Sistem toplama uyum hakkında

Bu konuyu okuyanlar

SAYZIR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamün aleyküm ben bir sistem topluyorum şuan kendimce belirledim birşeyler kafama takılan uyumsuzluk olup olmaması yönünde bu komuda yardımınıza ihtitacım var sistem şu şekilde : corsairin 570x rgb kasası olacak
İntel i7 8700k işlemci
Msı z370 gaming pro carbon ac intel 1151 v2 ddr4 4000 mhz anakart
Gskıll 16 gb (2*8) trident z rgb ddr4 3200 mhz cl16 13.5 v dual kit ram
Samsung 500gb 970 evo m2 sata nvme ssd
Msı ge force gtx 1080 ti gaming x 11G ekran kartı
İşlemci sogutucu olarak ise cooler master masterlıquıd ml240r adreslelebilir rgb sıvı soğutma sistemini kullanmayı düşünüyorum
Msı vigor gk80 klavye hyperx cloud 2 kulaklık zowie fk1 mouse ve stelle seriesin xxl mause padinide almış bulunmaktayım

Sorularıma gelecek olursam
1. Anakartıma gtx 1080 ti yı takabilir miiym bi sıkıntı yaşarmıyım uyum konusunda
2.3200 frekanstaki ramlarin sıkıntılı oldupunu duydum 1.35 v gskill ram kullanmam yanlış olur mu
3.son olarak power suply olarak ne kadar bir güç kullanmalıyıö 750 w yeterli olur mu bu sisteme?

Kasayı çevre birimleri ve ekran kartını aldım sadece anakart ram işlemci ve power kaldı monitör olarakta msı mpg27cq serisini almayı düşünüyorum yardımcı olabilecekseniz sevinirim herkese hayırlı günler dilerim.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Selamün aleyküm ben bir sistem topluyorum şuan kendimce belirledim birşeyler kafama takılan uyumsuzluk olup olmaması yönünde bu komuda yardımınıza ihtitacım var sistem şu şekilde : corsairin 570x rgb kasası olacak
İntel i7 8700k işlemci
Msı z370 gaming pro carbon ac intel 1151 v2 ddr4 4000 mhz anakart
Gskıll 16 gb (2*8) trident z rgb ddr4 3200 mhz cl16 13.5 v dual kit ram
Samsung 500gb 970 evo m2 sata nvme ssd
Msı ge force gtx 1080 ti gaming x 11G ekran kartı
İşlemci sogutucu olarak ise cooler master masterlıquıd ml240r adreslelebilir rgb sıvı soğutma sistemini kullanmayı düşünüyorum
Msı vigor gk80 klavye hyperx cloud 2 kulaklık zowie fk1 mouse ve stelle seriesin xxl mause padinide almış bulunmaktayım

Sorularıma gelecek olursam
1. Anakartıma gtx 1080 ti yı takabilir miiym bi sıkıntı yaşarmıyım uyum konusunda
2.3200 frekanstaki ramlarin sıkıntılı oldupunu duydum 1.35 v gskill ram kullanmam yanlış olur mu
3.son olarak power suply olarak ne kadar bir güç kullanmalıyıö 750 w yeterli olur mu bu sisteme?

Kasayı çevre birimleri ve ekran kartını aldım sadece anakart ram işlemci ve power kaldı monitör olarakta msı mpg27cq serisini almayı düşünüyorum yardımcı olabilecekseniz sevinirim herkese hayırlı günler dilerim.
Gayet güzel bir sistem toplamışsınız.
PSU olarak COOLER MASTER WATT 80PLUS 700W AKTİF PFC 120MM FANLI GÜÇ KAYNAĞI - Vatan Bilgisayar
İntel i7 7700K yerine Amd Ryzen 2600X tabanlı sistemde toplanabilirdi.

