Mekanik klavye ve switchleri üzerinden öneriler

Bu konuyu okuyanlar

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Merhabalar Mekanik bir klavye almak istiyorum. Aradığım özellikler şöyledir:
-Yazı yazmak için ve oyun için ideal bir seçim olmalı
-Klavye hissiyatının iyi olmasını istiyorum yazarken ve oyun oynarken beni hızlandırmalı
-Mavi switch olmamalı. Çünkü denediğimde ertesi gün ürünü iade etmek zorunda kaldım ciddi bir ses yapıyor kendileri.
-Bütçem 500-510 gibi.

Uygun bi klavye ve sebeplerini buradan tartışabiliriz. Benim de beğendiklerim var elimde ona göre buradan paylaşarak konuşmak isterim.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
K68-70 oneririm ben de.

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134

ben buna yoğunlaştım kahverengi swtich buna ne dersiniz acaba
Buda gayet iyi bir urun. Ama Corsair daha iyi olur cikabilirseniz.

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Buda gayet iyi bir urun. Ama Corsair daha iyi olur cikabilirseniz.

peki hocam bunu söyleyip getirttim diyelim kutusunu açıp kontrol edip tuş sesi vs.ne baksam sonrasında iade edebilir miyim?
Gittigidiyorun iade politikasında problem çıkar mı? Eğer beğenemezsem sonra corsair e geçerim belki

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
peki hocam bunu söyleyip getirttim diyelim kutusunu açıp kontrol edip tuş sesi vs.ne baksam sonrasında iade edebilir miyim?
Gittigidiyorun iade politikasında problem çıkar mı? Eğer beğenemezsem sonra corsair e geçerim belki
İade hakkınız var 14 gün içinde.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Corsair çok iyiymiş hocam. :)

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Pimpirikliğimden coolermaster ı iade ettim. Sebebi ise şuydu. Klavye çok güzel çok iyi bir hissiyat veriyor. Sesi ne kısık ne yüksek tam kararında tek sıkıntısı üst numaratikler ve F tuşları arasında parmak kadar geniş bir boşluk var. Bu klavye için olumsuz bir özellik değil. Böyle seven de olabilir. Ancak benim istediğim button aralarında en minimum genişliğe sahip bir klavyeye sahip olmak. Şimdi yine corsaire bakıyorum. onunda red switch inden çekiniyorum. Çünkü hissiyatı bayağı düşük ve çok sessiz olduğunu söylüyorlar ama denemedim hiç. Ben hissiyatı da sesi de az da olsun çıksın istiyorum ki bunu da kahverengiler veriyor sanıyorum. Kırmızı için ne düşünürsünüz acaba?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Kırmızı switchler çok sessiz değil hocam, ses tatmini konusunda merak etmeyin. O fiyata bulabileceğiniz en iyi klavye bana kalırsa.

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Kırmızı switchler çok sessiz değil hocam, ses tatmini konusunda merak etmeyin. O fiyata bulabileceğiniz en iyi klavye bana kalırsa.

bunun mavisini kullanmıştım çok sesliydi hocam. kırmızısını buldum tip olarak gerçekten iyidi. Buna ne dersiniz peki?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

bunun mavisini kullanmıştım çok sesliydi hocam. kırmızısını buldum tip olarak gerçekten iyidi. Buna ne dersiniz peki?
Ben genel olarak Rampage ürünlerine pek güvenemiyorum. Utku galiba bu ürünü kullanmıştı ona sorun derim.

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
K68-70 oneririm ben de.

Utku hocam bu klavye için ne dersin sanırım deneme şansınız olmuş red switch olarak? corsair biraz pahalı geliyor da everest hydra düşündüm tekrar

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134

Utku hocam bu klavye için ne dersin sanırım deneme şansınız olmuş red switch olarak? corsair biraz pahalı geliyor da everest hydra düşündüm tekrar
Rampage önermem.

mttzn

Doçent
Reaksiyon puanı
459
Rampage önermem.
Bu nasıl bir dönüşümdür böyle :D
Red ile Brown switchler benzer ses karakterindedir. Brown daha çok yazı işleri için Red oyun için daha yatkın ama çok abartılacak farkları yok. Kullanmaktan en keyif aldığım switch Brown oldu ama "Gaming" ürünlerde özellikle Türkiye'de markalar Red getirmenin daha mantıklı olacağını düşünüyorlar ki haksız sayılmazlar.

