SDN Hangi Tarayıcıyı Kullanıyor?

Hangi internet tarayıcısını tercih ediyorsunuz?

• Google Chrome

Kullanılan: 277 56.8%
  • Opera

Kullanılan: 108 22.1%
  • Firefox

Kullanılan: 59 12.1%
  • Safari

Kullanılan: 26 5.3%
  • İnternet Explorer

Kullanılan: 7 1.4%
  • Microsoft Edge

Kullanılan: 31 6.4%
  • Avant Browser

Kullanılan: 1 0.2%
  • Maxthon

Kullanılan: 3 0.6%
  • Yandex Browser

Kullanılan: 11 2.3%
  • diğer (belirtiniz)

Kullanılan: 18 3.7%

• Kullanılan toplam oy
    488

Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bir de Ubuntu da öyle bir kere 12.04 yüklemesinde Önerilen tarayıcılarda Firefox çıktı.
Linux dağıtımları, ağırlıklı olarak Mozilla Firefox ile önyüklü olarak geliyor ama Chromium ile önyüklü gelen dağıtımlar da var.
Linux Mint'te Mozilla Firefox kullanmak zorunda değilsin.
Google Chrome nedense birkaç sekme açıkken bulunduğum sekmeden diğer sekmeye geçmeye çalıştığımda sayfayı tekrar yüklemek zorunda kalabiliyor. Ama sorun RAM'in yetersiz gelmesinden kaynaklı değil. Tarayıcıyı güncellediğimden beri böyle. Geçen gün güncelleyip Chrome 67 sürümüne geçmiştim.
Önbelleği temizlemek ve Chromium ayarlarını sıfırlamak yararlı olabilir. Kullandığınız uzantılardan da kaynaklanıyor olabilir. Girdiğiniz sitelerin kendisi kod yoluyla böyle bir şey yapmış olabilir. Çünkü HTML kodlarıyla yapılabiliyor:
HTML Otomatik Sayfa Yenileme Kodu | Emirhan Bülbül

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Girdiğiniz sitelerin kendisi kod yoluyla böyle bir şey yapmış olabilir. Çünkü HTML kodlarıyla yapılabiliyor:
HTML Otomatik Sayfa Yenileme Kodu | Emirhan Bülbül
Öyle değil hocam. Siteye özgü bir sorun değildi. Bu arada Windows'ta Chromium'u yükledim. Şu an için memnunum. Zaten Linux tarafında da Chromium kullanıyorum.

Fark ettiğim bir şeyi size söylemek istiyorum. Google Chrome'un en güncel sürümü 67 iken, Chromium'un en güncel sürümü 69. Günümüzdeki birçok tarayıcının Chromium tabanlı olduğunu düşünürsek bu durum bana mantıklı geliyor. İlk önce Chromium gelişitiriliyordur ve yeni sürüm, yeni özellikler ekleniyordur. Daha sonra Google Chrome, Opera gibi tarayıcılara güncelleme olarak geliyordur diye düşünüyorum.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Öyle değil hocam. Siteye özgü bir sorun değildi. Bu arada Windows'ta Chromium'u yükledim. Şu an için memnunum. Zaten Linux tarafında da Chromium kullanıyorum.

Fark ettiğim bir şeyi size söylemek istiyorum. Google Chrome'un en güncel sürümü 67 iken, Chromium'un en güncel sürümü 69. Günümüzdeki birçok tarayıcının Chromium tabanlı olduğunu düşünürsek bu durum bana mantıklı geliyor. İlk önce Chromium gelişitiriliyordur ve yeni sürüm, yeni özellikler ekleniyordur. Daha sonra Google Chrome, Opera gibi tarayıcılara güncelleme olarak geliyordur diye düşünüyorum.
Windows'a Chromium nasıl kuruluyor ki? Sıkıştırılmış dosyayı mı indirdiniz?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Windows'a Chromium nasıl kuruluyor ki? Sıkıştırılmış dosyayı mı indirdiniz?
Aslında önceden de dediğim gibi Windows'a Chromium'u indirmek Linux'taki kadar güvenli ve kolay değil. Bunun nedeni internette Chromium indirme sayfasıymış gözüken birçok yanıltıcı sitenin olması.