SAYZIR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkür ederim sağolun işlemcim 7.nesil değil 8.nesil amd nin daha çok ısındığını ve fps değerlerinin intele göre daha düşük olması ve oyunların intel tabanlı olarak çıkması beni intele yönlendirdi. Sistemde uyuşmazlık mavi ekran gibi hatalar olmasında gerisi teferruat ilginiz için teşekkür ederim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Oyunların Intel tabanlı çıkması derken? Ryzen işlemciler ile Intel arasında ısınma konusunda pek fark yok hemen hemen aynı. Olaya sadece oyun olarak bakmayın Ryzen daha fazla çekirdek ve soket ömrü vaat ediyor. Sizin elinizdeki tam bütçe nedir?

SAYZIR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Günümüz oyunlarının araştırdığım kadarıyla uyum konusunda intel daha iyi biliyorum. Amd kendi cephesinde 2022 yılına kadar snaırım soketlerde sıkımtı çıkartamayacak gibi ama ben yinede inteli tercih ederim çünkü bu pcyi birkaç yıl boyunca kullnamayo düşünüyorum. Ayrıca sıcaklık olarakta 5-10 derece bile benim için önemli bir değer. 13-15 bin civarı bir bütçe ayırdım.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ryzen 2700X ile 8700K benzer performans gösteriyor. 2700X daha fazla çekirdeğe sahip olduğu için çoklu çekirdek kullanan uygulama ve oyunlarda daha iyi performans verirken Intel cephesi tek çekirdek performansında daha iyi olduğu için oyunlarda biraz daha FPS vermesi doğru lakin bu sisteme FHD monitör olmayacağı için 2K ve 4K cephesinde Ryzen daha iyi. 5-10 derece olayı Intel'de K işlemcilerde kutudan soğutucu çıkmadığı için mecbur sıvı soğutma kullanılıyor, Ryzen 2700X işlemcisinde yaklaşık 300-400 TL değerinde RGB fan çıkıyor kutudan genelde testler bunun ile yapılıyor. İsterseniz ben size iki sistem toplayayım birisi Intel diğeri AMD olmak üzere kararı siz verin :)

SAYZIR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ryzen 2700X ile 8700K benzer performans gösteriyor. 2700X daha fazla çekirdeğe sahip olduğu için çoklu çekirdek kullanan uygulama ve oyunlarda daha iyi performans verirken Intel cephesi tek çekirdek performansında daha iyi olduğu için oyunlarda biraz daha FPS vermesi doğru lakin bu sisteme FHD monitör olmayacağı için 2K ve 4K cephesinde Ryzen daha iyi. 5-10 derece olayı Intel'de K işlemcilerde kutudan soğutucu çıkmadığı için mecbur sıvı soğutma kullanılıyor, Ryzen 2700X işlemcisinde yaklaşık 300-400 TL değerinde RGB fan çıkıyor kutudan genelde testler bunun ile yapılıyor. İsterseniz ben size iki sistem toplayayım birisi Intel diğeri AMD olmak üzere kararı siz verin :)
Zaten msı 2k mpg27cq mpnötörüyle kullanacam bu sistemi sıvı soğutma cephesindede cooler master olacak dediğiniz tek ve çift çekirdek olaylarınıda araştırdım dediğiniz gibi tekli ve çoklu çekirdekte farklılıklar olabiliyor ben 2k veya 4kda amd nin daha iyi olduğunu şimdi öğrenmiş oldum hazırlayabileceğiniz sistemi merak ettim beni intelden koparabilecek tarzdan olursa bakarım ama bu sistemi uzun süredir düşündüm ve araştırdım uyum sıkıntısı olmayacak gibi belki ryzen tarafında daha ucuz olabilecektir ama intelden daha iyi bir f/p verecepini düşünmüyorum uzun vadede düşünürsek yoksa yanılıyor muyum?