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Rampage önermem.

Çok keskin oldu hocam. Nedenlerini anlatmak ister misiniz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu nasıl bir dönüşümdür böyle :D
Red ile Brown switchler benzer ses karakterindedir. Brown daha çok yazı işleri için Red oyun için daha yatkın ama çok abartılacak farkları yok. Kullanmaktan en keyif aldığım switch Brown oldu ama "Gaming" ürünlerde özellikle Türkiye'de markalar Red getirmenin daha mantıklı olacağını düşünüyorlar ki haksız sayılmazlar.

Bende brown u çok sevdim Yazı yazan biriyim ben de oyunla birlikte ama TR de yaygın değil sanırım Brown hocam. Çok fazla çeşit bulamadım çünkü. Bir yukardaki coolermaster aldım. Onu da klavyenin şeklinden iade ettim. Başka da brown bulamadım. TR de önerdiğiniz brown ne var?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Çok keskin oldu hocam. Nedenlerini anlatmak ister misiniz?

Bende brown u çok sevdim Yazı yazan biriyim ben de oyunla birlikte ama TR de yaygın değil sanırım Brown hocam. Çok fazla çeşit bulamadım çünkü. Bir yukardaki coolermaster aldım. Onu da klavyenin şeklinden iade ettim. Başka da brown bulamadım. TR de önerdiğiniz brown ne var?
Üç tane sviç kullandım.
Mavi Kırmızı Kahverengi
Mavi: Rampage R6
Kırmızı: HyperX Alloy Elite RGB(Mevcut klavye)
Kahverengi: Rampage R10

Kırmızı ile kahverengi arasındaki tek fark, kahverengi ufak sessiz bir klik ile geri bildirim sunuyor size, kırmızı sviç ise hiçbir geri bildirim uygulamıyor. Açıkçası benim de favorim Kahverengi ama Kırmızı ile arasında çok fark hissedemedim klik dışında.

Rampage aslında fena değil, ama kalitesiz direkt olarak :). Uzun zaman kullanabileceğiniz ürünler üretmiyor.

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Üç tane sviç kullandım.
Mavi Kırmızı Kahverengi
Mavi: Rampage R6
Kırmızı: HyperX Alloy Elite RGB(Mevcut klavye)
Kahverengi: Rampage R10

Kırmızı ile kahverengi arasındaki tek fark, kahverengi ufak sessiz bir klik ile geri bildirim sunuyor size, kırmızı sviç ise hiçbir geri bildirim uygulamıyor. Açıkçası benim de favorim Kahverengi ama Kırmızı ile arasında çok fark hissedemedim klik dışında.
Kahverengideki o geri bildirim müthiş bişiy işte hocam yazı yazan biri olarak o sese nedense çok ihtiyacım olduğunu hissediyorum. Önerdiğiniz Corsair K70 i aldım pazartesi gelecek umarım dediğiniz gibi arada çok hissedilebilir fark yoktur. Kahverengi switch e tekrar dönmek zorunda kalırsam ne tercih ederim bilemiyorum. çünkü çok yaygın değil anladığım kadarıyla

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Kahverengideki o geri bildirim müthiş bişiy işte hocam yazı yazan biri olarak o sese nedense çok ihtiyacım olduğunu hissediyorum. Önerdiğiniz Corsair K70 i aldım pazartesi gelecek umarım dediğiniz gibi arada çok hissedilebilir fark yoktur. Kahverengi switch e tekrar dönmek zorunda kalırsam ne tercih ederim bilemiyorum. çünkü çok yaygın değil anladığım kadarıyla
Deigim gibi hicbir geri bildirim vermiyor urun.

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97

Çok kısır işte hocam. Seçenekler cidden az. Ben aşağıdakini alıp iade ettim. Tuş dizilimlerini çok sevmemiştim. Bunun da numeretik yok sağda ve yazı yazan birisi için o kısım gerçekten önemli :(

Son düzenleme:

mttzn

Doçent
Reaksiyon puanı
459
Çok kısır işte hocam. Seçenekler cidden az. Ben aşağıdakini alıp iade ettim. Tuş dizilimlerini çok sevmemiştim. Bunun da numeretik yok sağda ve yazı yazan birisi için o kısım gerçekten önemli :(

Açıkçası TR Layout olması çokta elzem bir ihtiyaç olmasa gerek. Amazon'da bir çok ürünün Brown switchli modeli var. Türkiye'de Brown olarak Asus ROG Claymore ve Corsair K95 modelleri var ki onlarda oldukça pahalı ürünler.

