Bu konuyu okuyanlar

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Ben debian paket sisteminin kullanılmasını doğru buluyorum. Pisi paket sisteminede karşı değilim Pisi Linux geliştirmeye devam ediyor zaten. Bence bir programı .pisi yada .debi uzantısı ile kurmak arasında bir fark yok. Enerjimizi programları farklı şekilde paketlemeye harcayacağımıza pardusun kamu kurumlarında, özel sektörde kullanılması için ne gibi geliştirmelere ihtiyacı var araştırıp uygun projelerle kamunun parddusa geçişini sağlamak ilk etapda daha mantıklı yani şuan tübitakın yaptığını doğru buluyorum. Bu sırada gelecekte bağımsız bir topluluk tarafından geliştirilen pisi paket sistemi iyi bir yere gelmiş olursa tübitak resmi destek verme kararı alıp bu gurubu bünyesine katarak pardusu pisi paket sistemine entegre edebilir. Çokta güzel olur. Ama herşey için zaman lazım. Ve tabiki en önemlisi halkımızın bu sistemleri kullanması lazım. Karalamak yerine destek olması lazım. Siz zaten linux kullanıcısınız şahsi algılamayın mesajımı

Pardusun kamu için olan projeleri: ( Kaynak: Projeler – Pardus )

Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi
Ahtapot
Kimlik Yönetim Sistemi
EnGerek
Etkileşimli Tahta Arayüzü
ETAP
Merkezi Yönetim Sistemi
LiderAhenk
Bütünleşik Üniversite Sistemi
ULAKBÜS

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Ben debian paket sisteminin kullanılmasını doğru buluyorum. Pisi paket sisteminede karşı değilim Pisi Linux geliştirmeye devam ediyor zaten. Bence bir programı .pisi yada .debi uzantısı ile kurmak arasında bir fark yok. Enerjimizi programları farklı şekilde paketlemeye harcayacağımıza pardusun kamu kurumlarında, özel sektörde kullanılması için ne gibi geliştirmelere ihtiyacı var araştırıp uygun projelerle kamunun parddusa geçişini sağlamak ilk etapda daha mantıklı yani şuan tübitakın yaptığını doğru buluyorum. Bu sırada gelecekte bağımsız bir topluluk tarafından geliştirilen pisi paket sistemi iyi bir yere gelmiş olursa tübitak resmi destek verme kararı alıp bu gurubu bünyesine katarak pardusu pisi paket sistemine entegre edebilir. Çokta güzel olur. Ama herşey için zaman lazım. Ve tabiki en önemlisi halkımızın bu sistemleri kullanması lazım. Karalamak yerine destek olması lazım. Siz zaten linux kullanıcısınız şahsi algılamayın mesajımı

Pardusun kamu için olan projeleri: ( Kaynak: Projeler – Pardus )

Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi
Ahtapot
Kimlik Yönetim Sistemi
EnGerek
Etkileşimli Tahta Arayüzü
ETAP
Merkezi Yönetim Sistemi
LiderAhenk
Bütünleşik Üniversite Sistemi
ULAKBÜS
Yazdığımı ve Pardusun paket yönetim sistemini maalesef yine anlamamışsınız veya konuyu bilinçli olarak başka yerlere çekiyorsunuz. Eğer hala Pardusun tüm paketlerinin debiandan kopya olmadığını iddia edeyorsanız biraz linux öğrenin sonra konuşalım. Kamu projeleri ile ilgili önceki mesajımı okuyabilirsiniz güzel projeler, ancak doğrudan Pardus dağıtımı ile alakaları yok, bu projelerin hiçbirini Pardus kullanıcıları kurup kullanmayacak dolayısı ile konuşulmasının bir anlamı yok.

Konu ile alakalı son mesajımdır; Biraz linuxu öğrenin sonra detay tartışalım, doğrudan kişisel algılayabilirsiniz :)...

