Bu konuyu okuyanlar

Rick Hunter

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Beyler başlıkta gördüğünüz gibi işlemci resmen yanıyor. Hiçbirşey bile açık değilken 83 derecenin altına inmiyor. önceden 60 - 65 derece arası gidiyordu, yine anormal bir sayı evet. Ben de bunun için bu gün işlemci fanının, Ekran kartının v.b temizliğini yaptım. Baya toz çıktı sonra pc yi açıp işlemci derecesine baktığımda ne göreyim! 83 derece! Resmen iyice sıcaklığı arttırmışım. Ayrıca bir anormallik daha var, oyuna filan girince sıcaklık hala 83 gösteriyor. Ne yapmalıyım? Termal macun demeyin bana sürmedim evet çünkü 3 4 derece düşürdüğünden acele etmek istemedim. Elbet bir gün alıp sürerim değil mi? Ama asıl sorun bu anormal derece artışında. Ne Yapmalıyım?

s.PNG

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Termal macunun 3-4 derece düşürdüğünü sanıyorsan büyük yanılgıdasın. İşlemci eskiyse ve söküp tekrar taktıysan kalan macunda gitmiştir. Yeni macun alıp mercimek büyüklüğünde sık ve işlemcinin üzerinde taşmayacak şekilde uygula o zaman farkı anlarsın.

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
O işlemci fanının tırnakları çok hassastır tam oturmamış olabilir ve termal macun olmazsa olmaz.

Rick Hunter

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Termal macunun 3-4 derece düşürdüğünü sanıyorsan büyük yanılgıdasın. İşlemci eskiyse ve söküp tekrar taktıysan kalan macunda gitmiştir. Yeni macun alıp mercimek büyüklüğünde sık ve işlemcinin üzerinde taşmayacak şekilde uygula o zaman farkı anlarsın.
yani 10-20 derece düşebilir demek istiyosun

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Şimdi öncelikle benim aklıma şunlar geldi ;

1.Bios u karıştırdıysan işlemciyi turbo moda almış olabilirsin ve soğutucunda buna yetmemiş olabilir.

2.İşlemci soğutucusunun ayakları çok hassastır çıkartıp takarken bi kaç tanesini kırmış olabilirsin buda işlemciyle gerekli olan teması sağlayamayan bir soğutucu demek.Yani buna bir bak derim.

Not:Şimdi diyeceksin termal macundan bahsetmemişsin.Öncelikle şunu söylemek istiyorum benim bilgisayarım yaklaşık 10 - 11 yıllık filan ve ilk toplandığında sürülen macun hala duruyor hiç sürülmedi.Ve sıcaklık değerleri boştayken 45-50 yi gösterirken oyun oynarken (Beamng,AssasinsCreed 2 vb.) sıcaklık değerlerini maximum 80 gördüm.Uzun lafın kısası termal macunda aşırı bir kaynaklanma olacağını düşünmüyorum.Fakat eğer kasayı temizlerken işlemciyi de çıkartıp üzerindeki termal macunu sildiysen bu biraz sıkıntı oluşturabilir.O termal macun kurusa bile işlevselliği vardır ki zaten sürüldükten kısa bir süre sonra kurur ama yavaş yavaş işlevselliğini kaybeden dediğim gibi 11 yıldır aynı termal macun duruyor bir sıkıntım yok :)

Rick Hunter

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Şimdi öncelikle benim aklıma şunlar geldi ;

1.Bios u karıştırdıysan işlemciyi turbo moda almış olabilirsin ve soğutucunda buna yetmemiş olabilir.

2.İşlemci soğutucusunun ayakları çok hassastır çıkartıp takarken bi kaç tanesini kırmış olabilirsin buda işlemciyle gerekli olan teması sağlayamayan bir soğutucu demek.Yani buna bir bak derim.

Not:Şimdi diyeceksin termal macundan bahsetmemişsin.Öncelikle şunu söylemek istiyorum benim bilgisayarım yaklaşık 10 - 11 yıllık filan ve ilk toplandığında sürülen macun hala duruyor hiç sürülmedi.Ve sıcaklık değerleri boştayken 45-50 yi gösterirken oyun oynarken (Beamng,AssasinsCreed 2 vb.) sıcaklık değerlerini maximum 80 gördüm.Uzun lafın kısası termal macunda aşırı bir kaynaklanma olacağını düşünmüyorum.Fakat eğer kasayı temizlerken işlemciyi de çıkartıp üzerindeki termal macunu sildiysen bu biraz sıkıntı oluşturabilir.O termal macun kurusa bile işlevselliği vardır ki zaten sürüldükten kısa bir süre sonra kurur ama yavaş yavaş işlevselliğini kaybeden dediğim gibi 11 yıldır aynı termal macun duruyor bir sıkıntım yok :)
dediğin gibi fanın ayakları kırılmıs olablr veya muhtemelen temas etmiyordur. Ayaklarından kastın o metal kısımlar mı?

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
525
yalnız 83 derece iken cpu kullanımın yüzde 90 gösteriyor verdiğin ss de , sen emin misin pcnin boşta olduğuna? Belki arka planda cpunu zorlayan bir şey vardır?

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
dediğin gibi fanın ayakları kırılmıs olablr veya muhtemelen temas etmiyordur. Ayaklarından kastın o metal kısımlar mı?

Ayaklar derken işlemci soğutucusunun anakarta bağlandığı 4 adet vida türü ayak vardır onlardan birini yada ikisini takamamış olabilirsin bunuda gözle kontrol edebilir yada soğutucuyu elinle tut ve azıcık hereket ettirmeye çalış<burda çok önemli bir nokta var soğutucu 0.25 cm bile hareket etmemeli kesinlikle olduğu yerde durmalı bunu bir kontrol edin

Rick Hunter

Asistan
Reaksiyon puanı
8
yalnız 83 derece iken cpu kullanımın yüzde 90 gösteriyor verdiğin ss de , sen emin misin pcnin boşta olduğuna? Belki arka planda cpunu zorlayan bir şey vardır?
hayır arka plan bomboş zaten pc nin en büyük sorunu bu. Arka plan boş olmasına ragmen cpu kullanımı %100 bile olabiliyor

---- Mesajlar birleştirildi ----

Tamam gençler sorun fanın ayakalrındanmıs. ben fanın 2 ayagını kırık sanıodm 2 tanesini takmıodum megersem kırık filan degilmis 2 sini taktıktan sonra sıcaklık 30 - 34 arasi oluyor. Hatta bugün gitip termal macun aldım ve yeni şuan sürdüm ama sıcaklıkta bir fark yok. Video izledim aynen yaptım hatam da yok. Yani macun işe yaramadı ama ayakları tam bastırınca sorun düzeldi. Fakat macun niye yaramadı bilmiyorum...

Son düzenleme:

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Fazla sürmüş olabilirsin :)
Net bir fotoğrafını atarsan yardımcı olabilirim.