Apple iPhone Son Yıllardaki Durumu Üzerine

Bu konuyu okuyanlar

inspiron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Dostlar

Az önce iPhone şarj problemi ile ilgili bir konu açtım, o konuyu yazarken böyle başka bir konu aklıma geldi yazmadan edemedim.

Yıllardır iPhone kullanıcısı olmama rağmen, Steve Jobs hayranı olmama rağmen, son yıllardaki iPhone politikaları da çok canımı sıkmaya başladı, şarj konusu hep yerlerde, eskiden daha yazılım vardı derdik son iOS'larda onu da kaybettik, kamerası iyi derdik, son yıllarda çoğu markanın amiral gemilerinin kamerası hep iyi, yeniliklere öncü iPhone olurdu şu anda piyasada çıkan yenilikleri uygulayan iPhone'lar görüyoruz.

Özellikle son yıllarda baktığımızda iPhone 6-6S-7-8 modeleleri arasında kamera ve işlemci iyileştirmelerine odaklı giden firmanın söylemi diğer şeylerde atılım yapmak yerine yazılıma yöneldiğini belirtiyordu. Oysaki iOS 6'dan 7'ye geçerken yaşadığı sorunları 8'de bir nebze çözen yazılım üreten firma uzun dönemde eski akıcı stabil yazılımı bize yaşatamadı.

Kamera noktasında Huaweinin sonradan geldiği noktayı düşünelim. Samsung'un Note serisi ile kendine açtığı kendine has pazarı düşünelim. Xiaomi'nin ucuzluk ve performans arasındaki tutturduğu denge ile ürettiği telefonları düşünelim. (Kıyaslarım markaların amiral gemi modelleri ile alt modelleri düşünmeyelim)

Apple'da Mac, yada iPad Pro'ya gelen gelişmeler çok güzel, ancak telefon tarafında bunları göremiyorum.

iPhone şu an bunların ve teknolojinin neresinde ?

Lütfen sözlerimi okurken android-apple fan muhabbetlerine girmeyelim, ortada bir ürün var, araba parasına telefon aldığımız günlerde karşılığında elimize ne geçiyor onu tartışalım.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Apple o sihiri çoktan kaybetti. Bakıyorum da kendime şunu diyorum: Yav bu apple çok dikkatsiz oldu.

Şu an anca işlemci performansı ve video performansı gibi kısımlarda bir numara.

ronicfarm

Asistan
Reaksiyon puanı
118
Telefon piyasası genel olarak duruldu, üreticiler çerçeve inceltmenin yenilik olduğunu sanıyorlar galiba.

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Bu gün taklitçi olmayan firma yok gibi zaten şu en son çıkan yenilikleri yapan htc/sony yurtseven kardeşlerdi bu ikisi batınca millet söylenmeye başladı yok apple,samsung artık yenilik üretmiyor ayrıca yenilikçiliğin öldüğü yerde çinlilerin yükselmesi normaldir adamların işi sürüm ürününü ucuza mal etmek ama çinlilerin büyüdüğü yerde artık pek çok iyi kalite veya yenilik beklememek lazım ortalama bir şey verirler ucuza en iyi.

inspiron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Çin konusuna katılıyorum.

Apple'dan beklediğimiz şeyler ne biliyim adam ahizesiz telefon üretiyor, ekranın arkaya titreşim veren bir şey koyuyor öyle sesi iletiyor falan, ekran altına parmak izi koyuyor, hoparlör çıkışını kaldırıyor başka bir yerden veriyor gibi gibi, belki tutmayacak bu özellikler ama diğer üreticiler arayış içindeler, yarın bir gün piyasaya biraz tutunduğunu gördükleri şey Apple tarafından görülüp iPhone'a gelecek oluyor. Mi mix deki gibi neredeyse 100% ekran kasa oranı evet güzel ama ergonomik sıkıntılar yarattı, Apple geldi daha makul çözüm üretti, çentiği koydu, çentik yayıldı, ancak yeniliği başkaları yaptı (belki de mi 'den önce yapmışlardır bilemiyorum. Hala su geçirme konusunda net duruş sergileyemiyorsun, yeni iPhone tamamen su geçirmez olacak diye haber çıktı geçen, "Allah razı olsun". Bir bluetooth kulaklık yapıyorsun ki bu Jobs hayaliydi yıllar önce, mükemmeli bekliyorsun ama ortalamanın bir tık üstü bir ürün ortaya çıkıyor. Hızlı şarj özelliği, yıl olmuş 2018 yeni bir şey getiriyor, adaptörünü ayrıca parayla satıyor performansı 30 dk da 50%, yani eh işte rakipleri %70 e kadar çıkabiliyor o sürede; ki senin en çok eleştirilen yanın "Yanında iPhone şarjı olan var mı?" sorusunu kafede okulda sordurtmandır.