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Konu ile alakalı son mesajımdır; Biraz linuxu öğrenin sonra detay tartışalım, doğrudan kişisel algılayabilirsiniz

Üslubunuza lütfen dikkat ediniz bu tarz sataşmalar hiç hoş değildir. Yukarıda alıntıladığım metni tekrar okuyunuz ve karşımdakinin yaşını ve mesleğini bilmeden bu şekilde konuşmayı ''kendime yakıştırıyor muyum?'' diye düşünerek kendinize bir iç muhakeme yapınız. Karşınızdakinin bilgi birikimini aşağılayarak kendi bilgi birikiminiz yada saygınlığınız artmayacaktır.

Herhalde .dep uzantılı olacak Pardus debian paket sistemini kullanıyor. Debianda olmayıp pardusda olan pardus storeda debian paket sistemi ile paketlenmiştir. daha anlaşılır olmak için örnek verirsem; mozilla firefoxu .pisi uzantısı ile sisteme kurunca milli .dep uzantısı ile kurunca gavur mu oluyor? Linux içinde hangi dağıtımı kullanırsanız kullanın linuxtur. Kütüphane dosyalarından sistem dosyalarına kadar linuxtur. Ayrıca Sadece pardus değil tüm dağıtımlar için geçerli bir gerçek vardır ki bu dağıtımların hepsi linuxtur. Hangi dağıtımı kullanırsanız kullanın zaten aralarında dağlar kadar fark yoktur. Bir dağıtımı diğerinin “çakması” olarak nitelendirmek yanlış bir algıdır. Ben pardusu seviyorum ve kullanıyorum Siz debian kullanın sonuçta ikimizde linux kullanıyoruz bir fark yok. isteyen istediğini kullansın.

Ek olarak pardus 17.3'ü hiç sisteminize kurmadan burda yorum yapıyorsunuz ben size hiç bilmediğiniz konular hakkında konuşmayın diyerek saygızsızlık ettim mi? Karşınızdakini aşağılamak sizi yüceltmez.

Pardus Mağazadan ekran görüntüsü:

DeepinEkranGörüntüsü_pardus-store_20180906003429.png

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Lütfen arkadaşlar, birbirinizi kıracak sözler sarf etmeyiniz!

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Enerjimizi programları farklı şekilde paketlemeye harcayacağımıza pardusun kamu kurumlarında, özel sektörde kullanılması için ne gibi geliştirmelere ihtiyacı var araştırıp uygun projelerle kamunun parddusa geçişini sağlamak ilk etapda daha mantıklı
Bu hiç de mantıklı değil bence. Projeler temelde sağlam bir yapıya oturtulmazsa o proje bir yerde tıkanır.
@darkstar burada haklı bir noktaya dokunmuş. Milli ve Yerli bir sistemden bahsedilecekse bu, her şeyden önce güvenli olmalıdır. Bir sistemin güvenliğini Debian gibi farklı bir ele emanet etmek doğru değil. Debian altyapısını kullanıyor olsan da o paketleri gerekirse tek tek inceleyip o şekilde tekrardan paketlemek gerekir. Kervan yolda düzülür hesabı ile yola çıkarsınız ama o yol gitgide engebeli bir araziye dönüşür artık öyle bir hale gelir ki yol falan kalmaz ortada arabayı süremez hale gelirsiniz sistem bir yerde patlak verir. Sistemin patlamasını istemiyorsanız öncelikli olarak ipler sizin elinizde olmalı.

Linux öğrenin tabirinin de kaba üslupla falan alakası yok. Adam bilmediğinizi düşündüğü için size linux öğrenin diyor. Siz de madem karşınızdakini tanımıyorsunuz diyorsanız kendinizi teknik bilginizle tanıtın ki diğer kişi de he bu adam biliyor desin ortamda kaliteli bir diyalog oluşsun. Neyse ki tartışma kaliteli bir olay üstünden dönüyor etrafta o kadar boş muhabbet yapanlar var ki yine buradaki bu linux tartışması üslup tartışması vs sevinilmesi gereken bir durum. Çünkü şu bilgileri tartışabilecek insanlarsınız burada. Bir de böyle düşünün.

