Wix ve Google Adwords

Bu konuyu okuyanlar

Dread Pirate

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selam, işyerimiz için bir web sitesi yapmaya karar verdik. Wix'in arayüzü ve pratikliği hoşuma gittiği için Wix üzerinden yapmaya başladım. Oto deri döşeme işi yapıyoruz, sitede yaptığımız işlerin listesinin olduğu bir bölüm, yaptığımız işlerin resimlerinin bulunduğu galeri bölümü ve iletişim bölümü mevcut ve bu bizim için yeterli. Wix'in sınırsız premium paketini almayı düşünüyorum, şuan %50 indirimde ve 1 yıllık KDV dahil 280TL gibi bir ücreti var. Paketin içerisinde:

• SINIRSIZBandwidth
  • 10GBDepolama
  • Domaininizi Bağlayın
  • Wix Reklamlarını Kaldırın
  • 1 Yıllık Ücretsiz Domain
  • 1 Saatlik Video Yükleme
  • 75$ Reklam Kuponu
  • Site Trafiğini Güçlendirme- 60$ Değerinde
  • Ziyaretçi ve Müşteri Analizi- 60$ Değerinde

Özellikleri bulunuyor. Sizce bu parayı vermeye değer mi? Bunun haricinde, Google ve Facebook'ta reklam vererek müşteri çekmek istiyoruz. Google Adwords reklamı şuan için önceliğimiz. Daha önce Google üzerinden hiç reklam vermedim ve sadece son beş gün içerisinde araştırıp öğrendiklerimi biliyorum. Yaptığımız iş ile ilgili anahtar kelimeleri Google'da arattığımda ücretli reklam vermiş sadece üç, dört web sitesi bulunuyor. Bu bizim reklamımızın üstlerde gözükmesi için sanırım bir artı olacaktır, sizin düşünceniz nedir?

Web tasarım işleriyle uğraşan bir tanıdığım bana Google Adwords'un Wix üzerinden yapılan siteleri üst sıralara koymadığını ve kaynak kodunu gördüğü için böyle yaptığına dair bir şey söyledi. Bu bilgi doğrumu? Wix ile yapıp .com domain bağlattığım site için Google Adwords reklamı verdiğimde bir sorunla karşılaşırmıyım?

Son olarak Google Adwords'ün bütçe planlaması sayfasında özel bütçe ayarladığım zaman en ucuz ücreti günlük 17TL gösteriyor ve aylık 500TL civarına tekabül ediyor buda. "Aylık tahmini 30.040 - 50.100 kullanıcıya erişip 1.660 - 2.790 reklam tıklaması elde edin" Şeklinde bir not düşülmüş paketin altına. Şimdi benim burada anlamadığım ve sormak istediğim soru şu, ödeme sayfasında Google Adwords hesabımıza telefona bakiye yükler gibimi TL yüklüyoruz? Tıklanma başına ücret diye bir mevzunun olduğunu biliyorum, şimdi mesela ben 100TL ödeme yapsamda kabul edilirmi? Yani illa bütçe planlaması sayfasında bana gösterdiği günlük minimum 17TL rakamını baz olarak ödeme yapmam gerekmiyor öyle değilmi?

Reaksiyon puanı
5,172
Öncelikle site kurmadan önce dikkat etmeniz gereken ilk şey sitenin hedeflediği kitle ve ilerleyen zamanda bu siteden bekleyebilecekleriniz. Wix ile site kurulur iyi hoş ancak bu site ileride gelidtirilmeye kalkılırsa ciddi maliyetler çıkarır. Eğer ilerleyen zamanlarda ben sitemi wix ten başka platformlara taşırım dersen bu seferde tüm linkler değişeceği için goigle üzerinde en az %50 lik gerileme ile karsılaşırsınız.

Bence wix yerine Wordpress kullanmalısınız. Tıpkı dünyadaki internet sitelerinin %40 ı gibi.

Wordpress başta tercihinize bağlı masraf çıkarır ancak aylık ücretlendirmesi yoktur. İlk başta bir domain yıllık (50tl) bir host yıllık (60tl) bir tema (ücretsizleride var ortalama ömur boyu erişim 50$) bunları almalısınız. Eğer bu işlemler sizi aşıyorsa bu işi para karşılığı yapan insanlar var.

