Kullanım sırasında CPU sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Kutluhan Özbakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Öncelikle hayırlı ramazanlar dilerim. Size bir kaç sorum var dilerim ki yardımcı olabilirsiniz bana. Öncelikle aşağıda vereceğim sistemi daha bu sene aldım ki 6 ayı bile geçmedi. Sorun şu ki GTA V gibi bu sistemin rahat kaldırabileceği oyunlarda "alt tab" yaptığım takdirde bilgisayarım kitleniyor ve bir süre bu şekilde kaldıktan sonra kendine geliyor. Baktığımda ise CPU %99 olarak gözüküyor. Ayrıca discord açıksa arka tarafta karşı tarafa sesim gitmiyor bir süre daha sonra gelmeye başlıyor. Bir dar boğaz olduğunu düşünüyorum fakat eklemek isterim ki bu sorun 1 hafta öncesinde başladı yani daha öncesinde yoktu.

Not olarak bilgisayarımın üstünde yaklaşık 8 tane usb portuna takılı cihazım var. Bunlardan klavye,mause dışında masa lambası da dahil. Acaba bu sistemin güç kaynağına bir yük olduğu için böyle bir durumla karşılaşıyor olabilir miyim? Teşekkür ederim, iyi günler dilerim.

AMD Ryzen 3 R3 1200 Soket AM4 3.1GHz 8MB Önbellek 65W 4 Çekirdek İşlemci
MSI A320M PRO-VD/S AMD A320 Soket AM4 DDR4 3200MHz (OC) VGA DVI Anakart
MSI GeForce GTX1050 Ti 4GT OC 4GB GDDR5 128Bit DX12 Ekran Kartı
CORSAIR 8GB Vengeance DDR4 2400MHz CL14 Single RAM
Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 7200Rpm 64MB Harddisk
PowerBoost Royal Serisi VK-G1002S USB 3.0 Midtower Kasa
Thermaltake Litepower 450W APFC 12cm Fanlı PSU

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Sistem maksimum 348 watt çekiyor.
Tüm sürüclerin güncel mi? Temiz kurulum denedin mi?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ekran kartı sürücüsünün güncellenmesi sonucu olabilir. Aygıt yöneticisinden ekran kartınızı bulup sağ tıklayın ve özellikler diyin. Oradan sürücü kısmından sürücüye geri dön diyerek eski sürümde de aynı sorun var mı bakabilirsiniz.

Kutluhan Özbakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Ekran kartı sürücüsünün güncellenmesi sonucu olabilir. Aygıt yöneticisinden ekran kartınızı bulup sağ tıklayın ve özellikler diyin. Oradan sürücü kısmından sürücüye geri dön diyerek eski sürümde de aynı sorun var mı bakabilirsiniz.

Şimdi deniyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim. Ekran kartının Cpu ile doğrudan bir bağlantısı varmıdır

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Şimdi deniyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim. Ekran kartının Cpu ile doğrudan bir bağlantısı varmıdır
Bazı durumlarda uyuşmazlık veya çakışma yapabiliyor sürücülerden dolayı. Eğer bununla alakalı değilse bu olay olmaya başladığı zaman bilgisayarda herhangi bir güncelleme yapmış mıydınız?

Kutluhan Özbakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Bazı durumlarda uyuşmazlık veya çakışma yapabiliyor sürücülerden dolayı. Eğer bununla alakalı değilse bu olay olmaya başladığı zaman bilgisayarda herhangi bir güncelleme yapmış mıydınız?
Son zamanda yaptığım tek şey ekran kartı güncellemesi, onuda zaten nvidia kendi önerip yüklememi söylediği için yapıyorum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Son zamanda yaptığım tek şey ekran kartı güncellemesi, onuda zaten nvidia kendi önerip yüklememi söylediği için yapıyorum.
1050 Ti ile alakalı mı bilmiyorum ama son 2 güncelleme de bilgisayarın içine etti benim. Sürücüyü güncelledikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıyorum ve ondan sonra Nvidia kartı başlatılamadı hatası alıyorum saçma bir şekilde. 2 sürüm eskisini kullanıyorum şuan.

Kutluhan Özbakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
1050 Ti ile alakalı mı bilmiyorum ama son 2 güncelleme de bilgisayarın içine etti benim. Sürücüyü güncelledikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıyorum ve ondan sonra Nvidia kartı başlatılamadı hatası alıyorum saçma bir şekilde. 2 sürüm eskisini kullanıyorum şuan.

