yeni msi bilgisayarım çok yavaş

Bu konuyu okuyanlar

buseçalış

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba , msi freedos bilgisayarım var . ilkbaşta windowsu SSD ye kurdurdum ve gayet hızlıydı daha sonra bi nedenden dolayı format atıp bu sefer normal yerel disk D ye kurdular ve artık acayip yavaş . D nin kapasitesi 1 TB , harici bellek yani SDD ise 125 GB . Ne yapmam gerekiyor ?

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Bilgisayarda ssd varsa işletim sistemini ssd'ye kurmanız gerekli daha ssd kurulu olduğu için sonra hdd kurulduğu için size çok yavaş gelmiştir driver güncellemlerini nasıl yapıyorsunuz..

buseçalış

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ssd ye kurulu iken , bilgisayar çok doluydu işlem yapamıyordum , Photoshop cs6 programını bile kullanamıyordum çünkü windosun kurulu olduğu alana kaydetme yapıyordu . bana kalan alan sadece 10 gb falandı

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
ssd ye kurulu iken , bilgisayar çok doluydu işlem yapamıyordum , Photoshop cs6 programını bile kullanamıyordum çünkü windosun kurulu olduğu alana kaydetme yapıyordu . bana kalan alan sadece 10 gb falandı
Programları kurarken hangi bölüme kurum yapacanız seçebileceğiniz bölüm var o şekilde istediğini yere kurulum yapabilirsiniz ssd kullanıp sonra hdd geçince sistem çok yavaş gelir bilgisayarda ısı problemi varmıdır..

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
120 GB SSD ve 1 TB HDD depolama alanı olan birisi olarak işletim sistemini C diskine, programları D diskine kurmanızı öneririm ki çoğu programların kuruluş aşamasında size nereye kurulacağı sorulur. Bende Photoshop CC ve Vegas PRO ikilisini C diskine yükledim boş alanım 40 GB. Visual Studio'yu bile D diskine yüklemek zorunda kaldım.

buseçalış

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
autocad falan da kullanıyorum dolayısıyla programların sdd de olması benim için daha iyi kasmadan kullanmam gerekiyor ama windowsu da oraya kurunca yer kalmıyor . programları d ye kurmam yavaşlatmaz mı ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
autocad falan da kullanıyorum dolayısıyla programların sdd de olması benim için daha iyi kasmadan kullanmam gerekiyor ama windowsu da oraya kurunca yer kalmıyor . programları d ye kurmam yavaşlatmaz mı ?
HDD ye kurmak tabi ki SSD ye göre programların yavaş çalışmasına neden olur ama sistem yerine programların yavaş çalışmasını tercih ederim. Birde sistemi SSD ye kurduktan sonra en çok kullandığınız 2-3 programı C diski yani SSD ye yükleyebilirsiniz. Autocad, Photoshop vb. gibi.

buseçalış

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
zaten sadece windows autocad ve photosop vardı , ve yer kalmamıştı. bu arada teşekkür ederim

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
zaten sadece windows autocad ve photosop vardı , ve yer kalmamıştı. bu arada teşekkür ederim
Eğer masaüstünde dizi, film, fotoğraf veya setup dosyası saklıyorsanız onlar da C diskine yazılır yoksa Photoshop ve Illustrator ikilisi yaklaşık 3 GB yer kaplıyor.

Ekran Alıntısı.JPG

buseçalış

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
başka bi sorun vardı o zaman çünkü asla yer açıp dosya bile indiremiyordum

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
başka bi sorun vardı o zaman çünkü asla yer açıp dosya bile indiremiyordum
O zaman verilerinizi bir taşınabilir hard diske veya başka bir bilgisayara yedekleyip format atmanızı tavsiye ederim. C ve D diskini de tamamen biçimlendirip C yani SSD ye sistemi kurup Windows Update ile güncellemeleri yaptıktan sonra programları yavaş yavaş C ve D diskine kurabilirsiniz. D diskine kuracağınız programlar için kırmızı ile belirttiğim 3 isimde klasör oluşturmanızı öneririm yoksa bazı uyumsuzluk sorunu olabiliyor. Programı kurarken de otomatik C diskine kurulacak şekilde gelir ve bu 3 isimdeki klasörden birine kurulur. Siz zaten C harfini silip D yaparak kurulumu bitirebilirsiniz.