Ardından bu işlemler bittikten sonra site içi seo çalışmaları yapmanız gerek(bunu yaptırmak ortlama 300tl) ve ardından ise son aşama olan site dışı seo(ilgili sitelerden backlink vs) bu konuda uzamanına vereceğiniz 500tl adsense üzerinde yapacağınız 500tl lik harcamadan çok dahabetkili olacaktır.

Eğer wix tercih ederseniz bu sefer tema ve host sabit fiyata fahil olacaktır. Ancak wix alt yapılı bir sitede seo çalışmasi istendiğinizde bu konuda gerçekten uzman insanlara para dökmeniz gerekecektir.

Dread Pirate

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İleride siteyi geliştirmek gibi bir durum olacağını sanmıyorum çünkü yaptığımız iş değişmiyor ve verdiğimiz hizmetleri, daha önceden yaptığımız işlerin resimlerini barındıran bir site teması yeterli bizim için. İşi büyütmüyoruz yani, büyütsek bile bir şey fark etmez. Wix'in temaları ve sürükle-bırak mantığındaki pratikliği hoşuma gidiyor. Wix'in kendi SEO planlaması tarzında şeyleri var, elimden geldiğince bunları ayarladım. Anahtar kelimeleri belirledim ve siteyi optimize etmeye çalıştım.

Google Adwords'e başlangıç için 100TL yükleyip reklam vereceğiz, geri dönüşün nasıl olduğunu test etmek için. Anahtar kelimeleri arattığımda zaten sekörde Adwords üzerinden reklam vermiş 3 site felan var sadece. Oto döşeme, oto deri döşeme, oto döşeme istanbul, direksiyon kaplama gibi anahtar kelimeler belirledim. Google Adwords'e reklam verdiğimde sitem bu anahtar kelime aramalarında üst sıralarda çıkar mı?

Reaksiyon puanı
5,172
İleride siteyi geliştirmek gibi bir durum olacağını sanmıyorum çünkü yaptığımız iş değişmiyor ve verdiğimiz hizmetleri, daha önceden yaptığımız işlerin resimlerini barındıran bir site teması yeterli bizim için. İşi büyütmüyoruz yani, büyütsek bile bir şey fark etmez. Wix'in temaları ve sürükle-bırak mantığındaki pratikliği hoşuma gidiyor. Wix'in kendi SEO planlaması tarzında şeyleri var, elimden geldiğince bunları ayarladım. Anahtar kelimeleri belirledim ve siteyi optimize etmeye çalıştım.

Google Adwords'e başlangıç için 100TL yükleyip reklam vereceğiz, geri dönüşün nasıl olduğunu test etmek için. Anahtar kelimeleri arattığımda zaten sekörde Adwords üzerinden reklam vermiş 3 site felan var sadece. Oto döşeme, oto deri döşeme, oto döşeme istanbul, direksiyon kaplama gibi anahtar kelimeler belirledim. Google Adwords'e reklam verdiğimde sitem bu anahtar kelime aramalarında üst sıralarda çıkar mı?
Dediğim gibi getirisi yüksek profesyonel bir site wix ile olmaz. Bunun dışında seo denen şey makine ile yapılabilecek bir şey değil. Bunun bilgisini vereyim.

Eğer wix ile site kuruyorsanız sosyal medya ile muhakak destekleyin. Gerekirse Türk takipçi satın alın 10 bin tanesini 6tl civarına satıyorlar zaten. Tabi bunları zamana bölerek satın almak en önemlisi.

Bunun dışında reklam verilecek anahtar kelimenin analizini iyi yapın. Mesela a anahtar kelimesinin aranma hacmi 10k olsun ve a kelimesine reklam veren 3 şirket olsun. Bu tarz bir reklama 1000tl vermektense arama hacmi 5, 4 ve 3 olan ve hiç reklam bulunmayan yan anahtar kelimelere 1000tl lik reklam vermek muhtemel bir şekilde o yan anahtar kelimede sizi en üst sıraya çıkaracaktır. Bu konuda zor olan şey yan anahtar kelimeleri tespit etmek. Malesef bu tarz kelimeleri google araçları ile tespit etmek olabildiğince zor olabiliyor. Çünkü herkes öneriyi googledan alıyor ve google herkese aynı şeyleri öneriyor. Bu yüzden en azından anahtar kelime tespidi için aylık 90$a giriş seviye bir paket almanız sizin için iyi olur. Yada eğer anahtar kelimeleriniz fazla değilse bende yardcı olabilirim bu konuda.

