Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhaba,
Ben bu zamana kadar birden fazla Linux dağıtımı denedim.
Ama içlerinde hafiflik ve kullanım kolaylığı olarak Linux Mint Mate'i çok seviyorum.
Benim için kullanışlılık önemlidir.
Örneğin Linux Mint'teki kurulumda yüklü gelen biri USB diski biçimlendirmeye yarayan ve diğeri USB diske iso dosyasını yazdırmaya yarayan araçları kullanımımı kolaylaştıran şeyler olarak görüyorum.
Ayrıca Fedora Gnome'u da seviyorum. :)

Benim için önemli olan bazı kriterler şunlar;
1- Hafiflik. Ama bu kriter baskın olmasın yani hafiflik olsun diye diğer özelliklerden kısılmasın(görsellik gibi :))
2- Kullanımı kolaylaştıran araçlar(üstte belirttiğim gibi)
3- Sade olması. Görsellik olarak çok değişik olmaması.
4- Boşta Ram kullanımının 500Mb Ram'den fazla olmaması. Yani Ram kullanımının fazla olmaması. Bu benim için önemli. Çünkü bilgisayarımda 4GB Ram var.
5- Ve en önemlisi bana Windows'u bıraktıracak kadar iyi olması. :) Windows'u bırakacağımı söylemiyorum ama öyle bir dağıtım olsun ki dual boot olarak hem Windows hem de Linux dağıtımı yüklediğimde en fazla Linux dağıtımını kullanayım.
@eronis @tuxuf @syfsn @Forumun Ağası Finix @darkstar @Harnapazade

Son düzenleme:

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Ben debian tabanlı bunsenlaps dan yana kullanırım oyumu openbox pencere yönetici kullanrı çok hafif ve görsellikte iyidir ha kullanımı biraz farklıdır ama iş görür
bunsenlabs_hexagons_by_nixiepro-da7q84x.png

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ben debian tabanlı bunsenlaps dan yana kullanırım oyumu openbox pencere yönetici kullanrı çok hafif ve görsellikte iyidir ha kullanımı biraz farklıdır ama iş görür
bunsenlabs_hexagons_by_nixiepro-da7q84x.png
Peki kullanımı sizce zorlar mı?
Desteği ve destek verebilecek kitlesi nasıldır?

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Debian tabanli olduğu için hiç sıkıntı olmaz live olarak dene ban hoşuna giderse kurarsin

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ben oyumu Ubuntu Mate'den yana kullanırım :)
Eğer Ubuntu tabanlı olmayan bir şey isterim dersen Manjaro Xfce yada Solus Mate de önerebilirim :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ben oyumu Ubuntu Mate'den yana kullanırım :)
Eğer Ubuntu tabanlı olmayan bir şey isterim dersen Manjaro Xfce yada Solus Mate de önerebilirim :)
Ubuntu Mate'i istemiyorum. :)
Manjaro Xfce'yi denemiştim. Olabilir. :)
Peki Solus Mate nasıldır? Ram kullanımı, destek vb. yönlerden?

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Yanlış anlama ama kriterlerin dengesiz ve saçma biraz :D
"USB diski biçimlendirmeye yarayan ve diğeri USB diske iso dosyasını yazdırmaya yarayan araçları" debian tabanlı bütün sistemlere yükleyebilirsin.
Windowsta uygulamaların setuplarını depoladığımız gibi linuxta da (debian için) .deb dosyalarını depolayıp diğer distrolara da yükleyebilirsin. Linux Mint içerisinde onlarca buna benzer uygulama barındırır. İlk kullanıcılar için iyi ama diğer yandan kullanmadığın bir sürü uygulama demek bu.
4 GB ram olan bilgisayarda en fazla 500 MB ram kullansın demek doğru olmaz. Ramleri mezara mı götürecen :D
DistroWatch.com: Put the fun back into computing. Use Linux, BSD. sitesine gir "Rastgele dağıtım" butonuna tıklayarak karşına çıkan distrolara göz at. Hoşuna gideni yükleyip denersin, öyle karar verirsin.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Yanlış anlama ama kriterlerin dengesiz ve saçma biraz :D.
Hocam usta Linux kullanıcılarından olmadığını söyleyeyim. :)
4 GB ram olan bilgisayarda en fazla 500 MB ram kullansın demek doğru olmaz. Ramleri mezara mı götürecen :D
Hocam tarayıcıya birkaç eklenti kurunca ve arkada bir şey açık olunca Ram kullanımın %70'lere çıktığı oluyor Windows kullanırken.
Ram kullanımının ne kadar az olursa benim için o kadar iyi.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841

