Tesbih Severler & Koleksiyoncular

Bu konuyu okuyanlar

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
yE7960.jpg

İnsanoğlunun hayatında köklü bir geçmişi olan tesbih, sadece ibadet ve el sanatlarında değil, edebiyat alanında da ele alınmıştır.

Hakkında yüzlerce eser verilen tesbih; dini, kültürel, sanatsal ve toplumsal boyutlarıyla kitaplara konu olmuştur. Kısaca tesbih; kültürlerimiz arasında bulunup köklü bir tarihiyle hâla yaşamakta ve yaşatılmaktadır.

Açmış olduğumuz bu konu tesbih severleri ve koleksiyoncuları (amatör veya profesyonel) buluşturmak adına değerli bir arkadaşımın tavsiyesiyle oluşturulmuştur.
Forumumuza hayırlı olsun.

Şahsım olarak amatör olarak koleksiyon yapmakta (koleksiyonumu gösterdiğim değerli dostlarıma hediye ettiğim tesbihlerin haddi hesabı yoktur) ve müthiş bir tesbih hastalığım bulunmaktadır.

Not : Konu girişinde bulunan resim en son sahip olduğum tesbihdir ve sürmeli sıkma kehribardır.

Bu ve konu başlığı altında bulunan tüm tesbih görsellerinin
İzinsiz paylaşılması yasaktır.

ShiftBoss

Asistan
Reaksiyon puanı
289
Kaç zamandır bu konuyu ben açmayı düşünüyordum lakin forumda tesbih sever çıkmaz diye geri duruyordum.

Sizin de tesbih sever olduğunuzu okuyunca, hemen hayata geçirmeliyiz diye düşündüm üstadım :) Konu hayırlı olsun inşallah.

Benim tesbihlerim de usta işçilikli, iskenderi imameli, 925 ayar kazaz püsküllü, vişne rengi 11 mm hareli sıkma kehribar.

6f89b08becbc4312915a4d07e1349444.png

38a3c2d52cff45118df39c5bf0788b1f.png

İkinci tesbihim yine 925 ayar kazaz püsküllü, usta işçilikli, bal rengi buğulu hareli, 13mm sıkma kehribar.

bbdba5d362124b1cb3c549d805105c9b.png

c3bed13a733748c58e06a1853c8bfabf.png

Daha güzelleri sizlerin olsun inşallah :)

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
Kaç zamandır bu konuyu ben açmayı düşünüyordum lakin forumda tesbih sever çıkmaz diye geri duruyordum.

Sizin de tesbih sever olduğunuzu okuyunca, hemen hayata geçirmeliyiz diye düşündüm üstadım :) Konu hayırlı olsun inşallah.

Benim tesbihlerim de usta işçilikli, iskenderi imameli, 925 ayar kazaz püsküllü, vişne rengi 11 mm hareli sıkma kehribar.

6f89b08becbc4312915a4d07e1349444.png

38a3c2d52cff45118df39c5bf0788b1f.png

İkinci tesbihim yine 925 ayar kazaz püsküllü, usta işçilikli, bal rengi buğulu hareli, 13mm sıkma kehribar.

bbdba5d362124b1cb3c549d805105c9b.png

c3bed13a733748c58e06a1853c8bfabf.png

Daha güzelleri sizlerin olsun inşallah :)

MAŞAALLAH MAŞAALLAH.

Keşke benim olsa
M0nb71.jpg

Keşke benim olsaaa :D

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Tesbihleri severim ama öyle alıp sallamak gibi bir durumum yok.

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
Egajgq.jpg

j8kd8j.jpg

2rXprN.jpg

BrpjrD.jpg

Damla Kehribar, Küre Kesim, Zaza Tesbih 925 Ayar Gümüş

Memleketteki satıcımdan bu tarz tesbihten 2 tane almak üzre niyet kıldım.

@ShiftBoss sen nasıl buluyorsun bu tarz tesbihleri ?