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Milli ve Yerli bir sistemden

Pardus yerli bir linux dağıtımıdır. Milli bir işletim sistemi değildir. Linux çekirdeği ve linux kütüphanelerini kullanıp milli işletim sistemi yaptık dersek kendimizi kandırmış oluruz. Çekirdeği yeniden neden bulmuyoruz derseniz. Aslında yeniden bulsakta bu daha güvenli olacak demek değildir. bugüne kadar windowsa bulaşan virüsün haddi hesabı yoktur ve windows kapalı kaynak kodludur. yani kaynak kodunun bilinip bilinmemesi sistemi güvenli yada güvensiz yapmaz. Linux çekirdeği 27 yıldır geliştirilmektedir. Windows'sa daha eski ve her geçen gün bir güvenlik açığı bulup bunu kapatmakta bu sistemler. Peki biz geliştirmeye kalksak sınırlı bir kadro ile bu çekrdek ne kadar güveli olur? maliyeti ne kadar olur? değer mi? Windowsun içinde ne var bilmiyoruz belki istedikleri zaman tek tuşla ortamı dinliyor yada verilerimizi kendilerine kopyalayabiliyorlar bunu bilemeyiz. ama linux açık kaynak kodlu içinde olup biten ne varsa biliyoruz.

@darkstar burada haklı bir noktaya dokunmuş.
Debian altyapısını kullanıyor olsan da o paketleri gerekirse tek tek inceleyip o şekilde tekrardan paketlemek gerekir.

windowsda ne olduğunu denetleyemeyiz. Ama linux kaynak kodları açık olduğu için sağlam bir ekip kurup denetlenebilir. Sıfırdan paketleme yapmak yine boşa enerji harcamak olur ama onun yerine bu paketleri tek tek denetleyip depolara öle koymak mantıklı olabilir. Şuanki pardus ekibinin gücü bu iş için yeterli değil ama gelecekte tüm kamu ve özel sektör pardusa geçince bu denetim için bir ekibin kurulması mümkün olabilir. Bu önerimizi pardus foruma yazarsak geliştirici ekip dikkate alacaktır. Ama sabırlı olmak lazım birden olmayacaktır. Windowsda şuan denetlenemezken kullanılıyor linux ise tüm dünya ülkeleri tarafından denetlenebilmekte. Linux mu güvenli windows mu yazıp araştırma yapan kişiler linuxun daha güvenli olduğunu anlayacaklardır.

Projeler temelde sağlam bir yapıya oturtulmazsa o proje bir yerde tıkanır.

Proje şuan zaten linux ve debian gibi sağlam bir temelden ilerlemektedir.

şu bilgileri tartışabilecek insanlarsınız burada. Bir de böyle düşünün.

Kesinlikle haklısınız. Ben olası bir üslup çirkinleşmesinin önüne geçmek için erken uyarıda bulundum bu tartışmaya forumdaki tüm linux kullanıcıları katılsa aslında daha güzel olur.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
@darkstar @arsenik Yaklaşımınız doğru olsa da pek çok noktada tıkanma yaşıyorsunuz. Bir devlet olarak tabanı hazırlanmış, istediğiniz gibi fork yapabileceğiniz bir proje üzerinde çalışmayı mı doğru bulurdunuz yoksa sıfırdan bir dağıtım derlemeyi mi düşünürdünüz? On yıl önceki devletin öncelikleriyle bugünkü devletin öncelikleri bir değil, askeri alanda yatırımlar için kaynaklar harcanıyor en ufak kalemden dahi nasıl kısarız bunun planını yapıyorlar. Pardus da devletin ekonomik yapılanmasından payını aldı, tabii ki bu pek çoğumuz için oldukça üzücü bir olay oldu. Fakat şöyle bir mesele var, Pardus'un pek çok aracı artık topallamaya başlamıştı ve pek çoğunun yeniden yazılması gerekiyordu. Bugün PisiLinux'u alın Systemd çalıştıran herhangi bir dağıtımla kıyaslayın. Müdür'ün ne kadar hantallaştığını rahatlıkla fark edeceksiniz. Zira baştan aşağı Pythonla yazılmıştır ve bu bile ne kadar hantal olduğunun bir ispatıdır. Aynı şekilde, Pisi paket yöneticisinin paketlerinin ne kadar kısırlaştığı son zamanlarda gayet belliydi. Yapı olarak baştan aşağı yenilenmesi gerekiyordu, onlar da basit bir fayda/zarar ile Debian tabanına geçip orada iş yapması çok da mantıksız değil.

