4500 TL bütçeli bilgisayar kasası

Bu konuyu okuyanlar

Sonarist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Selamlar, daha önce bu başlıkta RX590'lı sistem toplama düşündüğümü belirtmiştim. Daha sonra ise kenara ayırdığım miktarın da artmasıyla bu sistemi almayı düşünüyordum ancak fiyatı birden fırlamış, bu yüzden alamayacağım.

Her ne kadar 1660ti'lı sistem düşünsem de bütçem yeterli olacağını sanmadığım için araştırma yaparken aşağıdaki sistemi gördüm ve biraz özelleştirme yaptım.

Aşağıdaki özelleştirilmiş sistem hakkındaki düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

69125

Kasa hakkında hiçbir fikrim yok. Hava sirkülasyonu açısından yetersiz kalır mı?

Bir de şu sistem var ama fiyat olarak diğerine göre biraz yüksek ve ekstra fan almam gerekiyor. Bir de onların masrafını eklemem lazım.

69126

Akşamları iş dönüşü ve izin günlerimde oyun oynamayı planlıyorum. Şu an için oynamayı düşündüğüm güncel oyunlardan PUBG oynamayı düşünüyorum. Açıkçası ultra ayarlarda oynama niyetim var, sonuçta keyif alma amaçlı oynayacağım.

Bu sistem, ekran kartı sizce yeterli olur mu ve ne kadar süre götürür acaba? kısa süre sonra parça değişikliği yapmak istemiyorum.

RAM 8*2 oluyor bu fiyatlarda.

Veya sizin önerebileceğiniz bir sistem var ise açığım :)

Şimdiden teşekkür ederim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Tek toplamaya kalkınca fiatlar daha fazla çıkıyor.
Jahrein uygun .

Sonarist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tek toplamaya kalkınca fiatlar daha fazla çıkıyor.
Jahrein uygun .

Teşekkür ederim. Aslında benim de aklım o sistemde. Sonuçta diğerinden farklı olarak RX590 mevcut. Ancak az da olsa mevcut olan fiyat farkının üzerine bir de 2 adet fan daha almam gerekecek (ki montaj işlerinden zerre anlamıyorum) acaba bu sefer o fiyat farkına değer mi diye düşünüp ilk sisteme aklım kayıyor.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Teşekkür ederim. Aslında benim de aklım o sistemde. Sonuçta diğerinden farklı olarak RX590 mevcut. Ancak az da olsa mevcut olan fiyat farkının üzerine bir de 2 adet fan daha almam gerekecek (ki montaj işlerinden zerre anlamıyorum) acaba bu sefer o fiyat farkına değer mi diye düşünüp ilk sisteme aklım kayıyor.
JAHREIN PRIME /Intel i5 9400F/Asus Phoenix 1660Ti/8GB DDR4/480GB SSD/Gaming Bilgisayar | ITOPYA
Bu sistem çok daha iyi olacaktır.1660Ti var RX 590 ı çok rahat geçiyor aralarında 10-20-30 fps fark olabiliyor (1660Ti VS 590)
480GB lık bir SSD ye sahip HDD konulmamış ileride depolama alanı yetersiz kalırsa HDD alınmalı.
Ramler 2666mhz fakat endişelenmeyin bu ram mhz si intelde ryzene göre daha önemsiz ve çok bir fark olmayacaktır :)
Ha bide son bir şey,eğer bu fiyatlarda bir sistem alacaksanız mecbur 1x8GB ram alırsınız,ileride bir 8GB daha eklemek çok iyi olur. (2-3 yıl sonra yeni çıkan oyunlar için 16GB lazım olacaktır)

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
2adet fanı en ucuzlarından alabilirsiniz. fazla para vermeyin.Aslında 580 de olur. 590, aşırı çok fazla watt ekiyor. 200 wattın üzerinde.

Sonarist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
JAHREIN PRIME /Intel i5 9400F/Asus Phoenix 1660Ti/8GB DDR4/480GB SSD/Gaming Bilgisayar | ITOPYA
Bu sistem çok daha iyi olacaktır.1660Ti var RX 590 ı çok rahat geçiyor aralarında 10-20-30 fps fark olabiliyor (1660Ti VS 590)
480GB lık bir SSD ye sahip HDD konulmamış ileride depolama alanı yetersiz kalırsa HDD alınmalı.
Ramler 2666mhz fakat endişelenmeyin bu ram mhz si intelde ryzene göre daha önemsiz ve çok bir fark olmayacaktır :)
Ha bide son bir şey,eğer bu fiyatlarda bir sistem alacaksanız mecbur 1x8GB ram alırsınız,ileride bir 8GB daha eklemek çok iyi olur. (2-3 yıl sonra yeni çıkan oyunlar için 16GB lazım olacaktır)

Evet bu sistem benim de gözüme çarpmıştı. dediğiniz gibi 480 Gb beinm için gayet yeterli. Yaz sonu yurtdışına çıkan yakınımdan 500 GB'lık SSD isteyeceğim, kaldı ki harici hard disk ile de bir süre depolama ihtiyacımı giderebilirim.

