Açık öğretim mi lise mi ?

Bu konuyu okuyanlar

Halit yücel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar ben 16 yaşında istanbulda yaşıyorum.Şu an lise 2 deyim ve liseden nefret ediyorum.Orta okulda okulu çok seviyordum (arkadaş ortamından ve okuku tanıdığımdan olabilir bilmiyorum) hatta hafta sonu olmasını bile istemiyordum fakat liseden dediğim gibi nefret ediyorum.Şu an ki düşüncem açıktan okuyup bir kuaförün yanında çalışmak çünkü hem okulu sevmiyorum hemde kuaförlüğü seviyorum açıktan okuyup bir yandan da kuaförlük mesleğini öğrenmek istiyorum bari lise bittiğinde açıktan diplomamı aldığımda elimde sevdiğim bir mesleğim olur ama normal şimdi ki gibi meslek lisesinde okursam okul bittiğinde elimde birşey olmayacak diye düşünüyorum lütfen yardım edin

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Bu düşüncedeysen tartışmasız açık lise.

Normal lise sana hiç bir şey katmaz sadece zamanını elinden çalar.

Eğer zibidilik yapmayacak iş öğrenecek isen yazıl açık liseye al lise diplomasını.

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Merhabalar ben 16 yaşında istanbulda yaşıyorum.Şu an lise 2 deyim ve liseden nefret ediyorum.Orta okulda okulu çok seviyordum (arkadaş ortamından ve okuku tanıdığımdan olabilir bilmiyorum) hatta hafta sonu olmasını bile istemiyordum fakat liseden dediğim gibi nefret ediyorum.Şu an ki düşüncem açıktan okuyup bir kuaförün yanında çalışmak çünkü hem okulu sevmiyorum hemde kuaförlüğü seviyorum açıktan okuyup bir yandan da kuaförlük mesleğini öğrenmek istiyorum bari lise bittiğinde açıktan diplomamı aldığımda elimde sevdiğim bir mesleğim olur ama normal şimdi ki gibi meslek lisesinde okursam okul bittiğinde elimde birşey olmayacak diye düşünüyorum lütfen yardım edin

Liseye geçince inan çoğu kişi senin gibi hissediyor, gayet normal bir şey bu. Ama açıktan öğrenemeyeceğin çok şey var bence. Kuaförlük her zaman yapabileceğin bir şey. Böyle bir karar çok erken değil mi sence de?

TakeschiKovacs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Hayatını kuaför olarak geçirmeyi kabul ediyorsan, mesleğinden memnun isen, ilerde para sıkıntısı yaşamam diyorsan açıktan bile okumana gerek yok zaten mesleğini seçmişsin.Yok okumak istiyorum hayalimde başka bir meslek var diyorsan başka hiçbir şeyle ilgilenmeyip okuluna odaklanman lazım.

Halit yücel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Liseye geçince inan çoğu kişi senin gibi hissediyor, gayet normal bir şey bu. Ama açıktan öğrenemeyeceğin çok şey var bence. Kuaförlük her zaman yapabileceğin bir şey. Böyle bir karar çok erken değil mi sence de?
Ama normal lise okusam bitirdiğimde elime birşey geçmeyecek açıktan okusam diğer günler kuaförde mesleği öğrenirim diplomayı aldığımda da mesleğim elimde olmaz mı ?

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Ama normal lise okusam bitirdiğimde elime birşey geçmeyecek açıktan okusam diğer günler kuaförde mesleği öğrenirim diplomayı aldığımda da mesleğim elimde olmaz mı ?

Saksıyı çalıştırma inancını yitirdiysen mantıklı olabilir dediğin şey, lâkin ben istesem yaparım ama sırf liseye hevesin tükendi diye bunu düşünüyorsan yanlış karar vermiş olursun.

Fakat kuaförlükte iyi yerlere gelirim, işime sahip çıkarım, bana kazancım her türlü yeter diyorsan durduğun kabahat.

