Monitör Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

bthnkck

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Ben oyun bilgisayarı topladım ama monitör konusunda kararsız kaldım. Malum dolar fırlamış. Bu nedenle olabildiğince ucuz bir monitör almak istiyorum. Kesinlikle 1920*1080 olacak. Bu arada curved monitör istiyorum ama ondan daha performanslı ve ucuz bir düz monitör tavsiye ederseniz curved monitörden vazgeçebilirim.

Ve 60Hz ile 70Hz arasında çok fark var mı ?

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Ben oyun bilgisayarı topladım ama monitör konusunda kararsız kaldım. Malum dolar fırlamış. Bu nedenle olabildiğince ucuz bir monitör almak istiyorum. Kesinlikle 1920*1080 olacak. Bu arada curved monitör istiyorum ama ondan daha performanslı ve ucuz bir düz monitör tavsiye ederseniz curved monitörden vazgeçebilirim.

Bütçen ne kadar?
2000 TL'ye kadar çıkabiliyorsan bu monitörü önerebilirim. Bende almayı planlıyorum. :)
ASUS 24" VG248QE 1ms 144Hz Full HD HDMI+DP 3D Gaming Monitör - Vatan Bilgisayar

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299

bthnkck

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bu arada ekran kartı Asus Rog Strix 1050ti anakart ise msi b450m pro monitör ile uyumlu oldup olmadığını nasıl anlarım ?

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Bu arada ekran kartı Asus Rog Strix 1050ti anakart ise msi b450m pro monitör ile uyumlu oldup olmadığını nasıl anlarım ?
Anakartınız çok eski değil, kullanılan soketler zaten uyumlu.

bthnkck

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ama ekran kartım NVidia ve freesync özelliği var bu monitörde gereksiz yere freesync ye para vermek istemiyorum bu özelliğin olmadığı aynı tip bir monitörle fiyat farkı ne kadar olur ?

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Ama ekran kartım NVidia ve freesync özelliği var bu monitörde gereksiz yere freesync ye para vermek istemiyorum bu özelliğin olmadığı aynı tip bir monitörle fiyat farkı ne kadar olur ?
Zaten o fiyat segmentinde neredeyse her monitörde standart olarak kullanılmış ek bir özelliktir bu. Bu 2 monitörün TN panel olarak alternatifleri var fakat renk kalitesi LED kadar tatmin etmez.

bthnkck

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Zaten o fiyat segmentinde neredeyse her monitörde standart olarak kullanılmış ek bir özelliktir bu. Bu 2 monitörün TN panel olarak alternatifleri var fakat renk kalitesi LED kadar tatmin etmez.
Sanırım son monitör bana iyi gibi. Göz yorgunluğu için iyi ve özel tasarım kısayolları çok hoşuma gitti. Bu arada gerçekten 60Hz ile 144Hz arasında çok fark varmış. Çok şaşırdım bu kadar bulanıklığı önlediği için. Sanırım seçimim bu yönde olacak. Çok teşekkürler :)

Acer benu bu zamana kadar çok pişmanlığa uğrattı. Ne deselerde güvenesim gelmiyor. :)

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Sanırım son monitör bana iyi gibi. Göz yorgunluğu için iyi ve özel tasarım kısayolları çok hoşuma gitti. Bu arada gerçekten 60Hz ile 144Hz arasında çok fark varmış. Çok şaşırdım bu kadar bulanıklığı önlediği için. Sanırım seçimim bu yönde olacak. Çok teşekkürler :)

Acer benu bu zamana kadar çok pişmanlığa uğrattı. Ne deselerde güvenesim gelmiyor. :)
O acer'li monitörde, parlaklıktan, tepkime sürelerinden fedakarlık edilmiş. Bir ihtimal ucuz olmasının nedenlerinden biride bu. :)
Rica ederim. :)

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Sadece kağıt üstü veriler ile söylemiyorum.
Gayet başarılı bir monitör.
Herhangi bir TN panel VA panelin karşısında duramaz. Ayrıca curved ekran.
Yukarıda önerilen monitörü tokatlar :)
Onun abisi olsa lafı edilmezdi ama HG50 bu monitörün karşısında duramaz.

1. VA panel
  2. 144Hz
  3. Curved Ekran
  4. Freesync
Ayrıca GTX 1050 Ti'yı ne kadara alacaksın?

---- Mesajlar birleştirildi ----

@Görkem Say Samsung'un CFG73'ünde de 250CD/M2 parlaklık var. Neden?
TN panel türü VA panele göre bu konuda daha başarılı. Yani sadece o monitörle alakalı bir durum değil.
Anlamsız bir yargı, parlaklıktan fedakarlık edilmiş..

Tepki süresi; GTG ve input lag'ın ne olduğu bilmeyenler için pazarlama yöntemi.
Yukarda bahsettikletimi araştıran anlar.

Ayrıca 4ms ile 1ms arasına 0,003 saniye fark var. Bu süreler monitöre görüntünün gitme hızı değildir.

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
1050Ti almadıysan RX570 alıp FreeSync kullanabilirsin.

BerkerK

Asistan
Reaksiyon puanı
44

Konu ile alakası yok biliyorum ama ismin batuhan küçük mü ve kaç yaşındasın ? Tanıdık bir arkadaşıma benzettimde

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Bence sırf Freesync için GTX 1050 Ti yerine RX570 tercih edilmez.
Ayrıca RX580 ile aralarında fark çıkmıyor ne demek? Epey fark var.

bthnkck

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bence sırf Freesync için GTX 1050 Ti yerine RX570 tercih edilmez.
Ayrıca RX580 ile aralarında fark çıkmıyor ne demek? Epey fark var.
Katılıyorum. Allah bir daha AMD göstermesin inşallah. AMD nin driverini kurmak kadar zor bir şey yok. Şimdi sen yapamamışsındır diyen illaki olucak. İnternetten yabancı yerli, her videoya şehirdeki en kötüden en iyi bilgisayarcıya kadar gittim yapamadılar. AMD ekran kartı almam imkansız. :)

Konu ile alakası yok biliyorum ama ismin batuhan küçük mü ve kaç yaşındasın ? Tanıdık bir arkadaşıma benzettimde
Berker sensin sanırım. Batuhan Küçük evet. Bu forumda seni görebileceğim hiç aklıma gelmedi. :)

Son düzenleme:

BerkerK

Asistan
Reaksiyon puanı
44
Katılıyorum. Allah bir daha AMD göstermesin inşallah. AMD nin driverini kurmak kadar zor bir şey yok. Şimdi sen yapamamışsındır diyen illaki olucak. İnternetten yabancı yerli, her videoya şehirdeki en kötüden en iyi bilgisayarcıya kadar gittim yapamadılar. AMD ekran kartı almam imkansız. :)

Berker sensin sanırım. Batuhan Küçük evet. Bu forumda seni görebileceğim hiç aklıma gelmedi. :)
Evet bende seni göreceğimi hiç düşünmemiştim ? Merryzz#8645 discorddan ekle sohbet ederiz ?

thelordof

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Bence bütçenizi birazcık daha zorlayın bu monitörü alın vereceğiniz paraya tamamen değecek. 144 Hz'in önemi büyük. Oyundaki bulanıklılık oranını neredeyse yarılıyor ve daha akıcı görüntü elde etmenizi sağlıyor.
Samsung 24.5" LS25HG50FQMXUF 1MS/144Hz FreeSync Gaming Monitör - Vatan Bilgisayar
Selamlar hocam, atmış olduğunuz linkteki samsung monitörü öneriyor musunuz hala? 144 hz lik arıyorum. Bütçe max 1650- 1700tl