ShiftBoss

Asistan
Reaksiyon puanı
289
@_X_ Üstadım selamlar,

Bana pek hitap etmiyor gösterdiklerin ancak seveni tabiki de vardır :)

Bu arada yeni nasip olan 8MM 17Gram, püskül aksamı komple gümüş, tek parça baltık kaya damla tesbihimi ekliyorum. Daha güzelleri sizlerin olsun inşallah.

xFIIStGDTsWMQSXLQ4aitQ.png

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
@_X_ Üstadım selamlar,

Bu arada yeni nasip olan 8MM 17Gram, püskül aksamı komple gümüş, tek parça baltık kaya damla tesbihimi ekliyorum. Daha güzelleri sizlerin olsun inşallah.

Hayırlı olsun.
Püskülü harika.
Renk olarak güzel bi tonu var.
Görünüşüne bakarak sabun gibi bir çekimi olduğu izlenimi uyandırıyor bende.

SmH51

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
Yıllardır tesbih koleksiyonu yaparım bende, benimde aklımdaydı bir konusunu açmak size kısmetmiş :) Sizin de düşüncenizi almak isterim bazı konularda. Sizce sıkma kehribar veya ateş kehribarı piyasada satılan değerlerde almak mantıklımıdır?

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
Yıllardır tesbih koleksiyonu yaparım bende, benimde aklımdaydı bir konusunu açmak size kısmetmiş :) Sizin de düşüncenizi almak isterim bazı konularda. Sizce sıkma kehribar veya ateş kehribarı piyasada satılan değerlerde almak mantıklımıdır?

Zevke ve o zevkin verdiği hastalığa göre biçilen fiyatın önemşnin olmadığını çoğu defa görerek şahit oldum.

Tesbihe araba bırakıp gidenleri aözğne itimat ettiğim büyüklerimden duymuşumdur.

Bazılarınca fahiş ama alan kişinin durumu ve tesbih severler ölçüsünce normal karşılanacak fiyatlara satılan tesbihler bilirim.

Geçen sene 3.000 tl fiyat (normal piyasası 7.000 tl olan ) biçilen orjinal osmanlı sıkma kehribar alacaktım fakat 2 habbesi (taşı) zaman içerisinde başkalaşım erime ve kendinden fire vermesi nedeniyle almamıştım.

Örnekler çoğaltılabilir. Kişiden kişiye durum değerlendirmesi yapılıp alınır veya alınmaz olması yine fiyatının çok fahiş olup olmaması müşterisinin yorumlamasıyla belirleyici olacağı bir durumdur.

5 tl ye uyduruk (genelde Polonya kehribar olurlar) tesbihleri 60-70 tl fiyat çekerek 10-20 tl indirim yaparak tesbihten anlamayanlara ballandırıp tatlandırarak satanlar ne esnaftırlar ne insandırlar diyerek noktalıyorum.

SmH51

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
Zevke ve o zevkin verdiği hastalığa göre biçilen fiyatın önemşnin olmadığını çoğu defa görerek şahit oldum.

Tesbihe araba bırakıp gidenleri aözğne itimat ettiğim büyüklerimden duymuşumdur.

Bazılarınca fahiş ama alan kişinin durumu ve tesbih severler ölçüsünce normal karşılanacak fiyatlara satılan tesbihler bilirim.

Geçen sene 3.000 tl fiyat (normal piyasası 7.000 tl olan ) biçilen orjinal osmanlı sıkma kehribar alacaktım fakat 2 habbesi (taşı) zaman içerisinde başkalaşım erime ve kendinden fire vermesi nedeniyle almamıştım.

Örnekler çoğaltılabilir. Kişiden kişiye durum değerlendirmesi yapılıp alınır veya alınmaz olması yine fiyatının çok fahiş olup olmaması müşterisinin yorumlamasıyla belirleyici olacağı bir durumdur.

5 tl ye uyduruk (genelde Polonya kehribar olurlar) tesbihleri 60-70 tl fiyat çekerek 10-20 tl indirim yaparak tesbihten anlamayanlara ballandırıp tatlandırarak satanlar ne esnaftırlar ne insandırlar diyerek noktalıyorum.