Şimdi siz diyorsunuz ki bir devlet kullandığı dağıtımın en ufak paketlerine kadar hakim olabilmelidir; doğru. Ancak pek çok devlet bırakın Pardus gibi bir çatallama yapmayı, birebir başka bir dağıtımı kullanıyor. Almanya'da devlet kurumlarının ciddi bir kısmı openSUSE kullanıyor, düşünün ki artık tamamen Amerika merkezli bir şirkete bağlanmış bir dağıtım bu. Alman devleti bu şekilde bir risk mi almış oluyor peki? Hayır, zaten açık kaynak bir geliştirme süreci içerisinde her şey döndüğü sürece sistemin arka kapıları, sıkıntıları ve sorunları ortadadır ve zaten gördükleri en ufak bir sorunda sisteme müdahale edebilirler. Olması gereken şey, bir sistemin açık kaynak olup olmadığı, bundan sonra varsın bütün paketler Debian'dan alıntı olsun şuradan olsun buradan olsun.

Alman devletinin hiç tereddüt etmeden openSUSE'yi doğrudan kullandığı bir dünyada Pardus'un arkasına Debian'ı alıp, paketlerini oradan ölçüp biçmesi ve kendi depolarını kullanması en azından hesaba geçmesi gereken şeyler. Kaldı ki adamlar Debian gibi sağlam bir dağıtımı kullanmış, devlet daireleri için gayet iyi bir seçenek. Hani öyle bir konuşma dönüyor ki burada, Pardus sanki Arch gibi bayır aşağı giden kamyonu patlak bir dağıtımı taban almış, güzelce de güncellemelerini sunuyor. Açıkçası, son kullanıcı olmasa da devlet için Pardus'un aldığı hal hiç de mantıksız değil.

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Debian'da güvenlik açığı olmuyor mu? Oluyor. Bu açıkları var olmadan kapatacak birisi olmalı. En azından önceki halinden daha güvenli olmalı. Değil Almanya ile hiçbir ülke ile güvenlik kıyaslamaya gerek olmamalı. Kaldı ki Almanya'nın yazılımda güvenlik altyapısı ne kadar güvenlidir onu bilemem ama tepeye oynamadığı kesin bence. Ben mantıklı veya mantıksız olmasını tartışmıyorum. Eşeği sağlam kazığa bağlamak gerek.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
@darkstar @arsenik Yaklaşımınız doğru olsa da pek çok noktada tıkanma yaşıyorsunuz. Bir devlet olarak tabanı hazırlanmış, istediğiniz gibi fork yapabileceğiniz bir proje üzerinde çalışmayı mı doğru bulurdunuz yoksa sıfırdan bir dağıtım derlemeyi mi düşünürdünüz? On yıl önceki devletin öncelikleriyle bugünkü devletin öncelikleri bir değil, askeri alanda yatırımlar için kaynaklar harcanıyor en ufak kalemden dahi nasıl kısarız bunun planını yapıyorlar. Pardus da devletin ekonomik yapılanmasından payını aldı, tabii ki bu pek çoğumuz için oldukça üzücü bir olay oldu. Fakat şöyle bir mesele var, Pardus'un pek çok aracı artık topallamaya başlamıştı ve pek çoğunun yeniden yazılması gerekiyordu. Bugün PisiLinux'u alın Systemd çalıştıran herhangi bir dağıtımla kıyaslayın. Müdür'ün ne kadar hantallaştığını rahatlıkla fark edeceksiniz. Zira baştan aşağı Pythonla yazılmıştır ve bu bile ne kadar hantal olduğunun bir ispatıdır. Aynı şekilde, Pisi paket yöneticisinin paketlerinin ne kadar kısırlaştığı son zamanlarda gayet belliydi. Yapı olarak baştan aşağı yenilenmesi gerekiyordu, onlar da basit bir fayda/zarar ile Debian tabanına geçip orada iş yapması çok da mantıksız değil.

