Letgo Dolandırıcılık

Bu konuyu okuyanlar

mrrt123x

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Selamlar.Gecen hafta letgodan bilgisayar aldım yaklaşık 2000 TL ye.Urun anlatıldığı gibiydi hatta baya iyi ki halada öyle.Adamla konusurken dedi ben müsait değilim kardeşimi yollayacagim onun nosunu verdi bende kargo yerine kardeşiyle buluşmayı kabul ettim.Kardeside çocuk yani 14-15 yaşlarında ama sadece teslim edeceği için bir şey olmaz dedim ilk önce çoluk çocukla ticaret olmaz desemde.Neyse çocuk baya iyidi bilgiliydi sonra garantisini unutmuşum haftaya abim getirecek o zaman veririm dedi.Tamam dedim bende eve gittim abisi yazdı bana (verdiği numaradan kardeşiyle letgodan abisiyle msjlasiyorum ama abisi numara vermek istemedi) Dedi haftaya getirecem garanti.Sonra baktım engellemiş kardeside engellemiş.Aklima şu geldi;Acaba bu çocuğun abisi falan yok letgodanda o yazıyor yaşı küçük diye ilk öyle dedi hani abimin onayı falan var diye.Yani aslında abisi yok o kendi yazıyor (çocuk yazıyor 2 yerdende diye düşündüm.)Kimin yazidigi önemli değil ama garanti ve fatura yok neticede bende ve ulasamiyorumda.Sadece bilgi olarak nosu var.Ben savcılığa gitsem bu küçük şey için ilgilenmezler dediler arkadaşlar.Sizce ilgilenirler mı?Sonuçta çocuk daha 18 inde bile değil ve sadece nosu var ve parayı verip laptopu aldım sadece belge yok ama sonuçta söz verilen şey sonradan bozuldu ve bir şey söylemeden vermedi.Savcilik,polis vs vs ilgilenirmi?Saolun

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
İlginelim derler ama uğraşmazlar seri numarası üzerinden kendi sitesinden sorgulama yapabilirsiniz yani öyle bir hizmet varsa yada markanın müşteri hizmetlerine ulabikirsinjz oranda sorgulama yapabilirsiniz.

mrrt123x

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İlginelim derler ama uğraşmazlar seri numarası üzerinden kendi sitesinden sorgulama yapabilirsiniz yani öyle bir hizmet varsa yada markanın müşteri hizmetlerine ulabikirsinjz oranda sorgulama yapabilirsiniz.
Hiç bir şekilde ilgilenmezler yani değilmi savcılık falan?Bazılar diyor dolandırıcılık kategorisine bile girmez.Ama sonuçta suç suçtur.Sorgulatamadim ya öyle bir sistem yok galiba

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Şüpheli durum.
Bilgisayar çalıntı olabilir.
Daha önce terör örgütü mensuplarınca kullanılmış olabilir.

Garanti takıntınız var ise ikinci elden mümkün mertebe kaçınmak gerek...

mrrt123x

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Üyenin çok yorumu var 35-40 tane 5 yıldızlı yorumu var telefon nosunu falan sorgulattim terörden de çalıntidanda suphelenmiyorum su an.Savcilik ilgilenmez diyorlar.Ne yapacağımı bilemedim

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Değmez çünkü harcayacağınız enerjiyi, vakti ve parayı düşünürsek zararlı bile çıkabilirsiniz... Bir de kişi bu şekilde almayı kabul etmiştir elden alırken derse nasıl kendinizi savunacaksınız, şahidiniz veya belgeniz var mı...? Uzun iş biraz... Elden alırken iyice bi kontrol etmeli ve tüm belgeleri peşinen almalı yoksa bu tür hileler çok oluyor.

