40 Gün Toplu Su Mücadelesi 3 [Tamamlandı]

Bu konuyu okuyanlar

GatsuX

Doçent
Reaksiyon puanı
324
Bir saniye herkes dursun bence bu günü erteleyip yarın başlayalım

GatsuX

Doçent
Reaksiyon puanı
324
Benden de ha bu arada yanlışıkla cola içicektim son anda aklima geldi

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Ne açıdan yasak? Doğal mı? Doğal. Üstelik bir paket ve/ya hazır fabrikasyon bir üründen de bahsetmedim. Ağacından toplanmış kurutulmak üzere bekletilen ıhlamur görseli paylaştım. Gerekçesiyle neden yasak belirtelim o zaman, çünkü su dışında, doğal süt, ev yapımı yoğurt, ayran, maden suyu abartmadan içilebiliyor. Ihlamur, siyah çay değildir.

Ihlamurun pek çok faydası var. Bilimsel makalelere doğal ilaçlardan biri olarak girmiştir, antioksidan ve antimikrobiyaldir. Özellikle kahvaltılarda veya soğuk algınlığı gibi durumlarda birer bardak alınabilir. Kılcal damarları açar, eklemleri rahatlatır, sindirimi kolaylaştırır, vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır, stres, baş ağrısı vesaire vesaire için de birebir.
Ancak bazı dikkat edilmesi gereken noktalar var. Başta her şeyin fazlası zarar prensibi geçerlidir. İkincisi ıhlamurun içmeye hazırlanması.
100 derecenin altındaki suyun içine bir tutam ıhlamur atın (Çünkü yüksek sıcaklıklarda bozulma tepkimeleri
gerçekleşebilir) ve yaklaşık beş dakika sonra için.
Sadece bir kez demleyerek için, çok sıcak sıcak, kaynak içmeyin. Demlenmişini tekrardan ısıtarak içmeyin.
İçine tatlandırıcı olarak (eğer bulabilirseniz) doğal bal (abartmamak kaydıyla çay kaşığı ucu kadar) katabilirsiniz. Ihlamurun tazesi (yeni sezon olanı) ve kurutulmuşu makbuldür. Ihlamuru yatmadan önce içmeyin, çünkü ıhlamur uyarıcıdır, bu nedenle uykusuzluk yapabilir.

DipNot: Gereksiz tartışma yaratmak için yazmadım, insan ancak geçerli bir neden bulduğunda kuralları benimser. (by @kilicbaligi) Hem bu şekilde sorgulayarak, dikkat çekerek konuya olan katılımı da artırmış olalım. ;)

Son düzenleme:

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Ne açıdan yasak? Doğal mı? Doğal. Üstelik bir paket ve/ya hazır fabrikasyon bir üründen de bahsetmedim. Ağacından toplanmış kurutulmak üzere bekletilen ıhlamur görseli paylaştım. Gerekçesiyle neden yasak belirtelim o zaman, çünkü su dışında, doğal süt, ev yapımı yoğurt, ayran, maden suyu abartmadan içilebiliyor. Ihlamur, siyah çay değildir.

Ihlamurun pek çok faydası var. Bilimsel makalelere doğal ilaçlardan biri olarak girmiştir, antioksidan ve antimikrobiyaldir. Özellikle kahvaltılarda veya soğuk algınlığı gibi durumlarda birer bardak alınabilir. Kılcal damarları açar, eklemleri rahatlatır, sindirimi kolaylaştırır, vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır, stres, baş ağrısı vesaire vesaire için de birebir.
Ancak bazı dikkat edilmesi gereken noktalar var. Başta her şeyin fazlası zarar prensibi geçerlidir. İkincisi ıhlamurun içmeye hazırlanması.
100 derecenin altındaki suyun içine bir tutam ıhlamur atın (Çünkü yüksek sıcaklıklarda bozulma tepkimeleri
gerçekleşebilir) ve yaklaşık beş dakika sonra için.
Sadece bir kez demleyerek için, çok sıcak sıcak, kaynak içmeyin. Demlenmişini tekrardan ısıtarak içmeyin.
İçine tatlandırıcı olarak (eğer bulabilirseniz) doğal bal (abartmamak kaydıyla çay kaşığı ucu kadar) katabilirsiniz. Ihlamurun tazesi (yeni sezon olanı) ve kurutulmuşu makbuldür. Ihlamuru yatmadan önce içmeyin, çünkü ıhlamur uyarıcıdır, bu nedenle uykusuzluk yapabilir.

