Mac Pro 2017 vs 4K Video Düzenleme !!!

Bu konuyu okuyanlar

Ecnebi Özentileri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar , sizlere Yunanistan Gümülcine'den yazıyorum.Canlı yayında sormuştum ancak sanırsam soruyu görmediniz. Canlı yayında sorduğum soru Mac Pro ve 4K düzenleme ile ilgiliydi. Sormak istediğim soru 4K videoları düzenleyebilmek için yeni Mac Pro almayı düşünüyorum. Üstelik işlemci özelliği , Ram özelliği ,grafik kartı özellikleri üst seviyeye kadar alacağım. Mesela şuan en son olarak bu sistemi yazıyor.
2,7 GHz 12 -Core Intel Xeon E5
64GB 1866Mhz DDR3 ECC (4x 16GB)
1TB PCIe -based Flash storage

Bu sistemle 4K video düzenlemede , kesintiler veya oynatmada hatalar meydana gelebilir mi ? Düzenleme olarak Final Cut kullanacağım. Bu konuda tecrübeniz ne kadar vardır bilmiyorum ancak fikrinizi öğrenmek isterim.

Ecnebi Özentileri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir soru sorduk hiç mi bir yönetici bu konuya sahip değil ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu dediğin pc büyük ihtimal 10.000 TL den daha fazla.Sana şu kadarını söyleyeyim.Bunun yerine Windows 10 sisteme sahip pc toplasan içine i7-8700k işlemci + 1TB NVME SSD(yaklaşık 3500mb okuma ve 1700mb yazma) + 16 GB DDR4 3000MHz RAM ve 4K Monitör alabilirsin.Bu sistemi toplasan o Mac bilgisayardan kat kat daha etkili çalışacaktır.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bu dediğin pc büyük ihtimal 10.000 TL den daha fazla.Sana şu kadarını söyleyeyim.Bunun yerine Windows 10 sisteme sahip pc toplasan içine i7-8700k işlemci + 1TB NVME SSD(yaklaşık 3500mb okuma ve 1700mb yazma) + 16 GB DDR4 3000MHz RAM ve 4K Monitör alabilirsin.Bu sistemi toplasan o Mac bilgisayardan kat kat daha etkili çalışacaktır.
Render isteyen adama 8. nesil çekirdeği az tek çekirdek gücü yüksek işlemci öneriyorsun yahu bu nedir?
Merhabalar , sizlere Yunanistan Gümülcine'den yazıyorum.Canlı yayında sormuştum ancak sanırsam soruyu görmediniz. Canlı yayında sorduğum soru Mac Pro ve 4K düzenleme ile ilgiliydi. Sormak istediğim soru 4K videoları düzenleyebilmek için yeni Mac Pro almayı düşünüyorum. Üstelik işlemci özelliği , Ram özelliği ,grafik kartı özellikleri üst seviyeye kadar alacağım. Mesela şuan en son olarak bu sistemi yazıyor.
2,7 GHz 12 -Core Intel Xeon E5
64GB 1866Mhz DDR3 ECC (4x 16GB)
1TB PCIe -based Flash storage

Bu sistemle 4K video düzenlemede , kesintiler veya oynatmada hatalar meydana gelebilir mi ? Düzenleme olarak Final Cut kullanacağım. Bu konuda tecrübeniz ne kadar vardır bilmiyorum ancak fikrinizi öğrenmek isterim.
Mac Pro'mu İmac Pro'mu? bana göre silindir Mac Pro fiyat sömürü ürünü iMac Pro ise düşünebilir. Bana kalsa o fiyata Ryzen 1950X Threadipper sistem kurup Premiere ile çalışmanız 1950X ile korkunç bir render canavarı toplarsınız.
--- Gönderi Güncellendi ---
Final Cut 7'den geçişte Pro X için profesyoneller zamanında çok şikayet etmiş ayrıca FCPX sanırım h265 desteklemiyor şuan (Premiere'De desteklemiyor) Şu şikayeti de duydum Apple iMovie ve Garagabend'de büyük adımlar atarken FCPX ve Logic Pro X gibi daha profesyonel programlarda o kadar büyük adımlar atmıyormuş. Adobe Premiere'den ise kullananlar memnun

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Adam 4K video düzenleyeceğim demiş.Dediğim SSD ile 4 sanal, 4 gerçek toplam 8 çekirdekli işlemci gayet yeterli.Yetmedi gider i7-7820x alır.Yetmedi gider i7-7900x alır.Zaten büyük ihtimal iyi bir NVME SSD ile i7-7820x gayet yeterli olur.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Adam 4K video düzenleyeceğim demiş.Dediğim SSD ile 4 sanal, 4 gerçek toplam 8 çekirdekli işlemci gayet yeterli.Yetmedi gider i7-7820x alır.Yetmedi gider i7-7900x alır.Zaten büyük ihtimal iyi bir NVME SSD ile i7-7820x gayet yeterli olur.
Bu dediğin işlemciler Ryzen 1950X'in dengi değil gidip araştır.
İş programlarında render vb tarzı işlerde çekirdek sayıları önemli. 1950X'in rakibi değil saydığın 7900X ve 7820X
7900X mi 1950X'in rakibi?
upload_2017-10-22_22-9-50.png

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
İyi de aradaki 2300TL fiyat farkını unutmamak lazım.Ben olaya bütçesel açıdan yaklaştım.O zaman gider i9-7900x derim.Ayrıca iş sadece testlerde bitmiyor.Pratik de hala intel önde kanaatimce.Amd'nin 1-2 yılı daha var.

