m2 sata vs sata ssd

Bu konuyu okuyanlar

Yildiraydgn

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Arkadaşlar bu iki ssd arasında kaldım daha doğrusu ikiside bildiğim ssd firmaları m2 olanı mı alsam sizce veya ileride m2 portuna daha yüksek bir ssd takarsam diye sata olarak mı alsam ikisinin de + - durumları nedir ? wd'de sata m2 ssd yazıyor internet de baktım pek bulamadım aralarındaki farkı şimdiden teşekkürler
sandisk.PNG
wd.PNG

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
İkiside aynı performansı veriyor. Tek fark bağlantı noktaları.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Arkadaşlar bu iki ssd arasında kaldım daha doğrusu ikiside bildiğim ssd firmaları m2 olanı mı alsam sizce veya ileride m2 portuna daha yüksek bir ssd takarsam diye sata olarak mı alsam ikisinin de + - durumları nedir ? wd'de sata m2 ssd yazıyor internet de baktım pek bulamadım aralarındaki farkı şimdiden teşekkürler
Ekli dosyayı görüntüle 52592Ekli dosyayı görüntüle 52593
Anakartın m2 destekliyorsa üstüne biraz daha ekleyip Samsung 960 Evo almaya çalışmalısın derim.
Samsung 250GB 960 EVO M.2 Sata NVMe SSD (Okuma Hızı 3200MB / Yazma Hızı 1500MB) - Vatan Bilgisayar
Desteklemiyorsa sorduğun Sandisk ssd'yi alabilirsin.

Yildiraydgn

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Anakartın m2 destekliyorsa üstüne biraz daha ekleyip Samsung 960 Evo almaya çalışmalısın derim.
Samsung 250GB 960 EVO M.2 Sata NVMe SSD (Okuma Hızı 3200MB / Yazma Hızı 1500MB) - Vatan Bilgisayar
Desteklemiyorsa sorduğun Sandisk ssd'yi alabilirsin.
pc yeni topluyorum evoyu bende gördüm hdd bulunmuyor sistem de ona vereceğim 600₺ ile hem hdd alabiliyorum hem ssd o kadar gerek var mı o hızlara zaten çok fazla geliyor ne yalan söyleyeyim :D

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
pc yeni topluyorum evoyu bende gördüm hdd bulunmuyor sistem de ona vereceğim 600₺ ile hem hdd alabiliyorum hem ssd o kadar gerek var mı o hızlara zaten çok fazla geliyor ne yalan söyleyeyim :D
Hızın yanında uzun ömürlülükte söz konusu. :)

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Aman aman WD GREEN SSD'lere bulaşmayın, IOPS ve bazı değerleri berbat.
En kötü SATA SSD bile diyebiliriz.
Sandisk SSD Plus da ondan farklı bir şey değil.

M.2 portunu kullanıyor ancak gene aynı -SATA- veriyolunu kullanıyor. Yani pek bir şey değişmiyor. Sadece taktığınız port değişiyor.

SATA SSD olarak o bütçelerde SU650 alabilirsin gözün kapalı.
Eğer NVMe hızını tatmak istiyorum dersen SX6000'in 128 veya 256GB kapasiteli modellerine bakabilirsin.

Yildiraydgn

Asistan
Reaksiyon puanı
20

M.2 portunu kullanıyor ancak gene aynı -SATA- veriyolunu kullanıyor. Yani pek bir şey değişmiyor. Sadece taktığınız port değişiyor.

Eğer NVMe hızını tatmak istiyorum dersen SX6000'in 128 veya 256GB kapasiteli modellerine bakabilirsin.
Tam merak ettiğim konu SX6000'in nasıl hocam forumlarda felan pek bulamadım

Yildiraydgn

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Maksimum 1000mb okuma 800mb yazma hızı sunabiliyor. Gayet güzel bir ssd.
Eğer imkanım olursa dediğiniz gibi samsung alacağım ama olmaz ise galiba sx6000 alırım nereye kadar giderse bu arada m2 ssd taktığım zaman klasik hdd hızlarında da iyileştirme sağlayan anakartlar vardı onları nasıl bulabilirim ?

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Eğer imkanım olursa dediğiniz gibi samsung alacağım ama olmaz ise galiba sx6000 alırım nereye kadar giderse bu arada m2 ssd taktığım zaman klasik hdd hızlarında da iyileştirme sağlayan anakartlar vardı onları nasıl bulabilirim ?
Biosta onun bir ayarı vardı onu bulup aktif etmeniz gerekir. Onun dışında her m2 ssd destekleyen anakartta yüksek hızlarda çıkabilir.

Yildiraydgn

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Biosta onun bir ayarı vardı onu bulup aktif etmeniz gerekir. Onun dışında her m2 ssd destekleyen anakartta yüksek hızlarda çıkabilir.
Çok ısınıyor deniyor sx6000 hakkında galiba şimdilik ssd almayacağım 1-2 ay klasik hdd ile devam ederim daha sonra samsung olabilir ışın sorunlu kısmı laptop da yani şuanda kullandığım pc ye 240 gb ssd ile kullanıyorum tekrardan hdd'ye geçmek biraz üzücü :D

---- Mesajlar birleştirildi ----

İkinize de çok teşekkür ediyorum istediğim bilgileri sağladınız :)

Son düzenleme:

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Tam merak ettiğim konu SX6000'in nasıl hocam forumlarda felan pek bulamadım
Sadece okuma yazma hızı olarak ele almak doğru olmaz. Yabancı incelemelerş mevcut.
Giriş seviye bir NVMe SSD. Alınabilir belli bir fiyata.

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371