1.png

buseçalış

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
anladımmçok teşekkür ederimm sağolsun

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
240 yada 480 gb lik ssd kullanmanizi tavsiye ederim

Zeus Antonius

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
25
Bu konulara girmiyorum ama kabaca birkaç tavsiye vereyim:

120GB'lık SSD fazlasıyla yeter, bayan!

Yapmanız gereken Windows'u ve programları SSD'ye kurmak ve depolama birimi olarak da HDD'yi kullanmaktır.

Diğer taraftan performans istiyorsanız, öncelikle Windows Update'i gpedit'ten kapatın! Her Windows Update'inden sonra sisteminiz daha da yavaşlar. Aynı zamanda hata da vermeye başlayabilir.

"Efendim, Windows Update'i kapatırsanız Windows'unuz güvensiz olur! Efendim, bilmediğiniz kişilerden gelen mail'leri, dosyaları açmayın, bilmediğiniz sitelere girmeyin! Efendim, Windows Defender en iyi güvenlik yazılımıdır!"

Buse Hanım; bunlar IT Dünyası'nın "Small Guy"larının tavsiyeleridir, dinlemeyin!

Ayrıca güvenlik ve Windows'un şişmesini önlemek için Restore Rx kullanın! Tüm programları yükleyip tüm yazılımların update'lerini kapattıktan ve diğer tüm ayarları yaptıktan Restore Rx'i yükleyin ve SSD'yi dondurun!

Güvenlik yazılımı olaraksa, Free Comodo Internet Security'i ve Comodo Secure DNS'i kullanın! Firewall'dan sadece belli programların dışarı çıkışına izin verin! HDD'de oluşturacağınız download klasörünü sanallaştırma dışında bıraktıktan sonra tüm tarayıcıları ve de mail istemcisini containment/sandbox kapsamına alın!

Comodo ve Restore Rx sayesinde sisteminiz zırh giymiş olacak ve Windows Update'lerine de ihtiyacınız kalmayacaktır. İstediğiniz mail'i, dosyayı açabilir, istediğiniz siteye girebilirsiniz. Diğer programları 6 ayda bir update edebilirsiniz.

13 senedir benim kurduğum hiçbir sisteme zararlı yüklenmemiştir ve hiçbir güvenlik ihlali yaşanmamıştır. 5 sene önce kurduğum sistemler hala ilk günkü gibidir.

Sistemi ve driver'ları kurduktan, Restore Rx hariç bütün programları yükledikten, kullanıcı hesaplarını oluşturduktan ve tüm ayarları yaptıktan sonra bir geriyükleme noktası oluşturmayı ve sonra da sistemin imajını almayı unutmayın! Restore Rx'i en son yüklüyoruz ve bir daha da kapatmıyoruz.

Windows'u, driverları ve 3. parti yazılımları resmi sitelerden temiz sisteme indirin ve tertemiz Windows ve arşiv DVD'si oluşturun! Crack, patch asla kullanmayın! Virüslü bir bilgisayardan aldığınız dosyaları Restore Rx'siz sistemlerde asla kullanmayın! Restore Rx'i sistemi yeniden başlatmadan asla kapatmayın!

Unutmayın Administrator Hesabı günlük kullanım için uygun değildir. Günlük kullanımda Sınırlı Kullanıcı Hesabı kullanılır.

Aslında size ultra performans ve güvenlik için Wise Registry Cleaner, Ashampoo Antispy, kendi reg dosyalarımı ve kendi Comodo Conf Dosyamı önereceğim ama başınıza iş açabilirsiniz diye önermiyorum.:)

Umarım faydalı olmuştur...