Ancak bu önerdiğiniz sistemde ekran kartının tek fanlı olması beni biraz huzursuz etmişti açıkcası. Bir de RAM'leri 8*2 yaptığımda fiyat baya artıyor.

2adet fanı en ucuzlarından alabilirsiniz. fazla para vermeyin.Aslında 580 de olur. 590, aşırı çok fazla watt ekiyor. 200 wattın üzerinde.

Bilgisayar bileşeni montaj vb konularında bilgim baya sıfır, kendim halledebilir miyim acaba? Bu şekilde ikinci sistemi fanlarla aldığımda 250 TL gibi bir fiyat farkı olacak. 580 ile 590 arasında nasıl bir fark var, bu farka sizce değer mi?

Bir de RX serisi ekran kartlarının muadilleri GTX serisi kartlara göre faha fazla ısındığını okudum.

İki sistemin de kasaları bu ısınmalar için sizce yeterli mi?

590, 580'in bir tık üzeri diye biliyorum. Fazla ısınma ve kasaların hava akışlarını da düşündüğüm zaman, her ne kadar 590, 580'in büyük kardeşi olsa da 3 fanlı olan 580'in bu problemi aşmamda yardımcı olacağını düşündüm ama dediğim gibi bileşenler konusunda pek bilgim yok. Siz ne dersiniz?

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Evet bu sistem benim de gözüme çarpmıştı. dediğiniz gibi 480 Gb beinm için gayet yeterli. Yaz sonu yurtdışına çıkan yakınımdan 500 GB'lık SSD isteyeceğim, kaldı ki harici hard disk ile de bir süre depolama ihtiyacımı giderebilirim.

Ancak bu önerdiğiniz sistemde ekran kartının tek fanlı olması beni biraz huzursuz etmişti açıkcası. Bir de RAM'leri 8*2 yaptığımda fiyat baya artıyor.
Tek fan olması ekran kartını o.c yapmadığınız sürece pek bir sorun yaratmayacaktır.
Rami şuan 8GB tutabilirsin seni idare eder bu ramler yani şu anlık bir sorun olmaz.Dediğim gibi tıkandığı yerde ilave yapabilirsin :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Rx 580 in artık oyunlarınıza yetmediği zaman geldiğinde,590 da tad vermez,hatta yetmez. 590 de,çift güç giriş ihtiyacı var. 580, tek.

Yüzde 10 kadar, o da en çok, bi fps farkı için bence hiç gerek yok. O para ile SSD yi arttırın falan.
Kasaya 2 tane daha fan attınız mı hiç bi sorun da kalmaz.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
GTX 1660 Ti güncel bir kart ve bu fiyata bu sistemden iyi bir sistem bulmak sanırım imkansız.1660Ti,GTX 1070 e eşit fps veriyor daha ne olsun :)

Sonarist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tek fan olması ekran kartını o.c yapmadığınız sürece pek bir sorun yaratmayacaktır.
Rami şuan 8GB tutabilirsin seni idare eder bu ramler yani şu anlık bir sorun olmaz.Dediğim gibi tıkandığı yerde ilave yapabilirsin :)

Overclock yapacağımı düşünmüyorum, ben biraz eski kafalıyımdır :) Bir şey aldın mı içini açma, kurcalama sakın mantığı var bende :)
Gördüğüm kadarıyla phoenix ekran kartı ile asusun dual model aslında birebir aynı. Dual'in ikinci fanı resmen ekran kartı dışına üflüyor.

Araştırdığım kadarıyla RAM mhz'leri ve çift kanal olup olmaması ryzen işlemcilerde önemli(performans vb durumlarda) ancak intel işlemcilerde önemsizmiş. Gerçekten öyle mi? Sizin önerdiğiniz sistemde tek kanal-çift kanal durumu ve 2666 mhz ile 3000 mhz arasındaki fark nasıl olur?

