Gelmiş Geçmiş En iyi Devlet Yöneticisi Kimdir/Kimlerdir?

Gelmiş Geçmiş En iyi Devlet Yöneticisi Kimdir/Kimlerdir? (Türk veya İslam dinine mensup)

• Kullanılan toplam oy
    29

Bu konuyu okuyanlar

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Hem aklı ile hem zeki ve karakterli olması ile, çalışkanlığı ile sizi en çok etkileyen devlet yöneticileri kimlerdir?
Seçim yapmakla kalmayın lütfen, neden-sonuç ilişkisi olarak düşüncelerinizi de yazınız.

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
1. seçenek dedim özellikle karakter konusu tartışılmaz olmakla beraber sıfırdan kitleleri peşine takıp, adalet ve ahlak ile devlet yönettiği için haram yemediği, fakir'in hakkını savunduğu için ki zaten Allah'ın yarattığı en yüce kuldur. Diğerleri şüpheli.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Peygamber Efendimizi bu kategoriye almazdım şahsen onun esas durumu devlet yöneticiliği değildi sonuçta ki bu kategoride olursa sonuç zaten belli. Onun haricinde kuşkusuz Mustafa Kemal Atatürk sonrada Fatih Sultan Mehmet derdim çünkü bu iki liderin Dünya çapında bir başka benzeri veya eşi yok.

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Hangi konuda? Devlet yönetimine bakacaksak ben Hz. Muhammed demem. Fatih Sultan Mehmet ile Atatürk arasında düşünürüm.

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Peygamber Efendimizi bu kategoriye almazdım şahsen onun esas durumu devlet yöneticiliği değildi sonuçta ki bu kategoride olursa sonuç zaten belli. Onun haricinde kuşkusuz Mustafa Kemal Atatürk sonrada Fatih Sultan Mehmet derdim çünkü bu iki liderin Dünya çapında bir başka benzeri veya eşi yok.

Yaklaşımınız bir nebze güzel ama bir devlet adamında aranacak en önemli özellikler ahlaklılık ve erdemli kişilik gibi şeyler en güzel hz. Peygamberimiz'de diye düşünüyorum devlet kanunlarıda aslında dini hükümlerle kesişen olgular önemli olan bu dini kanunları beşeriyete uygun ve iyi niyetli uygulamak. Bu durumda hiç bir seçeneği görmesek bile ben bu yaklaşımla en iyisinin hz.Muhammed olduğunu düşünüyorum tabi sizin fikrinizede saygım var.

Reaksiyon puanı
5,172
Hz Muhammed hala günümüzde aktif olarak ugulanmaya çalışan islamcılık düşünce akımının çıkış sebebidir. Aynı şekilde Atatürkçülükte. Ancak Osmanlıcılık ne kadar sözde dillendirenler olsada günümüzde geçerliliğini yitirmiştir. Hz Muhammed ve Atatürk bunlar belki çok uzun yıllar sürecek düşünce akımlarının kaynağı olmuşlardır. Ben bu güzel insanları siyaset ustü insanlar olarak tanımlıyorum.

Osmanlı Padişahları konusuna gelirsek ilk 10 padişah arasında seçim yapmak imkansız yakın diyebiliriz. Osmanlıda İlk 10 padişah için hiç çekinmeden mareşal düzeyinde padişahlar diyebiliriz.

Okunanilirliği azaltmak istemediğimden daha fazla yazmıyorum ancak eski Türk padişahlarının bu ankette bulunmaması gerçekten üzücü olmuş. Ve ayrıca konu neden din kültürü bölümünde???

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Öncelikle konuya katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkür ederim. 3 oy hakkı var, ve sadece devlet yöneticiliği bakımından değerlendirmenizi istiyorum. Sonuç belli olabilir birincilik için ama ikinci ve üçüncülüğü de oylayınız lütfen... Üç oy hakkınızı da kullanmanız çok önemli olabilir. Başka üstün devlet yöneticileri varsa aklınızda lütfen yazınız ki mesajlarımızda katkı sunalım ortaklaşa.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Mustafa Kemal Atatürk
Fatih Fultan Mehmet
Osman bey

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Böyle bir konuda kutsal bir insan ile diğer insanların bir kıyaslanmasını uygun bulmuyorum. Fatih Sultan Mehmet'in veya Mustafa Kemal Atatürk'ün ne kadar fedakar olduğunu ve neler yaptıklarını biliyor olmamıza rağmen Hz. Muhammed ile kıyaslanması mantıklı değil.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Hz. Muhammed secenegi varken bir Müslüman için onu secmemek mümkün değil.