Tabiki zevkler ve renkler tartışılamaz. Kehribar denilince akla damla kehribar gelmesi gerekiyor bence, damla kehribar tamamen fosilleşmiş bir reçineden üretiliyor ancak sıkma kehribar olsun ateş kehribar olsun yapay reçinedir. Kehribar benzetmesi bu ürünlerin bu kadar pahalıya satılması bence ürünün değerini yansıtmadığı kanaatindeyim. Sende yok mu derseniz bende de var ama ne yapalım hastalık :) Ayrıca Sıkma kehribar, polonya kehribar adında satılan ürünlerin çoğu zaten güya kehribar tozlarından üretildiği söyleniyor ancak çoğunun plastikten hiç farkı yok.

Tesbih piyasası o kadar karmaşık ki aynı ürünü 100 TL ye satan da var 300 TL yede. Son zamanda internet ortamında satılan tesbihler alınmaması kanaatindeyim.

Ve son olarak şunu belirteyim. Bir tesbihin malzemesinden çok ustası para ediyor bu piyasada. Eğer bir malzemen ünlü bir usta tarafından işlenirse bu ürünün değeri normal değerinin 10-20 katına satılıyor.

Hayat bir tesbih gibidir bazen sallarsın bazen çekersin..
--- Gönderi Güncellendi ---
@_X_ Üstadım selamlar,

Güzel günlerinde çekmen dileğiyle.. Kral zincir püskül gerçekten yakışmış. Damla kehribara söylenecek söz yok zaten:rolleyes:

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
Kehribar denilince akla damla kehribar gelmesi gerekiyor bence, damla kehribar tamamen fosilleşmiş bir reçineden üretiliyor ancak sıkma kehribar olsun ateş kehribar olsun yapay reçinedir.

Ve son olarak şunu belirteyim. Bir tesbihin malzemesinden çok ustası para ediyor bu piyasada. Eğer bir malzemen ünlü bir usta tarafından işlenirse bu ürünün değeri normal değerinin 10-20 katına satılıyor.

Hayat bir tesbih gibidir bazen sallarsın bazen çekersin..

Sıkma kehribarın yapay reçine olmadığını biliyorum fakat ateş kehribar için öyle olduğunu ustalardan biliyor olsamda bu konuda da kesin ve net bir bilgi yok. Herkes farklı görüş belirtiyor. Benim kanaatim kesin olmamakla birlikte ateş kehribarın yapay reçine olduğu yönündedir.

Tabiki kıyas edildiğinde ne sıkma nede ateş kehribar bir damla kehribar kadar değerli değildir ve bu anlamda sizinde belirttiğiniz gibi usta işi devreye girince değerde fiyatda bir hayli artar.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Çok sevdim bu konuyu. Bütün yazılanları büyük bir zevkle okudum. Yıllardır elimden düşürmediğim bir kehribar tespihim dışında edinme şansım olmadı; Lakin tespihe karşı her zaman büyük bir merak duymuşumdur. Benim Türkiyede bildiğim en büyük tespih koleksiyoneri Süleyman Demirel idi. Kendisine pek sempatim olmasa da bu yönüne hayrandım. En çok da onun koleksiyonundaki tespihleri merak etmişimdir hep. Bu konuyu incelerken bir şey daha dikkatimi çekti: Konuya yorum yazan herkesin kusursuz bir Türkçe ile yazıyor olması... :) Bunun izahı da sanırım gayet anlaşılır bir durum! :)

sivrizeka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yE7960.jpg

İnsanoğlunun hayatında köklü bir geçmişi olan tesbih, sadece ibadet ve el sanatlarında değil, edebiyat alanında da ele alınmıştır.

Hakkında yüzlerce eser verilen tesbih; dini, kültürel, sanatsal ve toplumsal boyutlarıyla kitaplara konu olmuştur. Kısaca tesbih; kültürlerimiz arasında bulunup köklü bir tarihiyle hâla yaşamakta ve yaşatılmaktadır.

