Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği için matematik

Bu konuyu okuyanlar

MrSiber

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Lisedeyim bilgisayar mühendisliği okuyacağım matematiğimin üst düzeymi olması lazım yada fazla iyi olmasada iyi olması yeterlimi? ingilizcem iyi

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Lisedeyim bilgisayar mühendisliği okuyacağım matematiğimin üst düzeymi olması lazım yada fazla iyi olmasada iyi olması yeterlimi? ingilizcem iyi
Matematik ve ingilizce puan ortalaman nedir? İngilizce konuşabiliyormusun? Bir yerde ingilizce makale gördün bir kısmını anlayabilip okuyabiliyormusun?

MrSiber

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Matematik ve ingilizce puan ortalaman nedir? İngilizce konuşabiliyormusun? Bir yerde ingilizce makale gördün bir kısmını anlayabilip okuyabiliyormusun?
Matematiğim 80,İngilizcem 95.İngilizceyi konuşubiliyorum ama fazla değil.Biryerde birşey falan okuduğumda genellikle anlıyorum.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Matematiğim 80,İngilizcem 95.İngilizceyi konuşubiliyorum ama fazla değil.Biryerde birşey falan okuduğumda genellikle anlıyorum.
Hmm. :)
İngilizce ve Matematik seviyen gayet iyi ama. Üniversitede matematik oldukça zorlayacak. Daha çok çalışman gerekiyor. Aksaklık yaşamaman için. Çünkü "Yaa ben nasıl olsa biliyorum benim matematik ile ingilizcem iyi üniversitede yaparım nolucak" düşüncesine girdiğin an o sınava girdiğine pişman hale gelebilirsin. İş hayatında hedefin büyükse eğer ben yurtdışına gideceğim diyorsanız İngilizcenizin çok iyi olması lazım. Birinle sorunsuz ingilizce konuşuyor olabilmeniz gerekmekte. :)

MrSiber

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tavsiyeleriniz için saolun.Bunları dikkate alacağım. :D

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Rica ederim. :)

serdarski

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7

Ben devlet lisesinde okudum, İngilizcem iyi değil. Ancak benim bir avantajım vardı, 1987'de sağlık sebebiyle 1 sene Viyana'da kaldım. O sırada İngilizce pratik yapma şansım oldu. Sonrasında Bilgisayarla ilgilendiğim için literatürü takip edebilmek için düzensiz bir şekilde İngilizce öğrenmeye çalıştım ve bir yere kadar geldi.

Geçen sene İngilizce eğitim veren Kadir Has Üniversitesi'ne DGS ile girdim. Seviye tespit sınavı sonucunda A2B1 sınıfına yerleştirildim. Ancak İngilizcem düzensiz ve kopuk olduğu için ilk dönem çakıldım. 2. dönemden sonra toparladım ve geçtiğimiz cuma günü yaz okulu sonrasında B2 seviyesinde profiency (yeterlilik) sınavına girdim.

DGS'de aldığım 225 puanLa üniversiteye yerleştim.

Bu arada yaşım 46.

Çalışırsan sen daha iyi puan alabilirsin.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba,
Bilgisayar Mühendisliği için Fizik ve Matematiğinin çok iyi olması gerekiyor. Bunun yanında İngilizceninde iyi olması gerekiyor.

Brynquadel

Asistan
Reaksiyon puanı
49
İngilizce ve Matematiğin üst düzey, Fizik vb. konuların orta düzey olması yeterli.
Özellikle düşünme biçimi için matematik, iletişim ve anlama yeteneği için ingilizce şart.
Abartmıyorum, matematik'de integral'e kadar gitmeniz lazım. İngilizce'de ne kadar gidebilirseniz artık.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Yorum yazanlardan kaçı bilmuh okudu acaba merak ediyorum.
Üst düzey olması falan gerekmiyor, iyi bir üniversite kazanacak kadar lise konularına çalışın ve üniversiteyi kazanın.
Hadi diyelim kazanamadınız, üniversite derslerini geçecek kadar çalışın gene yeter.
Baktınız matematiği sevmediniz veya kafa basmadı, mesleğinizi matematiğe uzak bir bilişim alanında seçersiniz, bu kadar basit.

