Dell 7577 mi? yoksa Lenovo legion y520 mi? Neden?

Bu konuyu okuyanlar

Thanma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar konumun başlığından da anlaşılacağı üzere iki bilgisayar arasında kaldım linklerini aşağıda vereceğim. Biliyorum bu konu üzerine birçok yazı var ancak çoğunu okudum ve hala kararsız kaldığım için bu konuyu açmaya karar verdim. Bir ve ya iki gün içerisinde bu bilgisayarlardan birini alacağım o yüzden tavsiyelerinize acil ihtiyacım var. Öncelikle neden kararsız kaldığımı yazayım:

Dell in üstün yanları:
1) Dış parça kalitesi çok az daha iyi
2) i7 işlemci (lenovo da i5)
3) Daha iyi batarya ömrü (ancak okuduğum kadarı ile 1 sene içerisinde ölüyormuş bataryaları)
4) Touchpad'i lenovo ya göre daha iyi
5) Parmak okuyucu özelliği var
6) Kesinlikle daha iyi bir görüntüsü var

Lenovo nun üstün yönleri
1) 16gb ram (dell de 8gb)
2) Klavyesi dell e göre biraz daha iyi

Yukarıya bakınca dell daha iyi görünüyor olabilir ancak durum biraz daha karışık benim için. Ben laptop'u daha çok oyun oynamak için istiyorum bu nedenle işlemcinin i5 ya da i7 olması benim için o kadar da önemli değil. Ancak ram'in yüksek olması önemli bu nedenle daha üstün yönleri olsa dahi dell'i tak diye seçemiyorum. DDR4 2400Mhz 8gb ramler 450tl civarında. Yani yükseltmek için bir hayli parayı gözden çıkartmam gerekiyor malesef. Bir de almak istediğim sitedeki dell bilgisayarın altındaki yorumları okursanız 3-5 kişinin fan sesinden rahatsız olduğunu yazdıklarını görebilirsiniz. İnternetteki araştırmalarımda ise dell'in bu modelinde fan sesinden rahatsız olanı göremedim.

Durum bu arkadaşlar. Sizin önerilerinizi bekliyorum. Lütfen birini tercih ederken nedenini de yazınız aksi taktirde pek bir işime yaramayacaktır. Linkler:

Lenovo Legion Y520-15IKBN Intel Core i5 7300HQ 16GB 1TB + Fiyatı

Dell Gaming 7577 Intel Core i7 7700HQ 8GB 1TB + 128GB SSD Fiyatı

Yazım biraz uzun oldu kusura bakmayın. Okuyan ve (ve ya) cevap yazan herkese şimdiden teşekkürler, iyi günler.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Dell 7577 öneririm.

BlueEyess

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bende 3 aydır araştırıyorum hocam baya bilgi sahibi oldum Lenova Y520 klavyesi evet dell'e göre çok daha iyi ancak kronik sorunu var klavyede ve ayrıca oyun amaçlı alıyorsan zaten klavye mouse alman gerekecek ben alıcam o yüzden çokta önemli olmıcak Dell'in klavyesi.3 aydır ilk defa bu fiyata düştü 7577 ben dün sipariş verdim.Bugün akşam ulaşıcak ellerime inşallah :) Bana kalırsa indirimi kaçırma çokta düşünme siparişi ver.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
İlk etapta 8 GB RAM yeterli olacaktır. Aradan 1 yıl civarı bir süre geçtikten sonra garanti dışı kalmadan kendi başına RAM alıp takabilirsin. Bunun yanında fan olayına gelirsek, fan sesinden rahatsız olan kişi daha önce hiç gaming laptop kullanmamış demektir. Bu laptoplardaki ekran kartları ve işlemciler normal bilgisayarlara göre çok daha güçlü bu sebeple daha fazla ısı üretiyorlar. Bu ısıyı dengelemek için çift fan kullanılıyor ve bu fanların çok hızlı dönmesi gerek. Bu sebeple illaki oyun esnasında fan sesi olacak yani bunun kaçarı yok. Bilgisayarın soğuması için önemli bir etken. Bu sebeple oyun oynarken kulaklık kullanırsan daha rahat edersin. Dell teknik servis olarak da daha iyi. Geriye kalan bütün özellikleri sen zaten karşılaştırmışsın. Bir tek 130w adaptörün yetmemesi gibi bir olay var fakat bunu da ürünü aldıktan sonra teknik servisi ararsan 180w adaptör ile değişim için kaydını alacaklardır. Kısa süre içinde elinde olur zaten.

