Sizce hangi işletim sistemini tercih etmeliyim?

• Windows 10 tabii ki

Kullanılan: 5 55.6%
  • Windows 8.1 donanımına göre en uygun seçenektir

Kullanılan: 2 22.2%
  • Windows 7 senin için en iyisidir. Değiştirmeni kesinlikle tavsiye etmem.

Kullanılan: 2 22.2%

• Kullanılan toplam oy
    9

Bu konuyu okuyanlar

BuzzyGamer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Öncelikle herkese merhaba,

Uzun zamandır Windows 7 Professional kullanıyorum ve artık bıktım. Sistemime uygun, daha güncel ve performanslı bir işletim sistemine geçmek istiyorum. Windows 8.1 ile Windows 10 arasında kaldım haliyle. Sizce hangisi daha iyi bir tercih olur? Ve neden?

İşletim sistemim şu şekilde;

İşlemci: Intel Core 2 Duo E4600 2.40GHz
Bellek: 2GB DDR2 800Mhz
Ekran kartı: 2GB NVIDIA GeForce GT 730
Sabit disk: SAMSUNG HD251HJ 233GB

Ayrıca eğer konuyu yanlış yere açtıysam, özür diliyorum. Gerektiği takdirde konuyu silebilirim.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Donanımsal olarak güncellik lazım, üst sürümler gerekli gereksiz her şeyle doldurulmuş. Arkadaşı uyardım dinlemedi bilgisayarı güncel olduğu halde Win 10'u kurduktan 2 Gün sonra yanıma geldi Win7'ye formatlayalım diye. Bana kalırsa sistemin yüksek olsa bile geçme, sana sağlayacağı tek şey oyunlarda 3-4 FPS farkı, genel kullanım açısından bakılırsa Windows 7 daha hızlı. Bir kaç test videosu izlemiştim, Windows 10 sürekli 3-4 FPS fark atıp geri 3-4 FPS aşağı düşüyor, Windows 7 ise genellikle sabit kalıyor.

BuzzyGamer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Donanımsal olarak güncellik lazım, üst sürümler gerekli gereksiz her şeyle doldurulmuş. Arkadaşı uyardım dinlemedi bilgisayarı güncel olduğu halde Win 10'u kurduktan 2 Gün sonra yanıma geldi Win7'ye formatlayalım diye. Bana kalırsa sistemin yüksek olsa bile geçme, sana sağlayacağı tek şey oyunlarda 3-4 FPS farkı, genel kullanım açısından bakılırsa Windows 7 daha hızlı. Bir kaç test videosu izlemiştim, Windows 10 sürekli 3-4 FPS fark atıp geri 3-4 FPS aşağı düşüyor, Windows 7 ise genellikle sabit kalıyor.
Uzun bir süre boyunca donanımda değişikliğe gidebileceğimi düşünmüyorum maalesef ki. Zira piyasa çok pahalı. Ayrıca Windows 7'nin artık mümkün olduğunca tercih edilmemesini düşünüyorum ben. Sonuçta epey eski bir işletim sistemi. Microsoft Windows 8.1 ile Windows 10 haricinde ki işletim sistemleriyle pek adam gibi ilgilenmiyor artık. Daha doğrusu Windows 10 onların göz bebeği. Windows 10 ile ilgilendikleri kadar Windows 8.1 ile ilgilenmiyorlardır bile. Kaldı ki Windows 7 günümüzde hala kullanılmaya devam edilse de, 8.1'den bile daha eski bir işletim sistemi. Güvenlik, güncellik ve performans açısından Windows 8.1 veya 10'a kıyasla çok fazla eksiği var. Şimdilik Windows 8.1'e geçmeyi düşünüyorum ama üzerinde biraz daha düşüneceğim.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Windows 10'da disk ve ram kullanımı Windows 7 sisteme nazaran biraz daha yüksek. Ben Windows 7 'de kalmanızı öneririm.
İllaki farklı bir sistem deneyeceğim derseniz, Windows 10 deneyin.
Sistemin UEFI desteği varsa, daha iyi bir Windows 10 deneyimi elde edebilirsiniz, çünkü sistem daha hızlı açılır, kapanır uyku ve hazırda beklet modlarından daha çabuk çıkar.
(BIOS boot ekranında
BIOS modu UEFI seçilebiliyor ise, destekler.)
Eğer Windows 10 kurup deneyimlemek istiyorsanız, Ekim ayını bekleyin Windows 10 Redstone 5 yeni yarı yıllık sürümü çıkacak. :)

BuzzyGamer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Windows 10'da disk ve ram kullanımı Windows 7 sisteme nazaran biraz daha yüksek. Ben Windows 7 'de kalmanızı öneririm.
İllaki farklı bir sistem deneyeceğim derseniz, Windows 10 deneyin.
Sistemin UEFI desteği varsa, daha iyi bir Windows 10 deneyimi elde edebilirsiniz, çünkü sistem daha hızlı açılır, kapanır uyku ve hazırda beklet modlarından daha çabuk çıkar.
(BIOS boot ekranında
BIOS modu UEFI seçilebiliyor ise, destekler.)
Eğer Windows 10 kurup deneyimlemek istiyorsanız, Ekim ayını bekleyin Windows 10 Redstone 5 yeni yarı yıllık sürümü çıkacak. :)
Yorumunuz için teşekkür ederim. UEFI desteği yok maalesef ki. Eski tip BIOS kullanıyorum. Windows 7'ye oranla daha güncel ve performanslı olduğundan, Windows 8.1'e geçmeyi düşünüyordum. Elbette ki Windows 10 hepsine oranla daha güncel ve performanslı fakat sistemim aşırı derecede eski olduğundan dolayı, Windows 8.1 ile Windows 7'nin sistemim için daha iyi olduğunu düşünüyorum. Artık Windows 7'de de kalmak istemediğimden dolayı, Windows 8.1'e geçiş yapmak istiyordum. Sizin fikriniz nedir?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Yorumunuz için teşekkür ederim. UEFI desteği yok maalesef ki. Eski tip BIOS kullanıyorum. Windows 7'ye oranla daha güncel ve performanslı olduğundan, Windows 8.1'e geçmeyi düşünüyordum. Elbette ki Windows 10 hepsine oranla daha güncel ve performanslı fakat sistemim aşırı derecede eski olduğundan dolayı, Windows 8.1 ile Windows 7'nin sistemim için daha iyi olduğunu düşünüyorum. Artık Windows 7'de de kalmak istemediğimden dolayı, Windows 8.1'e geçiş yapmak istiyordum. Sizin fikriniz nedir?
Dediğim gibi Windows 10'u seçin.
Sürücü ve güncellemelerde de daha az sorun yaşarsınız.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Test videolarını izlerken Win 8.1'in arada dahil olduğunu da gördüm, ama emin ol ne Windows 7 ne de Windows 10 kadar performansı yok. Çok kötü bir seçim olur, güncellik istiyorsanız Windows 10 Kullanın. Eskide kalması bir şeyleri değiştirmiyor, ben Windows 10'da açılıp 7'de açılmayan yazılım görmedim. Güvenlik olarak windows defender çok düşük kalır, mutlaka ek yazılım gerekiyor ve bu o sistem için çok yüklü olur. Öneri olarak sadece Win 7 kur ve antivirüs yerine arada formatla.