Chromium'u indirmek için önceden araştırdığımda şu sayfayı bulmuştum. Site sertifikasını da Google vermiş. Demekki resmi bir site olarak görebiliriz.
Download Chromium

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Aslında önceden de dediğim gibi Windows'a Chromium'u indirmek Linux'taki kadar güvenli ve kolay değil. Bunun nedeni internette Chromium indirme sayfasıymış gözüken birçok yanıltıcı sitenin olması.

Chromium'u indirmek için önceden araştırdığımda şu sayfayı bulmuştum. Site sertifikasını da Google vermiş. Demekki resmi bir site olarak görebiliriz.
Download Chromium
Site bildiğim kadarıyla doğru ama Windows'ta Chromium kullanmak bence çok da iyi bir fikir değil. Çünkü sürekli güncellenen bir tarayıcı. Şimdi en son 7 dakika önce güncellendiğini yazıyor.

Reaksiyon puanı
602
Chromium sanırım güvenli olmayabilir diye düşünüyorum:
Yorumlara bakınca herkesin Chromium'u virüs veya malware olarak söylediği oluyor.

Fakat Linux'u kullanmanın bir avantajı var o ise virüssüz olması. :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Yorumlara bakınca herkesin Chromium'u virüs veya malware olarak söylediği oluyor.
Chromium, virüs değil. Chromium, açık kaynak kodlu ve en önemlisi de özgür bir yazılım. Ben bu yüzden Chromium'un Google Chrome'dan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Linux, Windows'a göre biraz daha farklı. Linux'a geçtiğin zaman farklı olduğunu göreceksin.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

Fakat Linux'u kullanmanın bir avantajı var o ise virüssüz olması. :)
Chromium virüs değildir. Google Chrome, Opera, Vivaldi Browser, Yandex Browser gibi birçok tarayıcı Chromium tabanlıdır.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Windows'ta Chromium'u kullanırken sayfa çeviri özelliği çalışmıyor. Hep hata veriyor. Acaba nedeni nedir?
@Türkçesever

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Mobilde Chrome
PC'de Yandex.Browser

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Windows sürümü ve Chromium sürümü nedir?
Tarayıcının Linux ve MacOS gibi işletim sistemleri için de sürümü bulunuyor. Bu sebepten tarayıcıyı kullandığım işletim sistemini söyledim. :)
Chromium sürümü nedir?
69.0.3458.0 (Geliştirici Derlemesi) (64 bit) Sürümü

---- Mesajlar birleştirildi ----

Eklenti için teşekkürler. Ama benim demek istediğim sayfaya sağ tıkladığımızda "sayfayı çevir" özelliğinin hep hata vermesiydi. :)

Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Eklenti için teşekkürler. Ama benim demek istediğim sayfaya sağ tıkladığımızda "sayfayı çevir" özelliğinin hep hata vermesiydi. :)
Evet, haklısın,
"bu sayfa çevrilemedi" diye hata veriyor.
Ama yukarıda dediğim gibi, Google Çeviri eklentisi ile her hangi sorun yaşamıyorsun, şimdi denedim. :)

HT1KUH.png

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Evet, haklısın,
"bu sayfa çevrilemedi" diye hata veriyor.
Ama yukarıda dediğim gibi, Google Çeviri eklentisi ile her hangi sorun yaşamıyorsun, şimdi denedim. :)