Yine de sonucu ne olursa olsun ayrıntılı bir şekilde tekrar tekrar düşün. Başka kuaförlerle konuş, nasıl buralara geldiğini sor, memnun mu onu sor.

Sonra kararın neyse devam edersin. Kendin için hayırlısını bulursun umarım.

umutbitti

Asistan
Reaksiyon puanı
33
Açıktan okuduktan sonra kuaför olmak zorunda değilsin. Fen Lisesi'nde falan okumuyorsan gayet mantıklı bir seçim açık lise. Keşke lisedeyken ben de açığa geçseydim, pişmanım.

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192

Elime birşey geçemeyecek derken ? Okumayı neden bir kenara atıyorsun hedefin istediğin bir meslek vs yokmu ?

Lisem kötü diye kendini yıpratma bu sene üniversite sınavında TM bölümünün 1. si meslek lisesinden çıktı. Sen eğer bir hedef için uğraşırsan mutlaka bir şekilde karşılık alırsın

Benden çok iyi bir kuaför olur diyorsan bu işi severek yapıyorum iyi de para kazanırım yetenekliyim diyorsan çok uzun düşünerek bu kararı vermelisin bir risk alıyorsun

tEmptation

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Dostum açığa geç. En azından saçma sapan meslek hocalarının tribini çekmezsin. Akıl sağlığın için lütfen bunu yap. Üniversiteyi falan boşver. Çok fakir değilsen okumasan da olur.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Açıktan okuyanlar, okumamak için bir bahane arıyanlar. Açıktan ancak daha önce Lise diploması alalamışlar okur. Sen onu beceremezsin. Bu ülke de de kuyruğunu sallasan kuaföre çarpar. Amacın liseyi bitirmek değil, Üniversiteyi bitirmek olsun.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Bu şekilde düşünüyorsan örgün eğitimde hiç bir zaman başarılı olamazsın, ben normal lisede edebiyat dersini 2 sene geçememiştim zaten sonrasında devamsızlıktan kalıyordum. Ama şimdi bakılırsa çok kısa bir çalışma ile açık lisede tek oturumda 2 tane 2 dönemlik edebiyat dersini geçtim, örgün eğitimde sürekli 8-9 Saat boyunca sınıfa sokuşturulmak kabul edebileceğim bir şey olmadığı için istesem bile kafamı derslere veremedim. Bu şekilde daha rahatım, gelecek kaygısıyla kendini sıkıştırırsan okuyacağım diye zorlarsan o kaygıların gerçeğini bir bir yaşarsın. Nasıl rahatsan öyle yap, AÖL'de hem özgürsün hem diplomanı alabiliyorsun hem işine gidip çalışabiliyorsun üstelik örgün eğitimde aldığın diplomayla hiç bir farkı yok. Lise diplomanı aldıktan sonra AÖF'e geçip üniversite diploması da alırsın, ama kuaför olmak istiyorsan bunun pek bir önemi yok. Genç yaşında işi öğrenirsen gelecekte kazanırsın, okul sadece zaman kaybından ibaret olur. İstersen MAÖL'e (Mesleki Açık Öğretim Lisesi) de geçiş yapabilirsin, teknolojiyle aran iyiyse bilişim bölümünü seçip cumartesi pazar günlerini okulda geçirirsin veya farklı bir bölüm olabilir. AÖL ve örgün eğitim arasında karşılaştırma yaparsak AÖL'de ki artılar çok fazla eksilerine bakılırsa hiç bir şekilde torpil imkanı yok, ama örgün eğitimde hocayla aranı iyi yaparsan torpil yapma ihtimali var. Tabi bu düşüncede devam edersen alacağın not 10-30 arasında olur, bu da torpil için çok yetersiz.

VODKACIKOCA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Normal liseden mezun olduğundada eline vericekleri diploma açığı bitirdiğin zaman vericekleri diploma ile aynı o yüzden bence kesinlikle açık anadoluya gidiyorum pişmanım açıkcası