Thanma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar sizi dinledim ve dell almaya karar verdim. Siparişi verdim yarın elime ulaşacağını düşünüyorum. Lenovo ve ya dell bilgisayar daha önce kullanmadığım için servislerinin karşılaştırmasını yapamadım.

Görkem bey bu bilgisayar konusunda bilgili duruyorsunuz sanıyorum hali hazırda kullanmaktasınız. Dediğiniz gibi bilgisayar geldiğinde eğer adaptör yetersiz gelirse değişim için dell servisine başvuru yapacağım. Bilgisayar elime ulaştıktan ve biraz kontrol etme fırsatı bulduktan sonra buraya kısaca bilgisayar ile alakalı düşüncelerimi yazacağım ki benim gibi kararsız kalan arkadaşlara yardımı olsun. Uzunca yazımı okuyup cevap verdiğiniz için teşekkürler.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Arkadaşlar sizi dinledim ve dell almaya karar verdim. Siparişi verdim yarın elime ulaşacağını düşünüyorum. Lenovo ve ya dell bilgisayar daha önce kullanmadığım için servislerinin karşılaştırmasını yapamadım.

Görkem bey bu bilgisayar konusunda bilgili duruyorsunuz sanıyorum hali hazırda kullanmaktasınız. Dediğiniz gibi bilgisayar geldiğinde eğer adaptör yetersiz gelirse değişim için dell servisine başvuru yapacağım. Bilgisayar elime ulaştıktan ve biraz kontrol etme fırsatı bulduktan sonra buraya kısaca bilgisayar ile alakalı düşüncelerimi yazacağım ki benim gibi kararsız kalan arkadaşlara yardımı olsun. Uzunca yazımı okuyup cevap verdiğiniz için teşekkürler.
Rica ederiz :) Ben farklı kasasına sahip 7567 modelini kullanıyorum. Yaklaşık 10 aydır kullanıyorum gayet memnunum. Hayırlı olsun şimdiden.

Thanma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar laptop elime ulaştı ve biraz kullanma fırsatı buldum. Laptop gerçekten çok güzel ve şuana kadar gördüğüm hiçbir sorunu yok. Ancak merak ettiğim bir konu var üst seviye bir oyun oynuyordum ve en yüksek ayarlara almıştım. Gpu sıcaklığı genelde 70 derece civarlarında seyrediyordu ancak cpu sıcaklığı 90 dereceye kadar çıkıyor daha sonra 85-90 derece arasında sabitleniyor. Laptop soğutucu kullanmama rağmen bu kadar yüksek sıcaklık değerleri almam normal mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Arkadaşlar laptop elime ulaştı ve biraz kullanma fırsatı buldum. Laptop gerçekten çok güzel ve şuana kadar gördüğüm hiçbir sorunu yok. Ancak merak ettiğim bir konu var üst seviye bir oyun oynuyordum ve en yüksek ayarlara almıştım. Gpu sıcaklığı genelde 70 derece civarlarında seyrediyordu ancak cpu sıcaklığı 90 dereceye kadar çıkıyor daha sonra 85-90 derece arasında sabitleniyor. Laptop soğutucu kullanmama rağmen bu kadar yüksek sıcaklık değerleri almam normal mi? Yardımcı olursanız sevinirim.
Oynadığın oyun nedir? Birde en son çıkan BIOS güncellemesini yaptınız mı? Hayırlı olsun bu arada.