Fatih Sultah Mehmet bir devlet adamı olmanın yanında devlet adamlığının dehasıdır.

2. Abdülhamit ise bugün modern Turkiyenin mevcut bir çok kurumunun kurucusu bir devlet adamıdır.

Yapılanların bir kismi;

• Sultan 2. Abdülhamid İlk Yapılan Gerçekleşen Önemli Eserler Yenilikler Eğitim Mesleki Okullar ve Sanayi Kurumlar
    Mülkiye (Siyasal Bilgiler), Fakülte düzeyine getirilerek açıldı
  • Memurlara sicil tutulmaya başlandı
  • Eski Eserler Müzesi açıldı
  • Hukuk Fakültesi açıldı
  • Muhasebat Divanı (Sayıştay) kuruldu
  • Güzel Sanatlar Fakültesi açıldı
  • Ticaret Fakültesi açıldı
  • Yüksek Mühendislik Fakültesi açıldı
  • Dârülmuallimât (Kız Öğretmen Okulu) açıldı
  • Terkos Suyu hizmete girdi
  • Bütün yurtta İdadiler (Lise) açılmaya başlandı
  • Ziraat Bankası kuruldu
  • Bursa’da İpekhane açıldı
  • Emekli Sandığı kuruldu
  • Halkalı Ziraat ve Veterinerlik Fakülteleri açıldı
  • Bursa Demiryolu hizmete girdi
  • Aşiret Okulu açıldı
  • Bütün yurtta Rüşdiyeler (Ortaokul) açılmaya başlandı
  • Kudüs Demiryolu hizmete girdi
  • Ankara Demiryolu hizmete girdi
  • Kağıt Fabrikası kuruldu
  • Kadıköy Gazhanesi kuruldu
  • Beyrut’ta liman ve rıhtım inşaa edildi
  • Osmanlı Sigorta Şirketi kuruldu
  • Kadıköy Su Tesisatı hizmete girdi
  • Selanik-Manastır Demiryolu hizmete girdi
  • Şam Demiryolu hizmete girdi
  • Eskişehir-Kütahya Demiryolu hizmete girdi
  • Galata Rıhtımı inşa edildi
  • Beyrut Demiryolu hizmete girdi
  • Darülaceze (Kimsesizler yurdu) hizmete girdi
  • Mum Fabrikası kuruldu
  • Afyon-Konya Demiryolu hizmete girdi
  • Sakız Adası’nda Liman ve Rıhtım inşaa edildi
  • İstanbul-Selanik Demiryolu hizmete girdi
  • Tuna Nehri’nde Demirkapı Kanalı açıldı
  • Şam-Halep Demiryolu hizmete girdi
  • Şişli Etfal Hastanesi hizmete girdi
  • Hicaz Telgraf hattı kuruldu
  • Hama Demiryolu hizmete girdi
  • Basra-Hindistan Telgraf hattı Beyoğlu’na bağlandı
  • Hamidiye Suyu hizmete girdi
  • Dünyanın ilk dişçilik okulunu kurdu.
  • Paris’te İslam Külliyesi kurdu.
  • Selanik’te Liman ve Rıhtım inşaa edildi
  • Haydarpaşa Liman ve Rıhtımı inşaa edildi
  • Sirkeci Garı
  • Haydarpaşa Garı
  • Maden Fakültesi açıldı
  • Şam Tıp Fakültesi açıldı
  • Haydarpaşa Askeri Tıp Fakültesi açıldı
  • Trablus-Bingazi Telgraf hattı kuruldu
  • Konya Ereğlisi’nde demiryolu hizmete girdi
  • Trablus Telsiz İstasyonu kuruldu
  • Bütün yurtta Telsiz İstasyonları kuruldu
  • Medine Telgraf Hattı kuruldu
  • Şam’da Elektrikli tramvay hizmete girdi
  • Hicaz Demiryolu hizmete girdi. 27 Ağustos’ta İstanbuldan kalkan tren, 3 gün sonra Medine’ye ulaştı
  • Pekin’de Üniversite kurdurdu. (Dar’ul Ulum’il Hamidiye = Hamidiye Üniversitesi)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Şartlara göre değişir benim fikrimce. Peygamber efendimiz sonuçta dini yaymak için gönderildi ve bu yolda etik olmayan şeyler yapması doğru olmazdı bu yüzden devlet yönetiminden ayırıyorum çünkü devlet yönetimi için gönderilmedi. Eğer Fatih Sultan Mehmet kardeş katlini getirmeseydi devletin bekası için kötü bir durum oluşacaktı. Etik değil ama devlet için yapılan büyük bir fedakarlıktı ve sonuçta işe yaradı. Atatürk eğer devletin bekası için bazı etik olmayan kararlar almak zorunda kalmasaydı belkide Türkiye Cumhuriyeti ya daha farklı şartlarda ya da daha geç ve büyük fedakarlıklarla kurulacaktı. Ha tabi şöyle de bir durum var. Yavuz Sultan Selim 8 seneye 80 yıllık işler sığdırdı. Tahtta 30 yıl civarı kalsaydı belkide Osmanlı tarihinin en büyük padişahı olacaktı. Sonuç olarak benim düşüncem en zor zamanlarda en büyük şeyi başardığı için Atatürk'tür. Para yok, imkan yok, teknoloji yok, yemek yok sadece ölmeyi göze almış insanlar var. Fatih ise 21 yaşında müthiş bir zekaya sahipti. Onun gibi bir mühendis belkide dünyaya gelmemiştir bilemiyorum. Ayrıca çok fazla dili akıcı bir şekilde konuştuğu zaten biliniyor. Sanata ve bilime olan ilgisi de inanılmazdı.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
seçim sayısı az şıklara konulamıcak kategorize edilemez kişiler var Hz.Muhammed (S.A.V.) kategorize edilemez.

