Bu konuyu okuyanlar

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,363
Öyle yaparsan bayağı uğraşırsın ve sorun yaşarsın. O yüzden o aracı kullandıktan sonra dediğini yapmalısın.
Çalışması lazım, iki komut var sitede. Birinde PPA'yı ekliyor; diğerinde ise veritabanını güncelliyor ve kuruyor. Ardından da o araç çalışıyor.
Onu kuramadım fakat Zenitiy adlı işletim sistemi kaldırıcı uygulamaya rastladım umarım o işe yarar. :)

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Ben mesela normal win kuruğum ve yedekleme için ikinci kısım harici linux için 3 bölüm ayırt ederim ve o şekilde bırakırım
1. kısım ext4 formatlarım bağlantı noktası olarak \ root u secerim
2.kısım swap
3. kısım home tercihli yaparım herhangi bir dağıtım değiştirdiğimde home bölümü haric diğer yerleri formatlarım bir sonraki kuruluma ayarlarım saklı kalsın diye

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ben mesela normal win kuruğum ve yedekleme için ikinci kısım harici linux için 3 bölüm ayırt ederim ve o şekilde bırakırım
1. kısım ext4 formatlarım bağlantı noktası olarak \ root u secerim
2.kısım swap
3. kısım home tercihli yaparım herhangi bir dağıtım değiştirdiğimde home bölümü haric diğer yerleri formatlarım bir sonraki kuruluma ayarlarım saklı kalsın diye
Aslında "\home" dizini için ayrı bir bağlama noktası yapmak sık dağıtım değiştirenler için büyük bir kolaylık.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Aynen öyle masaüstü ayarları klasörlerim tecihlerim adına ne varsa home bölümünde saklanır bu bölümü ayrı tutun

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,363
Ubuntu'da "Diskler"i açıp sabit diskinizle ilgili kısmın ekran görüntüsünü paylaşır mısınız?
1530556605478.png

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Antergos'un hiçbir sürümünde, ".deb" dosyaları kurulamıyor mu? Antrrgos için hangi dosya alternatifleri var? Peki uygulamalarda neler var? Örneğin ekran kayıt aracı var mı?
"Ekran kayıt aracı" dediğin tam olarak ne? Depolar var, AUR da var. O yüzden fazla sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
Hani var ya, Bandicam vesaire...
Antergos Windows'un yanına kurulmuyor mu?

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Hani var ya, Bandicam vesaire...
Antergos Windows'un yanına kurulmuyor mu?
Kuruluyor ama biraz uğraşmanız gerekmekte.
Depolarda SimpleScreenRecorder adında alternatif bir yazılım bulunuyor:
Arch Linux - simplescreenrecorder 0.3.11-1 (x86_64)
Teşekkürler. Açıkçası Chrome üzerinden io oyunları videoları çekiyorum arada bir, bunun için sordum, Antergos'un yanına Windows kuramamam ciddi bir sorun benim için. Mint diyorum da, internette gezinmesi yavaşmış..

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Teşekkürler. Açıkçası Chrome üzerinden io oyunları videoları çekiyorum arada bir, bunun için sordum, Antergos'un yanına Windows kuramamam ciddi bir sorun benim için. Mint diyorum da, internette gezinmesi yavaşmış..
Memnun olanlar var, olmayanlar var. Bence genelleme yapmak doğru değil. Antergos da iyi bir dağıtım ama kurulumda biraz zorluk yaşayabilirsiniz.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,363
RAM'iniz ne kadar? Bir de Sistem Gözlemcisi'nde "Kaynaklar" kısmı olacaktı. Oranın ekran görüntüsünü paylaşın. Takas alanı oluşturun, bir de isterseniz "/home" için ayrı bir bağlama noktası oluşturun.
RAM'mım 8 GB.
Şimdi ben Ubuntuyu başarılıysa silip Manjaroya geçtim fakat Ubuntudaki gibi uygulama mağazası göremedim. İndirdiğim programları nasıl kurabilirim? Ya da bir uygulama mağazası. Linux tarafında yeniyimde. :D

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
RAM'mım 8 GB.
Şimdi ben Ubuntuyu başarılıysa silip Manjaroya geçtim fakat Ubuntudaki gibi uygulama mağazası göremedim. İndirdiğim programları nasıl kurabilirim? Ya da bir uygulama mağazası. Linux tarafında yeniyimde. :D
Keşke dediklerimi uygulasaydınız. Arama yerine "pamac" yazın, çıkması lazım. Çıkmıyorsa bakarız.

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Memnun olanlar var, olmayanlar var. Bence genelleme yapmak doğru değil. Antergos da iyi bir dağıtım ama kurulumda biraz zorluk yaşayabilirsiniz.
Tamam. Teşekkürler. Antergos biraz gelişince kullanırım o zaman. Mint MATE , Manjaro XFCE ve Antergos XFCE şeklinde ilerleyeceğim. "Sen bence bunu dene" dediğiniz dağıtım var mı? Ubuntu dışında.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Zaten kullandığınız yazılım; paket yöneticisi. Niye başka bir yazılım arıyorsunuz?
Tamam. Teşekkürler. Antergos biraz gelişince kullanırım o zaman. Mint MATE , Manjaro XFCE ve Antergos XFCE şeklinde ilerleyeceğim. "Sen bence bunu dene" dediğiniz dağıtım var mı? Ubuntu dışında.
Kur işte dediğin dağıtımlardan birini. Biz yardımcı oluruz. İnternette onca kaynak var.