mrrt123x

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Değmez çünkü harcayacağınız enerjiyi, vakti ve parayı düşünürsek zararlı bile çıkabilirsiniz... Bir de kişi bu şekilde almayı kabul etmiştir elden alırken derse nasıl kendinizi savunacaksınız, şahidiniz veya belgeniz var mı...? Uzun iş biraz... Elden alırken iyice bi kontrol etmeli ve tüm belgeleri peşinen almalı yoksa bu tür hileler çok oluyor.
Adamın telefon numarasından başka bir bilgim yok.Kisi eğer kendini öyle savunursa haftaya getireceğim garantiyi dediği aldığım ekran görüntüsü var.Yani savcılık uğraşmaz diyorsunuz?Bu arada ürün no ve sipariş no şunu almıştım Allah'tan.Bunu nasıl sorgulatabilirim?Enaizndan garantisi olduğunu anlayim

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Adamın telefon numarasından başka bir bilgim yok.Kisi eğer kendini öyle savunursa haftaya getireceğim garantiyi dediği aldığım ekran görüntüsü var.Yani savcılık uğraşmaz diyorsunuz?Bu arada ürün no ve sipariş no şunu almıştım Allah'tan.Bunu nasıl sorgulatabilirim?Enaizndan garantisi olduğunu anlayim
Ürünün üzerindeki seri numarasından marka ve modele göre internet sitesinde garanti sorgulaması yapılabiliyorsa iş kolay olur. Seri numarası filan var mı?
Bu arada ürün çalıntı ise başınıza bela da açabilir, sonuçta elden alınmış bir ürün ve "ben çalmadım" demek yeterli gelmez :) Özellikle pahalı veya önemli bilgileri barındırıyorsa sahibi ihbarda bulunmuş olabilir yani...

mrrt123x

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ürünün üzerindeki seri numarasından marka ve modele göre internet sitesinde garanti sorgulaması yapılabiliyorsa iş kolay olur. Seri numarası filan var mı?
Aynen fatura no seri no marka model ürün no herşey var.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Bilgisayarda support asistant benzeri bir şey olmalı. Onda garanti durumu vs yazar. Tabi hiç format atılmamışsa...

enesx86

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Letgo dan yeni hesap aç. adamın hesabını bul hesap sor

mrrt123x

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
An itibari ile adamı savcılık polis suç duyurusu diye korkuttum.Tabi başka hesaptan yazdım.Adam paramı iade etti hemde fazlasıyla ve tekrar engelledi büyük ihtimal korkudan.Bankaya gidip parayı kontrol ettirdim sağlam.Cozuldu iş ama ben gene de suç duyurusunda bulunacağım çünkü çoğu kişiyr çalıntı mallar veriyor.Tesekkurler fikirlerinize burası olmasaydı büyük ihtimal öylesine bırakacaktım.Saolun :)

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
İş bittiğine göre bence uzatmayın hem zaman hem para yönünden zararlı çıkabilirsiniz zaten gerçek bir dolandırıcı ise baya korkmuştur.

mrrt123x

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İş bittiğine göre bence uzatmayın hem zaman hem para yönünden zararlı çıkabilirsiniz zaten gerçek bir dolandırıcı ise baya korkmuştur.
Adam başka hesaplardan çok mal satıyor.Belkide hepsi aynı amaçla.Bu arada aynı adam olduğunu açıklamada aynı nodan anlıyorum.Uzatmadan bırakmak en iyisi aslında dediğiniz gibi.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
Yani tam dolandırıcı falan olsa size bilgisayarı vermeden para ister bir şekilde ondan sonra kaybolur onunki biraz kandırmaya girmiş yani ürün garantisiz yada başka yollarla sahip olunmuş olabilir dış ülke gibi.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Hayır iade ettim ve daha fazla para verdi suç duyurusunda bulunmamam için.Ne olduğu belli değil cihaz bende kalmasın dedim
O küçük ise satıcı çok korkmuş olabilir, parayı bankadan yatıran kişi de büyüğü filandır belki çocuğa zarar gelmesin diye... (biraz beyin fırtınası yapalım dedik :D) Bir de zaten tek numara kullanıyorsa prof. filan değildir yani hile hurda işlerinde...