DipNot: Gereksiz tartışma yaratmak için yazmadım, insan ancak geçerli bir neden bulduğunda kuralları benimser. (by @kilicbaligi) Hem bu şekilde sorgulayarak, dikkat çekerek konuya olan katılımı da artırmış olalım. ;)
Abi haklısın ama bu mücadelede 40 gün sadece su içiyoruz diye başladık ilkinde. Ben @lgsever'e yeşil çay içebilir miyiz diye sorduğumda hayır demişti. Ondan ben de yasak diyorum. :) He sağlığa zararı yoktur o yüzden yeşil çay diye genelleme yapmak yanlıştır haklısın. Hazır, fabrikasyon içeceklere mi yasak koyalım abi ne dersin? :)

Diğer katılımcılar da kabul ederse bir revizyon yapabiliriz. :)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Abi haklısın ama bu mücadelede 40 gün sadece su içiyoruz diye başladık ilkinde. Ben @lgsever'e yeşil çay içebilir miyiz diye sorduğumda hayır demişti. Ondan ben de yasak diyorum. :) He sağlığa zararı yoktur o yüzden yeşil çay diye genelleme yapmak yanlıştır haklısın. Hazır, fabrikasyon içeceklere mi yasak koyalım abi ne dersin? :)

Diğer katılımcılar da kabul ederse bir revizyon yapabiliriz. :)
Maden suyu ve su dışında ambalajlanmış, hazır içecek tüketmeyelim.

Toplu Su Mücadelesi yapıyoruz ancak şu noktaya da dikkat çekmek istiyorum. Artık her yer market, sadece içecekler değil pek çok şey fabrikasyon, ambalaj ile, eğer bir şey alınacaksa, eve almadan önce mutlaka içindekileri okuyalım ve bunlar konusunda bilgi sahibi olmaya çalışalım, kulaktan dolma bilgiler çoğu zaman yanıltıcı olabiliyor. Bilmiyorum bu konuda farklı bir challenge/meydan okuma konusu da açılabilir veya bu konuda bir kural olarak belirtilebilir. Sayısız kimyasal işlemden geçirirek elde edilen, lezzet arttırıcı, yapay tatlandırıcı içeren ürünlerden, dondurulmuş hamur ürünlerinden (pizza mesela) uzak duralım (etin tazesini kasaptan alalım, pizzayı da evde doğal yollarla kendimiz hazırlayalım, hem bu şekilde youtuber'lara da destek olmuş oluruz, tabii her tarif iyi değildir, seçici, sorgulayıcı olmak lazım, neyse :) ). Damağımıza hoş gelen her şey, yararlı değildir. Kötü kolesterol, obezite, kanser vesaire pek çok hastalığın davetçisidir bunlar.
Yahu amma da yazdım, daldan atladım. Neyse benden bu kadar. Çok da sıkmayalım katılımcılarımızı ama sağlıklı bir yaşama da dikkat çekmiş olalım. :D

Lauren

Asistan
Reaksiyon puanı
154
Usain bir önceki 40 Gün Toplu Su Mücadelesi konusuna ben de katılmıştım, hatırlarsın. Çay, kahve aşırıya kaçmadıkça zararlı ürünler değil. Ben sadece egzersiz öncesi kahve tüketiyorum, onu da 40 gün tüketmeyebilirim lakin bu etkinliğe sırf çay içemeyeceğinden katılmayan kullanıcılar olduğunu düşünüyorum. Burada amaç insanı su içmeye ve sağlıklı yaşamaya teşvik etmek. Komposto, kahve ve çay gibi ürünlerin şekersiz tüketilmesi koşuluyla belli miktarlarda tüketilmesi serbest olsun. Mesela günde 1 bardak kahve, 4 bardak çay içilmesi uygun olabilir. Bu sayede konu daha çok rağbet görecektir. :)
Elbette insan bunu kendi sağlığı için yapıyor fakat bu bir etkinlik olduğu için de insan katılım görmek istiyor. Bir önceki etkinlikte pek katılım olmadığından bu etkinliğe katılmadım.