Reaksiyon puanı
5,172
Şartlara göre değişir benim fikrimce. Peygamber efendimiz sonuçta dini yaymak için gönderildi ve bu yolda etik olmayan şeyler yapması doğru olmazdı bu yüzden devlet yönetiminden ayırıyorum çünkü devlet yönetimi için gönderilmedi. Eğer Fatih Sultan Mehmet kardeş katlini getirmeseydi devletin bekası için kötü bir durum oluşacaktı. Etik değil ama devlet için yapılan büyük bir fedakarlıktı ve sonuçta işe yaradı. Atatürk eğer devletin bekası için bazı etik olmayan kararlar almak zorunda kalmasaydı belkide Türkiye Cumhuriyeti ya daha farklı şartlarda ya da daha geç ve büyük fedakarlıklarla kurulacaktı. Ha tabi şöyle de bir durum var. Yavuz Sultan Selim 8 seneye 80 yıllık işler sığdırdı. Tahtta 30 yıl civarı kalsaydı belkide Osmanlı tarihinin en büyük padişahı olacaktı. Sonuç olarak benim düşüncem en zor zamanlarda en büyük şeyi başardığı için Atatürk'tür. Para yok, imkan yok, teknoloji yok, yemek yok sadece ölmeyi göze almış insanlar var. Fatih ise 21 yaşında müthiş bir zekaya sahipti. Onun gibi bir mühendis belkide dünyaya gelmemiştir bilemiyorum. Ayrıca çok fazla dili akıcı bir şekilde konuştuğu zaten biliniyor. Sanata ve bilime olan ilgisi de inanılmazdı.
Açıkcası tarih konularında insanların sürekli tekrarladığı ve pek çoğu doğru olmayan şeyleri duymak pek hoşuma gitmiyor. Bu yüzden bu eleştiri yazsını sizin kendinizi geliştirmeniz için yazdığım ve tamamen sizin iyiliğinizi düşündüğüm bir yazı olarak düşünün.