mrrt123x

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
O küçük ise satıcı çok korkmuş olabilir, parayı bankadan yatıran kişi de büyüğü filandır belki çocuğa zarar gelmesin diye... (biraz beyin fırtınası yapalım dedik :D)
Aynen mantıklı ? Bende öyle düşünüyorum

---- Mesajlar birleştirildi ----

Aynen mantıklı ? Bende öyle düşünüyorum

---- Mesajlar birleştirildi ----

Yani tam dolandırıcı falan olsa size bilgisayarı vermeden para ister bir şekilde ondan sonra kaybolur onunki biraz kandırmaya girmiş yani ürün garantisiz yada başka yollarla sahip olunmuş olabilir dış ülke gibi.
Seri nodan herşeyden baktım şu anda.Urunun 2 yıl daha Türkiye garantili olduğunu gördüm.E bu adamin amacı ne?Garantiyi vermek yerine neden daha fazla para veriyor çok saçma.Simdi gene engelledi.İsin içinden çıkamadım şimdi ?

Son düzenleme:

mrrt123x

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Seri nodan herşeyden baktım şu anda.Urunun 2 yıl daha Türkiye garantili olduğunu gördüm.E bu adamin amacı ne?Garantiyi vermek yerine neden daha fazla para
Bende ondan korkmuştur dedim zaten yani uzatmayın bence karli cıkmıssınız hem adam benden fazla para istedi sıkayet etmemem için derse ne diceksiniz.
Aynen hiç girmeyeceğim işin içine ama konu ama kayydimiz ve goruntuler var kanıtım var yani oyle derse bile

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
Seri nodan herşeyden baktım şu anda.Urunun 2 yıl daha Türkiye garantili olduğunu gördüm.E bu adamin amacı ne?Garantiyi vermek yerine neden daha fazla para

Aynen hiç girmeyeceğim işin içine ama konu ama kayydimiz ve goruntuler var kanıtım var yani oyle derse bile
Hocam savcılık falan diyince çocuğun kafa gitmiş herhalde garanti kağıdı kayboldu falanda size mi söylemedi acaba

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555

Teknik servisden gerçek sahibinin ad soyadı ve telefon numarasına ulaşabilirsiniz veya onlara ihbar bildiriminde bulunabilirsiniz... Böylece polise filan gerek kalmadan iş gerçek sahibi tarafından takibe alınır. Size o yönden bi zarar gelmez, çünkü şikayeti siz değil gerçek sahibi yapmış olur (eğer mal çalıntı ise)...

mrrt123x

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Teknik servisden gerçek sahibinin ad soyadı ve telefon numarasına ulaşabilirsiniz veya onlara ihbar bildiriminde bulunabilirsiniz... Böylece polise filan gerek kalmadan iş gerçek sahibi tarafından takibe alınır. Size o yönden bi zarar gelmez, çünkü şikayeti siz değil gerçek sahibi yapmış olur (eğer mal çalıntı ise)...
Deneyeceğim şimdik

ebrutastan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şüpheli durum.
Bilgisayar çalıntı olabilir.
Daha önce terör örgütü mensuplarınca kullanılmış olabilir.

Garanti takıntınız var ise ikinci elden mümkün mertebe kaçınmak gerek...
Kesinlikle hele bu tarz şeylerde.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Bence diz üstü çalıntı yada en azından evden birine ait yani atıyorum babası veya abisinin o yüzden duyulsun istemiyor! peşini bırakma belki çok farklı bir hikaye de çıkacaktır!

wersaii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ya benim de benzer bir olay başıma geldi. Letgodan iphone şarj ve kulaklık toplam 100₺ olmak üzere aldım. Kullanılmış olduğu için fiyattan şüphelenmedim neyse şarj aleti orijinal ama kulaklık değil. Satan kişi orijinal olduğunu söylemişti. Elden aldım eve geldiğimde fark ettim iade istedim beni engelledi. Sizce savcılık bununla ilgilenir mi

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
100 lira için dava masraflarına değer mi bilemem.