Şimdi siz diyorsunuz ki bir devlet kullandığı dağıtımın en ufak paketlerine kadar hakim olabilmelidir; doğru. Ancak pek çok devlet bırakın Pardus gibi bir çatallama yapmayı, birebir başka bir dağıtımı kullanıyor. Almanya'da devlet kurumlarının ciddi bir kısmı openSUSE kullanıyor, düşünün ki artık tamamen Amerika merkezli bir şirkete bağlanmış bir dağıtım bu. Alman devleti bu şekilde bir risk mi almış oluyor peki? Hayır, zaten açık kaynak bir geliştirme süreci içerisinde her şey döndüğü sürece sistemin arka kapıları, sıkıntıları ve sorunları ortadadır ve zaten gördükleri en ufak bir sorunda sisteme müdahale edebilirler. Olması gereken şey, bir sistemin açık kaynak olup olmadığı, bundan sonra varsın bütün paketler Debian'dan alıntı olsun şuradan olsun buradan olsun.

Alman devletinin hiç tereddüt etmeden openSUSE'yi doğrudan kullandığı bir dünyada Pardus'un arkasına Debian'ı alıp, paketlerini oradan ölçüp biçmesi ve kendi depolarını kullanması en azından hesaba geçmesi gereken şeyler. Kaldı ki adamlar Debian gibi sağlam bir dağıtımı kullanmış, devlet daireleri için gayet iyi bir seçenek. Hani öyle bir konuşma dönüyor ki burada, Pardus sanki Arch gibi bayır aşağı giden kamyonu patlak bir dağıtımı taban almış, güzelce de güncellemelerini sunuyor. Açıkçası, son kullanıcı olmasa da devlet için Pardus'un aldığı hal hiç de mantıksız değil.

Üstad çok farklı pencerelerdeyiz, bakın alta pardusun sitesinden küçük bir alıntı ekliyorum.
Millileştirilmiş
Uluslararası destek ile oluşturulan kitle kaynak ürünü Linux çekirdeği kullanılarak yerli iş gücü ve kaynaklar ile hizmete sunulmaktadır.

Anlaşamadığımız nokta şu açık kaynak bir yazılım hiçbir devletin milli yazılımı olamaz hele ki kerneli dahi derleme zahmetine girmeden Debianın reposunndan mirrorlayıp çeken bir dağıtım asla ama asla milli olmaz.

Debianı ben de sizin gibi uzun yıllardır severek kullanıyorum, yazdıklarımız debianla veya devletin ne kullandığı ile alakalı değil.
Orjinali Açık Kaynak = Özgür yazılım olan bir dağıtımın tüm kopyaları da herhangi bir millete ait olamaz.
Opensuse adı üstünde open ve milli olma derdi yok, Almanların da böyle bir endişesi yok; tam tersi dağıtım açık kaynak ve herkese hitap ediyor.

Eski Pardus Türkiyede geliştirilen bize özel bir dağıtımdı, bu nedenle rahatlıkla milliydi denilebilir.
İçindeki yazılımların performansı ise tamamen farklı bir konu.

Özetle isyanımız ülkemizde geliştirilmekte olan bir dağıtımın sonlandırılıp tüm paketleri Debiandan birebir kopya olan bir dağıtımın Milli olarak pazarlanmasınadır. Bunu eğip bükmeye veya farklı noktalara çekmeye gerek yok...