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Zaten kullandığınız yazılım; paket yöneticisi. Niye başka bir yazılım arıyorsunuz?
Kur işte dediğin dağıtımlardan birini. Biz yardımcı oluruz. İnternette onca kaynak var.
Peki. Seni biraz fazla yordum hocam. Hakkını helal et..

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,363
Yok halloldu. Benim iş.
Helal olsun efenim.
Yazılım Ekle kaldır diye bir görev yöneticisi varmış oraya istediği uygulamanın adını yazdığımda program çıkıyor ve indirebiliyorum. :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Basit bir masaüstü ortamı istiyorsan Budgie, Cinnamon ve MATE'nin dışına fazla çıkmanı önermem. Budgie ile gelen az dağıtım var ancak Cinnamon ve MATE birçok dağıtımla önyüklü geliyor. Biraz şık bir masaüstü ortamı istiyorsan Cinnamon; daha klasik bir masaüstü ortamı istiyorsan MATE öneririm. Dağıtım olarak Antergos kullanabilirsin. Windows'taki Bilgisayar Yönetimi'nden 150GB'lık alan aç. Antergos'un sitesinden canlı ISO'yu indir, Rufus ile yazdır. Sonra da kuruluma başla ama biraz zorlanacağını söylüyorum. Çünkü bölüm isimlendirmeleri Linux'ta "C, D, E, F" gibi gitmiyor. Hatta kazayla Windows'u silme ihtimalin var. O yüzden hangi bölümü seçeceğin konusunda biz yardımcı oluruz. Sen şu an dağıtım ve masaüstü araştırarak sadece vakit kaybediyorsun.
Yok halloldu. Benim iş.
Helal olsun efenim.
Yazılım Ekle kaldır diye bir görev yöneticisi varmış oraya istediği uygulamanın adını yazdığımda program çıkıyor ve indirebiliyorum. :)
Manjaro'yu nasıl buldunuz?

Son düzenleme:

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,363
Basit bir masaüstü ortamı istiyorsan Budgie, Cinnamon ve MATE'nin dışına fazla çıkmanı önermem. Budgie ile gelen az dağıtım var ancak Cinnamon ve MATE birçok dağıtımla önyüklü geliyor. Biraz şık bir masaüstü ortamı istiyorsan Cinnamon; daha klasik bir masaüstü ortamı istiyorsan MATE öneririm. Dağıtım olarak Antergos kullanabilirsin. Windows'taki Bilgisayar Yönetimi'nden 150GB'lık alan aç. Antergos'un sitesinden canlı ISO'yu indir, Rufus ile yazdır. Sonra da kuruluma başla ama biraz zorlanacağını söylüyorum. Çünkü bölüm isimlendirmeleri Linux'ta "C, D, E, F" gibi gitmiyor. Hatta kazayla Windows'u silme ihtimalin var. O yüzden hangi bölümü seçeceğin konusunda biz yardımcı oluruz. Sen şu an dağıtım ve masaüstü araştırarak sadece vakit kaybediyorsun.

Manjaro'yu nasıl buldunuz?
Biraz karışık ama hoş. Şuan herhangi bir yazılımsal hatayla karşılaşmadım. Gayet hızlı ve performanslı.
Ufak bir sorun var. İndirdiğim JPG resimlerini arkaplan masaüstü olarak atayamıyorum acaba başka tavsiye edebileceğiniz resim görüntüleme uygulaması varmıdır? :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ufak bir sorun var. İndirdiğim JPG resimlerini arkaplan masaüstü olarak atayamıyorum acaba başka tavsiye edebileceğiniz resim görüntüleme uygulaması varmıdır?
Bence sorun resim görüntüleme uygulamasıyla alakalı değil. Yüklü değilse Eye of Gnome öneririm.
Şimdi anladım. Siz galiba resim görüntüleme uygulamasından duvar kâğıdını değiştiriyorsunuz. :)

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,363
Bence sorun resim görüntüleme uygulamasıyla alakalı değil. Yüklü değilse Eye of Gnome öneririm.
Şimdi anladım. Siz galiba resim görüntüleme uygulamasından duvar kâğıdını değiştiriyorsunuz. :)
Destekleriniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim. İyi Geceler. :)

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
@kaanm55
Linux dağıtımlarında kararlılığı etkileyen birçok etken var. Manjaro şu anda @Death Mark'ın bilgisayarında düzgün bir şekilde çalışıyor ama senin bilgisayarında düzgün çalışmayabilir. Mesela benim bilgisayarda Linux Mint ve Ubuntu Budgie gayet düzgün bir şekilde çalışıyordu.
@Death Mark
Uçbirime "screenfetch" yazarsan genel olarak sistem bilgileri çıkacaktır.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
zamanında fluxbox hastası idim sonradan sonradan openbox a döndük

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
GIMP'in son versiyonunu gördünüz mü ?
Adamlar yardırmış.
Bu sefer gerçekten Photoshop ile yarışır hale geldi.

1530649220830.png