Son düzenleyen moderatör:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu konulara girmiyorum ama kabaca birkaç tavsiye vereyim:

120GB'lık SSD fazlasıyla yeter, bayan!

Yapmanız gereken Windows'u ve programları SSD'ye kurmak ve depolama birimi olarak da HDD'yi kullanmaktır.

Diğer taraftan performans istiyorsanız, öncelikle Windows Update'i gpedit'ten kapatın! Her Windows Update'inden sonra sisteminiz daha da yavaşlar. Aynı zamanda hata da vermeye başlayabilir.

"Efendim, Windows Update'i kapatırsanız Windows'unuz güvensiz olur! Efendim, bilmediğiniz kişilerden gelen mail'leri, dosyaları açmayın, bilmediğiniz sitelere girmeyin! Efendim, Windows Defender en iyi güvenlik yazılımıdır!"

Buse Hanım; bunlar IT Dünyası'nın "Small Guy"larının tavsiyeleridir, dinlemeyin!

Ayrıca güvenlik ve Windows'un şişmesini önlemek için Restore Rx kullanın! Tüm programları yükleyip tüm yazılımların update'lerini kapattıktan ve diğer tüm ayarları yaptıktan Restore Rx'i yükleyin ve SSD'yi dondurun!

Güvenlik yazılımı olaraksa, Free Comodo Internet Security'i ve Comodo Secure DNS'i kullanın! Firewall'dan sadece belli programların dışarı çıkışına izin verin! HDD'de oluşturacağınız download klasörünü sanallaştırma dışında bıraktıktan sonra tüm tarayıcıları ve de mail istemcisini containment/sandbox kapsamına alın!

Comodo ve Restore Rx sayesinde sisteminiz zırh giymiş olacak ve Windows Update'lerine de ihtiyacınız kalmayacaktır. İstediğiniz mail'i, dosyayı açabilir, istediğiniz siteye girebilirsiniz. Diğer programları 6 ayda bir update edebilirsiniz.

13 senedir benim kurduğum hiçbir sisteme zararlı yüklenmemiştir ve hiçbir güvenlik ihlali yaşanmamıştır. 5 sene önce kurduğum sistemler hala ilk günkü gibidir.

Sistemi ve driver'ları kurduktan, Restore Rx hariç bütün programları yükledikten, kullanıcı hesaplarını oluşturduktan ve tüm ayarları yaptıktan sonra bir geriyükleme noktası oluşturmayı ve sonra da sistemin imajını almayı unutmayın! Restore Rx'i en son yüklüyoruz ve bir daha da kapatmıyoruz.

Windows'u, driverları ve 3. parti yazılımları resmi sitelerden temiz sisteme indirin ve tertemiz Windows ve arşiv DVD'si oluşturun! Crack, patch asla kullanmayın! Virüslü bir bilgisayardan aldığınız dosyaları Restore Rx'siz sistemlerde asla kullanmayın! Restore Rx'i sistemi yeniden başlatmadan asla kapatmayın!

Unutmayın Administrator Hesabı günlük kullanım için uygun değildir. Günlük kullanımda Sınırlı Kullanıcı Hesabı kullanılır.

Aslında size ultra performans ve güvenlik için Wise Registry Cleaner, Ashampoo Antispy, kendi reg dosyalarımı ve kendi Comodo Conf Dosyamı önereceğim ama başınıza iş açabilirsiniz diye önermiyorum.:)

Umarım faydalı olmuştur...
Yeri gelmişken söyleyeyim. Forumda bütün mesajları kalın harflerle yazıyorsunuz ve uyarılmanıza rağmen buna devam ediyorsunuz. Bu puanlar birikirse uzaklaştırma alacaksanız. Ayrıca yazıları bu kadar küçük yazmanız okunurluğu bir hayli düşürüyor.

Son mesajlar