Neden Linux Kullanıyorsunuz?

Özgür Yazılım

• Sistem Kalitesi

Kullanılan: 11 45.8%
  • İdeolojik Nedenler

Kullanılan: 2 8.3%
  • Kullanım Kolaylığı

Kullanılan: 2 8.3%
  • Eğlence - Hobi

Kullanılan: 6 25.0%
  • Özgür Yazılım

Kullanılan: 10 41.7%
  • Diğer

Kullanılan: 3 12.5%

• Kullanılan toplam oy
    24

Bu konuyu okuyanlar

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bir Linux kullanıcısı olarak itiraf etmeliyim ki Linux kullanmak için olan nedenler, Linux kullanmamak için nedenlerden daha az. Yani her ne kadar iyi olursa olsun şahsen son kullanıcıya "Linux kullanın" demekten çekiniyorum. Bunu da uzun uzun epey bir tartıştım. Fakat kullanmak için de bir takım nedenler yok değil, bunlar bu konuda tartışılmasını istediğim şeyler bunlar.

Özgür Yazılım
GNU çevresinde gelişen özgür yazılım fikri aslında oldukça eski bir teori ve düşünce. Amaç, kullanıcının sahip olduğu hakları genişletmek ve kullanıcıyı yazılım üzerinde tam yetkili kılmaktır.
  • Herhangi bir amaç için yazılımı çalıştırma özgürlüğü (0 numaralı özgürlük).
  • Her ne istiyorsanız onu yaptırmak için programın nasıl çalıştığını ögrenmek ve onu değiştirme özgürlüğü (1 numaralı özgürlük). Yazılımın kaynak koduna ulaşmak, bu iş için önkoşuldur.
  • Kopyaları dağıtma özgürlüğü. Böylece komşunuza yardım edebilirsiniz (2 numaralı özgürlük).
  • Tüm toplumun yarar sağlayabileceği şekilde programı geliştirme ve geliştirdiklerinizi (ve genel olarak değiştirilmiş sürümlerini) yayınlama özgürlüğü (3 numaralı özgürlük). Kaynak koduna erişmek, bunun için bir önkoşuldur.
Kaynak: GNU.org

Bu anlayış, batıda "Free" kelimesinin hem özgür hem de bedava anlayışına gelmesiyle beraber "Beleş yazılım" olarak da yorumlanmaktadır lakin bu amaçlanan şey değildir. Yine de özgür yazılım lisansının paralı yazılıma tam olarak uygun bir lisans olarak görünmemesinden dolayı paralı olarak dağıtılan pek yazılım görülmez. Bu özgür yazılım anlayışına karşı görüşler ise yazılımcının da kullanıcı gibi yazılım üzerinde tam yetkiye sahip olmasını ön gören BSD lisansı ve kullanıcının kısıtlanarak yazılımcıya özgürlük tanıyan EULA lisansıdır.

Özgür yazılım bir yazılım üzerinde müthiş özelleştirilebilir bir ortam sunar. ÖrneğinLinux'ta İnit gibi sistemin hayati parçalarını değiştirme şansı size tanındığı gibi kullandığınız arayüzü tamamen değiştirmek de elinizdedir. Bunun bir başka örneği ise Firefox'tur. Firefox'un Windows üzerinde Pale Moon adında bir çatallaması olduğu gibi Linux üzerinde Iceweasel adında başka bir çatallaması vardır.

Sistem Kalitesi

Linux kodları tamamen düzenlidir. Bundan dolayı gönüllü insanların sistem için çeşitli patchler yayınlaması hiç zor değildir ve bu patchler sayesinde Linux'un hataları kolayca giderilir, sistem kolaylıkla stabil bir hale gelir. Linux tartışmasız bu gönüllü yazılımcılar sayesinde diğer popüler işletim sistemlerinden daha stabil, daha hızlı ve daha güvenlidir. Örneğin Mac bir bilgisayar üzerinde Manjaro, Mac Os'dan daha hızlı çalışır. Kulağınıza garip gelebilir, lakin geniş bir yazılımcı ağının Linux için çabaladığını unutmayın.