Açmış olduğumuz bu konu tesbih severleri ve koleksiyoncuları (amatör veya profesyonel) buluşturmak adına değerli bir arkadaşımın tavsiyesiyle oluşturulmuştur.
Forumumuza hayırlı olsun.

Şahsım olarak amatör olarak koleksiyon yapmakta (koleksiyonumu gösterdiğim değerli dostlarıma hediye ettiğim tesbihlerin haddi hesabı yoktur) ve müthiş bir tesbih hastalığım bulunmaktadır.

Not : Konu girişinde bulunan resim en son sahip olduğum tesbihdir ve sürmeli sıkma kehribardır.

Bu ve konu başlığı altında bulunan tüm tesbih görsellerinin İzinsiz paylaşılması yasaktır.

Blackfount

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Babadan kalma bu tesbihle ilgili bilgi edinmek istiyorum bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilrlermi acaba
1515004927499984753606.jpg
15150050011111319821194.jpg
1515005064826616129647.jpg

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Benimde çam kokulu bir kehribarım vardı. Sonra bir ara kuka dizdim şimdi elim boş :)

krkusus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
yumuşak çekimli kehribar tesbihleri çok hoşuma gider hem ibadet amaçlı kullanmayım hemde çekmeyi severim tesbihkenti.com'dan bir kaç tane sipariş verdim çok kaliteli ve iyi fiyatları vardı zaten dükkanlarınada gitmiştim yani tesbih için güzel bir site ben tesbihlerimi oradan alırım hele 17 lik efe tesbihler tam strese bire bir

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Nedense bu konuyu ilk defa görüyorum. Bu kadar tespih aşkı olanların olması sevindirici. Genelleme yapacak olursak biz genelde adının Tesbih olduğunu düşünürüz ancak gerçek adı Tespih olduğu bilinmez. "Süphanallah" sözünden gelmektedir kökeni Arapçadır.

Şahsıma ait şuan için 3 adet tespih mevcut ileride bunun gelişmesi konusunda adımlarım olacak. Elimde bulunan tespihler aşağıdaki gibidir. Yakın bir zamanda fotoğraflarını eklerim.

- Sıkma Kehribar
- Kaplan Gözü Taşı
- Arpa Kesim Kuka

hode41

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
2
Nedense bu konuyu ilk defa görüyorum. Bu kadar tespih aşkı olanların olması sevindirici. Genelleme yapacak olursak biz genelde adının Tesbih olduğunu düşünürüz ancak gerçek adı Tespih olduğu bilinmez. "Süphanallah" sözünden gelmektedir kökeni Arapçadır.

Şahsıma ait şuan için 3 adet tespih mevcut ileride bunun gelişmesi konusunda adımlarım olacak. Elimde bulunan tespihler aşağıdaki gibidir. Yakın bir zamanda fotoğraflarını eklerim.

- Sıkma Kehribar
- Kaplan Gözü Taşı
- Arpa Kesim Kuka

https://www.tespihouse.com/resimler...i-Sikma-Kehribar-Tesbih--T557--resim-1764.jpg

Tavsiye ederim. Efsane bir tesbih

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747

- Sıkma Kehribar
- Kaplan Gözü Taşı
- Arpa Kesim Kuka

https://www.tespihouse.com/resimler...i-Sikma-Kehribar-Tesbih--T557--resim-1764.jpg

Tavsiye ederim. Efsane bir tesbih
Almak isteyenler için.
Sistemli Usta İşçiliği Beyzi Kesim Mavi Sıkma Kehribar Tesbih (T557) | Tesbih - Tesbih Modelleri - Tesbih Fiyatları - Tespihouse [%30 İndirimli]

sur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Arkadaşlar selamlar,
Kehribar tespihler ile ilgili aşağıdaki video'yu çektim. Umarım beğenirsiniz. Bu arada destek amaçlı kanala abone olup video'yu beğenebilirseniz de makbule geçer :)