Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?

Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?

• Kullanılan toplam oy
    15

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Evet soru başlıktaki gibi: "Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?" yanıtları alalım.

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
bence çok gezen gözlemleyerek öğrenir ,çok okuyan sadece okuduklarından hayal ederek öğrenir

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Şöyle ki gezen gerçek anlamda geziyorsa sadece gözlemlemekle kalmaz ayriyeten okurda.
Okuyan ise öğrendikleri şeylerin merakını tam anlamıyla gidermek için gezecektir, diye düşünüyorum.

GatsuX

Doçent
Reaksiyon puanı
324
Şöyle ki gezen gerçek anlamda geziyorsa sadece gözlemlemekle kalmaz ayriyeten okurda.
Okuyan ise öğrendikleri şeylerin merakını tam anlamıyla gidermek için gezecektir, diye düşünüyorum.
Şöyle ki..;
Her ikiside diyebilirim miyim çok okuyan ora hakkında en azından bilgi sahibi olur gezen ise bilmeden gideceği için cahil kalabilir yani her ikisini uygularsa sorun olmaz ?

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
zamanında 3 arkadaş 5 balkan ülkesi gezdik. sıfır bilgiyle, geçtiğimiz yerlerin neresi olduğunu bile bilmeden sadece kafamıza göre gezdik geldik. geri döndüğümde çevremdeki oturduğu yerden oraların tarihini kültürünü araştırıp bilen arkadaşlar şuraya da gittiniz mi, şunu yediniz mi çok meşhurdur, şuralara uğradınız değil mi? diye sorunca sığır gibi kala kaldım. Bir yere rehbersiz gidince gözlemlerinle sadece %10 görüp öğrenebilirsin. Kalan %90 rehber ve kitap okumaktır. Sorunun cevabı da şudur; gezerken okuyan bilir.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Sınırlamamak gerekiyor kendimizi, her ikisinden de feyz ile yararlanmalıyız; hem okumalı hem gezmeli hem eğlenmeli hem ihtiyaçlarımız için çalışıp para kazanmalı, yuva kurmalı, iş güç sahibi olmalı. Dünya böyle iki şıklı tek seçimlik kadar basit değil ne yazık ki...

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
Sana kitaplarda resimdeki gibi çoğunlukla güzel anlatılar,sevinir,hayaller kurarsın,umutla dolarsın.:)
70250

Ama gerçekleri yaşayarak,tanıyarak öğrenirsin,ya tek başınasın,yada birlikte.Taki olayı yaşayana kadar.BU tecrübelerde seni olgunlaştırmaya başlar.?:oops:?:disrelieved:

70251

DarKeN

Müdavim
Reaksiyon puanı
88
Çok okuyan daha çok bilir tabi ki. Gezerek edinebileceğin bilgi sadece gezdiğin yerlerle sınırlıdır oysa ki okuyarak çok daha çeşitli ve kapsamlı bilgiler edinebilirsin dolayısıyla daha çok şey öğrenirsin

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Kişinin "bilmek"ten ne anladığına göre, cevabı da değişir. Bu bağlamda her bir cevabın da kendi içinde bir doğruluk payı var.

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
kitaplarda
gezilecek yerleri anlatır,hırsızını,kötülüğünü anlatmaz.

sana teknik olarak anlatır,deneyerek öğrenirsiniz
"mesela mühendislik okudunuz,yada inşaat mezunusunuz,fakat sanayiye çıktığınızda bilgilerinizin çoğunun o anda sıfırlandığını sanırsınız,hayır endişelenmeyin o bilgileriniz sıfırlanmadı,pratik yaşam size böyle gösteriyor,tecrübe edindikçe,pratikle,teknik bilgi kaynaştıkça taşlar yerine oturacaktır.

spordan örnek vereyim
kitaplarda teknik bilgiyi okursunuz,harika öğrendim diye düşünürsünüz ama uygulama tamamen farklı çıkabilir,Kitabı yazan kişi kendi tecrübelerini,yaşadıklarını anlatmıştır,karşınızdaki kişi ise tamamen farklıdır(tip uyuşmazlığı error verir.
Okuyun,imkanınız varsa okuduğunuzu gezerek tecrübe edinin.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
ikisi de birbirini tamamlıyor,teknik bilgi+pratik bilgi aslında şöyle belirteyim jack london un demir yolu serserileri kitabı var
tamamen kendi yaşadıklarını anlatmıştır.Pratik olarak yaşamıştır.
2 side olmalı bence

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
2 side olmalı bence
ben sanayinin her kesiminde çalıştım,kaynak,metal ,inşaat olsun,arkadaşlar çok güzel okumuşlar fakat sanayide işler tamamen değişiyor,kendine ait kültürü,yaşam tarzı var,diller değişiyor,aslında stajın amacı kişiyi bildikleriyle gerçek hayatı,karşılaştırmak,ama öğrencilerin çoğu bundan kaçıyor,ne okursak okuyalım,gerçeği görmek ,yaşamak .
ben kitapta eli kesilen insanin acısını ne kadar anlatırsam anlatayım,ha yav ,he ya,vay canına deriz,ama kendi elimizi jilet kesse ortalığı yırtarız.

Rylad

Asistan
Reaksiyon puanı
12
okul ve iş hayatı gibi düşün. Tonlarca ağırlığında kitapları bitirip mezun olduktan sonra iş hayatına girdiğinde her şeyin büyük bir sıfır olduğunu görüyorsun

Kwen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Çok gezen de bilir çok okuyan da ama okuyan görmeden bilir gezen somut olarak görerek öğrenir. Ama çok okuyan daha çok bilir çünkü mesela uzayı, matematiği, tarihin günümüze kadar eserlerle aktarılamayan kısımlarını vb. çoğaltabiliriz. Yani okumak gezeceğin yerleri de kapsıyor ama gezmek okuyacağın yerleri kapsayamıyor.
Bir de çok gezmek için para lazım. ( Şimdi otostopla dünyayı gezdi haberlerini hatırlatmayın o uç bir durum sonuçta ). Okumak için o kadar para lazım değil. Not: Bunları yazdım ama ne okuyorum ne geziyorum ?

FlexsNutella

Doçent
Reaksiyon puanı
424
Hem okuyup hem gezen daha bilgili olur.
Ama sadece birini seçmek gerekirse gezen derim.

Oturarak ta gezilebiliyor Google Maps sağ olsun :D

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Çok okuyan alim olur, çok gezen arif olur.

Yani ikisi de "bilir".

Kwen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
:D Bizde öyle adet var mıydı?
Var ya %2-3 falan olsa da ama çoğu gösteriş için gibime geliyor ya da metroda telefon çekmediğinden vakit geçsin diye. Yani gösteriş için dememin sebebi evde gerçekten okuduklarını sanmıyorum şayet öyle olsa bu kadar instagram paylaşımını kim yapıyor o kadar diziyi kim izliyor :D

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Çok gezen çok şey görür. Çok okuyan çok şey öğrenir. ( Nereleri gezersen, oraları görürüsün. Ne okursan onu hatırlarsın. Okudukların her zaman doğruları yansıtmaz. Gördüklerin de her zaman yerinde kalmaz. ) Çok bilmek algılama ve analiz kabiliyeti de gerektirir. Gördüklerini algılayamazsan, okuduklarını anlayamazsan, her şeyi yanlış değerlendirirsin.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Gezerken okuyan..

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Programlama okurum, Şehirler gezerim. Okuduklarım ile gördüklerim farklı.

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
little little into the middle :D
diğeri olmadan bir diğeri olmaz

Son mesajlar