise, bu ramlerin standart çalışma voltajını geçmez.

Son olarak ,ramler, güç kaynağının 5 volt ve 3,3 volt çıkışları üzerinden beslenir.

Ve her bir ramin watt ihtiyacı ,10 watt civarlarında dolaşır. Bu kadar düşük watt çeken bi bileşenin ,tabiri caizse her tarafı watt olsa ,ne olur,yani. Ramler, her türlü ve güçte olan powerde, çalışır. Ne overclocku, ne de pc nin diğer bileşenlerinin watt ihtiyacını,etkilemez,etkiliyemez.
500w lik güç kaynağında dvd oynatıcı o.c u bozuyor ama üstelik gpu olamdan anakartta dram ı otodan çıkarıp en yükseğe alsan güç kullanımı tabiki yetmez xd

Reaksiyon puanı
76

Aynı zamanda ısınır ve performansı düşürebilir dedi bu doğru mudur?

Yani sizce 2400Mhz mi 3000Mhz mi almalıyım 2400Mhz lik RAM'in yanına?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hangisini daha ucuza bulursan, onu al.
ısınma,performans hepsi ,şehir efsanesi.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Aynı zamanda ısınır ve performansı düşürebilir dedi bu doğru mudur?

Yani sizce 2400Mhz mi 3000Mhz mi almalıyım 2400Mhz lik RAM'in yanına?
Hayır bunlar olmaz,genelde 3000mhz olan ucuz oluyor onu al.
Bilgisayar öğretmenlerinin çoğu donanımdan anlamıyor zaten,biraz programlama dili birazda wordde yazı tipi değiştirmeyi öğrenip öğretmen oluyorlar.Tabi istisnalar var bizim bilgisayar hocamız hem yazılım (C Sharp,C++,Java,Python) hemde donanım olarak baya bilgiliydi,sonra değişti farklı bir kadın öğretmen geldi bilgisayarda word ü bulmaya çalışıyo bize soruyo nerde bu diye,başlattan arama kısmına yazıpta arayamıyo.

Reaksiyon puanı
76
Lanet olsun ki yine alamadım, araştırdıktan sonra siparişimi iptal ettim ve daha ucuz olan vatan bilgisayara gittim almaya. Oradaki adam RAM'imi sordu ve aklınızın almayacağı iddialarda bulundu!? Dedi ki ben günde 10 bilgisayar topluyorum. İsim vererek konuştu ve dedi ki; Shiftdelete, Donanımhaber, Technopat gibi forum sitelerinde insanlar millete çok biliyormuş gibi davranıyorlarmış ve bir RAM ikincisiyle tıpa tıp aynı olmak zorundaymış?! Ayrıca CL model değeriymiş. Adam dedi ki CL17, CL18 daha çıkacak onları bekle dedi!!!????? Benim de yaşım çok büyük olmadığı için babamla gitmiştik. Oradaki çalışanla 2 saat iddialaştık ve babam beni ukala olmak ve bilen kişiye karşı çıkmakla suçlayıp RAM falan almayacaz yeter ulan dedi. Aga her şeye kadar tamam da CL değeri arttıkça modeller daha üst oluyormuş ne ya Iphone'mu bu?? Gecikme süresi değil mi CL? Bir de dedi ki oradaki insanların hiçbirine güvenme onlar sana atıp tutarlar ama evlerine versen hayatta kullanmazlar dedi. Hem babamın hem de adamın tavrı karşısında şoka uğradım. Sanırım RAM almak bana haram

Hem zaten CL17 ve CL18 var aga inanamıyorum ya

Son düzenleme:

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
Üzüldüm böyle bilgisizleri koyuyorlar işte vatan gibi yerlere sorsan bi format atamazlar.