İdeolojik Nedenler

Kimi sol görüşlü insanlar Linux kullanmanın sahipli yazılımlar kullanmaktan daha etik olduğundan bahseder. (Kuzey Kore gibi sol görüşlü ülkeler Linux'u tercih eder.) Sağ görüşlü insanlar ise Linux kullanmanın milli sermaye adına daha faydalı olduğundan, Linux ile çalışmanın teknoloji farkındalığını geliştireceğini söyler. (Pardus bu adımda atılmış bir projedir.) Bunun dışında Özgür piyasayı savunan insanlar ise alternatif bir işletim sisteminin diğer işletim sistemlerini gelişmek için kamçılayacağından bahseder.

Kullanım Kolaylığı

Elbet masaüstünde Linux'u zor bulanlar olacaktır ve haksız da değillerdir. Lakin sunucu tarzında günlük kullanıma yönelik olmayan sistemlerde Linux bir sisteme müdahale etmek Windows sisteme müdahale etmekten çok daha kolay ve basittir. Bunun yanısıra bilgisayar kullanmaya Linux ile başlayan insanların Windows'u daha zor buldukları bu zorluk işinin aslında alışkanlıktan öte olmadığını da ispatlar seviyededir. (Sonuçta Debian'ın en çok kullanılan dağıtım olduğu günler geride kaldı. Windows'ta özellikle "10" sürümünde fazlasıyla karmaşık bir hale geldi diyebiliriz.)

Eğlence - Hobi

Bazı insanlar Linux'u sadece hobi olarak kullanır ve ben de bu kategorideyim. Sistemle ilgilenmek, onu yapılandırmak kimisine göre mazoşistlikten başkası olmasa da itiraf etmek şart ki uğraşması keyifli bir şey. Kontrol altında, istediğiniz gibi kişiselleştirebileceğiniz bir sistemle uğraşmak boş boş Facebook'ta "İzmir Sex İsteyen Bağyanlar" grubunda takılmaktan bana cazip geliyor.

Diğer

Linux kullanmanın en yaygın nedenlerinden bahsettik, lakin evren sürekli genişleyen bir alan ise nedenler de aynı şekilde sürekli artabilir. Örneğin oyun oynamamak için Linux kuran insanlar hiç yok değil, lakin bu popüler bir seçenek değildir.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Az bekle buraya gelecem :)

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Donanımım windowsu kaldırmıyor.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
şık eksik paşa gönlüm Linux Mint 18.1 Serena 64-bit kullanmayı daha uygun bulduğu için de olmalı.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Açıkçası benim kullanmamın asıl sebebi Windows 10'un gerçekten iş yapmaya niyetim olduğunda ve az zamanım olduğunda sanki korkunun kokusunu alır gibi bana hep arıza çıkarması oldu :D Oyun oynarken MİS ! Ama sanki çalışacağımı seziyor sistem her yanı ayrı oynuyor :D Yada belki de oyundan çıkınca sistemin kendisini görüyorum :D

Reaksiyon puanı
5,172
Açıkçası benim kullanmamın asıl sebebi Windows 10'un gerçekten iş yapmaya niyetim olduğunda ve az zamanım olduğunda sanki korkunun kokusunu alır gibi bana hep arıza çıkarması oldu :D Oyun oynarken MİS ! Ama sanki çalışacağımı seziyor sistem her yanı ayrı oynuyor :D Yada belki de oyundan çıkınca sistemin kendisini görüyorum :D
Bence siz cok talihsizsiniz

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bence siz cok talihsizsiniz
Windows 10 ! Korkunuzun kokusunu alabilen işletim sistemi ! Ulan sadece çalışacağım zaman da değil. Misal arkadaşım der ki gel beraber oyuna girelim. Hadiii ?! Cort ! Ping'im 300?! Ne ayak ?! İndirme hızımın saniyede 3mb olması lazım. Bir dakika ! Bakıyorum, ne sizce ? WİNDOWS UPDATE ! AAHHHH! Beni delirtti o gün. Maçı kaybettik bir de. Sen kime sordun da güncelliyorsun üstelik neden buna benim oyunumdan daha yüksek bir öncelik veriyorsun ? Sen oyuncu sistemi değil misin ? TABi! Bilgisayarımın güncelleme yapmaktan ve MS'a veri göndermekten daha önemli bir işi olabilir mi ? Zaten bilgisayarı da o yüzden satın aldım, elektrik masrafını bu yüzden ediyoruz. Güzel kafa...

