Bilgisayar Kapanma Sonrası Yanan Işık

Bu konuyu okuyanlar

Petrichor

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Herkese iyi geceler dilerim,sorularımı şıklar halinde yazacağım teşekkür ederim.

Asus Prime B450M-K

1-Bilgisayarı kapattık dan sonra ana kart ve mausun ışıkların yanması normal mi?Arkadan güç kaynağını 1'den 0'a getirip kapatınca 5 saniye içinde tüm ışıklar sönüyor.

2-Bilgisayarın fişi çekilmesi zararlı mı?Konuyu açmadan önce araştırdım ama çogunluk ne prizi nede psunun elektirigini kesmiyormuş ve zamanla psunun ömründen yiyormuş sürekli elektirigini çıkartıp takmak acaba doğrusu nedir?

3-Zaman içinde bilgisayara statik elektirik birike biliyormuş ve bunu zaman zaman gereksiz statik elektirigini boşaltmak amaçlı bazi teknik uygulamalar var yapılmalı mı?Zararı var mı?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Değişebiliyor. Benim kuzenimin sisteminde dediklerine ek olarak RGB RAM mevcut, bilgisayarı kapatsa bile bellekler yanmaya devam ediyor o da bilgisayarı kapattıktan sonra PSU düğmesinden elektriği kesiyor.

Bilgisayarı kapattıktan sonra zararlı olacağını sanmıyorum.

Petrichor

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Değişebiliyor. Benim kuzenimin sisteminde dediklerine ek olarak RGB RAM mevcut, bilgisayarı kapatsa bile bellekler yanmaya devam ediyor o da bilgisayarı kapattıktan sonra PSU düğmesinden elektriği kesiyor.

Bilgisayarı kapattıktan sonra zararlı olacağını sanmıyorum.
Teşekkürler Görkem.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
artık çoğu pcde fare ışığı yanık kalıyor pc kapanınca usb şarj için gücü kesmiyor ondan oluyor fişini çekebilirsin hatta uzatmaya düğmede takabilirsin.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Biosta, ERP ayarı vardır.. Bunu enabled yaparsan ,pc yi kapatınca ,herşeyin akımını keser. Anakartın ,ledlerin falanda ışıkları yanmaz. Ama ,gerek yok. Çok küçük bi akımın anakartta ,bulunmasının bi mahzuru yok. USB leri falan herhangi bi ihtiyaç için kullanabilirsiniz.

psudan da ,düğme ile kapatırsan de ,herşey kesilir.

statik elektriği boşaltmak için arasıra, power kapalıyken açma kapama düğmesine bi kaç kez basıp bırakın.

Petrichor

Asistan
Reaksiyon puanı
26
artık çoğu pcde fare ışığı yanık kalıyor pc kapanınca usb şarj için gücü kesmiyor ondan oluyor fişini çekebilirsin hatta uzatmaya düğmede takabilirsin.
Teşekkürler.
Biosta, ERP ayarı vardır.. Bunu enabled yaparsan ,pc yi kapatınca ,herşeyin akımını keser. Anakartın ,ledlerin falanda ışıkları yanmaz. Ama ,gerek yok. Çok küçük bi akımın anakartta ,bulunmasının bi mahzuru yok. USB leri falan herhangi bi ihtiyaç için kullanabilirsiniz.

psudan da ,düğme ile kapatırsan de ,herşey kesilir.

statik elektriği boşaltmak için arasıra, power kapalıyken açma kapama düğmesine bi kaç kez basıp bırakın.
Teşekkürler.