Bu arada böyle bir mesajı sana cevaben yazacağım aklımın ucundan dahi geçmezdi, hayretler içindeyim :cool:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Üstad çok farklı pencerelerdeyiz, bakın alta pardusun sitesinden küçük bir alıntı ekliyorum.

Anlaşamadığımız nokta şu açık kaynak bir yazılım hiçbir devletin milli yazılımı olamaz hele ki kerneli dahi derleme zahmetine girmeden Debianın reposunndan mirrorlayıp çeken bir dağıtım asla ama asla milli olmaz.

Debianı ben de sizin gibi uzun yıllardır severek kullanıyorum, yazdıklarımız debianla veya devletin ne kullandığı ile alakalı değil.
Orjinali Açık Kaynak = Özgür yazılım olan bir dağıtımın tüm kopyaları da herhangi bir millete ait olamaz.
Opensuse adı üstünde open ve milli olma derdi yok, Almanların da böyle bir endişesi yok; tam tersi dağıtım açık kaynak ve herkese hitap ediyor.

Eski Pardus Türkiyede geliştirilen bize özel bir dağıtımdı, bu nedenle rahatlıkla milliydi denilebilir.
İçindeki yazılımların performansı ise tamamen farklı bir konu.

Özetle isyanımız ülkemizde geliştirilmekte olan bir dağıtımın sonlandırılıp tüm paketleri Debiandan birebir kopya olan bir dağıtımın Milli olarak pazarlanmasınadır. Bunu eğip bükmeye veya farklı noktalara çekmeye gerek yok...

Bu arada böyle bir mesajı sana cevaben yazacağım aklımın ucundan dahi geçmezdi, hayretler içindeyim :cool:
Bizim ki laf olsun sohbet olsun, lafı konuşmak olsun diye yazıldı. Yoksa öbür türlü anca kavgadan kavgaya birbirimizi görüyoruz. :D

Pardus'un esasında ne yaptığı ile yapı olarak konuştum, kendi motivasyonları hakkında doğrudan bir fikir sahibi değilim. Mesele Pardus yanlış bir noktada değil, Almanlar da bu işte zirveye oynamıyorlar ancak yer olarak kendilerine yetecek kadar bir güvenliğe sahipler. Bu açıdan konuşmak istedim.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Debian'da güvenlik açığı olmuyor mu? Oluyor. Bu açıkları var olmadan kapatacak birisi olmalı. En azından önceki halinden daha güvenli olmalı.
"Var olmadan kapatacak birisi" zor..
Açık önceden biliniyorsa yazılımcısı koymuş demektir. Önceden bilinmiyorsa -ki açıklar çoğunlukla sonradan bulunur- zaman içinde yeniliklere, gelişmelere bağlık olarak veya bizzat denemeler, arayışlar sonucunda ortaya çıkar.

İstemliSistem

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
7
Eğer kendi sorunumu çözersem Virtualbox'ta kullandığım işletim sistemim olan Linux Mint'i özelleştireceğim. Tabii MATE arayüzü Virtualbox için uygundur. Cinnamon Virtualbox için hız konusunda iyi olduğunu sanmıyorum. Söyleyeceğim başka bir şey ise Linux Mint'in KDE'yi kaldırması kötü olmuş, bu KDE için hiç iyi değil.