Dread Pirate

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anahtar kelimeleri oto döşeme, oto deri döşeme, oto deri döşeme istanbul ve direksiyon kaplama şeklinde.

Reaksiyon puanı
5,172
Anahtar kelimeleri oto döşeme, oto deri döşeme, oto deri döşeme istanbul ve direksiyon kaplama şeklinde.
Anahtar kelimeleriniz ideal hocam. Artık sektörünüzde nasıl bir rekabet varsa aylık bin üstü arama hacmi bulunan tüm kelimelerde en az 2 reklam var. Allah kolaylık versin.

Dread Pirate

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bizim için kötümü bu rekabet oranı yoksa iyi mi anlayamadım :D

gospodar1453

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Selam, işyerimiz için bir web sitesi yapmaya karar verdik. Wix'in arayüzü ve pratikliği hoşuma gittiği için Wix üzerinden yapmaya başladım. Oto deri döşeme işi yapıyoruz, sitede yaptığımız işlerin listesinin olduğu bir bölüm, yaptığımız işlerin resimlerinin bulunduğu galeri bölümü ve iletişim bölümü mevcut ve bu bizim için yeterli. Wix'in sınırsız premium paketini almayı düşünüyorum, şuan %50 indirimde ve 1 yıllık KDV dahil 280TL gibi bir ücreti var. Paketin içerisinde:

• SINIRSIZBandwidth
  • 10GBDepolama
  • Domaininizi Bağlayın
  • Wix Reklamlarını Kaldırın
  • 1 Yıllık Ücretsiz Domain
  • 1 Saatlik Video Yükleme
  • 75$ Reklam Kuponu
  • Site Trafiğini Güçlendirme- 60$ Değerinde
  • Ziyaretçi ve Müşteri Analizi- 60$ Değerinde

Özellikleri bulunuyor. Sizce bu parayı vermeye değer mi? Bunun haricinde, Google ve Facebook'ta reklam vererek müşteri çekmek istiyoruz. Google Adwords reklamı şuan için önceliğimiz. Daha önce Google üzerinden hiç reklam vermedim ve sadece son beş gün içerisinde araştırıp öğrendiklerimi biliyorum. Yaptığımız iş ile ilgili anahtar kelimeleri Google'da arattığımda ücretli reklam vermiş sadece üç, dört web sitesi bulunuyor. Bu bizim reklamımızın üstlerde gözükmesi için sanırım bir artı olacaktır, sizin düşünceniz nedir?

Web tasarım işleriyle uğraşan bir tanıdığım bana Google Adwords'un Wix üzerinden yapılan siteleri üst sıralara koymadığını ve kaynak kodunu gördüğü için böyle yaptığına dair bir şey söyledi. Bu bilgi doğrumu? Wix ile yapıp .com domain bağlattığım site için Google Adwords reklamı verdiğimde bir sorunla karşılaşırmıyım?

Son olarak Google Adwords'ün bütçe planlaması sayfasında özel bütçe ayarladığım zaman en ucuz ücreti günlük 17TL gösteriyor ve aylık 500TL civarına tekabül ediyor buda. "Aylık tahmini 30.040 - 50.100 kullanıcıya erişip 1.660 - 2.790 reklam tıklaması elde edin" Şeklinde bir not düşülmüş paketin altına. Şimdi benim burada anlamadığım ve sormak istediğim soru şu, ödeme sayfasında Google Adwords hesabımıza telefona bakiye yükler gibimi TL yüklüyoruz? Tıklanma başına ücret diye bir mevzunun olduğunu biliyorum, şimdi mesela ben 100TL ödeme yapsamda kabul edilirmi? Yani illa bütçe planlaması sayfasında bana gösterdiği günlük minimum 17TL rakamını baz olarak ödeme yapmam gerekmiyor öyle değilmi?

İşini halledebildin mi merak ediyorum. Benim de Wix ile kurmuş olduğum ve 1.5 yıldır çeşitli geliştirmelerle devam ettiğim Bizim Muhit adında bir topluluk sitem var(Şu aralar Wix üzerine içerikler giriyorum örneğin). Senden de geri dönüş bekliyorum. Türkiyede Wix'i bilen sayılı kullanıcılardan olduğumu düşünüyorum.

Son mesajlar