M

Murat Burç

SDN Okuru

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hocam iş testte deme ortada bir Premiere testi var. Ayrıca arada 2300 fark yok 7900X 1000 dolarlık bir işlemci
Intel i9-7900X 4.30 GHz Soket 2066 13.75 MB Fansız L3 Fiyatı
Onu demiyorum.i7-7900x ile 2200 TL fark var.Benim dediğim şu:1950x tabi ki daha önde fakat iyi bir SSD takviyesi ile i7-7900x 4k düzenleme için yeter diyorum.Yoksa hangi işlemcinin hangisinden iyi olup olmadığını bilmediğimimi sanıyorsun.Tanımadığın etmediğin birine gidip araştır diye ahkam kesmek yakışmıyor.Ryzen hakkında da çok fazla araştırma yaptım hala kasaya koyduğun an Intel'in daha önde olduğu görüşündeyim.Misal DX 12'de AMD de çok daha iyi sonuç alırsın ama kaç tane oyun DX 12 destekliyor.Bu yüzden AMD nin 1-2 yılı daha var dedim.Senin görüşüne de saygı duyarım.

Ecnebi Özentileri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar öncelikle hepinize cevaplarınızdan dolayı teşekkür ederim. Hepinizin yorumlarını pürdikkat okudum.

Evet almayı düşündüğüm Mac Pro ve şu özelliklerde olucak.

• 2,7 GHz 12 -Core Intel Xeon E5

• 64GB 1866Mhz DDR3 ECC (4x 16GB)

• 1TB PCIe -based Flash storage

ve bu ürün bana Euro olarak tam 9180 E çivarında gelicek. TL olarak hesaplarsak 39750 TL isabet ediyor. Ayrıca belirtmek isterim ki kullanacağım dosyalar H.264 veya AVİ formatında olmayacaklar. Raw Video formatlarını Render etmek için Mac Pro almaya karar verdim. Kullanaca coğu dosya Raw formatında video olacak. Zaten bu yüzden Mac almayı düşünüyorum yoksa şuan kullandığım Windows 10 , 4 çekirdekli 8 gb ram ve 1 Gb Geforce ekran kartı ile 4 dakikalık 4K H.264 formatında ki dosyaları 20 dk da Render ediyor.

Aynı özelliklerde bir pc ile karşılaştırma videoları çok az var. Çoğu kişi karşılaştırmayı fiyat üzerinden yapmakta. Mesela 10000 Dolar Mac Pro ile 10000 Dolar Pc nin karşılaştırması. Hiç birisi aynı teknik özelliklere sahip bir PC ile karşılaştırma yapmıyor. Mesela Mac Pro AMD FIREPRO 6 GB Ekran kartı kullanıyo. Kimse aynı ekran kartını alıp bir karşılaştırma yapmıyor.Bana göre bir karşılaştırma yapılacaksa aynı teknik özelliklerde olduğunda karşılaştırma yapılır.

Mesela telefonlarda da aynı hatayı yapıyorlar. Diyelim şimdi IPhone X yani 10 çıkacak. Eminim İphone X ile Samsung yeni çıktığı veya yeni çıkacak olan bir telefon modeli ile muhakkak karşılaştırmasını yapacaklardır. Oysa ki ikisinin de işletim sistemi farklı , muhakkak arada diğerinin diğerinden üstünlüğü ve başarısız olduğu yönleri olacak :)

Ayrıca Red Rocket X biliyorsanız harici thunderbolt sistemi ile çalışacağım.

Ne demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Arkadaşlar öncelikle hepinize cevaplarınızdan dolayı teşekkür ederim. Hepinizin yorumlarını pürdikkat okudum.

Evet almayı düşündüğüm Mac Pro ve şu özelliklerde olucak.

• 2,7 GHz 12 -Core Intel Xeon E5

• 64GB 1866Mhz DDR3 ECC (4x 16GB)

• 1TB PCIe -based Flash storage

ve bu ürün bana Euro olarak tam 9180 E çivarında gelicek. TL olarak hesaplarsak 39750 TL isabet ediyor. Ayrıca belirtmek isterim ki kullanacağım dosyalar H.264 veya AVİ formatında olmayacaklar. Raw Video formatlarını Render etmek için Mac Pro almaya karar verdim. Kullanaca coğu dosya Raw formatında video olacak. Zaten bu yüzden Mac almayı düşünüyorum yoksa şuan kullandığım Windows 10 , 4 çekirdekli 8 gb ram ve 1 Gb Geforce ekran kartı ile 4 dakikalık 4K H.264 formatında ki dosyaları 20 dk da Render ediyor.