Thanma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Teşekkürler. Oynadığım oyun Need For Speed Payback (Ultra settings-1080p). Pc ye windows'u kurar kurmaz ilk yaptığım şey dell'in sitesine girip güncelleştirmeleri indirmek oldu ve içlerinde BIOS güncelleştirmesi de vardı.

Thanma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhaba az önce tekrar bir test edeyim dedim ancak bu sefer sıcaklıklar biraz daha yükseğe çıktı. Aynı oyunu tekrar ultra ayarlarda oynadım ve sıcaklık 15dk sonrasında 90'lara ulaşmıştı bile. Biliyorum işlemcinin limiti 100 dereceye kadar ancak bu ısı değerleri bana yine de fazla geliyor. Sıcaklık bazen 95-96 dereceleri gördü. Eğer ortalama alırsam sanırım 92 derece bir ortalaması var. 92 derecede bir oyunu ne kadar uzun süre oynayabilirim ya da zarar verir mi bilgisayara bilemiyorum. Yabancı forum sitelerinde okuduğum kadarı ile bilgisayar sıcaklık nedeni ile tehlike gördüğü zaman kendisini ya kapatıyormuş ya da uyku moduna falan alıyormuş. Bende böyle bir şey olmadı gayet akıcı oynuyordum (ortalama 45-50fps). Yani bilgisayarın bu ayarları kaldırabileceği bariz belli ancak ısı konusundan emin değilim. Bunun haricinde gayet normal oynarken (oyunu oynamaya başladıktan yaklaşık 1 saat sonra ve sıcaklık hala ortalama 92 iken) bir anda felaket bir fps düşüşü oldu ve fps 3-5-7 gibi değerlere düştü. Bu yaklaşık 2-3 sn sürdü. Daha sonra düzeldi ve bundan sonra 45-60 dk daha oynamaya devam ettim bir daha böyle bir sorun ile karşılaşmadım. Bir de ekran iki kere karardı oynarken ancak bu kararmalar göz açıp-kapama hızında idi hemen geçti.

BIOS version/date Dell Inc. 1.4.2, 25.01.2018

Ben ortalama laptop cpu'ları (yüksek yük altında) hangi sıcaklıkta çalışır bilmiyorum ancak bendeki değerler normal gelmiyor bana. FPS ve sıcaklıkları görmek için ise MSI Afterburner kullanıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi günler.

P.S: Bu arada bu yazdıklarım eğer buranın konusu değilse ait olduğu yere de yazabilirim. Bu durumda beni yönlendirirseniz sevinirim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Arkadaşlar merhaba az önce tekrar bir test edeyim dedim ancak bu sefer sıcaklıklar biraz daha yükseğe çıktı. Aynı oyunu tekrar ultra ayarlarda oynadım ve sıcaklık 15dk sonrasında 90'lara ulaşmıştı bile. Biliyorum işlemcinin limiti 100 dereceye kadar ancak bu ısı değerleri bana yine de fazla geliyor. Sıcaklık bazen 95-96 dereceleri gördü. Eğer ortalama alırsam sanırım 92 derece bir ortalaması var. 92 derecede bir oyunu ne kadar uzun süre oynayabilirim ya da zarar verir mi bilgisayara bilemiyorum. Yabancı forum sitelerinde okuduğum kadarı ile bilgisayar sıcaklık nedeni ile tehlike gördüğü zaman kendisini ya kapatıyormuş ya da uyku moduna falan alıyormuş. Bende böyle bir şey olmadı gayet akıcı oynuyordum (ortalama 45-50fps). Yani bilgisayarın bu ayarları kaldırabileceği bariz belli ancak ısı konusundan emin değilim. Bunun haricinde gayet normal oynarken (oyunu oynamaya başladıktan yaklaşık 1 saat sonra ve sıcaklık hala ortalama 92 iken) bir anda felaket bir fps düşüşü oldu ve fps 3-5-7 gibi değerlere düştü. Bu yaklaşık 2-3 sn sürdü. Daha sonra düzeldi ve bundan sonra 45-60 dk daha oynamaya devam ettim bir daha böyle bir sorun ile karşılaşmadım. Bir de ekran iki kere karardı oynarken ancak bu kararmalar göz açıp-kapama hızında idi hemen geçti.

