Aliexpress güvenilir mi ?

Bu konuyu okuyanlar

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Satıcı ile iletişime geçerseniz ülkemizde vergi durumu var faturayı 0.1$ dan kesin derseniz size yardımcı olurlar. Vergi konusunda ise bu güne kadar hiç vergiye denk gelmedim ancak artık eskisi gibi değil. Bildiğim kadarı ile sizi arıyorlar ödemeyi gerçekleştiriyorsunuz ve ürünü evinize kargoluyorlar.

Şimdi gümrük muafiyeti kalktı. 0.1 bile olsa gümrük alırlar. Her neyse; contact kurarız. Ancak PTT görevlisi benden bunu nasıl alıyor. Bunu alabilmesi için tebligat yapılması gerek. Tebligatın yapıldığı günden itibaren de bir süre içerisinde o vergiyi kendimin ödemesi lazım. Şimdi bununla alakalı bir yönetmelik yok. Nasıl düzenlendiği belli değil. Bunu merak ediyorum, PTT'nin ne hakkı var ki tebligat yapmadan benden peşin para alabiliyor. Hangi yasada var bu?

Reaksiyon puanı
5,172
Şimdi gümrük muafiyeti kalktı. 0.1 bile olsa gümrük alırlar. Her neyse; contact kurarız. Ancak PTT görevlisi benden bunu nasıl alıyor. Bunu alabilmesi için tebligat yapılması gerek. Tebligatın yapıldığı günden itibaren de bir süre içerisinde o vergiyi kendimin ödemesi lazım. Şimdi bununla alakalı bir yönetmelik yok. Nasıl düzenlendiği belli değil. Bunu merak ediyorum, PTT'nin ne hakkı var ki tebligat yapmadan benden peşin para alabiliyor. Hangi yasada var bu?
Hocam ptt sizi arıyor. Daha doğrusu hangi kargo getiriyorsa o arıyor. Zaten anlıyorsunuz dolandırıcı mı değil mi?

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Gümrük gerekli kontrolleri yapar ve pakete şöyle bir etiket yapıştırır. Postacı veya ptt şubesinde tahsil edilir.
7c5a91be4e4f43832bab610f12b87205.jpg
8f957d71ad429d0139e2fb551c6d43f1.jpg

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Gümrük gerekli kontrolleri yapar ve pakete şöyle bir etiket yapıştırır. Postacı veya ptt şubesinde tahsil edilir.
7c5a91be4e4f43832bab610f12b87205.jpg
8f957d71ad429d0139e2fb551c6d43f1.jpg

Yuuuuuuuuh 79 lira ne ya!!!!
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada 4.38 dolarlık bir alışveriş denemesi yaptım bakalım ne olacak çok merak ediyorum. Gelişmeleri size yazarım bu konuda.

Mağazaya turkish custom tax sınırı ile ilgili bilgi de söyledim. Göz önüne alın mutlaka dedim.

Gelişmeler pek yakında.

Son düzenleme:

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Eveeet bugün ilgili firmadan mesaj aldım.

Ben demiştim ki TR de gümrük vergisi sınırı 0$. Bunu bilin aman ha diye.

Adam demiş ki ben 0$ yapamam

ben de dedim ki 0.5$ ya da 0.1$ gibi bir şey yapın bari.

SS aşağıda;

72842

Reaksiyon puanı
76
Beyler aliexpressten bir sürü telefon kılıfı buldum ama ne kadar güvenilir, ödeme şekli nasıl oluyor ? İnsanlar kayboluyo filan diyor ne kadar doğrudur ve vergi ekleniyormuş üstüne o nasıl oluyor beni bi aydınlatın
3 Alışveriş yaptım 1 tanesi gelmedi. İletişim kuramadım ve 20TL yandı açıkçası. Ben pek güvenilmeyen bir yerden aldım ama diğer 2 siparişim geldi. Eğer güvendiğin satıcılardan alırsan hiçbir sorun olmaz