Hani hiç bir şey yapamıyorsa Cydia tweaklerinden bir şeyler çaksa daha memnun edici şeyler olur.

Ne biliyim hayal olup gerçeğe dönüşen Apple Park gibi bir merkeze sahip olan, Amerikan ekonomisinin yüzde 5% inden fazlasını markasıyla oluşturan, 199 dünya ülkesinin 183'ünden daha büyük bir ekonomiyi yöneten firmadan beklentim biraz fazla belki de...

Xriyantos

Asistan
Reaksiyon puanı
101
X tasarımından sonra ben de soğudum Apple'dan. 3S'den beri Apple kullanırım... Markanın eski sihri gerçekten kalmadı. Özellikle tasarım konusunda beni çok üzüyor. Şarj eskiden beri dengesizdi ama + modellere geçtiğimden beri sıkıntı yaşamıyorum... Küçük modellerde hala aynı durum. Şu an 6S+ kullanıyorum. X tasarımı hiç hoşuma gitmediği için değiştirmemiştim. Note 9'a veya S9'a geçmeyi düşünüyorum yakında. Konuşulacak birçok sıkıntı var da uzun uzun yazmayayım şimdi.

ufukceylan

Asistan
Reaksiyon puanı
84
Bir noktada katılıyorum sana uzun süredir apple kullanıcısıyım pc ve telefonda. Katıldığım nokta S.Jobs öldüğünden beridir bir yavaşlama söz konusu yeniliklerde beklenti aşağısında kesinlikle ama yazılım konusunda hala en üstte bence ayrıca hala kullanmama sebep olan şey gerçekten kalitesi. Fiyat/performans olayında belki kötü yani fiyatı gerçekten faiş olmaya başladı ama kalitesi hala diğer üreticelere göre çok ileride. Eleştirirsem ilk olarak fiyatını eleştiririm daha sonra yenilik konusunda yavaşlılığını. Ama kamera olsun işte ekran olsun ses olsun eleştirmek bence saçma. Neden derseniz ortalama kalitenin üstünde hepsi hiçbirimiz prof fotoğrafçı prof müzisyen değiliz, olan kişide bu sanatını telefon yoluyla icra etmez bence günü iphone 7 plusın samsung note 7 nin bilmem neyin kamerası bile rahat kurtarır. Yani mantıklı eleştirmek lazım. En son yaptığı en iyi şeyde bence işlemci ekran ve x tasarımı. X e çok çelişkili yaklaştım. 7+ ım vardı bozdum kendim 8+ alacağıma aynı kasa yerine x aldım ve cebimde aynı ekran oranıyla rahat taşıyorum tek kullanmak çok basit bu nedenle X tasarımını sonradan sonradan beğendim bu s9 kasası içinde geçerli. Ekranları gereksiz yere büyütmek çok saçma elde durmuyor. Neyse konu dışına çıkmayalım. iyi forumlar.

ronicfarm

Asistan
Reaksiyon puanı
118
ios yazılım ve marketindeki uygulama kalitesi bakımından rakipsiz ve akıcılık konusunda çok iyi. Ben bi ara gaza gelip ucuza s8 bulunca aldım ve çok pişman oldum. Instagrama hikaye atayım diyorum görüntü çamur gibi, çoğu uygulama zaten porttan hallice. Telefonu açınca hızlı ama bir süre sonra bir ton saçmalıyor ve bu samsung özelinde değil androidlerin genel hali. Bataryası ölmemiş olan 6s ve sonraki bütün ios cihazları deneyimledim ve bir sorun görmedim yavaşlık falan(ios12 için). Pek bir yenilik yok ama sıkıntısız cihaz istiyorsanız adres net şekilde apple.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
ios yazılım ve marketindeki uygulama kalitesi bakımından rakipsiz ve akıcılık konusunda çok iyi. Ben bi ara gaza gelip ucuza s8 bulunca aldım ve çok pişman oldum. Instagrama hikaye atayım diyorum görüntü çamur gibi, çoğu uygulama zaten porttan hallice. Telefonu açınca hızlı ama bir süre sonra bir ton saçmalıyor ve bu samsung özelinde değil androidlerin genel hali. Bataryası ölmemiş olan 6s ve sonraki bütün ios cihazları deneyimledim ve bir sorun görmedim yavaşlık falan(ios12 için)
S8’de sorun yok. O instagramın sorunu. Fotoğrafları normal kamera uygulamasından çek,sonra öyle instagrama ekle.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Artık devri bitti çoğu ülkede satışlar düşmüş neden yenilikçi değil (herzaman ywnilikçiyiz diyorlar ama)ve eskiden bi seviyeye hitap ediyodu herkesde yoktu şimdi oyuncak oldu