BIOS version/date Dell Inc. 1.4.2, 25.01.2018

Ben ortalama laptop cpu'ları (yüksek yük altında) hangi sıcaklıkta çalışır bilmiyorum ancak bendeki değerler normal gelmiyor bana. FPS ve sıcaklıkları görmek için ise MSI Afterburner kullanıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi günler.

P.S: Bu arada bu yazdıklarım eğer buranın konusu değilse ait olduğu yere de yazabilirim. Bu durumda beni yönlendirirseniz sevinirim.
Peki hiç başka oyunlarda denedin mi çünkü 92 derece yüksek bir sıcaklık değeri yani normalde bu kadar olmaması gerek.

TroLa5

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kardeşim bende PUBG de denedim ve başka konudada fikirlerimi yazdim bu bilgisayar için buradada belirteyim kisaca oyun oynarken pc prize takili olsa bile pilden yiyor ve 4 5 saat sonra pil tamamen bitiyor yarin servisi arayacağım bendede normal 940m asus vardi ve onda bu kadar fan sesi duymadığım icin alişamadim buna ama gaming laptoplar hep boyleymis mecbur alişacagiz :) ayrica 4 5saat pubg oynadim 70 dereceden yukari çıktığını görmedim bilgisayarin sende sorun olmasin?

Thanma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Cevaplar için teşekkürler. Henüz başka oyunda deneme fırsatım olmadı maalesef onları denediğim zaman buraya yazarım. Bunun haricinde az önce dell servisini aradım ama bana cihazı göndermem gerektiğini söylediler ısınma sorunu için. Ben de pek gönüllü değilim doğrusu. Diğer oyunlarda biraz deneyip ona göre değerleri yazarım buraya. Bir de dell servisine adaptör değişim isteğinde bulundum, zaten bilinen bir sorun olduğundan hemen tamam dediler birkaç bilgi istiyorlar benden onları sağlayınca göndereceklerini söylediler. Sen de böyle yaparsan pil düşme sorunun ortadan kalkacaktır en azından ben öyle umuyorum :D. Ses konusu, evet bayağı fan açıyor yük altında ama oyun oynarken kulaklık taktığım için beni rahatsız etmiyor pek.

Bu arada bendeki bilgisayarın aynısından olan arkadaşlar da fırsat bulduklarında benim oynadığım oyunu (need for speed payback) oynayıp sıcaklık değerlerini yazabilirlerse çok sevinirim hem oyun güzel de. İyi günler.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Cevaplar için teşekkürler. Henüz başka oyunda deneme fırsatım olmadı maalesef onları denediğim zaman buraya yazarım. Bunun haricinde az önce dell servisini aradım ama bana cihazı göndermem gerektiğini söylediler ısınma sorunu için. Ben de pek gönüllü değilim doğrusu. Diğer oyunlarda biraz deneyip ona göre değerleri yazarım buraya. Bir de dell servisine adaptör değişim isteğinde bulundum, zaten bilinen bir sorun olduğundan hemen tamam dediler birkaç bilgi istiyorlar benden onları sağlayınca göndereceklerini söylediler. Sen de böyle yaparsan pil düşme sorunun ortadan kalkacaktır en azından ben öyle umuyorum :D. Ses konusu, evet bayağı fan açıyor yük altında ama oyun oynarken kulaklık taktığım için beni rahatsız etmiyor pek.