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Windows'u kaldırmayan donanım diye bir şey olamaz. Windows 98'i denediniz mi? Ya da ilk GUI içeren Windows 1.0 sürümünü ? :D :p
Windows 98 acpi li bilgisayarları desteklemiyor. Günümüz gereksinimlerini hiç desteklemiyor. ( zamanında kullanmıştık)
--- Gönderi Güncellendi ---
Genelde bılgisayarı zorlayan sistem değil uygulamalardır
Linux ta öyle bir sorun olmuyor.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
1- Linux benim için genelde Windows'un yanına kurduğum, bolca özelleştirmelerin bulunduğu bir şey.
2- Xfce, Mate ve Openbox masaüstü ortamlarının Ram kullanımı oldukça az. Genel anlamda Linux'un düşük donanımlarda bile başarılı olmasını severim.
3- Ayrıca Linux Mint gibi hem fazla sistem kaynağı harcamayan hem de son kullanıcı için kullanımı kolay olan bir dağıtım var. :)
4- Görsellik anlamında çok başarılı olan dağıtımlar da var.
5- Antivirüs mü unut gitsin.
Bu gibi sebeplerden dolayı Linux'u kullanırım ben.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ubuntu , Windows 10'dan birazcik daha seri gibiydi. Bazı yerlerde .

Win10 rezillik imkanım olsa direk Win7 kurucam.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Windows 10 ! Korkunuzun kokusunu alabilen işletim sistemi ! Ulan sadece çalışacağım zaman da değil. Misal arkadaşım der ki gel beraber oyuna girelim. Hadiii ?! Cort ! Ping'im 300?! Ne ayak ?! İndirme hızımın saniyede 3mb olması lazım. Bir dakika ! Bakıyorum, ne sizce ? WİNDOWS UPDATE ! AAHHHH! Beni delirtti o gün. Maçı kaybettik bir de. Sen kime sordun da güncelliyorsun üstelik neden buna benim oyunumdan daha yüksek bir öncelik veriyorsun ? Sen oyuncu sistemi değil misin ? TABi! Bilgisayarımın güncelleme yapmaktan ve MS'a veri göndermekten daha önemli bir işi olabilir mi ? Zaten bilgisayarı da o yüzden satın aldım, elektrik masrafını bu yüzden ediyoruz. Güzel kafa...

İnternet bayinizi değiştirin 3 mhps akk li internette oyun oynamak zor bu windows un suçu değil pingin 300 olmasının nedeni

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Saniyede 3mb indirme hızı yani 30mbps.

Olsun Oynan oyuna göre internet kullanımı artabilir Hızınız çabuk düşebilir Akk olduğu sürece pinglerin yüksek görülmesi normal oldu

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299

Turknet Daha iyi hizmet veriyor Uydunet in fazla ödeme yapıldığını duydum Turknet in sayfasına girip ev no yu yazarak Bağlantı desteğine bakın belki 100 mhps denk gelir

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Turknet Daha iyi hizmet veriyor Uydunet in fazla ödeme yapıldığını duydum Turknet in sayfasına girip ev no yu yazarak Bağlantı desteğine bakın belki 100 mhps denk gelir
Fazla konu dışına çıktık ama yine de cevap vereyim. Uydunet'ten gayet memnunum. İnternetin gitmesi çok nadir oluyor ve bağlantı hızım da gayet iyi. 10GB (küsür) oyunu 1 saate indiriyorum rahat. Bağlantı da gayet hızlı. Windows Update'den bu konuda şikayetçi olan tek ben değilim üstelik. Update kendini 2. önceliğe almalı. 100mbps internet kulağa güzel geliyor ama kullananın ağzından duyunca hiç güzel gelmedi :D