Brynquadel

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Yorum yazanlardan kaçı bilmuh okudu acaba merak ediyorum.
Üst düzey olması falan gerekmiyor, iyi bir üniversite kazanacak kadar lise konularına çalışın ve üniversiteyi kazanın.
Hadi diyelim kazanamadınız, üniversite derslerini geçecek kadar çalışın gene yeter.
Baktınız matematiği sevmediniz veya kafa basmadı, mesleğinizi matematiğe uzak bir bilişim alanında seçersiniz, bu kadar basit.
Aşağılayıcı konuşmalar size hiç bir şey katmaz. Kendim için konuşuyorum, yazılım geliştiren birisi olarak 3-5 öneri yapabilirim herhalde.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Aşağılayıcı konuşmalar size hiç bir şey katmaz. Kendim için konuşuyorum, yazılım geliştiren birisi olarak 3-5 öneri yapabilirim herhalde.
Fizik ile yazılım geliştirmenin ne alakası var birader? Ben aşağılamıyorum siz boş konuşuyorsunuz. Bilmuhte fizik dersinin verilmesinin amacı sonraki dönemlerde verilecek elektrik devre temelleri ve elektronik devreler, lojik devreler gibi derslerin anlaşılmasını sağlamak.
Matematik de ayrık matematik, olasılık ve istatistik, optimizasyon algoritmaları gibi dersler haricinde pek işe yaramıyor ve orada kullanılan matematik çok üst düzey değil.

Brynquadel

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Fizik ile yazılım geliştirmenin ne alakası var birader? Ben aşağılamıyorum siz boş konuşuyorsunuz. Bilmuhte fizik dersinin verilmesinin amacı sonraki dönemlerde verilecek elektrik devre temelleri ve elektronik devreler, lojik devreler gibi derslerin anlaşılmasını sağlamak.
Matematik de ayrık matematik, olasılık ve istatistik, optimizasyon algoritmaları gibi dersler haricinde pek işe yaramıyor ve orada kullanılan matematik çok üst düzey değil.
Biz sadece yardımcı olmaya çalıştık. Konuşma biçimin hoş değil. Fazla ego göz çıkarır, dikkat et.

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Bakın yanlış bir açıdan bakıyorsunuz galiba, şu an matematikmiş ingilizceymiş fizikmiş iyi ya da kötü not almış felan farketmez. Sayısal zekaya sahipsen, analitik düşünce yapısına sahipsen bu iş tamamdır. Üniversitede size (aslında bize, ben de mühendislik okuyacam inşallah :) ) zaten bu dersleri temelden anlatacak ve öğretecekler. O yüzden şimdiden çok takmayın kafanızı böyle şeylere. Notunuzu yüksek tutun, sağlam çalışın, üretken olmaya çalışın. Gerisi teferruat :)

ugurz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Evren aslında matematik üzerine kurulmuş farkında değiliz, enlemler boylamlar meridyenler falan da filanda öyle gider o ... Matematik bilen biri her halükarda harika insandır... Kodlama içinde matematik şarttır ama kalkıpta matematik profösürü olmanıza gerek yok bence..
Üniversitede size (aslında bize, ben de mühendislik okuyacam inşallah :) ) zaten bu dersleri temelden anlatacak ve öğretecekler.
@[URL='https://forum.shiftdelete.net/members/mustafa-deliktas.465537/']Mustafa Deliktaş[/URL]; #16 postunda bu cümleyi kullanmış. Çok doğru 1.sınıfta toplama çıkarmadan başlıyorsunuz, hatta size şöyle söyleyeyim bölümde çarpım tablosunu bilmeyen insanlar vardı. Korkunuz olmasın.. :)
İngilizceniz iyi olması durumunda kodlamalarda zorluk çekmeyeceksiniz buna adım gibi eminim. Sonuçta yazdığınız kodlama ingilizce terimli ve ne yazdığınızı bilinçli olarak yazacaksınız. :)

Champion78

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Ortalama bir matematik ve ortalama bir İngilizce işini görür. Tabi burada gideceğin üniversitede önemli. İngilizce ile eğitim veren bir üniversiteye gidersen İngilizce'nin tabiki biraz daha iyi olması gerekiyor. İyi olmasa bile hepsinde İngilizce hazırlık sınıfı mevcut. Orta seviye İngilizce ile üniversiteye girdikten sonra üniversite bitene kadar okudğunu anlayabilecek ve İngilizce mail yazabilecek seviyeye gelmen yeterli. Yurt dışı düşünüyorsan erasmus ile falan yurt dışına gidip yerinde yaşayarak İngilizce öğrenmen iyi olur.

Matematik konusuna gelince, matematik 1-2, olasılık, diferansiyel denklemler gibi 4-5 ders vardı. Matematik 1-2 türev ve integraldi yanlış hatırlamıyorsam. Diferansiyel denklemler de türev ve integralin harmanlanmış hali :) Yöneleceğin alana göre değişmekle birlikte bana sorarsan dersi geçecek kadar bir şeyler bilmen yeterli. Ben üniversitede sadece 1 dersi alttan aldım, hem de 2 sene, o da diferansiyel denklemler :) Okul biteli 7 sene oldu daha bir kere türev veya integral ile işim olmadı, 6 senedir yazılım geliştiriyorum.

altenburger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Merhaba,
Ayrık matematik, diferansiyel denklemler ve lineer cebir (özel bir öğretmenle) hakkında çevrimiçi ek dersler almayı düşünüyorum. Bilgisayar mühendisliği okumak istiyorsanız, yüksek düzeyde matematik becerisine sahip olmak önemlidir.