Fatih Sultan Mehmet büyük bir padişahtır. Kendi döneminde çok faydalı işler yapmış. Yakın çevrede çok toprak fethetmekten ziyade nerede fethedilemeyen Osmanlıya bela yer varsa orayı fethetmiştir. Ancak kardeş katliamı konusu Osmanlının hayrına oldu diyebilmemiz için Beyazıtın Cem sultanı öldürebilmesi gerekirdi. Fatihin oğulları olan iki şehzade osmanlı tarihinin en büyük kardeş kavgalarıni yapmış, hatta bu mesele Cem Sultanının Bizansa sığınması ile iç meseleden dış meseleye dönüşmüştür. Ve Osmanlı yıllarca Bizansa Cem Sultanı öldürmemesi için para ödemiştir.

Bunun dışında Fatih'in devşirmeler konusunda da çok ani kararlar almış ve Osmanlının devşirme sistemi veya ilerleyen zamanda Osmanlının belası olacak yeniçerilerin önünü açan, Osmanlının kendi askeri olan yeniçerilerin ocağını bombalayıp sağ kalanlarıda idam ettirecek kadar Osmanlıyı Aciz durumda bırakan ardındanda bu olaya vakayi hayriye(hayırlı olay) diyerek bu mecbur kalınmış katliamı kutlayacak kadar zor durumda bırakmıştır Osmanlıyı. Ayrıca Fatihin devşirme konusunda sert ve ani kararlarının doğabileceği sonuçları kendi döneminde engellesede Fatihin ölümünden sonra Cem Sultanı Osamnlılı Devlet adamları desteklemesi sonucu Beyazıdı ise yeniçeri ve devşirmelerin desteklemesi sonucu Osmanlıya çok sıkıntılı yıllar yasatan kardeş kavgasınınımda temelini atmıştır.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Diğer bilinen peygamberler yok!zaten peygamberlerin olmasıda biraz cahilce oluyor bence.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
seçim sayısı az şıklara konulamıcak kategorize edilemez kişiler var Hz.Muhammed (S.A.V.) kategorize edilemez.
Seçim sayısına ek olarak kimleri görmek isterdin üstad? Hz. Muhammed efendimizin kategorize edilmesi ne demek anlamadım ama biz burda sadece devlet yönetimi kısmına, devlet yönetimindeki icraatlarına, devlet başkanı olarak gönüllerdeki icraatlarına bakıyoruz. Peygamberlik kısmını tabii olarak ayrı tutamıyoruz çünkü bizde inanılmaz bir sevgisi var... Bu da Efendimize bir yanlış kondurmamak içindir. Şıklara koyduğum diğer bütün devlet başkanlarına da soracak olsak hepsi birden aynı cevabı verirlerdi; "Biz Hz Muhammed Efendimize uyduk, O'na tabi olarak, O'nun manevi önderliğinde bu yolda ilerliyoruz... " diyeceklerdir. Ama şurası da var ki bu forumda diğer dinlere mensup Türk üyeler de bulunmakta veya farklı başka üyeliklerde bulunmakta... Herkesin görüşüne de açsak durumun değişmeyeceğine inananlardanım ama bunu bir çalışma olarak görmek isterim :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Diğer bilinen peygamberler yok!zaten peygamberlerin olmasıda biraz cahilce oluyor bence.
Türk İslam Devletlerinin veya İslam Devletinin başkanlarını esas alacağız, daha geçmişe gidemeyiz, işler çok karışır...