odinfo

Asistan
Reaksiyon puanı
39
Bende katılmak istiyorum. Çok güzel bir etkinlik gerçekten. Aranızda yeniyim bu arada. Başarılar :)

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Usain bir önceki 40 Gün Toplu Su Mücadelesi konusuna ben de katılmıştım, hatırlarsın. Çay, kahve aşırıya kaçmadıkça zararlı ürünler değil. Ben sadece egzersiz öncesi kahve tüketiyorum, onu da 40 gün tüketmeyebilirim lakin bu etkinliğe sırf çay içemeyeceğinden katılmayan kullanıcılar olduğunu düşünüyorum. Burada amaç insanı su içmeye ve sağlıklı yaşamaya teşvik etmek. Komposto, kahve ve çay gibi ürünlerin şekersiz tüketilmesi koşuluyla belli miktarlarda tüketilmesi serbest olsun. Mesela günde 1 bardak kahve, 4 bardak çay içilmesi uygun olabilir. Bu sayede konu daha çok rağbet görecektir. :)
Elbette insan bunu kendi sağlığı için yapıyor fakat bu bir etkinlik olduğu için de insan katılım görmek istiyor. Bir önceki etkinlikte pek katılım olmadığından bu etkinliğe katılmadım.
Amaç sadece şeker değildi en başta.
Ancak sizin bu dediğiniz bana çok cazip geliyor. :p
Referandum başlatayım. Katılımcılarımız görüşlerini bildirsin. Sonra ona göre devam edelim. Demokratik bir ülkedeyiz sonuçta... :)
@ÆSir
@GatsuX
@kilicbaligi
@rtakak
@<<Dkn nyz>>
@Usain
@rawkid
@Special Forces

GatsuX

Doçent
Reaksiyon puanı
324
Bana göre uygun zaten amacımız şeker li içecek kullanmamak zaten kahvenin de çok yararı var

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,897
Keşke katılsaymışım. Günde 10 litre su içiyorum fakat maden suyu değil. :)

Çay yasak mı? Hayatta olmaz!

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
arıtmayı daha bugün filitlerelini değiştirdik, ben geç kaldım

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Amaç sadece şeker değildi en başta.
Ancak sizin bu dediğiniz bana çok cazip geliyor. :p
Referandum başlatayım. Katılımcılarımız görüşlerini bildirsin. Sonra ona göre devam edelim. Demokratik bir ülkedeyiz sonuçta... :)
@ÆSir
@GatsuX
@kilicbaligi
@rtakak
@<<Dkn nyz>>
@Usain
@rawkid
@Special Forces
Şimdilik "toplu su mücadelesi" olarak kalsın, herkes kendince haklı ve buraya geçerli geçerli pek çok neden sunabilir. Bu mücadelede geçen süre, biraz da alışkanlıklarımızdan sıyrılma ve datanıklılığımızı, sabrımızı ölçüyor aslında. Bu etkinliği senede birkaç kez tekrarladığımızı da düşünürsek, önerim şu: doz doz süreyi arttırarak gidelim mesela üç etap. 1. etap on beş gün, ikincisi otuz ve üçüncüsü kırk gün. Etap sayısı ve süresi örnek olsun diye, herhangi bir bağlayıcılığı yok.
Maden suyu ve su dışında ambalajlanmış, hazır içecek tüketmeyelim.

+

Dün itibariyle on (10).

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Evet o zaman bunda normal formatımızda devam edelim. Artık 4. Su Mücadelesini kim sunmak isterse o 4.'yü ona göre ayarlasın ve katılalım. :)