Bu arada bendeki bilgisayarın aynısından olan arkadaşlar da fırsat bulduklarında benim oynadığım oyunu (need for speed payback) oynayıp sıcaklık değerlerini yazabilirlerse çok sevinirim hem oyun güzel de. İyi günler.
O zaman diğer oyunlardaki testlerinizi bekliyoruz ona göre daha net bir değerlendirme yapabiliriz :) Umarım sadece bu oyuna özeldir de uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Thanma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aynen. Uğraşmam gerekebileceği düşüncesi bile beni sinirlendiriyor sonuçta daha yepyeni bilgisayar. Görkem kardeşim hızlı dönüşlerin için teşekkürler ilgili birisisin.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Aynen. Uğraşmam gerekebileceği düşüncesi bile beni sinirlendiriyor sonuçta daha yepyeni bilgisayar. Görkem kardeşim hızlı dönüşlerin için teşekkürler ilgili birisisin.
Rica ederim ben burada yardımcı olmak için varım da bazı insanlar bunu yanlış yere yorabiliyor nedeni bilmediğim bir şekilde :)

Thanma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
CPU ısısını başka oyunlar için deneme fırsatım da oldu. Şuana kadar DOOM ve Hellblade üzerinde denedim. Hepsini neredeyse en yüksek ayarlarda oynadım ve 70-71 dereceyi aşma pek yaşanmadı. Şuan için NFS Payback haricinde bir sorun yok gibi duruyor sanırım onun da nedeni oyunun engine'i. Yapacak bir şey yok pek oynamayacağız onu (en azından uzun süre). Eğer başka bir sorun olursa buraya tekrar yazarım.

Bu bilgisayarı düşünen arkadaşlar ben 4-5 gündür kullanıyorum dişe dokunur bir sorun göremedim. Fiyatı iyi (ben 4000tl ye aldım), tavsiye ederim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
CPU ısısını başka oyunlar için deneme fırsatım da oldu. Şuana kadar DOOM ve Hellblade üzerinde denedim. Hepsini neredeyse en yüksek ayarlarda oynadım ve 70-71 dereceyi aşma pek yaşanmadı. Şuan için NFS Payback haricinde bir sorun yok gibi duruyor sanırım onun da nedeni oyunun engine'i. Yapacak bir şey yok pek oynamayacağız onu (en azından uzun süre). Eğer başka bir sorun olursa buraya tekrar yazarım.

Bu bilgisayarı düşünen arkadaşlar ben 4-5 gündür kullanıyorum dişe dokunur bir sorun göremedim. Fiyatı iyi (ben 4000tl ye aldım), tavsiye ederim.
Iyı bari sıkıntı yokmuş :) Payback ı oynayabilirsin yine ama uzun süreler oynamanı önermem açıkçası. Belki update ile çözülür tabi firma hala güncelleme veriyorsa oyuna. Yarış oyunları ile pek aram yok :)

Thanma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aynen sık sık oynamayacağım yapacak bir şey yok. EA'in sorunları var malesef :D

serkansann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Death Mark arkadaş dell öneririm demiş ama lütfen kullanmadan yorum yapmayın şu bilgisayarı. Dell 7577 i7 1050ti kullanıyorum. 10. ayda bilgisayar yalan oldu. Almayın arkadaşım dell almayın. Ben yandım siz yanmayın. Bilgisayar yük altında 83 dereceye çıkıyor böyle bir şey var mı ? Harici klavye olmadan oynayamazsınız elleriniz yanar. Bu tüm dell 7577 için geçerli. Fanlar zaten gürültülü çalışıyor ama soğutamıyor. Isı derecelerini tek tek fotoğraf atarım. Bilgisayarı garantiye vereceğim sebep ? Ani güç kaybı yaşıyorsunuz. İster Throttling ister daralma ister ani fps düşmesi deyin. Isındıktan sonra 2-3 dakikada bir gpu 3.40lardan 0.90-1.20 arasına düşüyor ve bilgisayar oyun sırasında 5 saniye kasıyor. Bu sürekli olmakta. Tuşlar zaten ayrı facia. Arkadaş al dedi forumlar al dedi aldık rezillik. 2 arkadaşımda legion var tek bir problem işitmedim. 63 dereceyi geçmiyor lenovo kasmıyor. dell 7577 - levovo y520 arasında ikilemde kalıp dell aldım ama tartışması şu an ne kadar saçma geliyor. Lütfen kullanıcı yorumlarını dikkate alın. Dell alıyım gaming laptop oyun oynarım rahat rahat demeyin yanarsınız.