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Açıkçası TR Layout olması çokta elzem bir ihtiyaç olmasa gerek. Amazon'da bir çok ürünün Brown switchli modeli var. Türkiye'de Brown olarak Asus ROG Claymore ve Corsair K95 modelleri var ki onlarda oldukça pahalı ürünler.
Hocam üzgünüm ki doktora tezi yazan ve sürekli makale bildiri üzerinde çalışıp kısa zamanlı oyunlar oynayabilen birisi olarak TR layout önem arzediyor bende...
Asus rog claymore u dün aldım hocam. Şuan elimde corsair k70 red swtich de var. Yarın 1 mayıs kargolar kapalı olduğundan ama 2 mayısta ikisini de yanyana koyacağım... Elim tuşlarına gideceği anı bekliyorum kararımı sanırım tuşlarda gezinirken vereceğim :)

mttzn

Doçent
Reaksiyon puanı
459
Hocam üzgünüm ki doktora tezi yazan ve sürekli makale bildiri üzerinde çalışıp kısa zamanlı oyunlar oynayabilen birisi olarak TR layout önem arzediyor bende...
Asus rog claymore u dün aldım hocam. Şuan elimde corsair k70 red swtich de var. Yarın 1 mayıs kargolar kapalı olduğundan ama 2 mayısta ikisini de yanyana koyacağım... Elim tuşlarına gideceği anı bekliyorum kararımı sanırım tuşlarda gezinirken vereceğim :)
Abartılı bir sayımı bilmiyorum ama 15 civarı mekanik klavye kullandım ve yani öylemesine satın alan biriyimdir. Bir çok kez yani ne farkları var ki falan diyorum kendi kendime ama ciddi anlamda ürünlerin o eğim ergonomisi vs. kaliteli markalarda şahane ayarlanmış oluyor. Bunu çok net K70 MK.2'de görüyorum. Bütçe gerçekten sorun falan değilse ve yok ya ben Asus'u da sevemedim falan dersen K95'i gözün kapalı alabilirsin. Yan tarafındaki makro tuşları olmasa kullanacağım ter ürün olurdu ama maalesef öyle bi gaflete düşmüşler.

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Abartılı bir sayımı bilmiyorum ama 15 civarı mekanik klavye kullandım ve yani öylemesine satın alan biriyimdir. Bir çok kez yani ne farkları var ki falan diyorum kendi kendime ama ciddi anlamda ürünlerin o eğim ergonomisi vs. kaliteli markalarda şahane ayarlanmış oluyor. Bunu çok net K70 MK.2'de görüyorum. Bütçe gerçekten sorun falan değilse ve yok ya ben Asus'u da sevemedim falan dersen K95'i gözün kapalı alabilirsin. Yan tarafındaki makro tuşları olmasa kullanacağım ter ürün olurdu ama maalesef öyle bi gaflete düşmüşler.

hocam senle tam olarak aynı düşünüyoruz sanırım. K95 e ben de bayıldım ancak makro tuşları cidden çok gereksiz bir de ben alma kararına 300 tl lik bişiy olsun diye başladım şuan 700tl ye geldim. Artık 1000 küsüre çıkarsam çok doğru hareket edemeyeceğim sanıyorum. Çünkü ciddi pahalı k95. Benim ihtiyacım olan tek şey kahverengi switch olması sanıyorum. Çünkü switch in tam ortasında hafif bi çıkıntı var ve basınc ile switch in bu çıkıntıdan geçmesi sana basma hissiyatını veriyor. Aynı şey mavide de var ama oradaki çıkıntı daha büyük olarak tasarlanmış dolayısıyla daha çok ses yapıyor. Kırmızıda ise böle bir uygulama yok. Doğrusal diye geçtiği için basıp çekerken hiç birşey hissedemiyorsun.

Asus yarın gelecek hocam onda da gördüğüm kadarıyla hoşuma gitmeyen tek bir nokta var. Üst numeretiklerle F satırındaki tuşları arasında bayağı bi boşluk var. ben biraz sıkı tuşlu klavyeler seviyorum sanırım. Aradaki parmak kadar olan boşluk bana ciddi gereksiz geliyor. Alışır mıyım o boşluğa bilemedim F tuşlarını rahat kullanabilir miyim bilmiyorum.