Ben sadece 4s 5s i sevmiştim sonra çıkanlar çök sapıttı

Batubenn

Asistan
Reaksiyon puanı
83
Steve Jobs zamanında bunların daha salakçaları yapıldı. Mesela iPhone 4 lerde anten çizgilerine dokunca bağlantı kopuyordu. Jobsa yazdılar adam o zaman dokunmatın diye mesaj att. Vs vs

inspiron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
X tasarımından sonra ben de soğudum Apple'dan. 3S'den beri Apple kullanırım... Markanın eski sihri gerçekten kalmadı. Özellikle tasarım konusunda beni çok üzüyor. Şarj eskiden beri dengesizdi ama + modellere geçtiğimden beri sıkıntı yaşamıyorum... Küçük modellerde hala aynı durum. Şu an 6S+ kullanıyorum. X tasarımı hiç hoşuma gitmediği için değiştirmemiştim. Note 9'a veya S9'a geçmeyi düşünüyorum yakında. Konuşulacak birçok sıkıntı var da uzun uzun yazmayayım şimdi.

Plus modellerin pil durumunu pek bilmiyorum dediğiniz gibiyse tatmin edebilir.

Artık devri bitti çoğu ülkede satışlar düşmüş neden yenilikçi değil (herzaman ywnilikçiyiz diyorlar ama)ve eskiden bi seviyeye hitap ediyodu herkesde yoktu şimdi oyuncak oldu

Ben sadece 4s 5s i sevmiştim sonra çıkanlar çök sapıttı

4S benim de en sevdiğim tasarımdır, siyah olan.

Bir noktada katılıyorum sana uzun süredir apple kullanıcısıyım pc ve telefonda. Katıldığım nokta S.Jobs öldüğünden beridir bir yavaşlama söz konusu yeniliklerde beklenti aşağısında kesinlikle ama yazılım konusunda hala en üstte bence ayrıca hala kullanmama sebep olan şey gerçekten kalitesi. Fiyat/performans olayında belki kötü yani fiyatı gerçekten faiş olmaya başladı ama kalitesi hala diğer üreticelere göre çok ileride. Eleştirirsem ilk olarak fiyatını eleştiririm daha sonra yenilik konusunda yavaşlılığını. Ama kamera olsun işte ekran olsun ses olsun eleştirmek bence saçma. Neden derseniz ortalama kalitenin üstünde hepsi hiçbirimiz prof fotoğrafçı prof müzisyen değiliz, olan kişide bu sanatını telefon yoluyla icra etmez bence günü iphone 7 plusın samsung note 7 nin bilmem neyin kamerası bile rahat kurtarır. Yani mantıklı eleştirmek lazım. En son yaptığı en iyi şeyde bence işlemci ekran ve x tasarımı. X e çok çelişkili yaklaştım. 7+ ım vardı bozdum kendim 8+ alacağıma aynı kasa yerine x aldım ve cebimde aynı ekran oranıyla rahat taşıyorum tek kullanmak çok basit bu nedenle X tasarımını sonradan sonradan beğendim bu s9 kasası içinde geçerli. Ekranları gereksiz yere büyütmek çok saçma elde durmuyor. Neyse konu dışına çıkmayalım. iyi forumlar.

bence de X tasarımı ekran kasa oranı vs gayet ideal ölçüler, iPhone'ların plus modelleri hem çok kaba hem alt üstteki boşluklar... bizim arkadaş 8 plus'ına kalın bir spiegen kılıf almış telefon yere düşerse muhtemelen yere bişey olur telefona olmaz :)) malum ekran fiyatı 1200 tl.
keşke iPhone 8 çıkmasaydı iPhone X ile devam edilseydi. Apple zaten büyük ekrana hep karşı durdu, ppi oranının uçmasının çok da mantıklı bir çözüm olmadığı söylüyordu, o dönem ki büyük ekran furyası için aceleci kaba bir tasarım çıktı- slogan da "bigger than bigger" dı. Plus olmayan telefonlardaki telefoto portre vs 'yi kısıp kamerayı tek çıkarması da diğer telefonlardan geriye atıyor, amacın ekranı mı büyütmekti iki farklı model çıkarmak mıydı yani.