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Zaten msı 2k mpg27cq mpnötörüyle kullanacam bu sistemi sıvı soğutma cephesindede cooler master olacak dediğiniz tek ve çift çekirdek olaylarınıda araştırdım dediğiniz gibi tekli ve çoklu çekirdekte farklılıklar olabiliyor ben 2k veya 4kda amd nin daha iyi olduğunu şimdi öğrenmiş oldum hazırlayabileceğiniz sistemi merak ettim beni intelden koparabilecek tarzdan olursa bakarım ama bu sistemi uzun süredir düşündüm ve araştırdım uyum sıkıntısı olmayacak gibi belki ryzen tarafında daha ucuz olabilecektir ama intelden daha iyi bir f/p verecepini düşünmüyorum uzun vadede düşünürsek yoksa yanılıyor muyum?
Amd'nin threadipper serisi hariç yeni tüm serilerinde stok fan mevcut. Dilerseniz sıvı soğutma ile daha iyi bir soğutma performansı sağlayabilirsiniz. İntel'in çoklu çekirdek performansı hiç iyi değil. Her şey tek çekirdek performansı değildir.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

SAYZIR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkür ederim bu sisteme detaylı baktıktan sonra yazacağım.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Sistem için teşekkür ederim ama benim sistemimde çevre bileşenleri ve monitör fiyata dahil olarak 13 15 bin dmek istemiştim sanırım bu aşamada yazdıklarımın yanında dediğim ana bileşenler beni ancak kurtarabilecek ilginiz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Teşekkür ederim bu sisteme detaylı baktıktan sonra yazacağım.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Sistem için teşekkür ederim ama benim sistemimde çevre bileşenleri ve monitör fiyata dahil olarak 13 15 bin dmek istemiştim sanırım bu aşamada yazdıklarımın yanında dediğim ana bileşenler beni ancak kurtarabilecek ilginiz için teşekkür ederim.
Ekran kartı RTX 2080 alınarak sorun çözülür hocam :) Hatta isterseniz SSD 500 yerine 250 GB yapılır, yanına 1 TB HDD eklenir. +3000-3500 TL elinize kalıyor o zaman. Intel sistem ile daha pahalıya patlar emin olun. 8700K+sıvı soğutucu 3500-4000 TL yapıyor zaten hemen hemen.

ASUS GeForce DUAL RTX 2080 OC 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı | ITOPYA

SAYZIR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekran kartı RTX 2080 alınarak sorun çözülür hocam :) Hatta isterseniz SSD 500 yerine 250 GB yapılır, yanına 1 TB HDD eklenir. +3000-3500 TL elinize kalıyor o zaman. Intel sistem ile daha pahalıya patlar emin olun. 8700K+sıvı soğutucu 3500-4000 TL yapıyor zaten hemen hemen.

ASUS GeForce DUAL RTX 2080 OC 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı | ITOPYA
Bende 1.5 tb var ama pcye takmayı düşünmüyorum full ssd olacak birazda görsellik oşarak iyi olacak sanırım artık hayırlısı diyelim umarım iyi bir hal alır kasa tümüylen beraber.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bende 1.5 tb var ama pcye takmayı düşünmüyorum full ssd olacak birazda görsellik oşarak iyi olacak sanırım artık hayırlısı diyelim umarım iyi bir hal alır kasa tümüylen beraber.
Tamam hocam o zaman dediğim gibi sadece ekran kartını RTX 2080 yaparak sorunu çözebilirsiniz. SSD 500 GB olarak kalır. Önerdiğim ürünlerin çoğu RGB özellikli zaten. Kasayı da keyfinize göre seçersiniz yine de tavsiyem Aerocool Predator olur.

SAYZIR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tamam hocam o zaman dediğim gibi sadece ekran kartını RTX 2080 yaparak sorunu çözebilirsiniz. SSD 500 GB olarak kalır. Önerdiğim ürünlerin çoğu RGB özellikli zaten. Kasayı da keyfinize göre seçersiniz yine de tavsiyem Aerocool Predator olur.
Gtx 1080 ti aldım ben rtx2080 fiyatı şuan 5800lerde ben 3200 tlye aldım önceden o yüzdrn ekran kartını değişemem kasayıda aldım bu saatten sonra acaba i7 9700k serisinemi z390 la beraber geçsem bilemedim yoksa çok fark etmez 8700k ve z370 ile devam mı etmeliyim kararsız kaldım her geçen gün fiyatlarda artmakta en uygunu yapmaya çalışacağım

Son mesajlar