Hocam tarayıcıya birkaç eklenti kurunca ve arkada bir şey açık olunca Ram kullanımın %70'lere çıktığı oluyor Windows kullanırken.
Ne kadar çok uygulama yüklersen ram kullanımı o kadar artar :)
Elementary OS kullanıyordum bir ara. Ram kullanımı %60 larda geziyordu ama kasma filan yoktu. Görsellik olarak da çok hoş görünüyordu. Denemediysen tavsiye ederim :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hocam peki bana önerebileceğiniz ve mümkünse belirttiğim kriterlere uyan dağıtım var mı? :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Peki Solus Mate nasıldır? Ram kullanımı, destek vb. yönlerden?
Solus daha yeni yeni parlayan bir dağıtım. Kullanılması ve destek verilmesi taraftarıyım. Solus Mate'nin ram kullanımı oldukça düşük.
--- Gönderi Güncellendi ---
Hiçbirimiz USTA LİNUX KULLANICISI değiliz :D
Zaten bir chrome açacaksın yaklaşık 300-400MB sömürecek. Bir video açacaksın ayrı sömürecek. Masaüstünün kullandığı ram'e değil, sistem akıcılığına bak :)

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Hocam peki bana önerebileceğiniz ve mümkünse belirttiğim kriterlere uyan dağıtım var mı? :)
Ben görselliğe daha çok önem verdiğimden ram kullanımı vs sorun etmiyorum.
Elementary OS, Deepin, KDE Neon, Ubuntu Mate önerebilirim.

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
Merhaba,
Ben bu zamana kadar birden fazla Linux dağıtımı denedim.
Ama içlerinde hafiflik ve kullanım kolaylığı olarak Linux Mint Mate'i çok seviyorum.
Benim için kullanışlılık önemlidir.
Örneğin Linux Mint'teki kurulumda yüklü gelen biri USB diski biçimlendirmeye yarayan ve diğeri USB diske iso dosyasını yazdırmaya yarayan araçları kullanımımı kolaylaştıran şeyler olarak görüyorum.
Ayrıca Fedora Gnome'u da seviyorum. :)

Benim için önemli olan bazı kriterler şunlar;
1- Hafiflik. Ama bu kriter baskın olmasın yani hafiflik olsun diye diğer özelliklerden kısılmasın(görsellik gibi :))
2- Kullanımı kolaylaştıran araçlar(üstte belirttiğim gibi)
3- Sade olması. Görsellik olarak çok değişik olmaması.
4- Boşta Ram kullanımının 500Mb Ram'den fazla olmaması. Yani Ram kullanımının fazla olmaması. Bu benim için önemli. Çünkü bilgisayarımda 4GB Ram var.
5- Ve en önemlisi bana Windows'u bıraktıracak kadar iyi olması. :) Windows'u bırakacağımı söylemiyorum ama öyle bir dağıtım olsun ki dual boot olarak hem Windows hem de Linux dağıtımı yüklediğimde en fazla Linux dağıtımını kullanayım.
@eronis @tuxuf @syfsn @Forumun Ağası Finix @darkstar @Harnapazade

Hafif Masaüstü ortamı istiyorsan Xfce derim. Boşta iken 350-400 MB RAM kullanıyor. Kullanımı kolaylaştıran araçların kurulu gelmesini istiyorsan Xfce çok avantajlı değildir ama kendi amacına uygun yüzlerce araç kurabilir, kaldırabilirsin. Yani kullanımı kolaylaştıran araçları kendin manuel olarak ekleyip kurman gayet kolay. Mesela benim Xfce masaüstümde "Disk Yöneticisi" uygulaması mevcut değildi ben kurduğumda. Sonrasında GParted'ı elimle kurdum ve çalışıyor. Kısacası gereken araçlar konusunda problemin hiçbir dağıtımda ve masaüstü ortamında olmaz. Bu konuda rahat ol.

Çoğu Masaüstü Ortamı (Xfce dahil) çok kolay bir biçimde yeni temalar, ikon paketleri ile kişiselleştirilebilir. Bu konuda da sorun yok.

Ve bana Windows'u bıraktıracak demişsin. İddiasına varım, hangi Linux dağıtımını kurarsan kur, Windows'dan daha iyi bir performans ve daha çok zevk alacak ve zaten otomatik olarak bırakacaksın.

Ubuntu çok RAM yiyor. Windows'tan azı yok. Ama Xfce ortamı ile Debian deneyebilirsin. Saf Debian, yani Debian tabanlı değil, direkt Debian. Seni hiç üzmeyeceğinin garantisini verebilirim. Hafif, özelleştirilmesi bol, az RAM yiyen, stabil, hızlı; destek ve kaynak sıkıntısı çekmeyeceğin bir dağıtım.