Olabiletesi yüksek bir durum zaten genel bakıldığında şu forumda en çok sorun yaşayanlar 1050ti sahibi olanlar(fps sorunu gibi)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Olabiletesi yüksek bir durum zaten genel bakıldığında şu forumda en çok sorun yaşayanlar 1050ti sahibi olanlar(fps sorunu gibi)
Sürüm 1803 de sorun var bence. Windows sürüm 1709 da ekran kartı sürücüsünü güncelledim ve sıkıntı yaşamadım daha sonra sürüm 1803 güncellemesi geldi ama sürücü hatası verip verip durdu bilgisayar güncellemeyi bir türlü yükleyemedi. Zaten format atmam gerekiyordu bu da bahanem olmuştu. Formattan sonra sürüm 1803 yüklü olunca haliyle bu seferde ekran kartı sürücüsüne izin vermiyor ciddi anlamda sıkıntılı bir durum.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Sürüm 1803 de sorun var bence. Windows sürüm 1709 da ekran kartı sürücüsünü güncelledim ve sıkıntı yaşamadım daha sonra sürüm 1803 güncellemesi geldi ama sürücü hatası verip verip durdu bilgisayar güncellemeyi bir türlü yükleyemedi. Zaten format atmam gerekiyordu bu da bahanem olmuştu. Formattan sonra sürüm 1803 yüklü olunca haliyle bu seferde ekran kartı sürücüsüne izin vermiyor ciddi anlamda sıkıntılı bir durum.
1803 bir bende sıkıntı yaratmadı sanırım. Sorunsuz kullanuyorum.

Kutluhan Özbakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

Windows sürümünü nasıl azaltabiliriz. Bu arada sormak istediğim bir şey var, elimde windows 10 keyi var fakat yükleyecebileceğim bir cd yok indirip usb ye atabileceğim orjinal bir link varmı windows tarafından dağıtılan

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Windows sürümünü nasıl azaltabiliriz. Bu arada sormak istediğim bir şey var, elimde windows 10 keyi var fakat yükleyecebileceğim bir cd yok indirip usb ye atabileceğim orjinal bir link varmı windows tarafından dağıtılan
Orijinal ISO dosyasını buradan indirebilirsin. Format attıktan sonrada internete bağlanıp keyi girersin. Bu aracı çalıştırdıktan sonra "bilgisayarı yükselt" seçeneği değilde ismini hatırlamadığım diğer seçeneği seçin ardından bu bilgisayarın özelliklerini kullan tikini kaldırın. Windows 10 64-bit olduğundan emin olun. Daha sonra en az 8 GB USB belleğe çıkan menüden yazdırma işlemini yapın. Sonrası format zaten :) Yalnız bu sürüm 1803 kurar bilgisayarınıza. Her zaman en günceli vardır.

Windows 10'u Ä°ndirin

Sende 1060 var :D 1050 ve 1050 Ti ekran kartlı çoğu laptop kullanıcısında sıkıntılar var.

Son düzenleme:

Kutluhan Özbakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Orijinal ISO dosyasını buradan indirebilirsin. Format attıktan sonrada internete bağlanıp keyi girersin. Bu aracı çalıştırdıktan sonra "bilgisayarı yükselt" seçeneği değilde ismini hatırlamadığım diğer seçeneği seçin ardından bu bilgisayarın özelliklerini kullan tikini kaldırın. Windows 10 64-bit olduğundan emin olun. Daha sonra en az 8 GB USB belleğe çıkan menüden yazdırma işlemini yapın. Sonrası format zaten :) Yalnız bu sürüm 1803 kurar bilgisayarınıza. Her zaman en günceli vardır.

Windows 10'u Ä°ndirin

Mükemmelsin! peki format sonrası driverlar kurulumları için ekstra bir şey yapmama gerek varmı ? ekran kartı dışında

bumblebee8

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Ben de Ryzen 1200/1050 Ti kullanıyorum. Son gelen güncelleme ile Nvidia Experience bozuldu, yeniden yüklemek zorunda kaldım. Ama sorunun ondan kaynaklandığını sanmıyorum. Bir hafta öncesinde sorun yaşamaman beni şaşırttı açıkçası. Sorunu çok daha önce yaşamanı beklerdim. Çünkü GTA V, CPU’ya yüklenen bir oyun. Oyun videolarına bakarsan Ryzen 1200’ün %100’lendiğini görebilirsin. Ryzen 1200, SMT’si olmadığı için multitasking konusunda sıkıntı yaşıyor. Bir de overclock edemiyorsun, üstüne RAM de 2400MHz. Bunlar hep CPU performansına eksi yazıyor. Discord ile birlikte problem yaşamanın sebebi bu. CPU’ya yüklenen bir oyun oynarken arkada sıkıntısız bir şekilde Discord vs açmak için Ryzen 1200 yerine 1400 tercih etmeliydin. Zaten bu foruma bakarsan Ryzen 3 1200 ile Discord problemi yaşayıp konu açan başkasını da görürsün. Diğer bir taraftan GTA V birkaç saat kapatılmadan oynandığında 8GB RAM ile sorun çıkartabilen bir oyun. RAM tükendiği için o anlık takılmayı yaşıyorsun çok büyük ihtimalle. Çünkü sistem bir şekilde patch file oluşturuyor RAM yetmeyince hard diske ve sen masaüstüne geçerken patch file kullanıldığı için takılma meydana geliyor. Sorunu format atsan da bir süre sonra yeniden yaşayacaksın. Oyun oynarken arka planda başka işlemlerin yapılmadığına emin ol. Başka yapabileceğin bir şey yok maalesef.