Aynı özelliklerde bir pc ile karşılaştırma videoları çok az var. Çoğu kişi karşılaştırmayı fiyat üzerinden yapmakta. Mesela 10000 Dolar Mac Pro ile 10000 Dolar Pc nin karşılaştırması. Hiç birisi aynı teknik özelliklere sahip bir PC ile karşılaştırma yapmıyor. Mesela Mac Pro AMD FIREPRO 6 GB Ekran kartı kullanıyo. Kimse aynı ekran kartını alıp bir karşılaştırma yapmıyor.Bana göre bir karşılaştırma yapılacaksa aynı teknik özelliklerde olduğunda karşılaştırma yapılır.

Mesela telefonlarda da aynı hatayı yapıyorlar. Diyelim şimdi IPhone X yani 10 çıkacak. Eminim İphone X ile Samsung yeni çıktığı veya yeni çıkacak olan bir telefon modeli ile muhakkak karşılaştırmasını yapacaklardır. Oysa ki ikisinin de işletim sistemi farklı , muhakkak arada diğerinin diğerinden üstünlüğü ve başarısız olduğu yönleri olacak :)

Ayrıca Red Rocket X biliyorsanız harici thunderbolt sistemi ile çalışacağım.

Ne demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir.
iMac Pro daha iş görür bir seçenek olmaz mı? iMac Pro'nun 10000 dolarlık en üst seçeneği var diye biliyorum duyurulmamış İntel işlemciler ve duyurulmamış AMD Vega GPU'ya sahip diye biliyorum en üst modelleri. Öyle özel bir cihaz. 4K videoyu çok rahat 1950X ile işlersiniz de RAW işi ne olur bilemiyorum.. RAW videonun neden MacOS seçimi yaptırdığını anlayamıyorum. Windows bu işleri yapamaz mı? Hatta İntelin artık fiyat sınırlarını parçalayan işlemcileri ile kurulacak bir sistem daha verimli olmaz mı?
Karşılaştırma olması gereken şekilde fiyat üzerinden yapıyor ve 10000 vs 10000'de bir çok hatta hepsinde PC ezip geçiyor MacPro'yu
Bu

M

Murat Burç

SDN Okuru
IMac Pro sadece bir ekrandan oluştuğu için içime sinmiyor. Düşüp kırılır birşeyler olur sonra yeniden yenisini mi alıcaz. Desktop olması en azından hasarları düşürür. :)
Hem daha yeni bir ürün olması fiyatı Mac Pro göre biraz uçuk olur gibime geliyor :) Az çok fiyatını araştırmaya çalıştım, yazılanlara göre 17500 dolar civarında satış fiyatı gösteriliyor. Bilemiyorum , zaten kararsız olduğum için buraya yazmak istedim. :) Pc istemiyorum çünki deneyimli klip yönetmeni arkadaşlarım var ve hepsi bir zaman sonra Windows'dan vazgeçip MacOSX'e geçtiler. Şikayetleri Render uzun sürdüğün de PC aşırı derecede ısınıyormuş. Tabi bu olaylar 5 6 senelik bir mesele. O zaman Windows 10 yoktu. Yeni işlemci olarak o zaman Xeon E5 8 Core yeni çıkmış ve yeni bir ürün olduğuna kaç kişi güvenip 2000 dolar gibi bir para verip denesin. Araştırmalara devam ediyorum :)
Sıvı soğutmalı intelleri veya 1950xi biraz inceleyin ısınma olup PC'nin yamulacagini sanmıyorum.
Teknoloji gelişti 14 nm seviyelerine inildiğinde sogutmalar gelişti
5-6 sene öncesi bir değil araştırın lütfen.
iMaC Pro 5K ekranı ile monitör masrwfindan kurtarıyor ve donanım olarak Mac Pro'dam güçlü 18 çekirdekli Xeon işlemcilere sahip modelleri var ki render icin ideal.

Ecnebi Özentileri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sıvı soğutmalı intelleri veya 1950xi biraz inceleyin ısınma olup PC'nin yamulacagini sanmıyorum.
Teknoloji gelişti 14 nm seviyelerine inildiğinde sogutmalar gelişti
5-6 sene öncesi bir değil araştırın lütfen.
iMaC Pro 5K ekranı ile monitör masrwfindan kurtarıyor ve donanım olarak Mac Pro'dam güçlü 18 çekirdekli Xeon işlemcilere sahip modelleri var ki render icin ideal.

Teşekkürler tavsiyenizi dikkate alıcam. Önce bir fiyatını görelim ona göre kararımızı veririz. Kolay gelsin.