HT1KUH.png
Hocam eklenti için çok teşekkür ederim. Ne zamandan beri böyle bir eklenti arıyordum. :)
Bu arada normalde Opera'da sayfayı çevirme özelliği yok. Ama paylaştığınız eklentiyi Opera'ya kurarak bu özelliği kullanabiliriz.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Hocam eklenti için çok teşekkür ederim. Ne zamandan beri böyle bir eklenti arıyordum. :)
Bu arada normalde Opera'da sayfayı çevirme özelliği yok. Ama paylaştığınız eklentiyi Opera'ya kurarak bu özelliği kullanabiliriz.
Yani, pek tabi. :)
Google Translate eklentisi

Yukarıda karşılaştığımız "bu sayfa çevrilemedi " hatası genel bir şey ve şimdilik eklentisiz çözümü yok gibi duruyor, Google Developers forumlarına baktım.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Arkadaşlar Chromium'da eklenti bildirimlerini nasıl kapatabilirim. Windows'ta eklenti bildirimine sağ tıkladığımda bildirimi devre dışı bırak diyebiliyorum. Ama Linux'ta eklentinin bildirimine sağ tıkladığımda bildirim kapanmış oluyor.

mustafaylcn

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Bu güne kadar hep CHROME üzerinden yol aldık, son zamanlarda bazı sorunlar yaşıyordum. Biraz mozilla denemek istedim. Şimdilik aramız iyi gidiyor bakalım.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Nedense Firefox Linux'ta Windows'a göre daha hızlı geliyor bana. :)

Linux'ta Firefox'a geçtim yine.

Frankresh

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Steamde birçok trade işim oluyor. En çok işime yarar eklentiye google chrome sahip olduğundan chrome kullanıyorum. Ancak bu eklentiler opera'da da olsa hiç düşünmeden operaya geçerdim :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Tarayıcıyının tasarımını beğeniyorum. Bugüne kadar hiçbir sorun yaşatmadı. Yandex'i zaten 5-6 saat forum ile birlikte kullanırım. İşlevsel buluyorum. Uzantı desteğide geniş. Bugüne kadar Mozilla'da kullandım, Chrome sersini, Opera'da dahil. hiçbiri Yandex kadar tatmin etmedi. Diğerlerinde hep sorun yaşadım. :)
Android'e Yandex Browser'ı kurdum. Şu anda iyi çalışıyor. Google Chrome'a göre bir sürü özellik eklemişler.
Linux sürümü beta ama Türkçe dil desteği var mı? Merak ettiğimden dolayı soruyorum.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Windows'ta Opera Developer'ı yükledim. Tam istediğim gibi olmuş. :)

Artık Opera Developer'da arama motorunu özelleştirebiliyor ve kaldırabiliyoruz. Ayrıca dahili reklam engelleyicisi de geliştirilmiş. Onun haricinde ayarlar sekmesi daha modern ve güzel bir görünüme sahip. :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Artık Opera Developer'da arama motorunu özelleştirebiliyor ve kaldırabiliyoruz. Ayrıca dahili reklam engelleyicisi de geliştirilmiş. Onun haricinde ayarlar sekmesi daha modern ve güzel bir görünüme sahip. :)
Opera'nın normal sürümünden farkı ne?

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747

Opera'nın normal sürümünden farkı ne?
Beta gibi düşün, yeni özellikleri var ve çok stabil değil.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Opera'nın beta sürümü var ama @Halktan Biri'nin kullandığı sürüm herhâlde daha da kararsız olanı.
Geliştirici sürümü oluyor Developer, beta ve stabil sürümlere nazaran farklılık gösteriyor her açıdan. Deyim yerindeyse; çeşitli testlere, derin incelemeye, kurcalanmaya en müsait olanı.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Opera'nın beta sürümü var ama @Halktan Biri'nin kullandığı sürüm herhâlde daha da kararsız olanı.
Kararsız demeyelim de test sürümü diyelim. Yeni özellikler ilk olarak developer sürümünde test ediliyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Beta gibi düşün, yeni özellikleri var ve çok stabil değil.
Açıkçası stabil olmadığı düşüncesine katılmıyorum. Şu an için gayet kararlı çalışıyor. :)

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969