Nvidia Ekran Kartı Driver Sorunu Yaşayanlar İçin.

Bu Konu size ne kadar faydalı oldu ?

• Sorunumu bu şekilde çözdüm.

Kullanılan: 1 33.3%
  • Sorunumu bu şekilde çözemedim

• İlgili konuda anlatım karışık olduğu için çözüme gidemedim.

• Kullanılan toplam oy
    3

Bu konuyu okuyanlar

GvnYLDZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba arkadaşlar, forum da pek aktif olarak gezinebilen biri değilim. Fakat dün gece şans eseri denk geldiğim konu da driver sorunu yaşandığını gördüm, biraz daha bakındığım zaman aslında bu sorunu çok kişi yaşadığını anladım.
Bu yüzden bu konuyla alakalı, kesin çözümü paylaşacağım.
Not; Çözüm için öncelikle orijinal ISO Windows dosyası tercih ederek bilgisayara kurulum yapmanız en önemli noktadır.

Öncelikle karşılaştığınız; Doğru ekran kartı driverini indirmenize rağmen sürücü bulunamadı hatası ve oyunlarda kasma gibi sorunlar.

Sorunun temelinde aslında Microsoft'un kendi içerisinde aldığı bazı kararlardan kaynaklı olduğunu söyleyebilirim.

Sorunun çıktığı nokta ise tamamıyla ekran kartı driverinizin kurulumunu ilk olarak Windows'un kendi yapmak istemesidir.

Basitleştirecek olursak
Windows Bilgisayarınız sıfır kurulum yaptıktan sonra güncellemeleri alarak ekran kartı driverinizi kendi kurmak istiyor. Fakat bu kurulumun temiz olması için öncelikle kendi içerisinde ki zorunlu güncellemeleri size aldırıyor. Red stone güncellemesi ve güvenlik güncellemeleri dahil.

Sizler bu konuyla alakalı çözümü aşağıdaki gibi uygulayabilirsiniz.

Öncelikle orijinal Windows iso'su kullanarak bilgisayarınızı formatlayın.(üzerinde oynanmış güncellemeler eklenip içerisinden gereksiz diye düşünülen yazılımların çıkarıldığı anlayacağınız dilden başkası tarafından tekrar editlenmis restore edilmiş Windows isolari kullanmayın)

Format attıktan sonra hiç bir program yazılım ve driver kurmadan( wifi veya ethernet driveri ihtiyaç doğrultusunda kurulabilir).
Bilgisayarınızın güncellemelerini denetleyin.
Orijinal Windows anahtarınız yoksa lütfen tüm işlemlerin sonunda crackleme yapın.

Güncelleme ekranından güncellemeleri denetleyin.
Birden fazla güncelleme olacaktır. Tüm güncellemeler bittikten sonra, bilgisayarınızı kapatıp açın ve belli bir süre açık bırakın, tekrar güncelleme ekranından güncellemeleri denetleyin ve güncellemeleri yapın. Bu işlem bir kaç küçük güncelleme olmakla beraber büyük bir red stone güncellemesi ile devam edecektir yaklaşık olarak internet hızınız ve bilgisayarınıza bağlı olarak 5 ila 8 saat sürecek bir güncelleme olacaktır.

Güncelleme ekranından dikkat etmeniz gereken sorun yaşadığınız ekran kartınızın driver kurulumu ile alakalı bir güncelleme satırının olacağıdır.

Tüm güncellemeler bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın

İlgili ekran kartı driverinizi resmi sitesinden indirin.
Ekran kartı driveri indirirken dikkat etmeniz gereken en önemli husus beta sürümlerini kesinlikle indirmeyin
Her zaman kararlı sürümleri indirip kurun.

İndirdiğiniz driver yazılımını çalıştırın ve temiz kurulum yap diyerek kurulum işlemini tamamlayın

Bilgisayarınızı yeniden başlatın
Masa üstü sağ tık yaparak Nvidia denetim masasına giriş yapın.

Sol tarafta bulunan kırılımlardan
NVidia PhysX ayarlarına tıklayın
Açılan pencereden NVidia PhysX GPU kullanacağı donanımı seçin En yüksek GPU Nvidia ekran kartınızın adı olacak bunu seçtikten sonra uygula deyin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın
Not: Nvidia PhysX işlemi bilgisayarınız sadece yük üstünde harici ekran kartını aktif hale sokmak yerine bu işlemden sonra bilgisayarınız açık kaldığı sürece Ekran kartınızdan güç alacağı anlamına gelir. Bu tür durumlarda tam performans çalışan bilgisayarınız yüksek güç tüketimi yapacaktır. Bu konuyu göz önünde bulundurarak son aşamayı dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Bu işlemlerin sonucunda artık driver sorunu yaşamadan tam performans bilgisayarınızı kullanabileceksiniz.

Bu durumla karşılaşıp yukarıda ki yöntem ile sorunu çözen arkadaşlar konu altına bilgi verirse aynı sorunu yaşayan arkadaşlar görüp durumu çözebilir bilgi alabilirler .

İyi forumlar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Konu için öncelikle teşekkürler ama bu durum laptoplar için zararlı diyebilirim. Ben şahsen i7-7700HQ ve 1050 Ti donanımına sahibim. FM oynarken bile bilgisayar 1050 Ti kartını devreye sokmuyor Graphics 630 ile çalıştırıyor ki laptoplar için özellikle de yenilerinde Intel Graphics çok önemli. Şahsen bu durumun gerektiğini hiç görmedim çünkü genellikle dediğiniz gibi Windows Update yaptıktan sonra Nvidia GeForce veya AMD programını indirdikten sonra bilgisayar ekran kartı için son sürümü kuruyor ve işlem tamamlanıyor. Bilgisayar duruma bağlı ekran kartları arasında geçiş yapıyor. Yapmıyor ise ya donanımsal arıza vardır yada Windows temiz kurulum yapamamıştır. Yinede konu için teşekkürler. Ayrıca konuyu sabitledim umarım başkalarına da yararı olur.

GvnYLDZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Konu için öncelikle teşekkürler ama bu durum laptoplar için zararlı diyebilirim. Ben şahsen i7-7700HQ ve 1050 Ti donanımına sahibim. FM oynarken bile bilgisayar 1050 Ti kartını devreye sokmuyor Graphics 630 ile çalıştırıyor ki laptoplar için özellikle de yenilerinde Intel Graphics çok önemli. Şahsen bu durumun gerektiğini hiç görmedim çünkü genellikle dediğiniz gibi Windows Update yaptıktan sonra Nvidia GeForce veya AMD programını indirdikten sonra bilgisayar ekran kartı için son sürümü kuruyor ve işlem tamamlanıyor. Bilgisayar duruma bağlı ekran kartları arasında geçiş yapıyor. Yapmıyor ise ya donanımsal arıza vardır yada Windows temiz kurulum yapamamıştır. Yinede konu için teşekkürler. Ayrıca konuyu sabitledim umarım başkalarına da yararı olur.
Kesinlikle katıldığım noktalar var.
Fakat kendi bilgisayarım da ve iş yerinde ki bilgisayarlarda uzun süredir bu şekilde kullanıyorum. Tek yaşadığım sorun maalesef batarya şarj sorunu :)