Siz Hangi Ubuntu Türevini / Türevlerini Kullanıyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    12

Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ubuntu, bildiğimiz üzere Debian'ı taban alan bir Linux dağıtımı ve Ubuntu'nun türevleri var.
Ubuntu:
ubuntu.png

Ubuntu, GNOME'u kullanan bir Linux dağıtımıdır.
İndirme Bağlantısı: Get Ubuntu | Download | Ubuntu
Ubuntu Türevleri:
Güncel Ubuntu Türevleri:
1. Kubuntu:
kubuntu.png

Kubuntu, KDE Plasma'yı kullanan bir Ubuntu türevidir.
İndirme Bağlantısı: Download Kubuntu | Kubuntu
2. Lubuntu:
lubuntu.png

Lubuntu, LXDE'yi kullanan bir Ubuntu türevidir. LXDE, sistem kaynaklarını oldukça verimli kullanır. Bu yüzden de bu Ubuntu türevi eski bilgisayarlarda tercih edilebilir.
İndirme Bağlantısı: Downloads | Lubuntu
3. Ubuntu Budgie:
ubuntubudgie.png

Budgie, Solus için geliştirilen bir masaüstü ortamı. Bu Ubuntu türevi, Budgie ile gelmektedir.
İndirme Bağlantısı: Downloads
4. Ubuntu Kylin:
ubuntukylin.png

Bu Ubuntu türevi, açıkcası bizi pek ilgilendirmiyor. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşıyorum. Bu Ubuntu türevi, Çinliler için geliştirilmiş.
İndirme Bağlantısı: 优麒麟(Ubuntu Kylin)18.04 下载
5. Ubuntu MATE:
ubuntumate.png

Ubuntu MATE, MATE'yi kullanır.
İndirme Bağlantısı: Download
6. Ubuntu Studio:
ubuntustudio.png

Bu Ubuntu türevi; ses, grafik ve video meraklılarına ve de profesyonellere uygun olan Linux dağıtımıdır. Varsayılan masaüstü ortamı Xfce'dir.
İndirme Bağlantısı: Download « Ubuntu Studio
7. Xubuntu:
xubuntu.png

Xubuntu, Xfce'yi kullanan bir Ubuntu türevidir. Eski bilgisayarı olanlar veya sadelik sevenler kullanabilir.
İndirme Bağlantısı: Download Xubuntu « Xubuntu
Artık Yeni Sürümü Çıkmayacak Ubuntu Türevleri:
1. Edubuntu:

edubuntu.png

Edubuntu, içinde özel eğitim uygulamaları bulunan bir Ubuntu türeviydi. Bu Ubuntu türevinin uzun zamandır yeni sürümü çıkmamaktadır.
İndirme Bağlantısı: Get Edubuntu | Edubuntu
2. mythbuntu:
Ubuntu Türeviyle İlgili Açıklama: Mythbuntu - Ubuntu Türkiye Wiki
İndirme Bağlantısı: Downloads - Mythbuntu
3. Ubuntu GNOME:
ubuntugnome.png

Ubuntu'nun Unity'den tekrar GNOME'a geçmesiyle yeni sürümü çıkmayacak olan Ubuntu türevidir.
İndirme Bağlantısı: Download | Ubuntu GNOME
Siz hangi Ubuntu türevini / türevlerini kullanıyorsunuz?

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Başta güzel çok basit bir işletim sistemi. Linux kullanmak isteyenler için tavsiye edebilirim. Kısa bir süreliğine kullanabilirler. Uzun süreli kullanımları hiç tavsiye etmem. Cidden rahatsız ediyor. :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Başta güzel çok basit bir işletim sistemi. Linux kullanmak isteyenler için tavsiye edebilirim. Kısa bir süreliğine kullanabilirler. Uzun süreli kullanımları hiç tavsiye etmem. Cidden rahatsız ediyor. :)
Ben Ubuntu ile Linux dağıtımı kullanmaya başlamadım. Linux Mint ile başlangıç yaptım ama onu da uzun zamandır kullanmıyorum. Arch Linux ve Arch Linux tabanlı dağıtımlar ile Debian gayet sade ve iyi Linux dağıtımları.
Kubuntu güzele benziyor. :)
Temalarla sonradan da özelleştirilebilir. KDE Plasma görsellik açısından iyi.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Kubuntu çok hoşuma gitti [emoji106] Yanında kurulabiliyor değil mi Windows'un?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Senelerdir Linux kullandım, bir sorun çıkmıyor.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Senelerdir Linux kullandım, bir sorun çıkmıyor.
Açıkcası biraz kullanıcıyla da alakalı. @kaanm55, Ubuntu istemediğini söylüyor ama Kubuntu kurmak istiyor. Son zamanlarda Ubuntu'yla forumda birkaç tane sorun yaşayan kullanıcı oldu. Ben henüz nasıl sorun yaşadıklarını anlayabilmiş değilim.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Windows candır, kod ile uğraşamam.. :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Siz elementary OS kurmaya çalışmıyor muydunuz?
Evet kuracaktım, ancak bir türlü müsait olamadım. BIOS ayarlarından USB seçemedim biraz karışıklık oldu. Sonrasında da uğraşmak istemedim. Aslında Rufus ile oluşturmuş olduğum USB üzerinden D:\\ tamamen boş olduğu için direkt olarak D:\\ sizini üzerine kuramaz mıyım?