Herkese Debian öneriyorum. Çünkü kendim üzerinden düşünüyorum. Sadece Debian'da rahat edebildim. Manjaro da, Solus Project de güzel. Ama Debian'daki destek onlarda yok. Manjaro TR Forum'un olmaması, Solus'un daha geliştirilmekte olması gibi.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ne kadar çok uygulama yüklersen ram kullanımı o kadar artar :)
Elementary OS kullanıyordum bir ara. Ram kullanımı %60 larda geziyordu ama kasma filan yoktu. Görsellik olarak da çok hoş görünüyordu. Denemediysen tavsiye ederim :)
Denedim. Görselliğini beğenmiştim Elementary OS'un. :)
Şunu da söyleyeyim. Ubuntu'ya pek olur gözüyle bakmıyorum.
Galiba Linux Mint Mate'in son sürümüne ya da Fedora'ya bakmam iyi olacak gibi.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Denedim. Görselliğini beğenmiştim Elementary OS'un. :)
Şunu da söyleyeyim. Ubuntu'ya pek olur gözüyle bakmıyorum.
Galiba Linux Mint Mate'in son sürümüne ya da Fedora'ya bakmam iyi olacak gibi.
Mint yükleyeceksen bence Cinnamon masaüstünü kullan :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Debian Testing KDE bas. Bizde 4 GB kullanıyoruz ve arkadaşla iyi geçiniyor kompüter.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
KDE iyi güzel de adam hafif ve sade diyor. KDE hafifse Xfce kütlesiz mi? :D
KDE çok az ram yiyor. GNOME'un neredeyse yarısı kadar falan tüketiyor ama GNOME'dan daha yavaş değilse bile hız olarak rakibi GNOME :) Bir çok durumda GNOME'un daha akıcı olduğunu söyleyebilirim :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
KDE iyi güzel de adam hafif ve sade diyor. KDE hafifse Xfce kütlesiz mi? :D
Aslında aralarında atla develik fark yok. Efektleri kapatılmış bir KDE ile Xfce arasındaki tek fark 100 MB ram. Bence KDE hakeder.

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
KDE çok az ram yiyor. GNOME'un neredeyse yarısı kadar falan tüketiyor ama GNOME'dan daha yavaş değilse bile hız olarak rakibi GNOME :) Bir çok durumda GNOME'un daha akıcı olduğunu söyleyebilirim :)

Aslında aralarında atla develik fark yok. Efektleri kapatılmış bir KDE ile Xfce arasındaki tek fark 100 MB ram. Bence KDE hakeder.

RAM demedim zaten. Neden RAM'e taktınız anlamadım. Ben de biliyorum 2 GB RAM yemediğini. :D
Hafif ve sade sıfatını KDE'nin taşıdığını düşünmüyorum. Çok karışık ve animasyonlu. Ona dedim linç etmeyin yav.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
RAM demedim zaten. Neden RAM'e taktınız anlamadım. Ben de biliyorum 2 GB RAM yemediğini. :D
Hafif ve sade sıfatını KDE'nin taşıdığını düşünmüyorum. Çok karışık ve animasyonlu. Ona dedim linç etmeyin yav.
SEVMİYORUZ SENİ :D

Şakası bir yana, KDE kaynakları epey az kullanıyor aslında. Hani dediğim gibi efektler falan kapanırsa kedi moduna giriyor. Açık olsa dahi bence mahsuru yok emekli bilgisayarı işi xfce yerine önerilemesinin.
Ha hantallık ezeli ve ebedi. KDE 3den beri hantallık yapıştı adamlara.

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
Ama bu Xfce'nin KDE'den inanılmaz derecede daha kararlı olduğunu değiştirmez. :cool:
KDE çok çöküyor. Ayarlar açılınca çökülür mü ya? :D Benim sistem fena değil ama Xfce kullanıyorum. Çünkü kararlılık hastasıyım.

Yalnız konu dağılıyor da, @Halktan Biri bir karara vardın mı?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ama bu Xfce'nin KDE'den inanılmaz derecede daha kararlı olduğunu değiştirmez. :cool:
KDE çok çöküyor. Ayarlar açılınca çökülür mü ya? :D Benim sistem fena değil ama Xfce kullanıyorum. Çünkü kararlılık hastasıyım.

Yalnız konu dağılıyor da, @Halktan Biri bir karara vardın mı?
Yalan. Benim sistemde taş gibi taş :D