Rx 580 in artık oyunlarınıza yetmediği zaman geldiğinde,590 da tad vermez,hatta yetmez. 590 de,çift güç giriş ihtiyacı var. 580, tek.

Yüzde 10 kadar, o da en çok, bi fps farkı için bence hiç gerek yok. O para ile SSD yi arttırın falan.
Kasaya 2 tane daha fan attınız mı hiç bi sorun da kalmaz.

Açıkcası fiyat farkını diğer bileşenlerde kullanmayı düşünmüyorum. Her ne kadar dolar kuru yüzünden olsa da fiyatlar aşırı yüksek geliyor bana ve bir yıl önce ekran kartı yok sayılabilecek bir laptopa 2400 TL verdiğim için(Sadece film, dizi izlemek için ekran kartını önemsememiştim) ne kadar kenarda para arttırabilirsem o kadar iyi diye düşünüyorum :)

GTX 1660 Ti güncel bir kart ve bu fiyata bu sistemden iyi bir sistem bulmak sanırım imkansız.1660Ti,GTX 1070 e eşit fps veriyor daha ne olsun :)

Baya baya aklımı çeldiniz şu an :) Peki sizin önerdiğiniz işlemci nasıl bir işlemci? Yani sadece 9. nesilin iyi olduğunu biliyorum eski bir i5 core 2 quad kullanıcısı olarak :) Bu işlemcinin eksi bir yönü var mı?

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Overclock yapacağımı düşünmüyorum, ben biraz eski kafalıyımdır :) Bir şey aldın mı içini açma, kurcalama sakın mantığı var bende :)
Gördüğüm kadarıyla phoenix ekran kartı ile asusun dual model aslında birebir aynı. Dual'in ikinci fanı resmen ekran kartı dışına üflüyor.

Araştırdığım kadarıyla RAM mhz'leri ve çift kanal olup olmaması ryzen işlemcilerde önemli(performans vb durumlarda) ancak intel işlemcilerde önemsizmiş. Gerçekten öyle mi? Sizin önerdiğiniz sistemde tek kanal-çift kanal durumu ve 2666 mhz ile 3000 mhz arasındaki fark nasıl olur?

Baya baya aklımı çeldiniz şu an :) Peki sizin önerdiğiniz işlemci nasıl bir işlemci? Yani sadece 9. nesilin iyi olduğunu biliyorum eski bir i5 core 2 quad kullanıcısı olarak :) Bu işlemcinin eksi bir yönü var mı?
Mhz İntelde önemsiz diyemeyiz,tabiki intel tarafında da fark oluyor ama ryzen da intele göre daha fazla fark oluyor.Dual Channel de de aynı şekilde.
2666mhz çokta kötü bir mhz değil,zaten sistem intel çok bir fark yaratmaz 3000mhz ye göre.

9400F in eksi yanlı ise içinde dahili grafik birimi yok yani ekran kartı arızalandı servise verdiniz eğer takabileceğiniz başka bir ekran kartı yoksa monitöre görüntü gelmez.F ibaresi içinde bir grafik birimi olmadığı anlamına geliyor.Eğerbu benim için önemli değil 3-4 gön kullanamasamda olur diyorsanız gayet performanslı bir işlemci

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Son bir ekleme yapmak istiyorum.Monitörünüz minumum 1080P desteklemeli,yoksa oyunlarda darboğazlarla karşılaşabilirsiniz,oyun takılır yani.

Sonarist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Son bir ekleme yapmak istiyorum.Monitörünüz minumum 1080P desteklemeli,yoksa oyunlarda darboğazlarla karşılaşabilirsiniz,oyun takılır yani.

Monitörüm iyi değil. Ancak bütçemde azalma oldu malesef. İlk iki sistem üzerinden ilerleyeceğim mecburen. Fiyatlar da değişmiş, son durum;

69194

69195

İkinci sistemi tercih edersem ekstradan 2 adet fan ve fan çoklayıcı almam gerekiyormuş. Toplamda 100 TL ek masraf çıkıyor.
İkinci sistemin ekran kartı daha iyi ama işte fiyat farkı beni çok zorlayacak.
580 ile 590 arasında ciddi bir performans farkı var mı?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Dediğim gibi zorlanacaksan,değmez. 580 in bittiği yerde,590 da bitmiş demektir.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Dolar 0.30 arttı.Bu durum tabi ki fiyatlara yansıdı.Ucuz olanı alabilirsiniz.