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Evet kuracaktım, ancak bir türlü müsait olamadım. BIOS ayarlarından USB seçemedim biraz karışıklık oldu. Sonrasında da uğraşmak istemedim. Aslında Rufus ile oluşturmuş olduğum USB üzerinden D:\\ tamamen boş olduğu için direkt olarak D:\\ sizini üzerine kuramaz mıyım?
D boş olduğuna göre oraya direk kurabilirsin.
Boşuna disk bölmeye gerek yok. Uğraştırıyor sonra.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Sorun yaşayana kadar devam edicem ondan sonra KDE'den başka bir şeye de geçmem. :D

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Linux'ta her şey komut üzerinden olmuyor. Program kurmak çeşitli paket yöneticileri veya paket kurucuları sayesinde kolaylıkla yapılıyor.
Kurabilirsin.
KDE on xfce gücündedir ve linux ortamının en kararlı masaüstülerinden biridir. Not düşeyim.
Bu kadar net bir mesaj yazmanıza şaşırdım. Umarım KDE kendini geliştirmiştir.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Tövbe de yaw:D
Dün Linux yüzünden foruma bakamadım sinir hastası oldum.
Linux yüzünden değil, Ubuntu ve GNOME yüzünden yaşadın.
Manjaro'da güncellemeleri yükledin mi? Belki yükledikten sonra sorun yaşayacaksın. Sorun yaşayıp yaşamayacağını bilemiyoruz.
Açıkcası bir süre Ubuntu Budgie kullanmıştım. Çok güzel bir dağıtımdı. Ufak tefek sorunları vardı ama o kadar da sorunlu değildi.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Linux yüzünden değil, Ubuntu ve GNOME yüzünden yaşadın.
Manjaro'da güncellemeleri yükledin mi? Belki yükledikten sonra sorun yaşayacaksın. Sorun yaşayıp yaşamayacağını bilemiyoruz.
Açıkcası bir süre Ubuntu Budgie kullanmıştım. Çok güzel bir dağıtımdı. Ufak tefek sorunları vardı ama o kadar da sorunlu değildi.
Sistem güncel şuan mobildeyim. Pcye geçince tekrar bakarım. Güncellemeler çok hızlıydı. Sorun yaşarsam açıklarım. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Linux'ta her şey komut üzerinden olmuyor. Program kurmak çeşitli paket yöneticileri veya paket kurucuları sayesinde kolaylıkla yapılıyor.
Kurabilirsin.

Bu kadar net bir mesaj yazmanıza şaşırdım. Umarım KDE kendini geliştirmiştir.
Şöyle konuşayım, kdeyi uzun zamandır takip ederim ancak KDE 5 çıktıktan 3 yıl boyunca kullanmadım. Neden? Tecrübe. Bu adamlar bir majör sürüm ilan ettikten sonraki üç yıl boyunca korkunç hatalarla boğuşuyor ve KDE görebileceğiniz en sorunlu masaüstü haline geliyor. Ancak şu da doğru ki, KDE ekibi sürüm yayınladıktan sonra arkasına uzanıp ne güzel iş yaptık biz diyecek adamlar değil, ortaya attıkları şeyi geliştiriyorlar ve derinlemesine inceliyorlar. Belki xfce'den daha da kararlı diyemem zira xfce 10 yıldır ciddi bir şekilde elden geçmedi ancak KDE linux aleminin pek çok masaüstünden daha kararlıdır. Ama şu da doğru ki, biraz aşinalık istiyor. Mesela varsayılan uygulamalarla sorun yaşandığız hatırımda, biraz sabırlı olsaydınız nasıl değiştirmeniz gerektiğini keşfederdiniz.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Mesela eronis geldi aklıma, KDE dediğim zaman gülen bir xfce kullanıcısı idi. Şimdi kdeden başkası olmaz diyor. Ha ama donanım söz konusu ise kdeye de pek yanaşmıyor.

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Mesela varsayılan uygulamalarla sorun yaşandığız hatırımda, biraz sabırlı olsaydınız nasıl değiştirmeniz gerektiğini keşfederdiniz.
Sorunlarını çözmek istesem ben de araştırıp çözerim ama sorunlu bir masaüstü ortamı olduğu gerçek. Kullanıcıları bu tür sorunlarla uğraştırmak istiyorsanız o başka:
https://forum.shiftdelete.net/threads/linux-cafe.104920/page-225#post-4488261
https://forum.shiftdelete.net/threads/linux-cafe.104920/page-189#post-4451986
Şöyle konuşayım, kdeyi uzun zamandır takip ederim ancak KDE 5 çıktıktan 3 yıl boyunca kullanmadım. Neden? Tecrübe. Bu adamlar bir majör sürüm ilan ettikten sonraki üç yıl boyunca korkunç hatalarla boğuşuyor ve KDE görebileceğiniz en sorunlu masaüstü haline geliyor. Ancak şu da doğru ki, KDE ekibi sürüm yayınladıktan sonra arkasına uzanıp ne güzel iş yaptık biz diyecek adamlar değil, ortaya attıkları şeyi geliştiriyorlar ve derinlemesine inceliyorlar. Belki xfce'den daha da kararlı diyemem zira xfce 10 yıldır ciddi bir şekilde elden geçmedi ancak KDE linux aleminin pek çok masaüstünden daha kararlıdır. Ama şu da doğru ki, biraz aşinalık istiyor. Mesela varsayılan uygulamalarla sorun yaşandığız hatırımda, biraz sabırlı olsaydınız nasıl değiştirmeniz gerektiğini keşfederdiniz.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Mesela eronis geldi aklıma, KDE dediğim zaman gülen bir xfce kullanıcısı idi. Şimdi kdeden başkası olmaz diyor. Ha ama donanım söz konusu ise kdeye de pek yanaşmıyor.
İsteyen geçer, isteyen geçmez. @eronis iyi bir GNU / Linux kullanıcısı ama o da KDE ile ilgili sorun yaşamıştı. Böyle dediğinize göre demek ki KDE kendini geliştirmiş, sorunlarını çözmüş.

Son mesajlar