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Nizamülmülk
Selçuklu Devleti'nin ünlü veziri Nizamülmülk, 14 Ekim 1092 tarihindeHasan Sabbah'ın kurucusu olduğu Haşhaşi tarikatının bir üyesi tarafından sırtından hançerlenerek öldürülmüştür.

nm.png

Gerçek ismi İbu Ali Hasan'dır. Nizamülmülk, 10 Nisan 1018 tarihinde İran'ın, Horasan bölgesinin Tus kentinde doğdu. Dönemin ünlü hocalarından dersler aldı. Daha sonra yeni kurulmakta olan Selçuklu Devleti’nin hizmetine girerek Davut Bin Mikail, Alp Arslan ve Melikşah gibi hükümdarların baş vezirliğini yaptı. Bunun yanında görev süresi boyunca camii, kervansaray ile okul gibi birçok eser de yaptırdı. Ayrıca pek çok dile de çevrilen ünlü eser Siyasetname'yi yazdı. Nizamülmülk, 14 Ekim 1092 tarihinde Hasan Sabbah'ın kurucusu olduğu Haşhaşi (Suikastçi) tarikatının bir üyesi tarafından sırtından hançerlenerek öldürülmüştür.
Mezarı
Nizamülmülk'ün mezarı bugün İran'ın İsfahan şehrinin kenar mahallerinden birinde, mütevazı bir türbede bulunmaktadır. Bazı kaynaklara göre İran devleti türbeyi kasıtlı olarak bakımsız bırakmıştır.

Devlet idare etmek ahlâk ve adalet gibi iki temele dayandığı için tarih boyunca âlimler, devlet adamlarını ikaz etmişler, yazdıkları eserlerle onlara nasihat ve tavsiyelerde bulunmuşlardır. Bu tür eserlerin en meşhurlarından biri de yarım asırlık devlet adamlığı tecrübesine sahip Selçuklu veziri Nizamülmülk’ün Siyasetnâme’sidir. Vefatının üzerinden asırlar geçse de yaptığı tavsiyeler ve nasihatler hâlâ devlet idaresinde olmazsa olmazları bizlere aktarıyor.
1. Devlet, kolay kolay herkese nasip olmayacak büyük bir nimettir. Bu nimete sahip olan kimse, âhirette büyük bir külfetle de karşı karşıya olduğunu bilmelidir. Fırsat eldeyken devletin malını devlet için harcamalı, dünyalık yığmak yerine âhiret için hazırlık yapmalıdır. Kendisi son derece rahat yaşarken halkı yoksulluk çeken devlet adamını çetin bir hesabın beklediği çok açıktır. Hazret-i Ömer (r.a.) dahi bu azaptan korkuyorsa, diğerlerinin vay haline!
1

2. Devlet işlerinde vazife yapanlar, başkalarının hakkına çok kolay ulaşabildikleri, bütün gücü kendilerinde gördükleri için, yaptıkları her iş kayıt altında olmak zorundadır. Devletin vazifelendirdiği birisi, mazlumun, yetim ve fukaranın hakkını yerse, vay o devletin haline!
2

3. Herkes liyakatine göre değerlendirilmelidir. Kişide aranması gereken şey mal mülk değil hünerdir. Soyu sopu belli olan kimseler varken devlet vazifesi ne idüğü belirsiz olanlara verilmemelidir. Devletin bekası için, ehil olmayan kimselere iş buyrulmamalıdır. Bir kişiye birden fazla iş yükleyip, onlarca kişiyi işsiz bırakmak akıl kârı değildir. Devlet adamı bunun dengesini gözettiği sürece iyi bir devlet adamıdır. Aksi takdirde saltanatının zeval bulması çok yakın olacaktır.
3

4. Devlet işlerinde dini bütün, Allah korkusu olan, haram yemekten kaçınan bir yardımcıyı herkes ister. Ancak aksi durumda, yardımcı yerine bir casus beslenmiş olur. Bu da devletin bekâsını temelinden sarsacak mahiyette bir olumsuzluktur.
4

5. Devlet işlerinde vazife yapanlar, iyi ya da kötü olabilirler. Halk, iyileri hayırla anarken kötüleri nefretle yâd eder. Sevilen bir devlet adamı olmak varken, arkasından kin duyulan biri olmak akıllı kimsenin yapacağı iş değildir. Zira makam mevki geçicidir, kalıcı olan insanlık ve hayırseverliktir.
5

6. Devlet adamı zulmetmemeli, zulmetmiyorsa bile vazifelendirdiği adamların zulmedip etmediğini bilmelidir. Yoksa mazlumların ettiği ah, eninde sonunda dönüp kendisini bulacaktır.
6

