Bilgisayara uyumlu HDD bulma

Bu konuyu okuyanlar

Emayes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba, bilgisayarım uzunca bir zamandır HDD problemi yaşıyor online olarak yeni bir harddisk almayı planlıyorum fakat bu işlerden pek anlamadığım için ne tür bir HDD almam gerektiğini bilmiyorum. Bilgisayar modelim asus xx550jx- xx097h ve harddisk modelim hgst hts541010a9e680. Bu modeli arattığımda yabancı siteler karşıma çıkıyor fakat ben ürünün elime çabuk ulaşmasını istiyorum. Bilgisayarımı direk tamircinin eline bırakmak istemiyorum ne kadar düşük maliyet olursa benim için o kadar iyi. Bilgisayarıma uygun bir model önerirseniz sevinirim.
--- Gönderi Güncellendi ---
Hani ekran kartı ile anakart falan uyumlu olmalı diye bir şey var ya bunda o durum söz konusu değil, değil mi?
İstediğim marka model kapasitedeki hdd veya ssd yi takabilir miyim herhangi marka bir notebookuma?

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Merhaba, bilgisayarım uzunca bir zamandır HDD problemi yaşıyor online olarak yeni bir harddisk almayı planlıyorum fakat bu işlerden pek anlamadığım için ne tür bir HDD almam gerektiğini bilmiyorum. Bilgisayar modelim asus xx550jx- xx097h ve harddisk modelim hgst hts541010a9e680. Bu modeli arattığımda yabancı siteler karşıma çıkıyor fakat ben ürünün elime çabuk ulaşmasını istiyorum. Bilgisayarımı direk tamircinin eline bırakmak istemiyorum ne kadar düşük maliyet olursa benim için o kadar iyi. Bilgisayarıma uygun bir model önerirseniz sevinirim.
Herhangi bir HDD alabilirsiniz. 2.5 inç olmasına dikkat etmeniz yeterli. Markası, hafızası vs. fiyatı etkileyen şeyler bu yüzden seçim sizin. Performans için direkt SSD'de takabilirsiniz. İyi forumlar :)

Emayes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Herhangi bir HDD alabilirsiniz. 2.5 inç olmasına dikkat etmeniz yeterli. Markası, hafızası vs. fiyatı etkileyen şeyler bu yüzden seçim sizin. Performans için direkt SSD'de takabilirsiniz. İyi forumlar :)
peki harici bir harddisk aldığım zaman bilgisayar içindeki bozuk harddisk yine aktif olacak mı? Ayrıca harici harddiske işletim sistemi yükleyebiliyoruz değil mi? Harici hardisk almayı düşünmemin nedeni bilgisayar içini açıp değiştirebilecek kapasiteye sahip değilim :(

K /\ /\ N

Müdavim
Reaksiyon puanı
83
Harici hadisk almayın mahalle bilgisayar cısına parasını veririn o sizin için taksın, anakart sata portları hdd bile olsa usb 3 kadar verimli olmuyor. Kayıp çok fazla..

quaresma71

Asistan
Reaksiyon puanı
183
Harici harddiskte kendi içindeki okuma yazma hızı maksimum 30mb/sn dir.

Anakart üzerindekı hdd de ise
Sata I. 150mb/sn max
Sata II 300mb/sn Max
Sata III 600mb/sn max

quaresma71

Asistan
Reaksiyon puanı
183
Bazı usb hddlerde reklam için yok 5000mbsn yok 4000mbsn yazarlar bunlar arayüz hızlarıdır dosya aktarımı sırasında bu hızaulaşman mümkün değil
Sata I 1.5gb/sn
Sata II 3gb/sn
Sata III 6GB/sn arayüz kullanır

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
harici harddisklere windows kurulamıyor benim bildiğim
ayrıca çok kolay genelde ssd değişikliği yapmak, sadece bir yıldız tornavida lazım o kadar :)

ayrıca sata ve usb hızları mb veya gb değil de mbits ve gbits diye yazılır. ikisi çok farklı şeylerdir.

Emayes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
teşekkür ederim cevaplar için

quaresma71

Asistan
Reaksiyon puanı
183
harici harddisklere windows kurulamıyor benim bildiğim
ayrıca çok kolay genelde ssd değişikliği yapmak, sadece bir yıldız tornavida lazım o kadar :)

ayrıca sata ve usb hızları mb veya gb değil de mbits ve gbits diye yazılır. ikisi çok farklı şeylerdir.
Evet MB ve Mb farklı birimler telefondan dikkat edemiyorum o kadar

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
peki harici bir harddisk aldığım zaman bilgisayar içindeki bozuk harddisk yine aktif olacak mı? Ayrıca harici harddiske işletim sistemi yükleyebiliyoruz değil mi? Harici hardisk almayı düşünmemin nedeni bilgisayar içini açıp değiştirebilecek kapasiteye sahip değilim :(
Evet işletim sistemi yükleyebilirsiniz.Ama değiştirmesi oldukça kolay olan bu iş için gereksiz bir şey.Tabi bilgisayara göre değişir kolaylığı.Birde USB 3.0 portunuz varsa düşünülebilecek bir fikir yoksa okuma yazma hızları düşük olacağı için kafayı yedirtir.USB 3.0'de pek iyi değil ama HDD'ler için konuştuğum için sıkıntı yok.Kısaca yeni bir disk almak daha mantıklı değiştirmekte oldukça kolay.Elimde eski bir bilgisayar var birazdan resim çeker atarım :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Sizin bilgisayarınızda Hard Disk alttaki kapağı açınca sol tarafta kalıyor.Attığım resimler işlemin oldukça basit olduğunu göstermek içindi.Bazı PC'ler de sizinkinde olduğu gibi disk kızağı olabilir ona diski çıkarıp takmakta oldukça basit gözünüz korkmasın böyle işlerden.Hatta bazı firmalar (Lenovo gibi) bazı donanım değiştirmelerinde cihazı garanti dışı bırakmıyor.Ama bazıları bırakıyor bunu da göz önünde bulundurun.Bu arada çalışırken eldiven kullanın.Kolay gelsin,iyi forumlar :)
20171012_190433.jpg
20171012_190529.jpg
20171012_190629.jpg