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
"Var olmadan kapatacak birisi" zor..
Açık önceden biliniyorsa yazılımcısı koymuş demektir. Önceden bilinmiyorsa -ki açıklar çoğunlukla sonradan bulunur- zaman içinde yeniliklere, gelişmelere bağlık olarak veya bizzat denemeler, arayışlar sonucunda ortaya çıkar.
Başarılı işler elde etmek istiyorsak elbette zorlanacağız. Var olmadan kapatacak tabiriyle kastettiğim şeyler yazılım konusunda ileri düzeyde test tekniklerini bilen ve uygulayan kişilerin sistemi zor durumda bırakarak oluşturacakları hatalar ve bu hataların çözümü için çözecek kişiye yapılacak iletimlerdir. Siz bu konuda seçici davranırsanız başkalarının görmediği hataları önceden yakalayabilirsiniz. Bazı durumlar vardır programın nerede hata vereceğini programı yazan kişi az çok tahmin edebilir. Ama başka çözümler üreteceği için gözden kaçabilir.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Eğer kendi sorunumu çözersem Virtualbox'ta kullandığım işletim sistemim olan Linux Mint'i özelleştireceğim. Tabii MATE arayüzü Virtualbox için uygundur. Cinnamon Virtualbox için hız konusunda iyi olduğunu sanmıyorum. Söyleyeceğim başka bir şey ise Linux Mint'in KDE'yi kaldırması kötü olmuş, bu KDE için hiç iyi değil.
Garip bir şekilde, Linux Mint'in KDE desteğini kaldırdıktan sonra Distrowatch'da birinci sıradan düştü. Esas bu Linux Mint için iyi olmadı.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Manjaro gelince Mint batmış yani şimdi bakıyorum Manjaro 1.000 ile Linux Mint'i geçmiş.
Manjaro ile Mint birbirine çok benziyor bence. İkisi de farklı tabanlarda aynı işi yapıyorlar. Manjaro tabii Mint'ten iyidir, kullanıcıya daha çok seçim veriyor ve daha hafif. Ama Manjaro'dan ziyade mesele KDE ile alakalı, Manjaro uzun süredir vardı; Mint kullanıcıları da benzer bir dağıtıma Manjaro'ya geçmiş belli ki.

İstemliSistem

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
7
Manjaro ile Mint birbirine çok benziyor bence. İkisi de farklı tabanlarda aynı işi yapıyorlar. Manjaro tabii Mint'ten iyidir, kullanıcıya daha çok seçim veriyor ve daha hafif. Ama Manjaro'dan ziyade mesele KDE ile alakalı, Manjaro uzun süredir vardı; Mint kullanıcıları da benzer bir dağıtıma Manjaro'ya geçmiş belli ki.
Ben Linux Mint ile uzun duracağım yani OpenSUSE'nin masaüstü arayüzünün nasıl olduğunun bilmiyorum. Ben Manjaro'ya geçerdim fakat tasarımı dikkatimi çekmedi.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ben Linux Mint ile uzun duracağım yani OpenSUSE'nin masaüstü arayüzünün nasıl olduğunun bilmiyorum. Ben Manjaro'ya geçerdim fakat tasarımı dikkatimi çekmedi.
Tasarım Linux için en önemsiz mesele aslında. Zira her masaüstü dağıtımı her türlü görüntüye uyarlanabilir. openSUSE'nin geniş bir masaüstü seçeneği var bu arada.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Garip bir şekilde, Linux Mint'in KDE desteğini kaldırdıktan sonra Distrowatch'da birinci sıradan düştü. Esas bu Linux Mint için iyi olmadı.
KDE'nin linux dünyasında ne anlama geldiğini anlasınlar artık. Mint KDE yi bırakma kararı aldığında yazmıştık bunun olacağını.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Bilgisayarı tamamen linux a gecireyim diye düşündüm dağıtım konusunda biraz kararsız kaldık kurmuşken bir defa kurmak istiyorum çünki

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Ubuntu'yu tavsiye ederim. Hem komut satırı hemde arayüz kullanımınız dengeli oluyor.
Ubuntu da sıkıntım var net çok yavaş denemediğim kalmadı Ubuntu tabanlı mint ve eos da yok ama aklımda eos 5 i denemek var müsait zaman bekliyorum

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Ubuntu da sıkıntım var net çok yavaş denemediğim kalmadı Ubuntu tabanlı mint ve eos da yok ama aklımda eos 5 i denemek var müsait zaman bekliyorum
Halada düzeltememişler mi? Bende bu tarz sebebler yüzden bırakmıştım. Uyku moduna alınca bilgisayar siyah ekranda donup kalıyordu.