Bu konuyu okuyanlar

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Kasarsa kafasına vururuz.
Yok ya ben bir Mint ile başlarım herhalde.
@Forumun Ağası Finix şaka yapıyor. Sistem kaynaklarının kullanımını belirleyen etken genellikle masaüstü ortamıdır. Hafif bir şey istersen Linux Mint Xfce veya Antergos Xfce kurabilirsin ama masaüstü ortamını beğenir misin, orası sana kalmış. Herkesin tercihi GNU / Linux'ta değişiyor.
Antergosta Xfce'de iki uygulama yeri var gibi duruyor macOS gibi... o kaldırılabilir mi? Tasarım açısından çok daha iyi.
Linux mint cinnamon iyi verim verir mi özelliklerini verdiğim laptopta?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Antergosta Xfce'de iki uygulama yeri var gibi duruyor macOS gibi... o kaldırılabilir mi? Tasarım açısından çok daha iyi.
@Halktan Biri, Antergos Xfce kullanıyordu. Bildiğim kadarıyla kaldırılıyor. Panelin de istenilen kenara taşınıyor olması lazım.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
MacOS görünümüne benzer bir Linux dağıtımı arıyorsan ElementaryOS'a bakmanı öneririm.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Linux'taki masaüstü ortamları Windows'taki gibi değil. Oldukça özelleştirilebilir ve esnek... O konuda rahat ol bence.
Cinnamon bence verim verebilir ama sistem kaynaklarını Xfce'ye göre biraz daha fazla kullanır. İki dağıtım da iki masaüstü ortamını destekliyor.
Kullandığın önemli yazılım var mı? Bir de Windows'un yanına mı kuracaksın?

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Linux'taki masaüstü ortamları Windows'taki gibi değil. Oldukça özelleştirilebilir ve esnek... O konuda rahat ol bence.
Cinnamon bence verim verebilir ama sistem kaynaklarını Xfce'ye göre biraz daha fazla kullanır. İki dağıtım da iki masaüstü ortamını destekliyor.
Kullandığın önemli yazılım var mı? Bir de Windows'un yanına mı kuracaksın?
Windows yerine (c) kurmayı öneriyorum.
Sizin panel yok galiba @Halktan Biri ekran görüntüsünde yoktu :/

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Windows yerine (c) kurmayı öneriyorum.
Sizin panel yok galiba @Halktan Biri ekran görüntüsünde yoktu :/
Bildiğim kadarıyla Xfce'de bazı dağıtımlarda geliyor, bazılarında gelmiyor. Gelse bile o panel silinebilirdir.
Eğer Windows'u silip Antergos veya Linux Mint kuracaksan zorlanmadan kurarsın. Burada önemli olan nokta kullandığın yazılımların Linux sürümünün olup olmadığı...

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bu bahsettiğiniz paneli bir resim üzerinde gösterirseniz ne olduğunu anlayabilirim. :)
Acaba panelin üstte olmasından mı bahsediyorsunuz.
Google'a "antergos xfce" yazın; bazı resimlerde altta rıhtım, üstte panel var. Alttaki rıhtımı istemiyor anladığım kadarıyla.

Son düzenleme:

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Google'a dediğimi yazdınız mı? Ben demiyorum, @kaanm55 araştırmış galiba. Ben de baktım, rıhtım var resimlerin çoğunda.
Demek ki onlar özelleştirilmiş ekran görüntüleri. :)
Evet. Google'da Antergos XFCE olarak arattığımda dediğiniz resmi gördüm. 2016 sürümü böyleymiş. Gerçekten güzel gözükmüyor. :)
Ama şimdiki hali eskisine göre çok daha güzel.

Antergos XFCE'nin eski hali şöyleymiş ama yenisi böyle değil.
1530300046337.png

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Türkçesever galiba beynimi okuyor.
Allah razı olsun hepinizden çok bilgilendim Linux hakkında.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Evet. Google'da Antergos XFCE olarak arattığımda dediğiniz resmi gördüm. 2016 sürümü böyleymiş. Gerçekten güzel gözükmüyor. :)
Ama şimdiki hali eskisine göre çok daha güzel.

Antergos XFCE'nin eski hali şöyleymiş ama yenisi böyle değil.
Ekli dosyayı görüntüle 43972
Dağıtım üzerinde değişiklikler yapılmazsa kötü durur bence de. GNU / Linux kulanmak isteyen biri, Debian'ın ekran görüntülerine baksa büyük ihtimalle görünümünü beğenmeyecektir. Belki de temalarla vs. özelleştirebileceğinden haberdar olmayacaktır.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bildiğimiz üzere @Forumun Ağası Finix, KDE kullanmasını seven ve doğal olarak görselliğe önem veren bir GNU / Linux kullanıcısı. O yüzden bence Xfce'nin böyle olmasını normal karşılayacaktır.
Eh, bana bir şey ifade etmiyor. İşin esası çirkin denecek bir yönü de yok bence, hani her zaman bildiğimiz xfce teması bu. Debian, arch üzerinde xfce kurmak isterseniz aha bu gelir.
Çirkin değil ama gerektiğinden fazla sade. Ben mesela Xfce kullanmak istesem bu temalarla kullanmam.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Çirkin değil ama gerektiğinden fazla sade. Ben mesela Xfce kullanmak istesem bu temalarla kullanmam.
Ben de o haliyle kullanmam. Zaten Antergos XFCE güzel bir görünümde geliyor. Ama dediğiniz gibi Debian, ayrıca Fedora ve birkaç dağıtımda daha XFCE yüklü geldiği haliyle bana güzel gözükmüyor.

Bana göre varsayılan olarak güzel bir görünümde gelen XFCE'li dağıtımlar:
Antergos, Manjaro, Linux Mint.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bildiğimiz üzere @Forumun Ağası Finix, KDE kullanmasını seven ve doğal olarak görselliğe önem veren bir GNU / Linux kullanıcısı. O yüzden bence Xfce'nin böyle olmasını normal karşılayacaktır.

Esasında KDE'yi görsellik için kullanmıyorum. Hatta görsellik açısından hep sakat olduğunu düşünürdüm, son zamanlarda tabii aynı fikirde değilim ancak halen daha bana Gnome görsellik açısından daha tatmin edici geliyor. Hatta öyle ki, Xfce'deki özelleştirme seçeneklerine hep hayran kalmışımdır. Bir yıl önce sanırım, bir ay kadar kullanmıştım. Neden KDE kullandığım daha çok pratik bir konu ve dediğim gibi Xfce'in bu hali bana çirkin gelmiyor. Evet sade, biraz soğuk duruyor ve sistemi bu şekilde tutmam. Ancak bu şekilde de kullanılmayacak gibi değil, yani en azından sistem bana böyle gelse içeriğiyle oynanmadığını anlarım.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ben de o haliyle kullanmam. Zaten Antergos XFCE güzel bir görünümde geliyor. Ama dediğiniz gibi Debian, ayrıca Fedora ve birkaç dağıtımda daha XFCE yüklü geldiği haliyle bana güzel gözükmüyor.

Xubuntu?

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Ben olsam Xfce'de görünüm bakımından Manjaro'yu ilk soraya koyardım. O temaların benzeri var mı acaba? :rolleyes:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bazı şeyler acı veriyor.
Screenshot_20180630_233245.png

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,369
Linux ne kadar da güzel bir işletim sistemiymiş. :D