7. Merhamet son derece güzel bir haslettir. İnsanoğlu yeri geldiği zaman merhametli olmayı da bilmelidir. Acıma duygusu Allah korkusuyla birleşince, adaletli bir devlet adamı ortaya çıkacaktır. Tarih kitapları, taş kalpli nice devlet adamının kalıcı olmadığını ısrarla yazarken bu gerçeğe işaret etmektedir.
7

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Din Kavramı:
(1) Herhangi bir kanun demektir. Bu kanun, bir ideoloji, bir toplum, bir devlet kanunu, fizik, kimya, astronomi, bilim kanunları, toplumsal ve ruh kanunlarına da ad olur. Kur'an'da Firavunun (kralın) dini tabiri de bunu ifade ederı). Bu kanun Allah'a isnad edilirse Allah'ın dini olurı). Allah'ın dini de Allah'ın koyduğu fizik kanunları, kainatın varlık kanunları (Tevbe 9/36; Rum 30/30), ruh kanunları, toplumsal kanunları anlamına da gelir.
(2) İnsanın Allah'a karşı davranmasını düzenleyen kanun. Kur'an-ı Kerim, dini Allah'ın koyduğu, insanın inanç ve davranışlana ait kanunların bütünü (Aı-i lmran 3/85; Maide 5/3; Tevbe 9/29; Yunus LO/LOS;Beyine 98/5.) Kur'an, Allah'ın Kur'an'da anlattığı bu dine İslam adını vermektedir.

İslam dini, sadece bir kavmin, bir milletin dini değil, bütün insanlığın dinidir ve insanlığa gönderilen son dindir. "La ilahe illallah, Muhammedün resulullah" (Kelime-i tevhid) ("Allah'tan başka ilah yoktur, Hz. Muhammed (s.a.) Allah'ın kulu ve Resulüdür") Bu, İslam dininin inanç temelini oluşturur.

Yüce Allah peygamberliği Hz. Adem’le başlatmış, Hz. Muhammed ile noktalamıştır (son nebi). (Ahzâb, 33/40) Peygamberler birer insandır ve Allah'ın elçisidir.

Allah'ın Resulü Hz. Muhammed (s.a.)'in salt bir devlet yöneticisi olarak anket şıklarında yer almasını doğru bulmuyorum ve nedenle de oy kullanmadım!

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Allah'ın Resulü Hz. Muhammed (s.a.)'in salt bir devlet yöneticisi olarak anket şıklarında yer almasını doğru bulmuyorum ve nedenle de oy kullanmadım!
Salt bir devlet yöneticisi olarak değerlendirmenizi değil "devlet yönetimi" ile değerlendirmenizi istedim. En iyi peygamberi seçiniz diye bir sual sormadım :) ... Peygamberimiz de bir insandır ve "devlet yönetimi" ile dikkate alınabilir ve bir çok dine mensup üyelerce değerlendirilmesinde bence sakınca yok. Ayrıca üç seçim hakkı var, yeterlidir diye umuyorum.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Salt bir devlet yöneticisi olarak değerlendirmenizi değil "devlet yönetimi" ile değerlendirmenizi istedim. En iyi peygamberi seçiniz diye bir sual sormadım :) ... Peygamberimiz de bir insandır ve "devlet yönetimi" ile dikkate alınabilir ve bir çok dine mensup üyelerce değerlendirilmesinde bence sakınca yok. Ayrıca üç seçim hakkı var, yeterlidir diye umuyorum.
Anket sorusu: Gelmiş Geçmiş En iyi Devlet Yöneticisi Kimdir/Kimlerdir? (Türk veya İslam dinine mensup)

İnsan da olsa, kendisi Yüce Allah tarafından seçilmiş ve tebliği ile görevlendirilmiştir.
Ben gerekçemi belirttim; isterse daha fazla seçenek olsun. ;)

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Konu Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi kategorisinde açılmış. Ama en iyi devlet yöneticisini soruyorsunuz...

@kilicbaligi 'na katılıyorum.