Tilkißey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34
Fazla konu dışına çıktık ama yine de cevap vereyim. Uydunet'ten gayet memnunum. İnternetin gitmesi çok nadir oluyor ve bağlantı hızım da gayet iyi. 10GB (küsür) oyunu 1 saate indiriyorum rahat. Bağlantı da gayet hızlı. Windows Update'den bu konuda şikayetçi olan tek ben değilim üstelik. Update kendini 2. önceliğe almalı. 100mbps internet kulağa güzel geliyor ama kullananın ağzından duyunca hiç güzel gelmedi :D
Evdeki wireless hattinizi tarifeli bağlantı olarak tanimlayin windows 10 icin. Tarifeli bağlantı tanimlanmis internetlerde windows update calismaz. Haftada veya ayda 1 gece tarifeli baglanti ayarini kapatin, güncelleştirmeyi calistirin sabaha kadar yapsın ne yapacaksa :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Evdeki wireless hattinizi tarifeli bağlantı olarak tanimlayin windows 10 icin. Tarifeli bağlantı tanimlanmis internetlerde windows update calismaz. Haftada veya ayda 1 gece tarifeli baglanti ayarini kapatin, güncelleştirmeyi calistirin sabaha kadar yapsın ne yapacaksa :)
Bunu Linux bölümüne ve Linux moderatörüne yazdığının farkındasın değil mi ? :D Sence benim evimde Windows kullanıyor olma ihtimalim ne ? :D Sistemden nefret etmiyorum ve kendi artıları var ama benim kullanımımda beni rahat ettiremedi. Benim ağzımın tadı değil.

Tilkißey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34
Bunu Linux bölümüne ve Linux moderatörüne yazdığının farkındasın değil mi ? :D Sence benim evimde Windows kullanıyor olma ihtimalim ne ? :D Sistemden nefret etmiyorum ve kendi artıları var ama benim kullanımımda beni rahat ettiremedi. Benim ağzımın tadı değil.

Farkindayim da bi oyunla alakali mesajin vardi ya, arka planda update baslamasi sorunsali, onun icin anlatayim dediydim :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Farkindayim da bi oyunla alakali mesajin vardi ya, arka planda update baslamasi sorunsali, onun icin anlatayim dediydim :D
Yok, o konuda teşekkürler. Fikir, yol göstermeniz güzel bir şey :) Eğer Windows 10'u kullanırsam sadece oyun için kullanırım muhtemelen :) Ama şu var ki bunu ISS'me bağlamanız tuhafıma gitti :)
Forumda bir şey yazarken dikkatli olmamız lazım, ben de bazen aşırıcı konuşabiliyorum. Bizim ettiğimiz lafları Google'dan arayan adam okurken bunları mutlak bilgi kafasıyla okuyor. Yanlış yada fanatik bilgi vermememiz lazım, o konuda pek profesyonel davranmamışım bu mesajı yazarken :)

Tilkißey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34
Yok, o konuda teşekkürler. Fikir, yol göstermeniz güzel bir şey :) Eğer Windows 10'u kullanırsam sadece oyun için kullanırım muhtemelen :) Ama şu var ki bunu ISS'me bağlamanız tuhafıma gitti :)
Forumda bir şey yazarken dikkatli olmamız lazım, ben de bazen aşırıcı konuşabiliyorum. Bizim ettiğimiz lafları Google'dan arayan adam okurken bunları mutlak bilgi kafasıyla okuyor. Yanlış yada fanatik bilgi vermememiz lazım, o konuda pek profesyonel davranmamışım bu mesajı yazarken :)

ISS e baglayan ben degilim, karışıklık oldu sanirim :)

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299

demek istediği windows 10 kullanıyorsan devre dışı bırakmak için ayarlardan Manuel e alip windows destek windows 10 güncellemelerini denilen bir kayıt defterini indirip aktifleştiriseniz update Manuel olur

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
demek istediği windows 10 kullanıyorsan devre dışı bırakmak için ayarlardan Manuel e alip windows destek windows 10 güncellemelerini denilen bir kayıt defterini indirip aktifleştiriseniz update Manuel olur
Tamamdır :) Sağolun bir ara bakarım :D

Hatukoy

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Bende hobi amaçlı Windows yanına Linux kurup kullanmışlığım var ilk başlarda merak yüzünden kurdum, pardus denedim ubuntu denedim kısa bir fedora denemişliğim var, en son mintte kaldım rahat çalışan sıkıntısız bir sistem genel olarak. İşin güvenilirlilik kısımında biraz kafam karışıyor yanlız, Windows 10 ile mesela Linux dağıtımlarını karışılaştırırsak hangisi daha güvenlidir mesela, pek anlamadığım yerleri var işin mesela Linux 'da yüklenen programlar cihaza erişebilirliliği varmı uygulama marketleri ne kadar güvenilir.