Yulia23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Alışveriş yaparken 22 euro yu geçmemeniz gerek aksi takdirde gümrüğe takılır. Birde sorunsuz alışveriş için mağaza ve ürün puanının 4+ oluşuna dikkat edin. Müşteriler satın aldıkları ürünleri paylaşıyor, alacağınız ürünü böylelikle görerek alabilirsiniz

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,897
bulaşık bey sen o işlerle uğraşma ama o gözlüklü şişkoyu pp den kaldır tabi sen o isen sanırımx d

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Alışveriş yaparken 22 euro yu geçmemeniz gerek aksi takdirde gümrüğe takılır. Birde sorunsuz alışveriş için mağaza ve ürün puanının 4+ oluşuna dikkat edin. Müşteriler satın aldıkları ürünleri paylaşıyor, alacağınız ürünü böylelikle görerek alabilirsiniz
Maalesef o kanub değişti artık 1 cent bile olsa vergi koyuluyor. Benimde aldıklarım takıldı şuan bekliyorum.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,897
Maalesef o kanub değişti artık 1 cent bile olsa vergi koyuluyor. Benimde aldıklarım takıldı şuan bekliyorum.
bulaşık bey boşver orayı verdi dediğin nedir ? zaten vergiyi yanında veriyorlar kör müsün diyecem fakat gözlük takıyon bak bulaşıkçık :)

Pigopip

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Güvenilir ancak %20 gümrük vergisi ve %18 KDV var artık.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Ürünü almadan önce satıcı ile iletişime geçilmeli yoksa ürünün fiyatı kadar gümrük ödeyebilirsin.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Gümrük sınırı yok artık. Gelen giden ne varsa gümrüğe sunum + damgavergisi adı altında para kesiliyor.

Hatta bir çete var, içindeki pahada ağır yükte hafif özellikle adaptör, kulaklık , kablo vb şeyleri takipsiz ise sisteme sokmadan çöküyorlar istanbulun çeşitli yerlerinde nakte çeviriyorlar.

Benim takipsiz kargom gelmedi. 3 ay sonra refund istedim.

Takipli kargo isterseniz anca vergi çıkarırlar gıcıklığına.

3$'lık ürüne 70 TL gümrük vergisi gördü bu gözler.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,737
Güvenilir tabii ki. Sadece güzel ve iyi satıcıdan alman yeterli olur.

Kulaklık inceleme sitemizdeki çoğu şey yıllardır Aliden. Yamuğunu görmedik.
Benim en çok memnun olduğum Çinli site Banggood'tu. Orada Xiaomi Piston Basic almıştım fakat sıradan bir kulaklık idi.

Son düzenleme:

Mair

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Güvenilir tabii ki. Sadece güzel ve iyi satıcıdan alman yeterli olur.

Benim en çok memnun olduğum Çinli site Banggood'tu. Orada Xiaomi Piston Basic almıştım fakat sıradan bir kulaklık idi.

Kesinlikle sıradan :) Ben oradan şunları almıştım ve problem olmamıştı.

Şimdi de çantada yatıyor incelenmeyi bekliyorlar ;)

osos11

Asistan
Reaksiyon puanı
124
Gümrük memurlarını tebrik ederim. Bir bana bir arkadaşıma aynı üründen aynı satıcıdan tek siparişte aldık. Farklı adreslere gidecek. Aynı anda gümrüğe girdiler. Bana 14.4₺ vergi çıkarken arkadaşıma 87.18₺ vergi çıktı. Bu durum nasıl açıklanır, nasıl bir rezilliktir bilemedim.

CCD

Asistan
Reaksiyon puanı
217
Ne kadar güvenilir sorusuna cevabım gayet güvenilir. Fakat gümrükte takılıp kaybolabiliyor ve parasını geri de alamıyorsun. O yüzden sadece küçük siparişler (küçük fiyatlı) vermeni öneririm. Gümrükte çok kayboluyor maalesef...