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375

bence de X tasarımı ekran kasa oranı vs gayet ideal ölçüler, iPhone'ların plus modelleri hem çok kaba hem alt üstteki boşluklar... bizim arkadaş 8 plus'ına kalın bir spiegen kılıf almış telefon yere düşerse muhtemelen yere bişey olur telefona olmaz :)) malum ekran fiyatı 1200 tl.
keşke iPhone 8 çıkmasaydı iPhone X ile devam edilseydi. Apple zaten büyük ekrana hep karşı durdu, ppi oranının uçmasının çok da mantıklı bir çözüm olmadığı söylüyordu, o dönem ki büyük ekran furyası için aceleci kaba bir tasarım çıktı- slogan da "bigger than bigger" dı. Plus olmayan telefonlardaki telefoto portre vs 'yi kısıp kamerayı tek çıkarması da diğer telefonlardan geriye atıyor, amacın ekranı mı büyütmekti iki farklı model çıkarmak mıydı yani.

Ekran paneli konusunda haklılar ama bu ülke şartlarında ana sıkıntımız apple tr'ye fiyat konusunda baskı yapmaları ve pil durumu gerçi sonradan pili düzelttiler yinede alınmayacak duruma geldi fiyatlar. :(

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Ekran paneli konusunda haklılar ama bu ülke şartlarında ana sıkıntımız apple tr'ye fiyat konusunda baskı yapmaları ve pil durumu gerçi sonradan pili düzelttiler yinede alınmayacak duruma geldi fiyatlar. :(
çoğu marka bu fiyatları hak etmiyor

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Büyük ekranlara karşıydılar ama yapmak zorundaydılar. Şimdi bakıyorsun artık 5,5 inçten küçük olanlar kompakt sayılmaya başladı bile. Biz değişiyoruz işte...

PPI konusunu kim söyledi bilmiyorum ama kesinlikle haklı.

Şimdi 2k çözünürlüklü telefonlar çok popüler oldu. Ama maalesef VR veya belli videolar hariç bu hiçbirşeye yaramıyor.

Normal mesafede QHD ile FHD’nin farkı yok. Çözünürlüğü(ve PPI’i)yükseltmek,6gb ramın çok iyi olduğu zamanda bir telefona 12gb ram koymak gibi: neredeyse tamamen gereksiz; pazarcılık stratejisinden başka birşey değil.

Şimdi Samsung S10’a 4k çözünürlük koymayı planlıyor. Eminim ki ppi konusunu anlamayan birçok kişi buna çok sevinecek.

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Büyük ekranlara karşıydılar ama yapmak zorundaydılar. Şimdi bakıyorsun artık 5,5 inçten küçük olanlar kompakt sayılmaya başladı bile. Biz değişiyoruz işte...

PPI konusunu kim söyledi bilmiyorum ama kesinlikle haklı.

Şimdi 2k çözünürlüklü telefonlar çok popüler oldu. Ama maalesef VR veya belli videolar hariç bu hiçbirşeye yaramıyor.

Normal mesafede QHD ile FHD’nin farkı yok. Çözünürlüğü(ve PPI’i)yükseltmek,6gb ramın çok iyi olduğu zamanda bir telefona 12gb ram koymak gibi: neredeyse tamamen gereksiz; pazarcılık stratejisinden başka birşey değil.

Şimdi Samsung S10’a 4k çözünürlük koymayı planlıyor. Eminim ki ppi konusunu anlamayan birçok kişi buna çok sevinecek.

İhtiyaca yönelik cihazlar zaten belli meizu,oneplus,iphone var diğerlerini at çöpe.^^

Xriyantos

Asistan
Reaksiyon puanı
101

+ modellerinde hiç şarj bakımından sıkıntı yaşamıyordum ama şu an kullandığım 6S+'ta kronik pil sıkıntısı var, soğukta kapanıyor cihaz %70 altındaysa...

regnante80

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
2018 Eylülünde çıkan bir iPhone'un kutusundan çıkan adaptör 5w 1a. Başka bir şey demiyorum
edit: Fiyatını eleştirenler olmuş note9 ve iPhone Xs in ABD fiyatlari ayni tr de iphoneun fiyati note9 un 2 katı bilmiyorum eleştirmemiz gereken Apple mı?

Son düzenleme: